Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 18

Subiect: Ajutor Sfat Urgent pt Viza !

Data înscrierii
    01.05.2015
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit Ajutor Sfat Urgent pt Viza !

Sper sa ma puteti ajuta sa fac decizia corecta sa obtin visa. Treaba sta cam in felul urmator m-am casatorit cu sotia in 2014 ea are o fata din prima casatorie nascuta in state. Sotia mea detine green card si este plecata la munca din ianuarie ,fata este aici cu mine acasa,socrul meu este cetatean american , recent ni-a sa ivit posibilitatea sa imi faca un contract de munca acolo in state sa putem fi impreuna pana la toamna. Vreau sa va intreb care e cea mai corecta , sigura modalitate sa obtin o viza pentru state intr-un timp cat mai scurt ? Adica sa aplic pentru una de munca pentru altceva... Nu am nici o idee...
    Va multumim anticipat !
    Ultima modificare făcută de dac666; 01.05.2015 la 02:52.

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Citat Postat în original de dac666 Vezi post
    ... m-am casatorit cu sotia in 2014 ea are o fata din prima casatorie nascuta in state. Sotia mea detine green card si este plecata la munca din ianuarie ,fata este aici cu mine acasa,socrul meu este cetatean american , ... care e cea mai corecta , sigura modalitate sa obtin o viza pentru state intr-un timp cat mai scurt ? Adica sa aplic pentru una de munca ...
    Daca sinteti casatoriti, de ce pana acum n-ati depus actele pentru Green Card??? care-ti permite si munca. Daca socrul este cetatean, el va sponsorizeaza (sper) si nici o problema, dar trebuie inceput procedura care nu merge repede sau dupa cum ai dori.

Nu inteleg partea "ea e plecata la munca" ??? unde e plecata? in afara Statelor Unite, si cum se intampla ca fetita ei a ramas cu tine, asta e ceva ce n-am mai auzit ca un copil nascut in State sa ramana in urma in alta tara cu noul sot al mamei, cand ea este cetatean american si locul ei este langa maica sa. Ai infiat copila???
    Nu tu faci NIMIC ca nu ai drept, ea, sotia ta care deja este legata de Statele Unite, ea are drept de a depune actele, sa nu fi stiut ea ce este de facut??? dar socrul ca nu par sa fie prea invarsta. In State e mereu ocazie de munca decand s-a descoperit, tu nu pentru asta vrei sa mergi acolo, ci reintregire de familie!!!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Pana nu ia sotia ta cetatenia, e mai greu cu viza de rezident. Poti aplica de pe acum daca nu ma insel, dar nu va fi accelerat procesul in vreun fel. Vezi si pe siteul oficial ce informatii sunt.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

încearcă să obții viza de muncă (dacă zici că e posibil. ce fel de muncă?). după ce ai ajuns aici soția poate depune dosarul pentru rezidență, care durează cam 1 juma (acum au ajuns la septembrie 2013). dacă reușești să menții viza de muncă nu v-a trebui să te mai întorci în România. dacă e doar pe durată scurtă (un H2B) atunci după ce expiră te întorci și aștepți să îți vină rândul.
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 01.05.2015 la 06:25.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    01.05.2015
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit va multumesc

voi incerca sa depun pentru h2b pentru ca se primeste inteleg raspunsul mai rpd dar e mai greu pentru ca nu am studii superioare nici liceul nu il am terminat am terminata o scoala de bucatari din constanta . singurul motiv pentru care ma grabesc sa ajung acolo este pentru a fi cu sotia . Cat despre fata doamna olga eu am crescuto e a mea daca nu ati mai auzit inseamna ca v-am mai imbogatit cunostintele cu o experienta cum si de ce prea putin conteaza locul fetei este langa mine indiferent ca aici sau oriunde altundeva, celorlalti va multumesc din suflet pentru promtitudine :*

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Pana nu ia sotia ta cetatenia,
    Conditia este ca sa le sponsorizeze cineva, pe el, pe ea si pe copila dar respectivul trebuie sa aibe un venit pe ultimii 3 ani de actele de Taxe cerut pe tabelul de nivel de traiin care este socotit si sponsorul cu respectivii pe cate-i intretine. Stiu ca este un pic complicat de inteles asta dar daca eu cu sotul am vrea sa facem sintem 2 si cu ei 3 = 5 persoane si putem demonstra ca muncim in State, sintem ceteteni. Atit este cel mai important!!! Daca se asteapta cu ea sa devina cetatean, nu este cea mai buna idee, nu intru in detalii de ce, insa in cazul casatoriilor din acest fel, actiune imediat se apreciaza. $35.512 este suma ceruta pe harie de la sponsor pentru 5 persoane si-l gasesti pe net tabelul I-864P Powerty Guidelines for Affidavit of Support.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

de la foarte greu spre deloc se mai poate cu sponsorizarea...
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Citat Postat în original de manolica1 Vezi post
    de la foarte greu spre deloc se mai poate cu sponsorizarea...
    Baza imigrarii este sponsorizarea sa nu fie pe spatele statului, doar daca are si alte criterii cererea precum in acest caz casatoria. Altfel nu este valabil daca cineva doar vrea sa vina incoace. Un cetatean indiferent care daca vrea sa semneza ca este raspunzator financiar de cei care necesita sponsorizare caz in care sotia/sotul nu au un venit care acopera suma ceruta, este binevenit, tatal fetei fiind cetatean american ar trebui sa fie responsabil de asta, dar poate oricine.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

cucoana ma repet inca odata, numai daca esti un geniu ai ceva sanse de sponsorizare... in rest poate avea meleoane ala care vrea sa sponsorizeze, e ffff greu...

acu 37 ani cand ai venit tu era alta mincare de peste...

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Citat Postat în original de dac666 Vezi post
    Cat despre fata doamna olga eu am crescuto e a mea daca nu ati mai auzit inseamna ca v-am mai imbogatit cunostintele cu o experienta cum si de ce prea putin conteaza locul fetei este langa mine indiferent ca aici sau oriunde altundeva, celorlalti va multumesc din suflet pentru promtitudine :*
    De smecherii vad ca nu mai incapi in pielea ta, ce ai scris acolo ca "ea are o fata din prima casatorie nascuta in state" ... ai uitat deja???
    Geme planeta de tipi ca tine, pentru mine esti un nimic, un falsificator de ceva, experienta era pentru tine daca stiai ce inseamna a fi om.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •