Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 65

Subiect: Povestea locurilor mele de munca in Canada

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit Povestea locurilor mele de munca in Canada

Dragi forumisti si cititori, m-am decis sa impartasesc aici evolutia locurilor de munca pe care le-am avut de cand sunt in Canada sperand ca va fi de folos si altora care sunt aici sau isi doresc sa vina aici. Stiu ca situatia fiecarui emigrant este diferita dar orice experienta poate fi binevenita si nu poti stii niciodata ce poti invata si din experientele altora. Este o poveste nu prea vesela dar are un sfarsit fericit asa ca va invit sa va asezati comod, sa va relaxati si sa ma insotiti in aceasta calatorie cu bune si rele.

Acesta este un topic deschis si invit sa posteze aici pe oricare din voi are de impartasit o poveste-experienta a locurilor de munca din Canada/ US sau orice alta tara straina, pana la urma toti cei care suntem plecati din Romania am trecut si trecem prin diferite experiente.
    Voi posta pe capitole si oricine poate pune intrebari sau cere mai multe informatii despre fiecare lucru spus de mine aici.

Capitolul 1- Smotru, curatenie la case particulare, lucru la negru
    Ca sa previn eventuale intrebari sau confuzii, eu NU am venit in Canada ca rezident permanent ci temporar si am aplicat de aici pentru rezidenta permanenta. Mai mult decat atat am venit cu fetita mea care era mica rau pe atunci, asadar nu am avut timp si bani de cursuri, echivalare de studii cum au cei care vin cu statut permanent, eu trebuia sa-mi gasesc ceva de lucru, orice ca sa asigur locuinta, cheltuielile pentru fetita si pentru mine si o gramada de bani pentru taxele de emigrare pentru procesul de obtinere a rezidentei permanente. Am intrebat in stanga si-n dreapta dar in situatia in care eram eu nu m-ar fi angajat nicio companie, deci aproape imposibil.

O amica de origine din Ungaria mi-a recomandat un tip care avea o firma, un fel de subcontractor in constructii care avea nevoie de fete pentru curatenie la case in constructie sau abia construite. M-a platit destul de bine si munca n-a fost exagerat de grea dar ma chema la lucru sporadic, eu aveam nevoie de un venit continuu. El mi-a recomandat o prietena a lui care facea curatenie la case particulare si care voia sa se intoarca inapoi in Ungaria iar clientele ei aveau nevoie de inlocuitor pentru ea. M-a dus la prima clienta, o evreica religioasa cu 4 copii, am fost socata de ce mizerie am putut sa vad in acea casa desi fata asta se ducea de 2 ori pe saptamana cate 4-5 ore, maldare de vase murdare tot timpul in chiuveta, copii extraordinar de indisciplinati, resturi si ambalaje de mancare pe unde nici n-aveai idee, m-am speriat un pic dar nu-mi era frica de munca si pana la urma n-aveam ce face.

Au urmat alte cliente, tot evreice dar nereligioase, apoi alte natii cu totul alta situatie, curate, cu o gramada de obiecte de arta si foarte chichiricioase dar mie mi-au plăcut dintotdeauna detaliile si am avut succes, plata era $10 pe ora cash fara taxe atunci cand minimum pe economie era $8.50, am ajuns sa am cate 2 case pe zi, eram foarte apreciata si recomandata de la una la alta de ajunsesem sa nu fac fata. M-au ajutat cu hainute si jucarii pentru fata, ciubucuri, cu una din ele (F)sunt si acum prietena, m-a trimis la o avocata de emigrari care m-a ajutat cu cazul meu de emigrari si m-a taxat tot timpul la jumate din pret. Le trimit la amandoua in fiecare an cate un aranjament floral chiar in ziua cand mi-am dobandit actele. (F) a trecut de bariera ca eu lucram pentru ea, desi manager la o banca pe acel timp, m-a iscodit in legatura cu viata mea si s-a apropiat mult de mine, ne invita pe mine si pe fata la masa la ea acasa, la restaurante pe care stia ca nu ni le-am fi putut permite, in fiecare an de Craciun sau de ziua fetii cadouri, o fiinta extraordinara, o s-o mentionez in ultimul capitol pentru ca si acum desi sunt bine, tot ma ajuta, Dumnezeu sa-i dea sanatate.

Cu timpul am ajuns sa-mi permit sa le selectez, la prima cea mizerabila am renuntat, casele erau din ce in ce mai selecte, am intrat odata la una (frantuzoaica) sa-mi arate ce trebuie sa fac, dar de cum am intrat in casa m-am intrebat, Doamne ce curatenie sa fac aici caci e curat ca-n bec??? (de la ea am primit o canapea de piele superba, cred ca n-avea nici 2 ani, pe care n-o mai voia si nu numai) Mie nu-mi place sa fur in niciun fel asa ca la acesta femeie i-am spus dupa cateva saptamani ca nu e nevoie sa vin cate 4 ore in fiecare saptamana si putem sa reducem la doua saptamani, stiti ce mi-a zis? "fifi my house is so clean because you come here every week" mi-a venit sa plang de bucurie, nu se supara nimeni cand e un pic apreciat.

O alta clienta m-a rugat s-o ajut pe mama ei sa curete cottage ul pentru o zi intreaga, femeia a fost atat de incantata incat pe langa banii pe care mi-i datora mi-a dat o gramada de lucruri de prin casa nou-noute, ce bine mi-au prins la acel timp iar la mai mult de un an dupa aceea, cand nu mai aveam nimic de-a face cu ele mi-a oferit cottage-ul ei pe lac pe gratis. Cred ca am poze puse pe forum de acolo, a fost prima noatra iesire prelungita extrem de relaxanta.

A fost destul de bine, aceste cliente au avut incredere in mime 150%, am avut cheia caselor lor, n-am spart niciodata nimic si mai mult de atat cand fata mea era in vacanta si nu aveam cu cine sa o las au fost de acord sa o aduc cu mine cand lucram la ele in casa.

Acum trebuie sa mentionez si situatiile picante sau neplacute, cum ar fi, la una dintre cliente, dimineata cand am venit sa curat casa, crezand ca nu e nimeni acasa am dat in dormitor peste sotul ei care dormea gol cum l-a lasat Domnu', mi-am adunat lucrusoarele si am taiat-o cat m-au tinut picioarele apoi am sunat-o si i-am spus ca nu mai am timp sa vin la ea. Un alt caz a fost o rebela dar bogata cu draci care facea ce facea si se tot nimerea acasa cand veneam eu, isi facea dus si infasurata -n prosop tot discuta cu mine si prosopu' tot cadea dupa ea si tot asa, si se tot expunea si da-i si alea...Desi era intelegerea ca la ora 8 cand eu ajung acolo eu o sa am casa disponibila pentru curatenie, ea ma tot astepta cu cafeaua gata, cu chef de taclale iar pe la 8:30 imi spunea "ma duc sa-mi fac un dus, vii cu mine?" )
    Una peste alta a fost ok pentru acel timp si pentru situatia in care ma aflam dar foarte obositor din punct de vedere fizic si nerentabil pentru ca veneam acasa mult dupa ce fata termina scoala asa ca a trebuit sa platesc babysitter pentru ea pentru cateva ore caci era micuta rau iar acea femeie care statea cu ea ma taxa $5 pe ora, ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca fata era foarte nemultumita de babysitter, aia avea o droaie de copii, se bateau ca chiorii si pe găluşca mea o gaseam de fiecare data intr-un colt plangand. Aveam nevoie de un servici legal, de 8 ore, chiar daca era minimum platit dar asteptam permisul de munca legal.
    Va urma...
    Orice comentariu sau intrebari sunt absolut permise
    Ultima modificare făcută de fifi; 06.06.2015 la 10:36.

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Eu astept cu nerabdare urmarea! La faza cu .....because you come here every week." mi-au dar lacrimile❤

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

fifișor, dă-i înainte. la un timp mă gândeam să fac și eu asta (ori vreun blog) da' de fiecare dată m-a oprit în loc gândul că o să fie o poveste plictisitoare, pentru că eu nu a trebuit să plec de jos, să o iau de la 0 (profesional vorbind) și mi-era că o să primesc comentarii de genul ”iete bă la ăsta, ce se laudă”. plus că nici nu mă pricep la scris...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Toni, mulţumesc pentru cometariu şi pentru faptul că ai răbdare să citeşti bazaconiile mele.
    Aramis te încurajez să-ţi aşterni povestea şi s-o postezi aici pe forum unde pot citi mai mulţi nu pe blog, mai ales că nu ai luat-o de la zero, aşa cum am zis nu poţi ştii niciodată cui poate folosi şi cine poate învăţa din experinţa ta iar cât timp tu crezi că poate fi de folos altora nu trebuie să te intereseze ce zic gurile rele, iar dacă ţie ţi-e teamă ce o să zică cârcotaşii de tine eu ce să mai zic, am ezitat şi eu mult timp dar mi-am luat inima-n dinţi, în situaţia mea din cauză că am observat că din ce în ce mai mult în Canada vin oameni fără statut sau fără studii superioare. Mi-am zis, şi dacă numai o persoană va folosi ceva din povestea mea tot se merită riscul.

În ce priveşte priceputul la scris mă făcuşi să râd, parcă eu le am cu scrisu' dar nu asta contează ci să reuşeşti să transmiţi mesajul. Uite de exemplu pe mine m-ar interesa foarte mult o experienţă la un nivel mai ridicat pentru că deşi am ajuns bine acum n-o să mă opresc aici, o să continui spre şi mai bine şi mi-ar prinde bine anumite amănunte.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit Capitolul 2 - Adio curatenie, te las cu bine (partile rele)

Capitolul 2 - Adio curatenie, te las cu bine (partile rele)
    Curatenia a fost pentru aproape 2 ani sursa mea de venit dar este destul de greu şi nu recomand nimanui pe o perioadă indelungata, dupa cate stiti eu sunt slabuta asta e bine caci ma misc foarte repede dar in timp am capatat o durere de spate la ultimele vertebre ale coloanei care mi-au afectat apoi un nerv de am avut piciorul drept amortit pentru 3 saptamani, pur si simplu nu-l simteam, n-am putut sa ies din casa dar si prin casa mergeam tinandu-ma de pereti si apoi in baston ca sa pot face strictul necesar pentru fetita si pentru mine. Si acum, dupa atatia ani tot am probleme cu spatele la efort prelungit sau cand e vreme rea.

Sanatatea nu este singurul impediment in acest domeniu, pentru cele care sunt interesate, sunt multe alte riscuri. M-a contactat o tipa care abia venise in Canada, sotul lucra si voia sa se faca si ea utila pana-si echivala studiile, mi-a zis ca face orice, am luat-o cu mine la una din cliente sa vada cum se face pentru ca eu oricum ma pregateam sa dau in primire aceste cliente. M-a ajutat sa mut de la un etaj la altul toate materialele si i-a scapat din mana pe scarile imbracate in mocheta de culoare maro cutia cu pudra inalbitor, a calcat pe ea, luase o carpa uda sa stearga, am crezut ca o sa fac infarct, clienta asta era una din cele mai dragute cu mine, cat timp am lucrat pentru aceste cliente n-am stricat sau spart niciodata macar un amarat de pahar, daca ajunea apa prin acea pudra in covor trebuia schimbat in intregime, vreo cateva sute de dolari mintenas.

O alta romancuta cu o gura cat o sura ca ea se pricepe ca e iute foc, am luat-o la una dintre cliente, i-am aratat cum si ce trebuie sa faca si i-am spus ca banii sunt ai ei, era munca de 3 ore si ei i-a luat 6 ore pentru ca ea a zis ca face in felul ei

Cea mai neplacuta experienta insa prin care am trecut in acest domeniu
    a fost cand am obtinut dreptul de munca legal. Nu am avut mare succes in alte domenii pentru ca nu aveam experienta canadiana (daca e cineva care vrea sa stie ce inseamna asta voi dezvolta la cerere) si pentru multe alte locuri de munca nu puteam aplica pentru ca eram conditionata de programul fetitei asa ca am aplicat tot pentru o firma care facea curatenie la case particulare dar era legal, nu la negru. (Ca o paranteza, un alt motiv pentru care am acceptat prima oferta a fost si faptul ca din momentul in care am primit dreptul de munca legal trebuia sa dovedesc emigrarilor ca ma pot intretine in Canada, ca am serviciu continuu ca sa putem fi aprobate pentru rezidenta permanenta.) Totul a fost bine la inceput patroana era o rusoaica evreica, eram trimise in echipe sau singure, pe noi ne platea pe atunci 9.00 pe ora si ea taxa clientii 22.00 dar ma rog...

Multi dintre clientii ei, foarte multumiti de munca mea mi-au propus sa vin sa lucrez direct pentru ei dar am refuzat pentru ca am semnat un contract cu compania care interzicea asta. In aproximativ o luna patroana m-a chemat la ea in birou si mi-a spus ca e foarte multumita de mine si mi-a propus sa fiu instructoare pentru cele incepatoare si mi-a crescut salariul la 11.00 pe ora, am fost foarte incantata ca a apreciat munca mea mai ales ca am vazut ce ritm de ochiul mortului aveau celelalte angajate ale ei. Am acceptat cu bucurie si entuziasm si totul parea ok, pana intr-o zi cand m-a sunat la unele din cliente si mi-a spus ca la una dintre case am stricat parchetul pe o portiune de "o farfurie" cum mi-a spus ea care o costa 4 mii de dolari sa-l repare.

Am mers la ea in birou si mi-a aratat in calculator o poza in care nu vedeam nicio stricaciune decat un gratar patrat de fier de la sistemul de ventilatie cu latura de aproximativ 30 cm rezemat de perete, acuzandu-ma ca l-am lovit cand am curatat podeaua si am facut stricaciunea. I-am spus ca este absurd, eu nu am doborat acel gratar si chiar daca l-as fi doborat n-avea cum sa faca nici o stricaciune cazand de la 10 cm deasupra podelei dar a inceput sa tipe la mine si sa ma ameninte ca ma da in judecata la tribunal...

M-am dus acasa si am inceput sa plang de credeam c-o sa-mi sece ochii, nu-mi puteam permite la acel timp sa am nicio problema cu autoritatile, nu as fi avut nicio sansa sa mai obtin actele in Canada si ea stia asta pentru ca am fost atat de proasta sa-i spun de statutul meu la emigrari. Nu stiam sigur ce o sa se intample dar nu m-am mai dus la ea la lucru, ma suna continuu si ma ameninta ca trebuie sa-i platesc cei 4 mii de dolari pana cand eu i-am spus ca nu am de unde si ce anume pot sa fac. A inmuiat tonul si mi-a zis ca ea nu vrea sa ma piarda, ca nu vrea sa ma duca in tribunal, ca stie ca am o fetita si ca pot sa-i platesc treptat, continuind sa lucrez la ea si nu-mi opreste toti banii, doar un procent adica treptat pana achit suma de 4 mii.

In acel moment mi-am dat seama ca n-a fost nimic decat o capcana si ca este o excroaca, i-am spus ca nu voi face asta, a inceput iar cu amenintarile, ca sa astept citatia de la tribunal samd... Mi-am asumat riscul instinctului meu, nu i-am mai raspuns la telefoane, mi-am vazut in continuare de viata si nici in ziua de azi n-am mai auzit de ea, nici vorba de citatie in tribunal.

Am povestit mult mai tarziu asta catorva amici si mi-au spus ca n-ar fi trebuit s-o las asa, ca ea probabil asa isi tinea angajatele si cine stie la cate a facut schema asta inaintea mea sau la cate o mai face, mi-a fost si mie necaz, nu pot sa zic dar aveam problemele mele, nu am avut timp si putere sa ma tin de capul ei.

Afacerea cu curatenia la case particulare este foarte avantajoasa in Canada dar trebuie investit, cererea este berechet insa nu gasesti femei care sa lucreze serios, la mult timp dupa asta cand am avut o operatie am cautat de mi s-au albit ochii dupa o femeie sa ma ajute la curatenie in casa, cred ca am pus anunt si aici pe forum, am adus 2 tipe pe care le cunosteam si le-am platit dublu, pauze plus mancare cafele dar am fost foarte dezamagita, dupa ce plecau trebuia sa muncesc cel putin o jumate de ora sa pun covoarele la loc, materialele de curatat in dulapuri, sa limpezesc galetile cu apa, pana m-am lasat.

Asadar curatenia la case mi-a ajuns, nu mai voiam sa am de-a face cu asta asa ca am hotarat sa inchei acest capitol si sa caut altceva, mi-am facut un amarat de CV resume si am inceput sa aplic pentru munca in fabrici, chiar daca stiam ca nu o sa am prea multe sanse dar am avut totusi un raspuns, cineva m-a sunat in legatura cu aplicatia mea de general labour la 9 dimineata si m-a intrebat cand pot sa vin la interviu, i-am spus ca voi fi acolo intr-o ora. Am fost angajata si am inceput lucrul a doua zi.
    Va urma...
    Capitolul 3 - de la general labour (muncitor necalificat) la purchasing manager si contabilitate in 3 ani la aceeasi companie
    Ultima modificare făcută de fifi; 15.06.2015 la 09:35.

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Toni, mulţumesc pentru cometariu şi pentru faptul că ai răbdare să citeşti bazaconiile mele...
    fifişor, nu-s bazaconii, e preaplin de sentimente! ...ce bine/rău ar fi fără ele,,
    Si cred ca e foarte util sa afle lumea ce inseamnă "experienta canadiană"

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Ce frumos povestesti, abia astept capitolul 3

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Toni, n-am cum sa omit sentimentele, e vorba de viata mea si ce am simtit in fiecare din situatii, cum m-au afectat. O să introduc ce inseamna experienta canadiana la inceputul capitolului 3.
    EmmaLA, ma bucur ca-ti place si-ti multumesc pentru citire si comentariu.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit Paranteza- Ce inseamna "experienta canadiana"

La recomadarea forumistului Toni am decis sa fac o scurta explicatie a ce inseamna "experienta canadiana". Multi nou veniti se lovesc de aceasta problema, anume nu sunt acceptati in locuri de munca pentru care sunt calificati, locuri de munca mai bine platite decat minimum pe economie, pentru ca nu au lucrat absolut deloc in Canada, deci angajatorul nu are la cine sa ceara referinte, pentru ca in locurile de munca mai bune de obicei suna si intreaba cum este persoana respectiva din punct de vedere profesional, daca este punctuala, daca isi ideplineste indatoririle, daca respecta instructiunile superiorilor, daca se intelege bine cu colegii etc.

Pentru pozitiile mai inalte se investeste destul de mult in procesul de recrutare si angajare, prin urmare nu-si permit sa angajeze o persoana si dupa cateva saptamani s-o dea afara si s-o ia iar de la capat, mai ales daca sunt presati de timp si au nevoie sa angajeze imediat pe cineva. Chiar daca ai lucrat in Romania 10 ani pentru o companie n-o sa ia asta in considerare si nu suna sa ceara referinte din cauza ca nu sunt siguri ca cei de la compania din Romania vorbesc engleza si de altfel sistemul si cerintele din Romania sunt diferite de cele din Canada.

Sunt totusi exceptii, cazurile in care ai lucrat in US sau chiar in Romania sau Europa pentru firme foarte mari, internationale care au sedii si in Nord America. Asadar multi cand vin nu vor sa accepte un serviciu mai prost platit si merg la cursuri care costa destul de scump (vorbim aici de mii de dolari) si ia si ceva timp. De exemplu am cunoscut o tipa care facut un curs pentru "personal support worker", ingrijire la batrani care a costat-o 4 mii, sotul lucra asa ca si-a permis acest lux, s-a angajat dupa aceea si mi-a zis ca e platita 17 pe ora, nu e rau dar totusi mai sus de atat nu are unde sa se duca si sa stai toata viata sa schimbi scutecele batranilor din azil, sa-i speli, sunt foarte rautaciosi din cate mi-a spus, mi-a aratat semne pe maini unde o loveau sau zgariau si era foarte stresata dar ii conveneau banii si faptul ca facea overtime, eu una n-as face asta. E o gluma ca fiecare tinteste in timp dupa un servici in care sa munceasca mai putin si sa fie platit mai mult.

Altii, ca mine de exemplu o ia de jos, accepta un job nu atat de grozav, stau un an, doi ca sa aiba ce pune in CV ca experienta canadiana apoi cauta ceva un pic mai bun, cam asa se spune ca la fiecare 3 ani sa cauti ceva si mai bun si de obicei merge. Trebuie totusi sa stai la curent cu ofertele de munca si ce am mai realizat eu este ca se merge foarte mult pe network, nu e vorba de pile ci cunostinte, recomandari de la o persoana la alta, pentru ca si daca iei un job pentru ca te-a recomandat cineva din acea companie daca nu-ti faci treaba cum trebuie nu te tin, te dau afara fara discutii.

Se tot spune pe aici ca pentru cei nou veniti voluntariatul este recunoscut ca experienta canadiana si guvernul incurajeaza asta, eu nu prea cred ca se tine seama de asta absolut deloc dar poate e doar parerea mea, cei care sunt aici si au exemple ma pot contrazice sau completa.

As avea multe de povestit si cred ca ar fi utile, majoritatea din voi cei din Canada si US cam stiti asta, ar fi interesant daca am discuta despre diferite domenii si tipuri de locuri de munca, e uimitor cata informatie putem aduna in cativa ani, daca as avea mai mult timp as insira pagini de exemple si sfaturi de cum sa-ti cauti un loc de munca, cum sa-ti alegi domeniul in care vrei sa lucrezi, cum sa te pregatesti pentru interviuri si cum trebuie sa te comporti la locul de munca. Mi-ar face mare placere de asemenea sa aud si alte povesti, experiente nu numai din Canada dar si US sau tari din Europa.

Orice intrebare este binevenita, chiar si daca sunt cazuri concrete, as fi foarte bucuroasa daca as putea ajuta pe cine are nevoie.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.213
    Putere Rep
    32

Implicit

Fifico, felicitari ca ai reusit luand-o de jos. Cu atat mai dulce e reusita. Maxim respect pentru cei ce reusesc asta singuri, la mii de km de tot ce au stiut vreodata. Pentru tine cu atat mai mult ca ai avut si un copil mic de crescut.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •