Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Viza H2B

Data înscrierii
    30.07.2015
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit Viza H2B

Salut , tocmai ce am primit un job ( h2b )in SUA si urmează peste câteva saptamâni programarea la ambasada pt viza. Am foarte mari emoții pt ca am fost refuzat acum 4 ani cand am optat pentru o viza de turist (B2) ..
    Am de ce sa-mi fac griji sau sunt șanse mari ca de data asta sa reușesc ?

Multumesc

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Depinde numai de tine si de cum te comporti la interviu. Raspunde scurt si la obiect, daca se poate numai cu da sau nu.
    Nu intrerupe persoana care iti pune intrebari si nu incerca sa dai explicatii suplimentare daca nu esti intrebat.
    Bafta
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    30.07.2015
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    Depinde numai de tine si de cum te comporti la interviu. Raspunde scurt si la obiect, daca se poate numai cu da sau nu.
    Nu intrerupe persoana care iti pune intrebari si nu incerca sa dai explicatii suplimentare daca nu esti intrebat.
    Bafta
    Multumesc frumos pt sfat
    Si in caz ca ma întreaba daca am rude acolo ? Sper sa nu devieze de la subiect si sa nu se interpreteze faptul ca a-si rămâne prin SUA ...

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Intrebarile sunt puse special ca sa determine daca ai intentia de a ramane in US. Dar ca veni vorba sper ca te-ai documentat suficient in privinta acestui tip de viza. Dca nu! ...intreaba.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    30.07.2015
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    Intrebarile sunt puse special ca sa determine daca ai intentia de a ramane in US. Dar ca veni vorba sper ca te-ai documentat suficient in privinta acestui tip de viza. Dca nu! ...intreaba.
    Asta înțeleg insa daca ii voi spune ca am rude acolo ..culmea care au si cetățenie imi este frica sa nu se schimbe situația la 180grade )

Am de gând sa stau fix 10 luni cat tine contractul insa nu prea am nici dovezi care sa ateste asta...Nu am casa , masina ,terenuri ..nimic pe numele meu ca sa ma ajute sa demonstrez ca am pt ce venii in tara

Pare complicat ?

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

cel mai important e să dovedești că ai de ce te întoarce.
    în cazul tău, contează și refuzul anterior, adică pe ce motiv te-au refuzat.
    de rude sunt slabe șanse să te întrebe, doar dacă sunt immediate relatives și a trebuit să le treci atunci când ai aplicat pentru viza turistică.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    30.07.2015
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    cel mai important e să dovedești că ai de ce te întoarce.
    în cazul tău, contează și refuzul anterior, adică pe ce motiv te-au refuzat.
    de rude sunt slabe șanse să te întrebe, doar dacă sunt immediate relatives și a trebuit să le treci atunci când ai aplicat pentru viza turistică.

Exact Aramis..am fost nevoit sa le trec.
    Totuși sunt 2 situații total diferite ...si sper sa analizeze altfel situația acum nu sa țină cont de refuzul anterior sau ca am eu rude acolo, nu ?

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

poate ai noroc. dar de uitat se uită și la refuzul de acum 4 ani. ofițerii consulari sunt instruiți să caute motive să nu acorde vize (nu, nu doar în România, ci peste tot)...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    23.03.2012
    Posturi
    23
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna tuturor. Stie cineva cum poti merge la interviul pentru vize H2B din tari ca Croatia, Italia? Cunosc mai multi care au plecat cu cetatenie romana dar au trecut interviul in alte tari.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

dacă ești rezident în țările respective...
    plecat de-acasă.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •