Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 60

Subiect: Cum ati ajuns in USA?

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.243
    Putere Rep
    33

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Numai tu stii ce experiente neplacute ai avut de numesti societatea americana un jeg, ceea ce e o jignire pentru multi forumisti care au cetatenie americana.
    Domnilor, gigi de exemplu nu se simte jignit. Din ce am inteles si eu, omul n-a zis ca societatea per total e un jeg, ci ca exista niscaiva jeg, ca peste tot as zice eu, e plina planeta asta de paduchi (in ce cantitate si forma, ramane la aprecierea fiecaruia).

Dar cine sustine ca n-ar fi si murdarie peste garla, trebuie ori ca traieste intr-un bowl de cristal, ori este asa.. mai ipocrit.
    Cand traiesti multi ani intr-o tara, inevitabil te lovesti si ai de a face cu multe rahaturi specifice ..nu e absolut necesar sa ai niscaiva experiente traumatizante.

E si in America discriminare berechet, dar totul e mai fals, mai legal, mai politically correct, sub pres vorba lui Shogu'. De ce?, pt ca le e frica la toti sa nu fie dati in judecata, dati afara, trasi pe roata, prosecutati, etc. In rest daca ar fi libertate ca in Europa, ohoo..
    Dar chiar si asa nu e necesar sa ti se spuna verde in fatza, cand esti discriminat, simti.
    Ca roman esti mai bine privit ca un mexican intr-adevar. Dar cam tot ce stiu majoritatea americanilor despre Romania este doar jale si saracie extrema. Imi aduc aminte acum multi ani, cineva m-a intrebat daca in Romania avem super market-uri. Serios?

Apropo de discriminare, de 3 saptamani pe plaiurile continentului African si nu m-a discriminat inca nimeni (contrar asteptarilor trebuie sa recunosc). Probabil unde am stat nitel la soare si m-am mai rumenit un pic sa atrag atentia.
    Mai pe weekend m-am dus sa imi iau permis de pescuit si in incercarea mea penibila de a lega doua fraze pe babuineza, am dat-o pe engleza. Nenea in varsta a inceput si el foarte bine pe engleza si-am povestit vreo 10 minute, deci cred ca daca nu esti cocalar manelist magraon talhar prost infect ..lumea e cumsecade cu tine.

In alta ordine de idei, mie mi se pare ca daca am discuta despre jegul din societatea romaneasca, nu s-ar ofusca nimeni si suntem toti cetateni romani. Dar daca vorbim de societatea americana, sarim in sus jigniti. De ce?
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Si al meu EmmaLA, dar eu aştept de 10 ani invitaţia lui pisoi....poate ai tu mai mult noroc,...iar acum, daca vrei ori nu, faci un piculeţ parte din comunitate. Membri comunicativi şi în acelaşi timp discreți sunt mereu bineveniți😀 Iți doresc să găsești aici poveştile care să te inspire si sa nu te superi prea tare pentru mesajele offtopic...

ps. pisoiul are puteri miraculoase, nu doar in visul american☺
    Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...mai mi-am revenit oarecum in urma ultimei tale postari!

...am sa incerc sa raspund constant pe acet topic dar cu conditia ca sa nu-mi iei personal postarile mele sau "umorul" care ma caracterizeaza si pe care unii/unele il considera sarcastic!

Cei mai multi dintre romanii ajunsi aici sunt sceptici in a-si expune virtual "situatiile" personale din diverse motive!!! ...dar in schimb pot expune pareri din experienta lor cu alti romani ajunsi aici in US prin diferite metode sau in diferite perioade ...fiecare caz in parte e unic chiar daca aparent pare similar cu al altora!
    ...inainte de '89 un asemenea vis era aproape imposibil dar in acea perioada insemna si multe riscuri! ...dupa '89 s-au ivit alte optiuni mult mai usoare ca un vis sa devina realitate pentru majoritatea celor care vor sa intampine "aventura necunoscutului"!
    In ceea ce ma priveste nu mi-am expus si nu am sa-mi expun virtual detalii viata personala decat la cei cu care interactionez si cei in care am capatat incredere!
    Stai linistita! NU sunt Pacepa! ...dar sper ca o sa vina timpul cand o sa "scriu o carte" ...iar daca acest Forum o sa mai fie de actualitate o sa-mi expun cate ceva "scripturi" si p-aici!

p.s. ...acum ca intr-un fel te-am "ametit" ...provoaca-ma cu intrebari!

...Bai "mustata"! ...inca nu te-ai dat jos de pe acoperis? ...tu nu ai nevoie de viza prealabila ci poti veni oricand la mine in LA ...doar trebuie sa te/va suiti pe avion (asa ca manolica)
    ...nu ai nevoie de invitatie speciala ca doar nu vi la fu'n palat regal ...ci la un prieten virtual care a capatat increderea scontata!
    Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Du-te, vezi-l, vezi-ti de drum. Visele sunt intotdeauna mult mai frumoase decat realitatatea. Daca nu reusesti sa ajungi, nu te framanta, nu e o pierdere prea mare.
    Shogunelu e exceptia care confirma regula (cam unul din zece) si de cand e pe forum a fost foarte inconstant in comentarii. Cu ceva timp in urma spunea ca nu si-ar parasi tara pentru nimic in lume, desi mai tarziu a facut-o, dar trebuie sa fim cu totii constienti ca in viata facem uneori unele alegeri, iar mai tarziu e posibil sa facem altele. Macar in America de Nord nu suntem discriminati ca in majoritatea tarilor din Europa.
    Toni41 - Chiar e si visul tau, sau glumesti 😊 ? Daca spui ca fac putin parte din aceasta comunitate asta ma bucura sa stii! In privinta mesajelor off-topic, in orice discutie se mai vorbeste si pe langa subiect, dar atata timp cat se pastreaza esenta nu ma deranjeaza. Vad ca deja incep unele discutii despre cat e de bine sau rau in America, pana la urma tot de SUA se vorbeste deci e bine :D .
    Pisoi - Ma bucur ca simti asta, chiar te rog sa postezi cat de des doresti , eu nu ma voi lasa afectata personal, ba din contra chiar imi place stilul tau de a scrie. Esti de multi ani in LA?Stiu ca nu vrei sa spui, dar asa o aproximare macar...:D daca ai ajuns de mult acolo, spune-mi te rog care a fost primul lucru de care ai fost socat?
    P.S. Astept cartea! 😄
    Shogunelu - nu cunosc extraordinar de bine activitatea ta pe forum, dar asa in general cam peste tot pe unde am citit ceva scris de tine, gaseam mereu doar critici aduse oricarei tari care nu era Romania... sau Brasov 😄(apropo e foarte frumos Brasovu' si mie imi place) Ideea e ca, pe mine nu ma deranjeaza faptul ca ai spus ca nu e pierdere prea mare, dar daca poti, imi spui si mie care a fost experienta ta acolo? Fie ea si negativa, fiindca imi imaginez ca nu e pozitiva din moment ce ma indemni sa-mi vad de drum.
    Sorin- Inteleg ce vrei sa spui, dar eu oricum nu ma las descurajata. Pana nu vad eu, nu renunt! 😊

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.518
    Putere Rep
    10

Implicit Fapte si dovezi, nu doar vorbe...talk is cheap

Sufera si America de exact aceeasi discriminare ca si Europa, doar ca e frumos bagata sub pres, ca si restul jegului din societatea americana.
    Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Domnilor, gigi de exemplu nu se simte jignit. Din ce am inteles si eu, omul n-a zis ca societatea per total e un jeg, ci ca exista niscaiva jeg, ca peste tot as zice eu?
    Jijicule, stiu ca tu si Shogunelu sunteti frati de cruce si nu o sa va contraziceti vreodata. Vezi diferentele de exprimare subliniate mai sus, adica “niscavai jeg” in spusele tale (perfect de acord ca nu exista nicaieri curatenie totala) si “doar ca e frumos bagata sub pres, ca si restul jegului”, adica o parte e bagata sub pres, iar restul e jeg, nimic bun adica.
    Nu vad nicio discriminare cu osebire impotriva romanilor.
    Zau? Ia sa vedem cateva exemple din tarisoara ta curata din Europa:
    http://adevarul.ro/educatie/studii-i...e89/index.html
    http://www.ziare.com/diaspora/romani...tanici-1351766
    De ce oare s-o fi infiintat alianta asta?
    http://www.aarbd.org/
    Mai vrei? Vino si tu cu argumentele tale cand mai vrei sa demonstrezi ceva, nu doar cu vorbe.
    Ia ridica-te din toate punctele de vedere cel putin la acelasi nivel cu bastinasii, sa vedem daca vrea, sau mai ales poate, sa te discrimineze cineva.
    Ca doctori crezi ca oamenii aia sunt la nivel cu bastinasii? Eu zic ca sunt peste nivelul multor bastinasi. Ia de aici:
    http://www.novinite.com/articles/157...+against+in+UK
    M-am referit doar la UK, ca acolo zici tu ca e o democratie de numa-numa, dar e cam peste tot in vestul Europei, asta si in mare parte datorita unei anumite categorii de "romani", care daca ar ajunge in SUA cu milioanele, ar face mai mult ca sigur ca romanii sa fie discriminati in mod deschis.
    Dar cam tot ce stiu majoritatea americanilor despre Romania este doar jale si saracie extrema.
    Jiji, tu cat de mult stii despre insulele alea aruncate prin Pacific? E cam acelasi scenariu. Nu te apuci sa te documentezi despre o tara mica si nesemnificativa pentru tine, decat daca ai anumite tangent cu acea tara, ca de exemplu cand ai cunoscuti sau prieteni din acea tara care-ti povestesc, sau cauti tu online informatii. Exista bineanteles si o gramada de hillbillies, dar proportiile-s cam la fel in fiecare tara.
    In alta ordine de idei, mie mi se pare ca daca am discuta despre jegul din societatea romaneasca, nu s-ar ofusca nimeni si suntem toti cetateni romani. Dar daca vorbim de societatea americana, sarim in sus jigniti. De ce?
    Daca vorbim de societatea americana cu argumente, nu sare nimeni in sus, dar cand 100% din comentarii sunt anti-americane, atunci e de gandit. Daca cineva-mi spune de exemplu ca prin partile de sud ale oraselor mari e cocalareala la greu si se impusca drogatii la greu (in cartiere cu stim no ice populatie), nu am nici un motiv sa ma supar, ca e un adevar. Dar sa spui ca toata societatea e un jeg, atunci e o insulta. In materie de jegul din Romania, toata lumea se plange de jegul din politica in majoritatea cazurilor, in rest, tara in sine e frumoasa si recomand tuturor s-o viziteze, am vorbit-o intotdeauna de bine americanilor cu care stau de vorba si le-am sugerat sa faca escale acolo, cand sunt prin Europa.

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    14

Implicit

@pisoi.
    Ok.! Suntem la check-in. A trebuit să iau puradelu' cu mine si să las piranda acasă, cu ceilalţi aurolaci. M. se bucura enorm să-l cunoască personal pe Zullu. Daca n-ai timp sa faci sarmale, poţi să comanzi piza pentru deseară.☺😁

@EmmaLA, n-aş vrea să mă stabilesc în State dar nu cunosc nici un om întreg la minte care nu vrea să vadă LA-ul! O vizită in State e după parerea mea o experiență deosebită pentru oricine, chiar dacă imaginea pe care o avem in Europa e influenţată de scenarille holliwoodiene. Apropo, caţi pixeli are imaginea ta?

VDG, chapeau! Nu-i la mişto, pentru:

"deci cred ca daca nu esti cocalar manelist magraon talhar prost infect ..lumea e cumsecade cu tine."
    Ultima modificare făcută de toni41; 11.06.2015 la 09:42.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Jijicule, stiu ca tu si Shogunelu sunteti frati de cruce si nu o sa va contraziceti vreodata. Vezi diferentele de exprimare subliniate mai sus, adica “niscavai jeg” in spusele tale (perfect de acord ca nu exista nicaieri curatenie totala) si “doar ca e frumos bagata sub pres, ca si restul jegului”, adica o parte e bagata sub pres, iar restul e jeg, nimic bun adica.

Zau? Ia sa vedem cateva exemple din tarisoara ta curata din Europa:
    http://adevarul.ro/educatie/studii-i...e89/index.html
    http://www.ziare.com/diaspora/romani...tanici-1351766
    De ce oare s-o fi infiintat alianta asta?
    http://www.aarbd.org/
    Mai vrei? Vino si tu cu argumentele tale cand mai vrei sa demonstrezi ceva, nu doar cu vorbe.

Ca doctori crezi ca oamenii aia sunt la nivel cu bastinasii? Eu zic ca sunt peste nivelul multor bastinasi. Ia de aici:
    http://www.novinite.com/articles/157...+against+in+UK
    M-am referit doar la UK, ca acolo zici tu ca e o democratie de numa-numa, dar e cam peste tot in vestul Europei, asta si in mare parte datorita unei anumite categorii de "romani", care daca ar ajunge in SUA cu milioanele, ar face mai mult ca sigur ca romanii sa fie discriminati in mod deschis.

Jiji, tu cat de mult stii despre insulele alea aruncate prin Pacific? E cam acelasi scenariu. Nu te apuci sa te documentezi despre o tara mica si nesemnificativa pentru tine, decat daca ai anumite tangent cu acea tara, ca de exemplu cand ai cunoscuti sau prieteni din acea tara care-ti povestesc, sau cauti tu online informatii. Exista bineanteles si o gramada de hillbillies, dar proportiile-s cam la fel in fiecare tara.

Daca vorbim de societatea americana cu argumente, nu sare nimeni in sus, dar cand 100% din comentarii sunt anti-americane, atunci e de gandit. Daca cineva-mi spune de exemplu ca prin partile de sud ale oraselor mari e cocalareala la greu si se impusca drogatii la greu (in cartiere cu stim no ice populatie), nu am nici un motiv sa ma supar, ca e un adevar. Dar sa spui ca toata societatea e un jeg, atunci e o insulta. In materie de jegul din Romania, toata lumea se plange de jegul din politica in majoritatea cazurilor, in rest, tara in sine e frumoasa si recomand tuturor s-o viziteze, am vorbit-o intotdeauna de bine americanilor cu care stau de vorba si le-am sugerat sa faca escale acolo, cand sunt prin Europa.

Sorine, vezi ca primele tale doua articole sunt de prin 2013, inainte de scoaterea restrictiilor, asa ca nu prea cred ca mai sunt de actualitate.
    Despre Nigel Farage si alti labagii de genul lui stie toata lumea, nimic nou. Un clown din aceeasi categorie cu Le Pen, C V Tudor, etc. Am spus deja ca in Europa nimeni nu suporta pe nimeni, nu neaparat pe romani, dar normal ca si romanii sunt printre cei afectati.

Problema cu tine e alta, eu iti atrag atentia ca mie nu mi se invalmasesc cuvintele in cap, asa ca nu ma confunda cu Olga sau cu Mos Gerila, nu ma rastalmaci, nu-mi pune cuvinte in gura. Tu nu numai ca persisti in asta, dar mai si plusezi, cum e cazul cu Anglia, despre care eu n-am spus nici ca e curata si nici raiul pe pamant. Habar n-am ce-oi fi crezand tu ca demonstrezi cu asta, dar nu faci decat sa dai dovada de rea vointa, n-ai decat sa ti-o pastrezi, eu unul n-am nici chef, nici timp de discutii de-astea tampite.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    @pisoi.
    Ok.! Suntem la check-in. A trebuit să iau puradelu' cu mine si să las piranda acasă, cu ceilalţi aurolaci. M. se bucura enorm să-l cunoască personal pe Zullu. Daca n-ai timp sa faci sarmale, poţi să comanzi piza pentru deseară.☺😁

@EmmaLA, n-aş vrea să mă stabilesc în State dar nu cunosc nici un om întreg la minte care nu vrea să vadă LA-ul! O vizită in State e după parerea mea o experiență deosebită pentru oricine, chiar dacă imaginea pe care o avem in Europa e influenţată de scenarille holliwoodiene. Apropo, caţi pixeli are imaginea ta?

VDG, chapeau! Nu-i la mişto, pentru:

"deci cred ca daca nu esti cocalar manelist magraon talhar prost infect ..lumea e cumsecade cu tine."
    Imaginea mea despre LA ?

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Shogunelu, VanDerGigi si Sorin, va rog frumos sa va limitati la subiectul topicului, iar daca nu doriti sa discutati/impartasiti experiente as dori ca macar sa incetati discutia de mai sus. Va multumesc! 😊

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.518
    Putere Rep
    10

Implicit apararea se odihneste

unul n-am nici chef, nici timp de discutii de-astea tampite.
    Am ajuns la concluzia ca nu are rost sa ma mai chinui sa am discutii constructive cu tine in ceea ce priveste atitudinea ta total anti-SUA, asa ca nici nu ma mai obosesc sa ma bag in asa ceva si te las sa aberezi in continuare de unul singur.

Si ca sa fiu on-topic, unii au ajuns in SUA...nervosi, vazand ca lipseste covorul rosu.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de EmmaLA Vezi post
    Pisoi - Ma bucur ca simti asta, chiar te rog sa postezi cat de des doresti , eu nu ma voi lasa afectata personal, ba din contra chiar imi place stilul tau de a scrie. Esti de multi ani in LA?Stiu ca nu vrei sa spui, dar asa o aproximare macar...:D daca ai ajuns de mult acolo, spune-mi te rog care a fost primul lucru de care ai fost socat?
    P.S. Astept cartea!
    1- Hai s-o spun mai indirect! Cand am fost la Disneyland prima data biletul era parca fo $18 ...acum e fo $100
    2- Italia! ...aici socant a fost cam tot! ...acum m-am obisnuit!
    3- Stai p-aproape ca nu plec prea curand de p-aici!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    1- Hai s-o spun mai indirect! Cand am fost la Disneyland prima data biletul era parca fo $18 ...acum e fo $100
    2- Italia! ...aici socant a fost cam tot! ...acum m-am obisnuit!
    3- Stai p-aproape ca nu plec prea curand de p-aici!
    1. Esti acolo dinainte sa ma nasc eu, o gramada de vreme ....😄
    2.Haha, de ce tocmai Italia? Atunci spune-mi ce te-a socat cand ai ajuns in LA prima oara :D
    3.Sper sa stau si eu la fel de mult !
    Ultima modificare făcută de EmmaLA; 11.06.2015 la 16:05.

Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •