Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 8 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 73

Subiect: De ce ati ales USA?

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Iti multumesc de raspuns Melina La fel si eu, astept sa citesc cat mai multe povesti . Tu unde ai plecat?

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Eu m-am perindant din capitala in capitala . Nu am fost bantuita de prea multe vise hollywoodiene -;) desii imi plac enorm de mult filmele. In fine eu cred ca oriunde ai fi poti face statement sau history.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

In ce oras ti-a placut cel mai mult? Ce sentiment ai avut prima data cand te-ai dat jos din avion si ai ajuns in america? Ma duc si eu sa pun popcornul la microunde )

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Prima data am fost in nirvana supra excitata , mi-au placut si NYC, si San Francisco si Washingron DC si Miami, Las Vegas , fiecare are farmecul lui. Este frumos sa calatoresti si sa vizitezi locuri diverse, insa daca traiesti zi de zi undeva te atasezi de loc si nu prea mai are importanta fiindca tot acasa este mai bine, oriunde numesti tu acel acasa, pana la urma totul se invarte in jurul casei.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    28.06.2009
    Locație
    BR,Romania
    Posturi
    292
    Putere Rep
    11

Implicit

EmmaLA,vrei sa vii cu un job bine stabilit sau sa iti incerci sansa neavand o traiectorie fixa?Din postari reiese ca nu ai mai fost in US,e o tara diferita de orice alta tara pe care o stii,de la mentaliatate pana la obiceiuri.Incearca o experienta Work and Travel,ca sa vezi daca ti se potriveste sau nu.Multa bafta pe drumul vietii si sa il presari asa cum iti doresti! :D

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de florin92 Vezi post
    EmmaLA,vrei sa vii cu un job bine stabilit sau sa iti incerci sansa neavand o traiectorie fixa?Din postari reiese ca nu ai mai fost in US,e o tara diferita de orice alta tara pe care o stii,de la mentaliatate pana la obiceiuri.Incearca o experienta Work and Travel,ca sa vezi daca ti se potriveste sau nu.Multa bafta pe drumul vietii si sa il presari asa cum iti doresti! :D
    Multumesc mult,asemenea! Da, asa e, nu am mai fost niciodata in USA. La work and travel m-am gandit si eu pentru inceput, intre timp o sa tot aplic la loterie si voi incerca si cu h1b cu un job bine stabilit, dar momentan nu am inca o traiectorie fixa de asta trebuie sa mai astept.Tu esti in america?

Data înscrierii
    28.06.2009
    Locație
    BR,Romania
    Posturi
    292
    Putere Rep
    11

Implicit

Nu,nu sunt,nu inca,dar ce ti-am spus in legatura cu obiceiuri,mentalitati,traditii,le-am aflat si eu de la romani plecati acolo cu ajutorul acestui forum.Ai putea aplica pentru loteria vizelor.Dar,intai de toate,ce studii ai si cam ce ti-ar placea sa faci in US?Ai experienta de munca intr-un domeniu?Daca ai banuti poti opta sa vi pentru studii si asa cel mai probabil vei avea si ceva sanse de un job.

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu imi permit sa studiez in america, si nici nu am vreo calitate extraordinara astfel incat sa depun pentru vreo bursa. La loteria vizelor, am pierdut deja doi ani consecutivi, dar oricum o sa aplic de fiecare data cand se organizeza, nu se stie niciodata. Experienta nu am, vreau sa termin o facultate aici in romania si pe baza a ceea ce am invatat sa vad cum pot sa aplic pentru o viza h1b . Momentan nu am alte variante. Tu cum ti-ai propus sa pleci si unde vrei sa mergi?

Data înscrierii
    28.06.2009
    Locație
    BR,Romania
    Posturi
    292
    Putere Rep
    11

Implicit

Daca intuiesc bine,ai undeva la 20 de ani si e foarte bine daca te gandesti inca de acum la viitorul tau,cand majoritatea nu stiu ce si cum.Stii ca este o vorba"Traieste acum cum multi nu o fac,ca sa traiesti restul vietii cum multi nu isi permit".Incearca totusi un program sa vii in US,daca nu gasesti pentru L.A,cauta pe ceva adiacent,de exemplu ceva turistic,chiar vazusem ca se cautau persoane pentru Vacaville si aveau un venit ok,insa nu suficient sa pui deoparte,mai ales daca pleci singura.
    Cu engleza cum stai?Eu de exemplu in liceu faceam o engleza mai "friendly",dar cand am inceput sa o aprofundez pe cea americana am observat ceva lipsuri,dar daca exersezi e ok.
    Daca tot iti place LA,incearca sa afli cat mai multe poti,discuta cu oameni de acolo,oameni pe care ii gasesti pe grupuri facebook sau cu multi colegi de aici,care sunt in US si te pot ajuta cu info,poti citi LA Times daca vrei sa vezi un pic cum stau lucrurile,dar pana nu vi si vezi,iti faci 100 de idei,uneori poate si semi-gresite.
    De plecat,as avea ceva sanse ori printr-o scoala care ofera asa ceva,ori dupa ce termin studiile aici sa optez pentru un master acolo ori prin LV.
    Sincer,sper sa nu te superi,dar,nu stiu cu ce te-ar ajuta povestile colegilor care au emigrat,in sensul ca,fiecare are drumul lui,iar ce i se potriveste unuia,nu i se pare ok celuilalt si viceversa.
    Ultima modificare făcută de florin92; 13.06.2015 la 14:13.

Data înscrierii
    05.06.2015
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de florin92 Vezi post
    Daca intuiesc bine,ai undeva la 20 de ani si e foarte bine daca te gandesti acum la viitorul tau inca de acum,cand majoritatea nu stiu ce si cum.Stii ca este o vorba"Traieste acum cum multi nu o fac,ca sa traiesti restul vietii cum multi nu isi permit".Incearca totusi un program sa vi in US,daca nu gasesti pentru L.A,cauta pe ceva adiacent,de exemplu ceva turistic,chiar vazusem ca se cautau persoane pentru Vacaville si aveau un venit ok,insa nu suficient sa pui deoparte,mai ales daca pleci singura.
    Cu engleza cum stai?Eu de exemplu in liceu faceam o engleza mai "friendly",dar cand am inceput sa o aprofundez pe cea americana am observat ceva lipsuri,dar daca exersezi e ok.
    Daca tot iti place LA,incearca sa afli cat mai multe poti,discuta cu oameni de acolo,oameni pe care ii gasesti pe grupuri facebook sau cu multi colegi de aici,care sunt in US si te pot ajuta cu info,poti citi LA Times daca vrei sa vezi un pic cum stau lucrurile,dar pana nu vi si vezi,iti faci 100 de idei,uneori poate si semi-gresite.
    De plecat,as avea ceva sanse ori printr-o scoala care ofera asa ceva,ori dupa ce termin studiile aici sa optez pentru un master acolo ori prin LV.
    Sincer,sper sa nu te superi,dar,nu stiu cu ce te-ar ajuta povestile colegilor care au emigrat,in sensul ca,fiecare are drumul lui,iar ce i se potriveste unuia,nu i se pare ok celuilalt si viceversa.
    Ai dreptate, am 20 de ani 😄 . De citit, citesc si LA times, cu engleza nu am probleme deloc, si chiar am incercat sa vorbesc cu oameni nascuti acolo, sa vad cum imi descriu orasul din punctul lor de vedere.Am ramas prietena cu o singura persoana cu care mai corespondez si azi din cand in cand.M-am gandit si eu la un master, mai intai sa termin facultatea si dupaia vad eu ce mai e pe-atunci, intre timp as vrea sa merg cu un program work and travel . Nu ma supar deloc, chiar ma bucur ca esti asa comunicativ cu mine, iar in privinta povestilor , eu nu le iau in scop informativ ci mai mult ca un fel de lectura 😊 ( si ai dreptate, ce mi se potriveste mie, poate nu i se potriveste altuia) multumesc de sfaturi In ce oras ti-ar placea sa mergi?
    Ultima modificare făcută de EmmaLA; 13.06.2015 la 14:25.

Pagina 2 din 8 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •