Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 6 din 6 PrimulPrimul ... 456
Rezultate 51 la 60 din 60

Subiect: Cum ati ajuns in USA?

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Bre mestere, matale cate taxe ai platit de cand esti in America? Sincer te rog. Este si zero o cifra, se accepta.

Asta inseamna sa te descurci smechereste. Din punctul asta de vedere eu nu am reusit acolo.

zero nu are cum sa fie, dar fiecare cum poate...se cheama orientare in teren minat...
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

V-as ruga sa vorbiti la subiect si sa nu mai faceti off-topic. Multumesc! 😊

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.159
    Putere Rep
    32

Implicit

Merci Melina, bafta si tie. Suna foarte bine cu serviciul, mult succes!

Citat Postat în original de EmmaLA Vezi post
    V-as ruga sa vorbiti la subiect si sa nu mai faceti off-topic. Multumesc! 😊

"The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Ultima modificare făcută de EmmaLA; 13.06.2015 la 03:20.

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de EmmaLA Vezi post
    Imaginea mea despre LA ?
    Da.

Nu cumva te-ai gândit la poza ta, secretoas-o?!😀

@VDG Tax payers conștiincioși sunt iubți de politicienii europeni. Cineva trebuie sa sponsorizeze Grecia...Eşti binevenit! Mă interesează și pe mine cum se plăesc impozitele in USA. E adevărat că sistemul e asa simplu cum am auzit, 15% pe venit şi gata?

Citat Postat în original de all
    ....
    Pisoi și ceilalți autori potențiali dați pm la tonitza pentru editarea textelor☺☺ ...exercitii de limbă română pentru emigra (n) ți... cred că şi o colecție de povestiri ar fi interesantă.
    Ultima modificare făcută de toni41; 13.06.2015 la 04:09.

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Haha, pai la inceput nu stiam la ce te referi de aia am zis sa-ntreb :D Hmm, e greu sa iti explic ce imagine am eu despre LA, probabil crezi ca stiu ce am vazut in filme, dar nu e asa. Am citit mult si m-am documentat. Daca e sa iti descriu in mare cam cum il vad eu, pot sa spun ca imi imaginez un oras imens, ca nici unul pe care l-am vazut pana acum, cu diverse cartiere, de la bogatii din beverly hills si pana la cartiere mai periculoase ca Boyle Heights. Daca pe trotuar nu vezi pe nimeni, decat strict in cartiere si sa te deplasezi de la un cartier la altu' cu masina ca altfel n-ai sanse , pot sa-mi dau seama cam ce mari sunt strazile/freeway-urile si ce distanta e intre ele. E mult de discutat pe tema asta, pot sa-ti vorbesc de imaginea mea in materie de arhitectura/estetica a orasului sau imaginea mea despre oameni/viata in general. Dar in fond, nimic din ce spun eu nu e decat parerea mea din cat am citit si am mai vazut de prin poze etc.,fiindca in realitate nici n-am fost si nici n-am trait ca sa pot spune exact cum e din punctul meu de vedere .

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.159
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post

@VDG Tax payers conștiincioși sunt iubți de politicienii europeni. Cineva trebuie sa sponsorizeze Grecia...Eşti binevenit! Mă interesează și pe mine cum se plăesc impozitele in USA. E adevărat că sistemul e asa simplu cum am auzit, 15% pe venit şi gata?.
    Tax payers constiinciosi sunt si mai iubiti de politicienii americani.
    Eu am auzit ca in Germania va da cate un Mercedes de la locul de munca cand semnezi contractul.

Sunt mai multe tax brackets de la 10% la 39.6%, depinde cat faci pe anul respectiv. 25% e baza pentru clasa de mijloc (astea doar federale pt unchiul Sam) la care mai adaugi si taxele de stat (in NJ cam 5-6%)
    Vezi mai jos.

Daca mai ai si vreun venit suplimentar pe anul respectiv, de ex retragi un fond de pensii privat sau vinzi niste actiuni, etc, se adauga la venitul anual, asadar tax bracketul creste si el.
    Pe langa astea mai ti se opreste si alte taxe direct din salariu dar astea sunt nesemnificative.
    Separat de astea pe venit daca adaugi si impozitul pe propietate cum am mentionat, ca tot taxa e si aia, incepe sa nu se mai merite daca nu "te orientezi". Nu spun asta in sensul ca e mai rau ca in alte parti, m-ai intrebat ti-am explicat. De ex am auzit ca in Anglia sau Canada iti ia aproape 40%, dar macar ai alte beneficii gratuite cum ar fi serviciile medicale.

Ps. Pe greci cand ii dati afara?
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.653
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    De ex am auzit ca in Anglia sau Canada iti ia aproape 40%, dar macar ai alte beneficii gratuite cum ar fi serviciile medicale.
    Pana la 10.600Ł - personal allowance + 31.785Ł venit = 42.385Ł, e 20%, ce-i peste e taxat cu 40%. Peste 150.000Ł cu 45%.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    04.08.2015
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Aș dori să știu de la persoanele care au emigrat în SUA dacă au găsit de lucru în domeniul în care au lucrat în țară ori s-au reprofilat? Sunt din Brăila, am 48 de ani, am facultate de drept și master în științe penale, lucrez ca grefier și, pentru că nu mă mai ține nimic legată de țara asta, am hotărât să plec în SUA, deși nu am cunoștințe sau rude acolo.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de nsimona51 Vezi post
    Aș dori să știu de la persoanele care au emigrat în SUA dacă au găsit de lucru în domeniul în care au lucrat în țară ori s-au reprofilat? Sunt din Brăila, am 48 de ani, am facultate de drept și master în științe penale, lucrez ca grefier și, pentru că nu mă mai ține nimic legată de țara asta, am hotărât să plec în SUA, deși nu am cunoștințe sau rude acolo.
    E posibil sa fie off-topic toata postarea si implicit va fi a mea... dar tot raspund! Toata stima! Da, sint multi care s-au reprofilat din cite stiu eu si nu e vorba doar de reprofilare ci de adaptare la conditiile economice si cerinte. Sint citeva domenii in care ramine aceeasi cerere crescuta de ex: de cadre medicale ....insa celelalte fluctueaza. Daca te gindesti sa vii e foarte bine sa fii pregatita pentru orice job pentru inceput. Romanii nu se prea ajuta intre ei aici, ca detaliu care poate fi important si viata printre "straini" e destul de plina de surprize.
    Admir intentia si sper sa se materializeze! Multa bafta si putere de munca!
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Pagina 6 din 6 PrimulPrimul ... 456

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •