Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 9 din 9

Subiect: Express Entry Canada 2015

Data înscrierii
    11.07.2015
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Question Express Entry Canada 2015

Salutare tuturor!

As dori sa stiu daca mai sunt persoane interesate de Express Entry sau care au aplicat deja. Am inceput sa ma documentez despre acest sistem si mi-ar fi de ajutor sa mai discut cu persoane care doresc sa aplice sau chiar au aplicat.

Multumesc

Data înscrierii
    29.07.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut, eu sunt interesat de subiect!

Data înscrierii
    11.07.2015
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna, te-ai documentat despre intreaga procedura? Eu momentan sunt in faza vizarii diplomelor la Bucuresti. Pregatirea actelor si testul de limba vor dura cam 2 luni.

Data înscrierii
    29.07.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Cel mai bine ar fi sa ne auzim direct la tel 0756588534

Data înscrierii
    11.07.2015
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Din pacate eu nu sunt in Romania, eventual o adresa de email sau ID de skype ar fi mai de folos.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Mă bucur enorm să văd că românii sunt interesaţi de această viză, este o oportunitate excelentă de a ajunge în Canada mai uşor decât celelalte metode. Vă doresc multă baftă amândoura şi sper să vi se mai adauge şi alţii.

Data înscrierii
    18.11.2015
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Salutare tuturor, am inceput si noi ( eu Cosmin, sotia si un baiat de 7 ani ) sa ne documentam serios despre tot ce inseamna Express Entry pe partea federala. Locuim in UK de 6 ani dar am hotarat sa mergem mai departe. Testul de eligibilitate l-am trecut cu bine cu sotia ca aplicant principal. Procesul nu mi se pare foarte complicat, deocamdata, dar din cate mi-am dat seama sunt o multitudine de acte de trimis. Intentia noastra initiala a fost pentru USA dar, dupa cum stiti, acolo este o simpla loterie iar timpul nostru este pretios. Nu mai avem varsta care sa ne permita sa asteptam ( eu fac 40 anul acesta iar sotia 37 ) si am decis ca e momentul sa facem urmatorul pas. UK se strica amarnic, incet dar sigur, iar costul vietii aici devine de nesuportat.
    Pentru cei care sunteti acolo asi avea cateva intrebari daca imi permiteti:
    1. Care este relativ costul vietii/luna raportat la salariul mediu/luna ?
    2. Cat de greu se gaseste o chirie ( stiu ca asta depinde de zona, noi ne gandeam la Ontario ) ?
    3. Exista rasism, discriminare rasiala sau orice asemenator cu UK ? Aici este din plin!
    4. Cei care ati plecat cu copii, cum s-au adaptat? Fiu-mio vorbeste o engleza nativa cu accent de Norfolk ( adica taranesc de Anglia ) hihihi dar o rupe putin si pe romaneste.
    Pentru cei care planuiti sa ajungeti acolo, asi dori sa citesc si alte opinii sau astepari, orice i formatia care sa ne faca tranzitia mai usoara.
    Va salut si va doresc o zi cat ma buna !

Data înscrierii
    23.08.2016
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

2. Cat de greu se gaseste o chirie ( stiu ca asta depinde de zona, noi ne gandeam la Ontario ) ?
    3. Exista rasism, discriminare rasiala sau orice asemenator cu UK ? Aici este din plin!
    4. Cei care ati plecat cu copii, cum s-au adaptat? Fiu-mio vorbeste o engleza nativa cu accent de Norfolk ( adica taranesc de Anglia ) hihihi dar o rupe putin si pe romaneste.

Buna ziua,
    Am pastrat intrebarile ca sa incerc sa organizez raspunsul in functie de ele. Deci: 1 - in mod sigur costul vietii in Canada e mai abordabil decit in UK. Variatiile sint de la provincie la provincie. Din cind in cind est un boom economic intr-o provincie (vezi Alberta) care face ca lumea sa se duca in provincia respectiva cu sperante ca va fi bine. E adevarat, e de lucru, dar pretul caselor (chiriilor) creste si in acelasi timp se scumpeste tot. In Alberta (zona Calgary) un loc la gradinita e 1000$. Metropolele sint mai scumpe si daca vreti intr-adevar o viata linistita si ieftina ar tebui sa priviti catre provinciile atlantice (Nova Scotia, N. Bunswick, PEI). 2 - Nu e problema cu gasirea unui apartament cu chirie. Eu sint in Montréal, contractele de inchiriere sint pe un an - aici trebuie sa fiti atenti ca nu se poate intrerupe contractul. Dar cred ca nu veti veni in Québec (venind din UK si cu ExpressEntry). 3- Rasism poti intilni oriunde caci oameni ingusti la minte sint peste tot. Dar Canada este tara cea mai deschisa si oamenii sint prietenosi - cel putin dupa experienta mea. 4 - Pentru copii nu este o problema adaptarea. In citeva luni, mergind la scoala (gradinita) va vorbi ca cei de aici. Adaptarea e mai usoara cu cit sint mai mici. Va doresc succes.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de blizzard Vezi post
    Salutare tuturor, am inceput si noi ( eu Cosmin, sotia si un baiat de 7 ani ) sa ne documentam serios despre tot ce inseamna Express Entry pe partea federala. Locuim in UK de 6 ani dar am hotarat sa mergem mai departe. Testul de eligibilitate l-am trecut cu bine cu sotia ca aplicant principal. Procesul nu mi se pare foarte complicat, deocamdata, dar din cate mi-am dat seama sunt o multitudine de acte de trimis. Intentia noastra initiala a fost pentru USA dar, dupa cum stiti, acolo este o simpla loterie iar timpul nostru este pretios. Nu mai avem varsta care sa ne permita sa asteptam ( eu fac 40 anul acesta iar sotia 37 ) si am decis ca e momentul sa facem urmatorul pas. UK se strica amarnic, incet dar sigur, iar costul vietii aici devine de nesuportat.
    Pentru cei care sunteti acolo asi avea cateva intrebari daca imi permiteti:
    Pentru cei care planuiti sa ajungeti acolo, asi dori sa citesc si alte opinii sau astepari, orice i formatia care sa ne faca tranzitia mai usoara.
    Va salut si va doresc o zi cat ma buna !
    Faptul că aţi locuit în UK 6 ani o să vă ajute mult şi în procesul de emigrare dar şi în acomodarea în Canada. Eleana v-a răspuns foarte bine la întrebări şi adaug şi eu câte ceva:
    1. Dacă ai salariu mediu (nu minim) trăieşti decent şi mai poţi pune şi ceva deoparte.
    2. Eu locuiesc în Toronto şi aici chiriile se găsesc destul de repede. (preţul pentru un apartament cu două dormitoare şi sufragerie începe de la 1100 pe lună, unele au chiar curentul inclus, la case e mai scump)
    3. Nu ştiu exact ce fel de rasism este în UK sau la ce fel de rasism te referi, dar cum a zis şi Eleana, rasism este peste tot, în Canada aş zice în doze foarte mici şi depinde şi de cercurile în care te-nvârteşti, eu una nu m-am simţit niciodată discriminată dar cred că depinde şi de persoană, de exemplu dacă eu aud o coversaţie între două persoane de culoare şi se rosteşte "white bitch" nu mă simt cu musca pe căciulă. În instituţii nu există discriminare dar sunt vorbe care circulă cum că anumite naţionalităţi are fi favorizate la angajări sau de unele se feresc, cu toate astea crede-mă, dacă cineva vrea să muncească găseşte, este încă loc pentru mulţi aici. La serviciile cu publicul nu am văzut sau avut experienţe de rasism niciodată.
    4. Exact cum a spus şi Eleana eu şi mai şi, odată ajunşi în Canada copilul va fi ultima voastră grijă.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •