Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: a3a tot cu ghinion ! sfaturi

Data înscrierii
    24.02.2010
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit a3a tot cu ghinion ! sfaturi

Dupa al 3lea an la rand când nu am fost selectat pentru interviu simt ca bat pasul pe loc si nu stiu cum sa continui . De 3 ani ,de fapt de la 19 ani (acum 26) tot "visez" (cea mai realistica descriere posibila in cazul meu)sa ajung si eu in micul meu colt din SUA.
    Cu începutul asta visator sau deprimant vreau sa va cer si eu părerea \ sfaturile la cum sa continui \ procedez .
    Putin despre mine pt un context de unde sa inceapem.
    Vârstă 26 \ in acest moment lucrez in calitate de administrator (fara angajare ) la magazinul propriu de cadouri si decorațiuni (nu am la activ vreo angajare ). Cat despre studii am început o facultate dar nu am continuat din diverse motive (sănătate + închiderea centrelor in tara "Spiru"). In state intenționez sa lucrez in imobiliare (preferabil LA) si posibil o mica afacere de care sa ma ocup partial
    Exista vreo alta șansă de viza ? Pe care as putea sa o obțin pana la următoarea loterie pentru green card.
    Exista o alta varianta de viza in care ma pot incadra?
    Va mulțumesc pentru timpul acordat !

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

H1B, casatorie cu cetatean american, vize pentru talente speciale (arte, sporturi, etc.), cam astea ar fi posibilitatile ramase. Poti incerca si Canada, unde pare un pic mai simplu. In plus, nu renunta la loterie, nu se stie cand si de unde sare iepurele.
    Bafta!

Data înscrierii
    28.06.2009
    Locație
    BR,Romania
    Posturi
    292
    Putere Rep
    11

Implicit

Daca intentionezi sa lucrezi in imobiliare in US,trebuie sa urmezi un curs in acest sens in momentul cand ajungi acolo.Ar fi mai ok sa activezi si aici in imobiliare,ca sa iti faci o idee.Ai luat in calcul costurile sederii in US in primele luni(2-3) pana te pui pe picioare?
    Ai putea incerca sa vii cu Work and travel sa vezi daca iti place sau nu,sa interactionezi cu americanii si sa iti faci o idee cat de cat de modul de lucru/gandire/trai.

Data înscrierii
    24.02.2010
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

stiu de acel curs + examen in california (3luni) + timpul pana la primul comision deja ajungi la mai mult !
    O idee unde as gasi oferte pentru work and travel ?(care sunt ok :D cine stie peste ce dau pe google) si nu e doar pt studenti?
    Ultima modificare făcută de HellFire; 07.05.2015 la 02:34.

Data înscrierii
    24.02.2010
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc pt ajutor sorin :D voi trage un ochi si la canadieni

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Work and Travel e doar pentru munci sezoniere in agricultura si turism, pentru studenti.

Data înscrierii
    24.02.2010
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

la h1b nu ma incadrez :| mai multe infromatii despre h2b ? de asemenea la viza pt business este o suma minima de investitie ?
    Ultima modificare făcută de HellFire; 08.05.2015 la 06:52.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Poti incepe d eaici:
    http://www.uscis.gov/eir/visa-guide/...b-requirements

Pentru biznis, suma e de $1 million, sau $500K in zone defavorizate.

Data înscrierii
    24.02.2010
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Pentru biznis, suma e de $1 million, sau $500K in zone defavorizate.
    Ma asteptam la o suma mai mica :D multumesc pt informatiile legate de viza
    cunosti vreun site unde as putea cauta un loc de munca :D nu stiu daca carreerbuilder ma va ajuta :D

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Fara viza corespunzatoare, iti pierzi timpul degeaba. Daca indeplinesti conditiile pentru H1B, poti cauta firme care accepta si ajuta la obtinerea vizei.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •