Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 65

Subiect: Povestea locurilor mele de munca in Canada

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Mulţumesc Fidel, de fapt cea mai interesantă si utilă parte încă n-a început, pentru unii Canada chiar a fost ţara în care câinii umblau cu covrigi în coadă şi chiar erau primiţi pe covor roşu, ba chiar dolarii creşteau în copaci dar ei erau cam leneşi să-i adune, stăteau cu sacul sub copac şi aşteptau să vină toamna şi să cadă.
    Mi-e cam aiurea că numai cuvinte de laudă primesc, nicio critică nimic, v-a apucat pe toţi bunătatea sau e cineva lipsa de pe aici?
    Nu vad pentru ce critica, eu iti admir curajul si sinceritatea. Astept continuarea.

Data înscrierii
    28.05.2015
    Posturi
    21
    Putere Rep
    0

Implicit ce purere

Citat Postat în original de livia Vezi post
    Nu vad pentru ce critica, eu iti admir curajul si sinceritatea. Astept continuarea.
    Aveti o putere si o ambitie extraordinara am citit povestea cu atentie si mia placut foarte mult as vrea sa am si eu puterea asta sa trec peste obstacole felicitari!

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Mulţumesc Mela, am avut ambiţie din cauză că am fost o mămică, la fel ca şi tine, am vrut neapărat să-i ofer fetiţei mele o viaţă mai bună decât aş fi putut-o face în România.
    Mulţumesc Loniia şi Livia, nu am de ce să nu fiu sinceră, nu mi-e ruşine cu viaţa mea şi nu-mi pare rău acum prin cele prin care am trecut, toate, cu bune şi rele m-au făcut cine sunt azi, am observat că în mare parte oamenii care au primit totul pe tavă şi cu care soarta a fost foarte blândă, sunt foarte răutăcioşi, invidioşi şi egoişti. Ca o răsplată totuşi, a fost faptul că am întâlnit oameni deosebiţi de-a lungul acestor ani, printre care şi voi cei de aici de pe forum, de la care am învăţat şi învăţ încă foarte multe.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit Capitolul 3 - de la general labour (muncitor necalificat) la purchasing manager si

Capitolul 3 - de la general labour (muncitor necalificat) la purchasing manager si contabilitate in 3 ani la aceeasi companie

Ca să reiau de unde am rămas la ultimul capitol, gata, am reuşit să înaintez până la genunchiul broaştei, aveam servici plătit mimimum pe economie, permanent, full time ( 8 ore pe zi, 5 zile pe săptămână) aşa cum îmi doream la acel timp. Interviul a fost destul de scurt dat cu patronul companiei, un copil la vreu 25 de ani, m-a întrebat câte ceva despre experienţă mai mult ca să vadă cum mă descurc cu engleza, m-a întrebat dacă nu am în plan să-mi continui sau echivalez studiile în Canada, i-am spus că nu, că vreau să lucrez căci am un copil pe care trebuie să-l întreţin (exact ce voia să audă de fapt), apoi m-a dus să văd în ce constă munca, era vorba de o maşină de bobinat electrică, m-a lăsat să mă uit câteva minute şi m-a întrebat dacă pot să fac acea muncă, nu mi s-a părut complicat aşa că am zis da şi a doua zi am început lucrul.

Din câte am înţeles ulterior, el abia cumpărase firma de la iniţiatorul ei care s-a pensionat, firma avea la acel timp 28 de ani, vreo 50 de angajaţi, iar fostul patron a mers pe cel mai puţin plătit personal, majoritatea asiatici care abia vorbeau o boabă engleză, se învăţau unii pe alţii, compania nu avea beneficii medicale, doar două saptămâni de concediu, nu zile de boală plătite, nu plan de pensii deci mai nimic. De aceea noul patron s-a hotărât să angajeze şi alte naţii care să fie vorbitori de limba engleză dar a conntinuat cu tradiţia plăţii cât se poate de reduse la angajaţi de la angajaţi până la şefii de echipă şi femeia de la recepţie care răspundea la telefoane, era şi coordinator de producţie, şi inside sales şi shipping/ receiving.

Lucrul meu l-am învăţat destul de repede, am fost tot timpul punctuală şi după 3 săptămâni patronul m-a întrebat dacă sunt de acord să trec în shipping receiving s-o ajut pe acea femeie care era foarte stresată încercând să se împartă între toate responsabilităţile pe care le avea. Am acceptat şi am început să fiu instruită de acea femeie, am învăţat foarte repede şi abia făcea faţă să-mi arate altceva, pentru că tot ce-mi dădea de făcut terminam mult mai repede decât se aştepta, aproape o disperasem. Şeful era foarte încântat şi a treptat au inceput să-mi dea de lucru în birou, documente de completat, rapoarte, apoi din ce în ce mai mult, să comand materiale şi să mă ocup de angajări în locul lui, contabilitate uşoară, tatăl lui se ocupa de contabilitate, venea o dată, de două ori pe săptămână dar şeful nu era mulţumit căci era tot timpul în urmă cu contabilitatea.

Am ajuns deci să lucrez cam un sfert în secţie la shipping/ receiving şi trei sferturi în birou. Erau lucruri pe care nu le-am făcut niciodată dar nu mi-a fost teamă, şi nici vouă să nu vă fie, noi românii suntem isteţi şi învăţăm foarte repede, mai mult de atât, am adus îmbunătăţiri, m-am ocupat de calculatoarele din companie cu instalarea de programe noi şi rezolvarea de probleme căci şeful nu avea timp şi nimeni alticineva din companie nu se pricepea. Acum toate bune şi frumoase, cuvinte de laudă însă până la bani, după 3 luni i-am cerut mărire de salariu şi mi-a dat 50 de cenţi mai mult, la sfârşitul fiecărui an câte 25 de cenţi dar nu destul pentru cât credeam că merit pentru munca mea, ca să nu mai spun că timp de 3 ani cât am lucrat acolo au fost două măriri ale venitului minim pe economie şi el nu mi-a adăugat acea diferenţă încât am ajuns după 3 ani să am doar cu 75 de cenţi mai mult decât minimum pe economie, i-am mai cerut şi am ajuns la 11.45 pe oră când minimul era 10.25 dar tot credeam că e puţin, ştiam că sunt locuri de muncă mult mai bine plătite. Am stat doar pentru că aplicaţia mea de emigrări era în desfăşurare, nu aveam încă rezidenţa permanentă şi una dintre condiţii ca s-o obţin era să arăt că am serviciu stabil.

Mi-a plăcut mult să lucrez pentru el şi am învăţat multe, era un tip foarte deştept şi ambiţios, a extins compania şi apoi a mai cumpărat una în altă provincie dar mi-am dat seama că asta e politica lui să plătească foarte puţin aşa că odată ce am obţinut rezidenţa permanentă am început să caut şi am fost acceptată ca inspector de calitate într-o altă firmă plătită cu 15 pe oră plus beneficii medicale. Când i-am spus că mi-am găsit un alt servici şi că îi dau două săptămâni notice am crezut că face o criză de nervi, că el a investit în mine, că m-a învăţat atâtea lucruri, m-a întrebat cu cât sunt plătită la noul loc de muncă, nu i-am spus pentru că ştiam că nu mi-ar fi dat 15 pe oră şi apoi am aşteptat să văd ce ofertă îmi face el ca să stau, nu mi-a făcut nico ofertă aşa că am plecat. Am fost supărată, nu voiam să plec, dacă-mi dădea atunci 15 pe oră aş fi stat şi rău aş fi făcut şi o să vedeţi mai târziu de ce.

Soluţia pentru înlocuirea mea a fost o tipă din secţie angajată cam tot odată cu mine care a acceptat să facă munca mea doar pentru bani, i-a dat din start un dolar mai mult decât avea. Cunoscând-o am ştiut că n-o să facă faţă dar nu mi s-a cerut părerea aşa că nu m-am oferit cu sfaturi.
    Am plecat deci şi am început lucrul la noua companie, am învăţat şi acolo destul de repede, am fost surprinsă de noul loc de muncă, mult mai puţine responsabilităţi pe bani mult mai mulţi dar nu mi-a plăcut compania în sine, multă dezbinare începând de la manageri până la muncitori, a fost vândută şi cumpărată de 2 ori, care cum veneau îşi aduceau managerii lor, compania nu avea mare viitor, un fel de vacă de lapte dar am cunoscut acolo şi oameni de treabă cu care am ţinut legătura şi mai târziu.

Am lucrat acolo un an, an în care fostul şef m-a sunat de 3 ori să mă roage să mă întorc, se pare că tipa care-mi luase locul nu se descurca prea bine, mai precis îi făcea numai nervi, foarte înceată şi făcea o grămadă de greşeli. Primele două dăţi i-am spus că mi-a părut rău să plec de la el dar sunt foarte mulţumită de noul loc de muncă şi nu sunt interesată, în special pentru că la fel ca şi când am plecat nu-mi făcea nicio ofertă. A treia oară când mi-a lăsat mesaj părea foarte disperat aşa că m-am decis să încerc o negociere.

Aşa că l-am sunat să văd despre ce era vorba, voia s-o lase pe tipa aceea doar în shipping şi producţie iar mie să-mi dea înapoi toată munca pe care o făceam în birou pentru firma de aici şi pentru cea cumpărată recent, plus tot ce ţinea comandarea materialelor (asta făcea el la acel timp) şi toată contabilitatea (pe care-o făcea tatăl lui pentru că nu avea încredere să angajeze pe cineva nou din cauza confidenţialităţii şi a corectitudinii). I-am spus că o să mă gândesc şi o să-l sun înapoi. Suna interesant dar şi mai multă responsabilitate, până la urmă era vorba de munca a 3 persoane, ştiam că fac faţă, cu îndatoriile dinainte aveam momente când mă plictiseam îngrozitor şi voiam să mă întorc la el dar aveam nevoie de timp ca să mă gandesc ce sumă să-i cer. L-am sunat înapoi şi i-am spus sunt interesată dar că nu mă întorc la el pentru mai puţin de cât câştigam atunci, anume 18 pe oră plus beneficii (oops, fifi ce mincioasă eşti tu faci doar 15 pe oră) Am ştiut că este mult prea mult decât este el dispus să plătească având în vedere că aveam nici 12 pe oră când am plecat de la el dar eram hotărătă. A fost şocat şi bineînţeles că s-a ţigănit cu mine, că nu e nimeni plătit cu suma asta pe această poziţie, bla bla bla, până la urmă a zis că o să se gândească şi el şi mă sună înapoi. N-a durat prea mult, a doua zi m-a sunat şi mi-a spus că este dispus să mă plătească 19 pe oră aşa că m-am întors la el, oarecum mulţumită de mine la acel timp.
    Va urma...

Data înscrierii
    28.05.2015
    Posturi
    21
    Putere Rep
    0

Implicit

Astept continuarea imi place Ceea ce scrii am impresia ca citesc o carte cartea vietii tale frumos felicitari

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de Mela87 Vezi post
    Astept continuarea imi place Ceea ce scrii am impresia ca citesc o carte cartea vietii tale frumos felicitari
    Mulţumesc Mela dar aceasta este doar povestea locurilor mele de muncă în Canada, nu ai vrea să citeşti povestea vieţii mele, ai avea nevoie de prea multe batiste

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Ai cumva vreun blog pe care scrii? :D
    Imi place foarte mult sa-ti citesc textele!

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Am avut unul dar m-am lăsat de scris de fapt am şi uitat parola de la el. Mă bucur că-ti place să citeşti ceea ce scriu Emma dar o fac doar să comunic ce am de comunicat, nicidecum să-mi exersez talentul la scris pe care oricum nu-l am hahaha.

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    aoleo firișor, păi de-o scărmăneală forumistică duci tu lipsă?
    roagă-l pe sorin să-i dea drumul lu' tante olga de sub oboroc ș-apoi să vezi!
    Chiar langa asa subiecte ma opresc eu la analiza literara???

Data înscrierii
    28.05.2015
    Posturi
    21
    Putere Rep
    0

Implicit

doamne fereste stiu ca e greu chiar daca ai un singur copil si soarta tea obligat sa pleci departe da ce sa zic eu atunci cu 4 dupa mine sati dea dumnezeu putere in tot ceea ce faci

Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •