Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 6 din 7 PrimulPrimul ... 4567 UltimulUltimul
Rezultate 51 la 60 din 65

Subiect: Povestea locurilor mele de munca in Canada

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

iar eu nu am înţeles întrebarea, poţi să fi mai explicit şi nu aşa de zgârcit la cuvinte?

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    iar eu nu am înţeles întrebarea, poţi să fi mai explicit şi nu aşa de zgârcit la cuvinte?
    ce produceau firmele, chibrite, cuie, etc?
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

aaaaa, păi m-am gândit că nu este important de aceea nu am menţionat: piese electronice, fabricare şi asamblare.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

aaaaa, păi m-am gândit că nu este important de aceea nu am menţionat: piese electronice, fabricare şi asamblare.
    pai este ca si eu am sters praful la unii, dar una e sa cureti la unul oarecare si alta sa cureti la unul care sa zicem e in top 100 Forbes...
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    15.01.2016
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua!!! Ma scuzati daca acest post nu este pentru emigrare!!! Dar as dori sa stiu cam ce suma mi-ar trebui sa am, pentru a emigra in CANADA? Am absolvit Facultate de Inginerie a Instalatiilor din Bucuresti si m-ar interesa un job acolo. Eventual cateva sfaturi de urmat.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de Eddy_1987 Vezi post
    Buna ziua!!! Ma scuzati daca acest post nu este pentru emigrare!!! Dar as dori sa stiu cam ce suma mi-ar trebui sa am, pentru a emigra in CANADA? Am absolvit Facultate de Inginerie a Instalatiilor din Bucuresti si m-ar interesa un job acolo. Eventual cateva sfaturi de urmat.
    Depinde pentru ce provincie vrei sa aplici (taxele percepute sunt diferite intre partea engleza si cea franceza) si prin ce metoda vrei sa emigrezi adica vrei sa aplici pentru rezidenta permanenta sau temporara cu un contract de munca.

Data înscrierii
    15.01.2016
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Depinde pentru ce provincie vrei sa aplici (taxele percepute sunt diferite intre partea engleza si cea franceza) si prin ce metoda vrei sa emigrezi adica vrei sa aplici pentru rezidenta permanenta sau temporara cu un contract de munca.
    Eu as dori sa aplic pentru rezidenta permanenta. Dar nu stiu unde este mai bine. Eu stiu mai bine limba franceza, am fost la Departamentul de limba franza in facultate, iar acum m-am apucat serios si de limba engleza.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Sunt 2 topice aici pe forum unde găseşti şi sumele de bani şi alte linkuri unde să-ţi faci o părere şi să compari:
    pentru partea franceză: http://forum.romanian-portal.com/thr...%C3%AEn-Quebec
    pentru partea engleză: http://forum.romanian-portal.com/thr...-federal%C4%83

Data înscrierii
    01.02.2016
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna, in momentul in care iti vei face cont pe mycic.com si vei completa express entry (unde e de munca,trebuia sa iti echivalezi diplomele,trebuie sa iei o gramada de acte si bla bla bla) vei primi un punctaj automat,in functie de educatia,varsta si pregatirea ta. Apropo,trebuie sa ai si testul de limba IELTS pentru partea engleza. Vei primi automat una sau mai multe invitatii pentru emigrare intr o anumita provincie. Nu cred ca poti sa o alegi .. nu prin express entry cel putin. Si atentie la agentiile care te "ajuta", de exemplu VIACanada si VISACANADA sunt niste escroci fara de margine. Eu am obtinut viza acum 3 luni, si nu am fost ajutata deloc ,cu absolut nimic ,in schimb am platit 1000 de euro la agentie,plus taxele aferente. cred ca per total,te costa in jur de 4000-6000 de euro. Exista taxe de procesare dosar pentru provincie 1500 dolari , echivalarea studiilor (200 dolari),analiza dosar 1000 de dolari, analize medicale 110 , analiza cerere de rezidenta si taxa procesare dosar 1000 dolari plus traduceri si legalizari la fiecare act cerut.. ehe.

Data înscrierii
    15.01.2016
    Posturi
    8
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de mirabela88 Vezi post
    Buna, in momentul in care iti vei face cont pe mycic.com si vei completa express entry (unde e de munca,trebuia sa iti echivalezi diplomele,trebuie sa iei o gramada de acte si bla bla bla) vei primi un punctaj automat,in functie de educatia,varsta si pregatirea ta. Apropo,trebuie sa ai si testul de limba IELTS pentru partea engleza. Vei primi automat una sau mai multe invitatii pentru emigrare intr o anumita provincie. Nu cred ca poti sa o alegi .. nu prin express entry cel putin. Si atentie la agentiile care te "ajuta", de exemplu VIACanada si VISACANADA sunt niste escroci fara de margine. Eu am obtinut viza acum 3 luni, si nu am fost ajutata deloc ,cu absolut nimic ,in schimb am platit 1000 de euro la agentie,plus taxele aferente. cred ca per total,te costa in jur de 4000-6000 de euro. Exista taxe de procesare dosar pentru provincie 1500 dolari , echivalarea studiilor (200 dolari),analiza dosar 1000 de dolari, analize medicale 110 , analiza cerere de rezidenta si taxa procesare dosar 1000 dolari plus traduceri si legalizari la fiecare act cerut.. ehe.
    Pana la urma este bine sa aplici prin agentie sau nu? Daca imi fac dosarul singur suma aceasta de 4000-6000 de euro se injumatateste sau nu? Am sanse sa fiu acceptat sau primeaza firma in detrimentul aplicantului unic? Iar ca munca acolo sper ca nu ajung din inginer/electrician/tehnician in constructii, spalator de vase. Pe internet vad ca nu am nicio sansa sa gasesc de munca in CANADA, deci tot acolo la fata locului trebuie sa caut. Daca treaba asta cu CANADA nu merge mai am o sansa, SUA, acolo am doua verisoare plecate de 16 respectiv 12 ani si ma batea gandul sa aplic si la viza de SUA.

Pagina 6 din 7 PrimulPrimul ... 4567 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •