Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: Cum ati ales unde sa emigrati?

Data înscrierii
    03.03.2015
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Question Cum ati ales unde sa emigrati?

Salut. As dori sa va intreb cum ati ales unde sa emigrati (in SUA), atunci cand ati decis sa aplicati, sau poate dupa ce ati luat viza? Ati dat cu zarul pe harta si ati spus "aici ma duc, vad eu ce-o fi", sau ati cautat inainte pe net, ati analizat diverse aspecte, de ex. poate v-ati fi dorit un anume oras, ca ati auzit voi ca acolo merge bine treaba, DAR: e plin de negri, e mizerabil, nu are parcuri, servicii ca lumea etc." Chestii de-astea.
    Ati luat in considerare si chiria, sa vedeti, sa comparati cat e, unde e mai ieftin etc. sau ati zis "fie ce-o fi, las' ca ma descurc cand ajung acolo"?
    V-ati gandit si ce faceti dupa ce se termina banii cu care ati veniti, daca nu gasiti de munca (si acolo banii se duc repede ca deh), daca nu va veti descurca cu chiria etc.?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

De regula, lumea se orienteaza spre locuri unde au ceva cunostinte, sau unde sunt comunitati romanesti, sau, in unele cazuri unde au sanse mai mari sa-si gaseasca o slujba. Putin probabil ca se va duce cineva intr-un orasel uitat de lume unde nu se intampla nimic,

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

De obicei unde locuieste sponzorul, acolo te duci ca el are obligatia sa te sustina financial pana devi cetatean!!!

Pe mine o firma m-a sponzorizat si am ajuns in San Diego, California.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

Olga, de cand ai imigrat tu, s-au schimbat multe. Daca vii cu anumite vize, nu ai nevoie de nici un sponsor.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Sunt multe de luat in consideratie de la individ la individ dar as zice ca cele mai importante ar fi:

1. Locuri de munca in domeniul in care esti specializat.
    2. Clima, de exemplu nu ma impac decloc cu caldura mare si umiditate, altii nu suporta frigul...

Pe urma apar si celelalte asptecte care le-ai amintit, chirie... taxe.
    Cam greu sa gasesti chirie ieftina si sa-ti placa si zona si sa mai fie si aproape de munca.

In prima faza m-as orienta dupa joburi, apoi dupa ce as gasi jobul as incepe sa vad ce si cum.

Data înscrierii
    26.03.2015
    Locație
    NJ
    Posturi
    71
    Putere Rep
    5

Implicit

Eu am venit prima oara in Atlanta, acolo locuia unica persana pe care o stiam in State. Am crezut ani la rand, eronat, ca America e la fel peste tot. Total gresit. Acum problema cu alesul in cazul tau depinde de foarte multe variabile, pe care nu ai cum sa le cunosti, decit locuind foarte mult timp aici si in diferite state. Am vazut locuri aici care sint foarte aproape de o tara africana de lumea a treia, dar macar acolo e cald tot timpul si nu te steseaza frigul. Dar sint si locuri foarte aproape de definitia abstracta "raiul pe pamant". #1. unde vei ateriza, vei locui acolo cativa ani buni, oamenilor in general nu le place sa se mute. #2 in general, unde sant minoritati (incluzand est-europeni), e posibil sa faci bani dar numai munca de jos, pentru cele bune concurezi cu ei, si concurenta este destul de mare. Eu daca as alege, as incerca west coast, zona San Fran - Seattle, am fost acolo doar in vizita, e foarte scumpa viata intradevar, dar pretul este justificat de ceva, unlike NYC.

Data înscrierii
    03.03.2015
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Mah, din cate am vazut eu cu google street view, plimbandu-ma virtual, de curiozitate asa, sa vad cum arata locurile si oamenii, m-ar tenta ceva de genul Denver, Boston (si suburbii) sau Fort Lauderdale-Hollywood unde stiu ca-s multi romani.
    Intrebarea e: se gasesc joburi bune in zonele astea, ceva de genul front desk receptionist pe la hoteluri? Ca nici n-as vrea sa muncesc la McDonalds pe doua surcele stii...
    De Carolina de Nord- Raleigh, iarasi am auzit ca a explodat populatia de la ultimul recensamant, e unul din cele mai rapide orase ca crestere.

Data înscrierii
    20.10.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Thumbs up

Munca te sustine in America!
    Ultima modificare făcută de Leana; 22.10.2015 la 01:25.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de Leana Vezi post

ai nu mă-nnebuni!
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit nice

Citat Postat în original de Leana Vezi post
    Daca vrei sa traiesti decent numai munca ai...ca nu iti mai ramine timp de altceva...
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •