Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 60

Subiect: Cum ati ajuns in USA?

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Ar fi frumos si interesant sa ne povestesti și tu ceva despre tine. Te asigur că veteranii* forumului şi nu numai ei ar fi bucurosi să te cunoască. Dacă intrebai de Germania îți spuneam eu tot!☺

Eu sunt curios cu ce sentimente şi aşteptări intră EmmaLA intr-o comunitate virtuală ca a noastră.

*veterani nu prin vechime, ci prin implicarea emoțională în această comunitate...transatlantică.
    Este visul meu sa ajung in LA, mereu citesc diverse lucruri, ma documentez, iar intr-o zi am dat peste acest forum si am inceput sa (va) citesc. Dupa cateva ore m-am simtit de parca as face parte din aceasta comunitate, am simtit ca sunt mai aproape de america. Desigur, eu am simtit asta citindu-va si familiarizandu-ma cu povestile/userii,de la chestiuni serioase cum ar fi diverse legi/vize etc., pana la povesti haioase cum ar fi posturile lui Romi din Florida sau doamna Olga, dar asta nu inseamna ca si fac parte din comunitate , ci asa am simtit pe moment. In trecut citeam blogul lui Cristian Vaduva,roman plecat in america, care povestea foarte frumos experienta lui de la inceput. Au mai fost si alte bloguri, cum ar fi cel al Inei din new york pe care il citesc si astazi, dar majoritatea s-au risipit si chiar mi-a parut rau deoarece imi placea sa citesc experientele romanilor.Initial cand am intrat aici eram in cautare de niste raspunsuri ce tin de partea legislativa , dar dintr-una intr-alta am ajuns sa observ ca desi multi veneau sa puna intrebari si dupa ce primeau raspunsul nu mai erau pe forum, exista totusi un grup pe care il gaseam mai mereu pe toate topicurile.Asa am ajuns sa citesc si lucruri care nu ma interesau neaparat, dar am reintalnit acel sentiment pe care il aveam citind acele bloguri, asa ca mi-a venit ideea sa intreb daca ar dori cineva sa isi impartaseasca povestea..
    In privinta Germaniei,iti multumesc frumos Toni41, dar as prefera sa pastrez acest topic strict despre USA.In schimb te incurajez sa iti deschizi propriul topic despre Germania daca doresti sa iti impartasteti povestea si experientele, cu siguranta il voi citi! 😊

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de EmmaLA Vezi post
    ...Este visul meu sa ajung in LA...
    Si al meu EmmaLA, dar eu aştept de 10 ani invitaţia lui pisoi....poate ai tu mai mult noroc,...iar acum, daca vrei ori nu, faci un piculeţ parte din comunitate. Membri comunicativi şi în acelaşi timp discreți sunt mereu bineveniți😀 Iți doresc să găsești aici poveştile care să te inspire si sa nu te superi prea tare pentru mesajele offtopic...

ps. pisoiul are puteri miraculoase, nu doar in visul american☺

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

si sa nu te superi prea tare pentru mesajele offtopic...

ci si-n visele umede
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Este visul meu sa ajung in LA,....
    ...mai mi-am revenit oarecum in urma ultimei tale postari!

...am sa incerc sa raspund constant pe acet topic dar cu conditia ca sa nu-mi iei personal postarile mele sau "umorul" care ma caracterizeaza si pe care unii/unele il considera sarcastic!

Cei mai multi dintre romanii ajunsi aici sunt sceptici in a-si expune virtual "situatiile" personale din diverse motive!!! ...dar in schimb pot expune pareri din experienta lor cu alti romani ajunsi aici in US prin diferite metode sau in diferite perioade ...fiecare caz in parte e unic chiar daca aparent pare similar cu al altora!
    ...inainte de '89 un asemenea vis era aproape imposibil dar in acea perioada insemna si multe riscuri! ...dupa '89 s-au ivit alte optiuni mult mai usoare ca un vis sa devina realitate pentru majoritatea celor care vor sa intampine "aventura necunoscutului"!
    In ceea ce ma priveste nu mi-am expus si nu am sa-mi expun virtual detalii viata personala decat la cei cu care interactionez si cei in care am capatat incredere!
    Stai linistita! NU sunt Pacepa! ...dar sper ca o sa vina timpul cand o sa "scriu o carte" ...iar daca acest Forum o sa mai fie de actualitate o sa-mi expun cate ceva "scripturi" si p-aici!

p.s. ...acum ca intr-un fel te-am "ametit" ...provoaca-ma cu intrebari!

Si al meu EmmaLA, dar eu aştept de 10 ani invitaţia lui pisoi....

...Bai "mustata"! ...inca nu te-ai dat jos de pe acoperis? ...tu nu ai nevoie de viza prealabila ci poti veni oricand la mine in LA ...doar trebuie sa te/va suiti pe avion (asa ca manolica)
    ...nu ai nevoie de invitatie speciala ca doar nu vi la fu'n palat regal ...ci la un prieten virtual care a capatat increderea scontata!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.649
    Putere Rep
    23

Implicit

Este visul meu sa ajung in LA...

Du-te, vezi-l, vezi-ti de drum. Visele sunt intotdeauna mult mai frumoase decat realitatatea. Daca nu reusesti sa ajungi, nu te framanta, nu e o pierdere prea mare.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.472
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de shogunelu Vezi post
    Daca nu reusesti sa ajungi, nu te framanta, nu e o pierdere prea mare.
    Shogunelu e exceptia care confirma regula (cam unul din zece) si de cand e pe forum a fost foarte inconstant in comentarii. Cu ceva timp in urma spunea ca nu si-ar parasi tara pentru nimic in lume, desi mai tarziu a facut-o, dar trebuie sa fim cu totii constienti ca in viata facem uneori unele alegeri, iar mai tarziu e posibil sa facem altele. Macar in America de Nord nu suntem discriminati ca in majoritatea tarilor din Europa.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.649
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Shogunelu e exceptia care confirma regula (cam unul din zece) si de cand e pe forum a fost foarte inconstant in comentarii. Cu ceva timp in urma spunea ca nu si-ar parasi tara pentru nimic in lume, desi mai tarziu a facut-o, dar trebuie sa fim cu totii constienti ca in viata facem uneori unele alegeri, iar mai tarziu e posibil sa facem altele. Macar in America de Nord nu suntem discriminati ca in majoritatea tarilor din Europa.

Hai nu zau, Sorine, si cam care ar fi regula aia ? Si cam cine a decis care e raportul, tu ?
    Iara incepem cu labareala aia ca trebuie sa fim toti super incantati de America ?
    A, daca majoritatea aia despre care ai impresia ca vorbesti tu, mananca cacat, ei iete ca eu nu mananc.
    Nu te aia grija pe tine de inconstanta mea, ca nu-s cu nimic mai inconstant decat tine sau oricine altcineva.
    Sufera si America de exact aceeasi discriminare ca si Europa, doar ca e frumos bagata sub pres, ca si restul jegului din societatea americana.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.472
    Putere Rep
    10

Implicit

Nu te aia grija pe tine de inconstanta mea, ca nu-s cu nimic mai inconstant decat tine sau oricine altcineva.
    Nici pe tine nu trebuie sa te aia ca-mi spun parerea, hai sa fim civilizati. Eu spun din ce ai declarat tu pe forum, cu dovezi. una spui azi, alta spui maine.
    Sufera si America de exact aceeasi discriminare ca si Europa, doar ca e frumos bagata sub pres, ca si restul jegului din societatea americana.
    Sufera de discriminare in general, ca orice tara dealtfel, dar nu in particular impotriva romanilor, ca in Europa, asta e o diferenta de nuanta total diferita. Daca vrei, ne batem in argumente cu dovezi scrise, nu pe spuse.

La urma urmei, "de gustibus non disputandum est", asa ca nu mai sari asa si discuta constructiv cand ai ceva de spus. Numai tu stii ce experiente neplacute ai avut de numesti societatea americana un jeg, ceea ce e o jignire pentru multi forumisti care au cetatenie americana. Macar noi doar te contrazicem cu argumente, nu spunem ca ai trait sau traiesti in jeguri de societati.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.649
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Nici pe tine nu trebuie sa te aia ca-mi spun parerea, hai sa fim civilizati. Eu spun din ce ai declarat tu pe forum, cu dovezi. una spui azi, alta spui maine.

Sufera de discriminare in general, ca orice tara dealtfel, dar nu in particular impotriva romanilor, ca in Europa, asta e o diferenta de nuanta total diferita. Daca vrei, ne batem in argumente cu dovezi scrise, nu pe spuse.

La urma urmei, "de gustibus non disputandum est", asa ca nu mai sari asa si discuta constructiv cand ai ceva de spus. Numai tu stii ce experiente neplacute ai avut de numesti societatea americana un jeg, ceea ce e o jignire pentru multi forumisti care au cetatenie americana. Macar noi doar te contrazicem cu argumente, nu spunem ca ai trait sau traiesti in jeguri de societati.

Iar eu iti repet ca nu mi-am schimbat parerea nici mai des , nici mai radical decat tine sau oricine altcineva, asa ca asta-i vrajeala de popa de tara.

In Europa nimeni nu suporta pe nimeni, fara exceptie, nimic nou.
    Nu vad nicio discriminare cu osebire impotriva romanilor.
    A, impotriva UNOR romani, aia da, pe bun drept ! Ia ridica-te din toate punctele de vedere cel putin la acelasi nivel cu bastinasii, sa vedem daca vrea, sau mai ales poate, sa te discrimineze cineva. Intamplator ma aflu si eu la locul faptei.

Cu "de gustibus non disputandum" sunt de acord, chit ca fara est.
    N-am trait nici mai multe dar nici mai putine experiente neplacute decat toti cei care traiesc in America, nu te mai chinui cu insinuarile, doar ca eu le cataloghez ca atare, spre deosebire de vajnicii purtatori de ochelari roz sau de cal, alege ce varianta iti convine.
    Ma doare- n baston cine se simte ofuscat, numai ca eu n-am spus ca America e un jeg, ci ca dupa bunul ei obicei, ascunde tot jegul sub covor, mare diferenta.
    La de cata vreme ma cunosti, ar fi trebuit sa stii deja ca am proprietatea termenilor, asa ca oricarui amator sa-mi rastalmaceasca spusele, aha , nu tine.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Iar eu iti repet ca nu mi-am schimbat parerea nici mai des , nici mai radical decat tine sau oricine altcineva, asa ca asta-i vrajeala de popa de tara.

In Europa nimeni nu suporta pe nimeni, fara exceptie, nimic nou.
    Nu vad nicio discriminare cu osebire impotriva romanilor.
    A, impotriva UNOR romani, aia da, pe bun drept ! Ia ridica-te din toate punctele de vedere cel putin la acelasi nivel cu bastinasii, sa vedem daca vrea, sau mai ales poate, sa te discrimineze cineva. Intamplator ma aflu si eu la locul faptei.
    ...Intamplator?

p.s. Hai ca ti-ai revenit din hibernare!

p.s.2 ...nu's ce ma duce gandul la proverbul ala romanesc "putin modificat" (sau actualizat)
    ... "fie viata cat de grea ..."friptura" e mai buna'n Anglia!"

p.s.3 ...titlul topicului asta e "Cum ati ajuns in USA?" ...dar ca si dicutiile contradictorii sunt bine venite cu buna-vointa initiatoarei ...in directia bunului simt in exprimari!
    Ultima modificare făcută de Pisoi; 10.06.2015 la 19:40. Motiv: adaugat p.s.3
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •