Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 18 din 18

Subiect: Am nevoie de ajutorul vostru, nu de sfaturi!

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de aratex Vezi post
    iar tu esti in anglia?

el e din Italia din orasul Sugemio de Berbero... e capsunar...
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

Prefer sa ajut persoanele din jurul meu ,sigur la nivelul potentialului meu,cei care au nevoie de ajutor.
    Cand ai ochii sa vezi ,sanatate ,putere de munca...trebuie sa multumesti in fiecare dimineata cand te trezesti , sa nu umbli dupa pomeni!
    Cand le ai pe toate astea ... esti cel mai bogat din lume!
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.219
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    Cand ai ochii sa vezi ,sanatate ,putere de munca...sa nu umbli dupa pomeni!
    Atat.

Probabil si asta e o cauza pentru care s-a dus vorba ca romanii nu se ajuta intre ei, deoarece cateodata pretentiile unora sunt absurde.
    Fiecare om in viata lui a pierdut sume de bani, mai mari sau mai mici, datorita unor alegeri nefericite sau a nesansei. Asta nu inseamna ca trebuie sa cerem donatii ca sa ne acoperim "pagubele".
    Dar fiecare e liber sa actioneze cum doreste. Exista vorba aia .. nu e prost cine cere, e prost cine da.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Stimati concetateni, as vrea sa "sparg" o prejudecata generala ca noi, romanii, suntem egoisti si ca nu ne ajutam unul pe ceilalti. Cred ca au fost si alte situatii de acest gen si sper sa fie multe, alte cazuri de bunavointa.

Eu am lansat pe Indiegogo o campanie de ajutor pentru o prietena buna care a pierdut multi bani si acum sta in fata falimentului. O persoana oneste, muncitoare si plina de omenie. As vrea sa o ajut sa-si recistige demnitatea si increderea in oameni.

https://life.indiegogo.com/fundraisers/1243382

Cine vrea si poate sa ajute, sa o faca din inima. Stiu ca vor fi si "intelepti" care vor venii cu sfaturi sau remarci, dar de asa ceva nu e nevoie. Va rog inca o data, nu incercati sa va profilati pe spatele nimanui. Numai cei care au muncit greu sa cladeasca ceva stiu cit e de greu sa pierzi! Cum am spus, daca puteti ajuta, va rog din inima sa o faceti. Daca nu, va doresc la toti o viata frumoasa si implinita.
    S-ar parea ca "povestea" de pe siteul ala a fost schimbata din diverse motive. In locul intamplarii cu afacerista care a dat faliment pentru ca nu au platit-o clientii, etc., etc., ceea ce a dus la faliment, acum este postat:

"The Story
    Stimati concetateni, reactiile mi-au dovedit: romanii ramin egoisti, rai si penibili!

Din fericire povestea s-a rezolvat :-). O persoana a "investit" mai mult decit era necesar. Asa ca voi puteti continua sa scrieti pana se rup tastaturile... Cheers la toti!"

De asemeni, mai observ ca obiectivul campaniei era de a strange $20,000 USD. Deci cu alte cuvinte, daca cineva da cu afacerea de gard din diverse motive (sa nu fiu acuzat ca am spus management prost, ca n-am spus asta), noi sa bagam mana in buzunare sa donam 20K si poate isi reface afacerea, sau poate mai da odata de gard si iar mai cere, sau cine stie ce. Un adevarat afacerist nu asteapta pomana ci se duce la o banca, sau isi ia o slujba pana strange banii si o ia de la capat. A face afaceri pe banii altora nu e afacere.

Nu stiu ce gandesc altii, dar asta e teapa de adormit copiii mici. Auzi, $20,000 (douazeci de mii)!!! Si ca "o persoana a investit mai mult decat era necesar"....give me a break! Asa ca au rupt altii tastaturile degeaba, nu posibilii fraieri.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

ca sa vezi... inca un cuvint nou, mârlane... iar tu esti in anglia? ca sa vezi...
    îți spun eu de unde vii tălică: din Marmeladă ori de pe Ogorului...

uite așa îmi face un rahat orașul de râs. că parcă nu era destul cu pocinogu de ni-l făcu întâiul sas al țării....
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Stimati concetateni, as vrea sa "sparg" o prejudecata generala ca noi, romanii, suntem egoisti si ca nu ne ajutam unul pe ceilalti. Cred ca au fost si alte situatii de acest gen si sper sa fie multe, alte cazuri de bunavointa.

Eu am lansat pe Indiegogo o campanie de ajutor pentru o prietena buna care a pierdut multi bani si acum sta in fata falimentului. O persoana oneste, muncitoare si plina de omenie. As vrea sa o ajut sa-si recistige demnitatea si increderea in oameni.

https://life.indiegogo.com/fundraisers/1243382

Cine vrea si poate sa ajute, sa o faca din inima. Stiu ca vor fi si "intelepti" care vor venii cu sfaturi sau remarci, dar de asa ceva nu e nevoie. Va rog inca o data, nu incercati sa va profilati pe spatele nimanui. Numai cei care au muncit greu sa cladeasca ceva stiu cit e de greu sa pierzi! Cum am spus, daca puteti ajuta, va rog din inima sa o faceti. Daca nu, va doresc la toti o viata frumoasa si implinita.

Cu stima
    Nu stiu cum e in Romania , dar in Canada falimentul personal nu e sfarsitul lumii. Nu te baga nimeni la puscarie si poti duce o viata decenta. In Romania nu e la fel? Bun, am inteles, a pierdut bani multi intr-o afacere, dar nu e o situatie fara iesire. In momentul in care incepi o afacere investind multi bani, iti asiguri desigur si o marja de esec. Face parte din regulile jocului.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Citat Postat în original de christianT Vezi post
    Nu stiu cum e in Romania , dar in Canada ... care incepi o afacere ... iti asiguri desigur si o marja de esec.
    Ca si State, omul cade dar se si ridica insa in RO cu oricine vorbesc ei stiu totul de mii de ori mai bine ca mine chiar daca despre ceva personal vorbim.
    Chiar si sora mea ma face unu cu pamantul ca ea este experta in toate alea!!! o vad foarte rar, e bolnava ... o las sa creada dar la chestii financiare nu-si da seama ca tot eu vin cu sumele necesare, ea e buna doar sa-mi spuna totalul si un pic inca pe deasupra pana la sfarsitul lunii cand vine pensia, caracter innascut in cei care locuiesc in RO.

Data înscrierii
    26.03.2015
    Locație
    NJ
    Posturi
    71
    Putere Rep
    5

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Atat.

Probabil si asta e o cauza pentru care s-a dus vorba ca romanii nu se ajuta intre ei, deoarece cateodata pretentiile unora sunt absurde.
    Fiecare om in viata lui a pierdut sume de bani, mai mari sau mai mici, datorita unor alegeri nefericite sau a nesansei. Asta nu inseamna ca trebuie sa cerem donatii ca sa ne acoperim "pagubele".
    Dar fiecare e liber sa actioneze cum doreste. Exista vorba aia .. nu e prost cine cere, e prost cine da.
    Vandergigi, fiecare om are standardele lui/ei morale, mai inalte, mai joase, dupa cum i-a fost viata, dar sa vii sa ceri bani, donatii, pentru asa ceva trebuie sa ai un tupeu ordinar frate. Si p-aici stim ce saracie e prin unele locuri, desi e America. Mai degraba donez la niste mexicani ca muncesc ca fanaticii, decat sa-mi ajut "consateanca" din Elvetia, care cica vrea sa ne "ajutam" ;-) intre noi.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •