Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: emigrare cu DV lottery visa din Canada in USA

Data înscrierii
    02.07.2015
    Locație
    Toronto
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit emigrare cu DV lottery visa din Canada in USA

Buna ziua,
    v-as fi foarte recunoscatoare daca cineva mi-ar da informatii si mi-ar risipi frica de a 2-a emigrare. Am emigrat din Romania in Canada , mai precis in Toronto in anul 2000 impreuna cu sotul si 2 copii, suntem bine aici cu joburi bune(eu asistenta medicala iar sotul electrician )dar am cistigat la DV-2015 si acum avem si aceasta optiune. Este foarte greu sa luam decizia , daca ne mutam sau nu ...si unde. Motivele sunt ca avem o anumita virsta si mai putina energie sa o luam de la capat, baiatul nostru are 16 ani , o virsta la care il rupem de prietenii lui; am fratele si parintii stabiliti aici cu noi.Pe de alta parte am fiica mai mare care tot cu DV program a plecat si locuieste in Los Angeles de 2 ani unde se descurca foarte bine. Am sora mai mica care locuieste in Santa Barbara, California cu familia ei , sunt si ei bine acolo.
    Visul sotului meu este sa locuiasca in Texas, iar eu din informatiile colectate stiu ca este un stat care are o economie puternica , iar costul de viata este acceptabil in comparatie cu California care este foarte scumpa. Am inceput demersurile sa-mi iau licenta de asistenta medicala pentru Texas dar pot sa o transfer in orice alt stat. As vrea sa intru in contact cu alti romani care au emigrat din Canada in State sa aflu parerea lor si cum compara aceste doua societati. Oare merita sa o luam din nou de la capat ?! Stiu ca atunci cind aici vine iarna mereu ne gindim la locuri calde si exotice din America unde ne-ar place sa locuim.....dar care este pretul care trebuie platit?
    Va multumesc ca ati citit!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Cand am castigat viza, tot la Loteria Vizelor, eram si eu in aceeasi dilema de a pleca, sau nu a pleca (din Romania, nu din Canada). Am comparat aceasta viza cu o usa mare si grea, pe care daca nu o deschid, ma va macina toata viata gandul ca nu am putut afla ce este dupa acea usa, asa ca am deschis-o. Partea buna e ca odata ce deschizi acea usa, o poti redeschide sa mergi de unde ai plecat, daca nu-ti place ce ai gasit.

Data înscrierii
    02.07.2015
    Locație
    Toronto
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc Sorin,
    da ai dreptate, asa a fost cind am venit in Canada, ne-am zis ca putem sa ne intoarcem oricind in Romania dar nu este asa de simplu....copii cresc si se naturalizeaza aici asa ca nici nu te mai gindesti la asta.....ma sperie sistemul de sanatate ,pt ca aici in Canada il avem gratuit. Dar asa cum zici , daca ni s-a dat aceasta sansa si cred ca trebuie sa fie un motiv pt care am cistigat viza(poate vom sti asta mai tirziu in viata)ar trebui sa mergem inainte , ca sa nu avem regrete. Asa am sfatuit-o si pe fiica noastra cind a cistigat-o, si acum este bine, si nici nu-i trece prin gind sa se mai intoarca.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •