Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 7 din 7 PrimulPrimul ... 567
Rezultate 61 la 65 din 65

Subiect: Povestea locurilor mele de munca in Canada

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de Eddy_1987 Vezi post
    Iar ca munca acolo sper ca nu ajung din inginer/electrician/tehnician in constructii, spalator de vase. Pe internet vad ca nu am nicio sansa sa gasesc de munca in CANADA, deci tot acolo la fata locului trebuie sa caut. Daca treaba asta cu CANADA nu merge mai am o sansa, SUA, acolo am doua verisoare plecate de 16 respectiv 12 ani si ma batea gandul sa aplic si la viza de SUA.
    Chiar şi fiind în Canada, la faţa locului tot durează până îţi găseşti un loc de muncă mai bun şi tot pe internet se caută, fie pe website-urile comaniilor fie pe cele cu oferte de muncă. Ca inginer din prima mai greu, pentru poziţiile mai bine plătite sunt anumite cerinţe: să ai experinţă de muncă în Canada în domeniu şi persoane de referinţă cu care ai lucrat pe care să-i sune şi să întrebe despre tine.
    Despre prima întrebare deşi nu mi-ai adresat-o mie, eu cred că suma de bani dacă aplici singur este considerabil mai mică, eu am avut de exemplu în Canada o avocată care m-a ajutat cu dosarul meu şi pentru reînoirea unei vize de lucru m-a taxat $750. Făcusem şi eu în trecut o astfel de reînoire şi nu m-a costat decât $150+ timbrele cu care am trimis aplicaţia completată şi câteva copii după documente. Acelaşi lucru l-a făcut şi ea şi m-a taxat $750 şi aşa taxează majoritatea avocaţilor sau agenţiilor, n-am avut ce face la acel timp pentru că m-a ajutat cu dosarul de rezidenţă la care m-a taxat la mai puţin de jumate de preţ.
    Ultima modificare făcută de fifi; 01.02.2016 la 10:04.

Data înscrierii
    15.01.2016
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Chiar şi fiind în Canada, la faţa locului tot durează până îţi găseşti un loc de muncă mai bun şi tot pe internet se caută, fie pe website-urile comaniilor fie pe cele cu oferte de muncă. Ca inginer din prima mai greu, pentru poziţiile mai bine plătite sunt anumite cerinţe: să ai experinţă de muncă în Canada în domeniu şi persoane de referinţă cu care ai lucrat pe care să-i sune şi să întrebe despre tine.
    Despre prima întrebare deşi nu mi-ai adresat-o mie, eu cred că suma de bani dacă aplici singur este considerabil mai mică, eu am avut de exemplu în Canada o avocată care m-a ajutat cu dosarul meu şi pentru reînoirea unei vize de lucru m-a taxat $750. Făcusem şi eu în trecut o astfel de reînoire şi nu m-a costat decât $150+ timbrele cu care am trimis aplicaţia completată şi câteva copii după documente. Acelaşi lucru l-a făcut şi ea şi m-a taxat $750 şi aşa taxează majoritatea avocaţilor sau agenţiilor, n-am avut ce face la acel timp pentru că m-a ajutat cu dosarul de rezidenţă la care m-a taxat la mai puţin de jumate de preţ.
    Bun si ca ce trebuie sa lucrez pentru a capata experienta canadiana? Daca lucrez 3 ani ca om de serviciu, ma angajeaza cineva pe urma ca inginer de instalatii? Daca vin de aici, din Romania cu recunoastere a diplomelor mele la nivel de UNIUNEA EUROPEANA, cei din CANADA le recunosc?
    Deci undeva pe la 2500-3000 de euro m-ar costa daca as veni singur in CANADA?

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Nu ştiu, nu lucrez în domeniu.

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de Eddy_1987 Vezi post
    Bun si ca ce trebuie sa lucrez pentru a capata experienta canadiana? Daca lucrez 3 ani ca om de serviciu, ma angajeaza cineva pe urma ca inginer de instalatii? Daca vin de aici, din Romania cu recunoastere a diplomelor mele la nivel de UNIUNEA EUROPEANA, cei din CANADA le recunosc? ...
    Experienta profesionala din Ro nu valoreaza mare lucru la inceput pentru ca nu cunosti legile scrise si nescrise din Canada, ale orasului in care vei lucra. Depinde de tine cat de repede intelegi cum functioneaza rotitele si care sunt unitatile de masura. Nu ajunge sa cunosti limba foarte bine, trebuie si sa cunosti cat de cat cultura locului, echipa de hochei, crâsmele cele mai bune si VIP-urile, .... Poti si ca om de servici sa inveti repede, depinde de tine.
    .. Daca ai foarte mult noroc si reusesti sa-ti vinzi bine toate talentele/calitatile prinzi si un post de manager depinde de tine nu de canadieni;-)

Sper ca ai citit tot ce a scris d-na fifi pe topicul asta...
    Nu uita sa verifici actualitatea mesajului/informatiei!

Data înscrierii
    15.01.2016
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Experienta profesionala din Ro nu valoreaza mare lucru la inceput pentru ca nu cunosti legile scrise si nescrise din Canada, ale orasului in care vei lucra. Depinde de tine cat de repede intelegi cum functioneaza rotitele si care sunt unitatile de masura. Nu ajunge sa cunosti limba foarte bine, trebuie si sa cunosti cat de cat cultura locului, echipa de hochei, crâsmele cele mai bune si VIP-urile, .... Poti si ca om de servici sa inveti repede, depinde de tine.
    .. Daca ai foarte mult noroc si reusesti sa-ti vinzi bine toate talentele/calitatile prinzi si un post de manager depinde de tine nu de canadieni;-)

Sper ca ai citit tot ce a scris d-na fifi pe topicul asta...
    Am inteles cum sta treaba, eu sunt pregatit de orice, nu imi este frica sa o iau de jos pentru a ajunge sus. Ce a scris d-na fifi am citit, este un exemplu bun de dat si altor persoane.

Pagina 7 din 7 PrimulPrimul ... 567

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •