Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 40

Subiect: Obtinere chirie Adelaide

Data înscrierii
    11.03.2015
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit Obtinere chirie Adelaide

Salutare tuturor,
    Din luna iunie 2015 ne vom alatura comunitatii romanesti din Adelaide. In acest sens am rugamintea de a imi oferi cineva informatii referitoare la obtinerea unei chirii intr-o suburbia din Adelaide. Noi ne-am orientat catre Mawson Lakes, dar se pare ca avem nevoie de referinte din partea unor persoane care locuiesc in Adelaide si nu am idee cum am putea lua legatura cu acesti oameni. Care sunt documentele pe care trebuie sa le punem la dispozitie pentru inchiriere apartament / casa? Ca varianta putem sa inchiriem ceva gen de pe booking.com aproximativ 3 saptamani dupa care sa cautam o casa? Ce anume recomandati? De asemenea incerc sa " abuzez " de prezenta pe forum si sa intreb daca recomanda cineva scoli, evident de stat, in care sa invete cele doua fetite ale mele in varsta de 10 ani respectiv 5 ani. Pentru cea de 10 ani daca exista posibilitatea urmarii unor cursuri sau meditatii si in limba germana pe care o vorbeste fluent si nu as vrea sa uite anii de studiu din Ro.
    Totodata, daca nu deranjez prea tare cum stau cu locurile de munca acolo? Eu si sotia activam in domeniul financiar - contabil.

In speranta unui raspuns, va multumesc si va doresc multa sanatate!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.503
    Putere Rep
    10

Implicit

Unul dintre forumistii cei mai documentati in materie de Australia nu prea a mai dat pe aici de ceva timp, el ti-ar fi putut da multe informatii utile.

Banuiesc ca pleci ca rezident in Australia, nu ca vizitator, altfel ar fi destul de dificil. Daca e similar cu ce e in SUA, posibil sa fie mai dificil sa inchiriezi pentru ca inca "nu existi" in acea tara si nu inspiri inca incredere.

Cel mai bine ar fi sa incepi cu o vizita la biserica romaneasca din Adelaide si sa discuti cu cei care traiesc deja acoolo
    si mai mult ca sigur e vreunul dintre ei care are ceva de inchiriat. Iata linkul:
    http://www.roeanz.com.au/biserica-sf...de-australia-p

Temporar, pana iti gasesti ceva, poti sta pe undeva pe la un motel cu preturi rezonabile.

Nu stiu in ce masura mai e activ acest site, dar poti incerca si aici:
    https://arcsa.wordpress.com/

Bafta!

Data înscrierii
    11.03.2015
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Sorin iti multumesc pentru raspuns - intr-adevar, vom veni cu rezidenta permanenta. Voi lua legatura si cu agentul Mara ( Australian ) care s-a acupat de dosarul de emigrare poate-poate " va pune o vorba buna " la vreo agentie imobiliara. O zi buna si multa sanatate!

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Ca sa inchiriezi ceva intr-un oras strain in care tu esti un mare necunoscut nu este chiar simplu.Ca sa obtii cat de cat ceva referinte trebuie sa cunosti oameni si sa te faci cunoscut.In cazul tau cel mai probabil romani.Romanii in Adelaide sunt de gasit cel mai sigur prin jurul Bisericilor.Daca esti crestin orthodox poti sa-l cauti pe parintele Viorel Stoica unde linkul pus de Sorin e cel mai potrivit.Daca esti crestin Baptist,adventist,penticostal etc cauta pe Google locatiile lor.Daca esti ateu nu cred ca romanii au format inca o Biserica Atheista unde sa se adune.Daca esti agnostic,fara religie nu ai sanse mari sa te intalnesti cu romani prin Adelaide decat accidental.
    Cat despre limba germana si cultura lor daca aveti afinitati mari spre saxoni ar fi o idee sa luati in calcul sa va asezati in Hahndorf in Adelaide Hills.O zona superba creata de emigrantii germani unde cultura si disciplina lor e la ea acasa.

http://hahndorfsa.org.au/
    Bafta in noua viata de la Antipozi.

Data înscrierii
    11.03.2015
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Angry Reintoarcere in tara

Hello, tuturor!

Nu vreau sa fiu judecat de nimeni, vreau doar sa va spun ca m-am reintors din Australia, destul de pripit, veti spune toti, dupa doar 2 saptamani . Iata cum au decurs lucrurile:
    Am ajuns in Adelaide in 29 iulie, de ziua sotiei mele , frumos cadou!, dar ne-am speriat f.f.f. tare. De ce, am sa va explic in randurile de mai jos:

In primul rand am inchiriat ( pe booking) un apartament cu trei camere, corespunzator pt. o familie formata din 4 membri, dar la un cost destul de mare, situat in Tyne Place la aproximativ 3 km de centrul administrativ.

Primul contact cu continentul a fost f straniu si anume: am aterizat de la + 35 grade Celsius la 6 grade in iarna australa. Orasul ni s-a parut " cald " in sensul de primitor la prima vedere, dar cand am ajuns in apartament ne-au intampinat cele aproximativ 17 grade din interior astfel incat am fost nevoiti sa dormim 2 nopti imbracati in treninguri groase si inveliti pana in cap, cu un praf de nedescris care iesea din tubulatura de incalzire si din mocheta apartamentului - repet acesta situat in zona cocheta la un pret de inchiriere de 120 AUD/noapte.
    Al doilea sentiment ciudat a fost faptul ca obositi fiind dupa un zbor asa de lung, am coborat sa caut un magazine de proximitate din care sa cumpar ceva de mancare, apa si cele necesare basic. Am gasit o " bottega italiana " din care am cumparat cateva produse pt. care am cheltuit aproximativ 160 AUD, dintre care 3 erau expirate, inclusive apa plata!!!!, dupa care intorcandu-ma cu ele la d-soara vanzatoare sa imi inapoieze banii datorita faptului ca aveau si un miros " placut", aceasta mi-a raspuns f hotarata ca ei, australienii, obisnuiesc sa le consume chiar si expirate ca nu se intampla nimic. Ma rog, dupa mai multe parlamentari, mi-a inapoiat suma cuvenita
    In cele din urma am gasit magazinele " binecuvantate " Coles, respectiv Woolworths care semanau mai degraba cu niste Lidl mai mici si mai prost aprovizionate
    A doua zi am trimis niste e-mailuri in vederea obtinerii unei chirii pe termen lung, la care am primit raspunsuri immediate, dar intrucat vizionarile se faceau programat la 4-5 zile distanta pana la maxim 2 saptamani, am hotarat sa inchiriem o masina si sa o luam la pas in vederea vizionarii acestora pe din afara. Mentinez faptul ca am luat in calcul atat apartamente cat si case la un buget de maxim 425 AUD / SAPTAMANA. Am optat pt. cartierul nou din Mawson Lake ( ne-a placut cum suna ), dar acolo, stupoare! Casele pt. inchiriat la banii mentionati mai sus aratau de parca erau niste garaje, comparative cu cele locuite de catre ei spatioase si extrem de frumoase architectural.
    Ne-am intors dezamagiti in apartamentul inchiriat si friguros nu inainte de a trece pe la Wollworths pt. a ne aproviziona cu ceva pt. cina - mancare destul de scumpa fata de ceea ce am auzit inainte de a pleca. Sambata fiind, am ajuns in fata magazinului la ora 17,05 dar din interior un " Australian " rubensian care matura tacticos ne-a aratat orarul lasand usa blocata intrucat era " closed mate ", iar noi am impartit la 4, singura conserva de peste pe care o aveam in frigider.
    Copiii, obisnuiti cu un standard destul de ridicat in Ro au inceput sa isi pimele intrebari referitoare la decizia pe care am luat-o noi, parintii lor, dea emigra intr-o tara binecuvantata si au inceput sa ne " toace marunt " pana cand dupa aproximativ o saptamana de cautari de locuinta permanenta, incepusem sa aplicam si pt job-uri,fara niciun raspuns, am inceput sa clacam psihic.
    Alt sentiment straniu a fost cel legat de faptul ca in fiecare seara de la ora 19 nu mai era pe strada nici picior de om, iar restaurantele renumite pt faptul ca sunt pline ochi erau goale fara niciun client. Mai mult, desi ne aflam la 3 km de centrul orasului, cladirile parca erau desprinse dintr-un film American al anilor '50
    Ma rog sunt multe lucruri care au decis la luarea deciziei de a ne reintoarce in Ro dar concluziile mele pt. a aplica cu success si a te integra in Au sunt:
    Decizia dea emigra in Au sa o iei pana la maxim varsta de 30 de ani
    Sa pleci fara copii sau maxim un copil de 3 ani ( ai mei au 5 respective 10 ani )
    Cel mai IMPORTANT!!!! macar unul din membrii familiei sa aiba deja stability un job full time din tara
    Sa fii dispus la sacrificii supreme pt. inceput, in opinia mea de la 2 la 5 ani si anume: bariera limbii, distanta, clima ( vorbesc despre inversarea anotimpurilor ), stil-mod de viata al lor, anost, calm. Probabil faptul ca am nimerit intr-un oras rural as spune eu cu oportunitati de angajare reduse a cantarit mult in a ne reintoarce, dupa ce am aplicat pe viza de Sponsor cu o caruta de bani cheltuiti pt. aplicatie
    Acum problema este ca, desi ne-am reintors dupa o luna, nu ne-am mai regasit in Romania job-urile, de altfel f bine platite si suntem aproape home-less si aici si parca as risca sa ma reintorc eu in Adelaide, singur, pt. a reincerca marea cu sarea - mai am la dispozitie 2 luni dupa care imi expira viza.
    C epot spune e ca ultimii 3 ani din viata I-am dedicat cu toata forta acestei aplicatii care nu pot spune ca ne-a dezamagit, dar cred ca ne-a speriat si ne-a pripit.
    Australia e superba, dar trebuie sa te nasti in ea ca sa te primeasca.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de Hristu Vezi post
    Hello, tuturor!

Nu vreau sa fiu judecat de nimeni, vreau doar sa va spun ca m-am reintors din Australia, destul de pripit, veti spune toti, dupa doar 2 saptamani .
    Cred ca o luna (sau 2 saptamani) e prea putin oriunde ai emigra. De regula majoritatea isi iau o marja de 6 luni pentru start si-si fac calculele de rigoare. Nu te judec, ca nu am fost in piele ta.
    Imi pare rau sa aud ca ati trecut printr-o asa experienta mai ales ca ati avut si copiii cu voi.
    Poate nu strica sa gasiti ceva contacte pe acolo inainte, sa va indrume cat de cat sa nu orbecatiti in necunoscut. Stiu ca e prea tarziu acum.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.299
    Putere Rep
    40

Implicit

trebuie sa stii ce vrei in viata si in ce masura esti gata de sacrificii ca sa iti atingi tzilurile. cunosc o familie de nemti in satul in care traiesc ,vecini cu mine,care nu au mai fost de 25 de ani in concediu. au vrut sa aiba casa frumoasa si asta a fost pretul pe care l-au platit de buna voie.adica cei mai frumosi ani din viata nu si-au permis nimic. nici nu stiu cum sa reactionez la asa ceva,sa ii compatimesc sau sa ii admir..? chiar saptamana trecuta am surprins-o pe vecina cum isi baga punga de gunoi in tomberonul meu,nu este prima data ca o vad si ma intreb oare cati centi a facut economie..?
    sunt oameni si oameni,tu ai facut un concediu costisitor si poti sa spui ca ai vazut Australia. eu as incheia capitolul si mi-as vedea de treaba pentru-ca nu cred ca ai rezista fara sa iti vezi copiii in fiecare zi linga tine. pe de alta parte ar fi pacat sa pierzi cei mai frumosi ani din viata copiilor tai pentru o iluzie. daca iti faci ganduri si reprosuri permanent o sa faci o psihoza si nu e bine.
    ia lucrurile asa cum sunt... ai incercat,nu ti-a placut si cu asta basta.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.214
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de Hristu Vezi post
    Hello, tuturor!

Nu vreau sa fiu judecat de nimeni, vreau doar sa va spun ca m-am reintors din Australia, destul de pripit, veti spune toti, dupa doar 2 saptamani . Iata cum au decurs lucrurile:
    Am ajuns in Adelaide in 29 iulie, de ziua sotiei mele , frumos cadou!, dar ne-am speriat f.f.f. tare. De ce, am sa va explic in randurile de mai jos:

In primul rand am inchiriat ( pe booking) un apartament cu trei camere, corespunzator pt. o familie formata din 4 membri, dar la un cost destul de mare, situat in Tyne Place la aproximativ 3 km de centrul administrativ.

Primul contact cu continentul a fost f straniu si anume: am aterizat de la + 35 grade Celsius la 6 grade in iarna australa. Orasul ni s-a parut " cald " in sensul de primitor la prima vedere, dar cand am ajuns in apartament ne-au intampinat cele aproximativ 17 grade din interior astfel incat am fost nevoiti sa dormim 2 nopti imbracati in treninguri groase si inveliti pana in cap, cu un praf de nedescris care iesea din tubulatura de incalzire si din mocheta apartamentului - repet acesta situat in zona cocheta la un pret de inchiriere de 120 AUD/noapte.
    Al doilea sentiment ciudat a fost faptul ca obositi fiind dupa un zbor asa de lung, am coborat sa caut un magazine de proximitate din care sa cumpar ceva de mancare, apa si cele necesare basic. Am gasit o " bottega italiana " din care am cumparat cateva produse pt. care am cheltuit aproximativ 160 AUD, dintre care 3 erau expirate, inclusive apa plata!!!!, dupa care intorcandu-ma cu ele la d-soara vanzatoare sa imi inapoieze banii datorita faptului ca aveau si un miros " placut", aceasta mi-a raspuns f hotarata ca ei, australienii, obisnuiesc sa le consume chiar si expirate ca nu se intampla nimic. Ma rog, dupa mai multe parlamentari, mi-a inapoiat suma cuvenita
    In cele din urma am gasit magazinele " binecuvantate " Coles, respectiv Woolworths care semanau mai degraba cu niste Lidl mai mici si mai prost aprovizionate
    A doua zi am trimis niste e-mailuri in vederea obtinerii unei chirii pe termen lung, la care am primit raspunsuri immediate, dar intrucat vizionarile se faceau programat la 4-5 zile distanta pana la maxim 2 saptamani, am hotarat sa inchiriem o masina si sa o luam la pas in vederea vizionarii acestora pe din afara. Mentinez faptul ca am luat in calcul atat apartamente cat si case la un buget de maxim 425 AUD / SAPTAMANA. Am optat pt. cartierul nou din Mawson Lake ( ne-a placut cum suna ), dar acolo, stupoare! Casele pt. inchiriat la banii mentionati mai sus aratau de parca erau niste garaje, comparative cu cele locuite de catre ei spatioase si extrem de frumoase architectural.
    Ne-am intors dezamagiti in apartamentul inchiriat si friguros nu inainte de a trece pe la Wollworths pt. a ne aproviziona cu ceva pt. cina - mancare destul de scumpa fata de ceea ce am auzit inainte de a pleca. Sambata fiind, am ajuns in fata magazinului la ora 17,05 dar din interior un " Australian " rubensian care matura tacticos ne-a aratat orarul lasand usa blocata intrucat era " closed mate ", iar noi am impartit la 4, singura conserva de peste pe care o aveam in frigider.
    Copiii, obisnuiti cu un standard destul de ridicat in Ro au inceput sa isi pimele intrebari referitoare la decizia pe care am luat-o noi, parintii lor, dea emigra intr-o tara binecuvantata si au inceput sa ne " toace marunt " pana cand dupa aproximativ o saptamana de cautari de locuinta permanenta, incepusem sa aplicam si pt job-uri,fara niciun raspuns, am inceput sa clacam psihic.
    Alt sentiment straniu a fost cel legat de faptul ca in fiecare seara de la ora 19 nu mai era pe strada nici picior de om, iar restaurantele renumite pt faptul ca sunt pline ochi erau goale fara niciun client. Mai mult, desi ne aflam la 3 km de centrul orasului, cladirile parca erau desprinse dintr-un film American al anilor '50
    Ma rog sunt multe lucruri care au decis la luarea deciziei de a ne reintoarce in Ro dar concluziile mele pt. a aplica cu success si a te integra in Au sunt:
    Decizia dea emigra in Au sa o iei pana la maxim varsta de 30 de ani
    Sa pleci fara copii sau maxim un copil de 3 ani ( ai mei au 5 respective 10 ani )
    Cel mai IMPORTANT!!!! macar unul din membrii familiei sa aiba deja stability un job full time din tara
    Sa fii dispus la sacrificii supreme pt. inceput, in opinia mea de la 2 la 5 ani si anume: bariera limbii, distanta, clima ( vorbesc despre inversarea anotimpurilor ), stil-mod de viata al lor, anost, calm. Probabil faptul ca am nimerit intr-un oras rural as spune eu cu oportunitati de angajare reduse a cantarit mult in a ne reintoarce, dupa ce am aplicat pe viza de Sponsor cu o caruta de bani cheltuiti pt. aplicatie
    Acum problema este ca, desi ne-am reintors dupa o luna, nu ne-am mai regasit in Romania job-urile, de altfel f bine platite si suntem aproape home-less si aici si parca as risca sa ma reintorc eu in Adelaide, singur, pt. a reincerca marea cu sarea - mai am la dispozitie 2 luni dupa care imi expira viza.
    C epot spune e ca ultimii 3 ani din viata I-am dedicat cu toata forta acestei aplicatii care nu pot spune ca ne-a dezamagit, dar cred ca ne-a speriat si ne-a pripit.
    Australia e superba, dar trebuie sa te nasti in ea ca sa te primeasca.
    Nu te judeca nimeni stai linistit, cine n-a gresit in viata sa ridice primul piatra.
    Ai avut o soarta bizara si nenorocoasa in cele doua saptamani, este adevarat ca trebuie sa stai mult mai mult sa te obisnuiesti intr-o tara noua, insa in situatia ta cu 2 copii mici, mai dificil mai ales ca dupa cate inteleg, nu te-ai ocupat in Ro cu culesul de varza sau productia tuicii de prune.
    Probabil daca ai fi expus situatia inainte sa pleci, s-ar fi gasit cate un carcotas ca mine sa-ti zica sa stai linistit. Dar sigur nu credeai pana nu vedeai cu ochii tai. Despre Australia nu cunosc dar la fel ca multe alte locuri pare ca .. stii vorba aia, la pomul laudat sa nu te duci cu sacul.
    Cum ai spus, emigrarea in necunoscut se face cel mai eficace la o varsta frageda si de unul singur. Tu sa pleci singur acum din nou acolo nu este o solutie. Daca nu ti-a placut cu familia langa tine, fara ei o sa-ti iei campii. Daca n-a fost sa fie, - everything happens for a reason - concentreaza-te pe ce ai de facut acasa sa va refaceti situatia. Nu esti singurul care a renuntat cu seninatate la joburi bune, rabdare si tutun ca gasiti altele.

Iar daca tot iti arde de plecat in lume si ai un CV foarte competitiv, incearca Elvetia. Sunt niste salarii de tampesti si esti la o aruncatura de batz nu la capatul pamantului unde faci vara om de zapada si de Craciun stai la plaja. De exemplu un financial controller am vazut oferte de la 160,000 CHF anual in sus. Sau sofer privat cu 7,800 franci pe luna.

Ps. Cred ca dorinta asta de emigrare a devenit cumva fixa in creierul romanului ca e neaaparat mai bine afara dar timpurile s-au mai schimbat. Cand am emigrat eu prima data acum 11 ani, cumnatul meu avea salariu 12 mil pe luna. Acum castiga de aproape 3 ori mai mult ca mine si n-a suportat niciodata ideea de emigrare, e de principiu ca in Romania sunt mai multe posibilitati decat afara.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 16.10.2015 la 17:12.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.03.2015
    Locație
    NJ
    Posturi
    71
    Putere Rep
    5

Implicit

Australia, nici nu exista acum 150-200 de ani, multi din cei care traiesc acolo sint nou veniti, sau a doua generatie de emigranti. Era o miscare inteligenta daca te sacrificai tu si veneai singur citeva luni, gaseai job, aflai zonele bune, un loc mai bun de locuit. Daca iti pasa de viitorul copiilor, nu vrei sa fii in absolut nici o tara din Europa ( am curaj sa dau scris ca in citeva decade elvetienii vor deveni minoritari in tara lor, presiunea demografica dinspre Africa si tarile arabe nu va putea fi stopata nici cu bomba atomica) asa ca pentru ei cea mai buna optiune e tot "down-under". Australienii sint mult mai selectivi cu cine vine acolo, sint infinit mai multe oportunitati decit in Europa, nu au miliardari de carton, chiar si joburile proaste sant platite decent (dublu fata de US), nu vei fi bogat dar vei trai cu demnitate, asta depinde de standardele fiecaruia.

Data înscrierii
    14.10.2015
    Posturi
    115
    Putere Rep
    6

Implicit

Hristule emigrarea nu e usoara e ca si cum ai muta un pom dintr-un loc in altul...se prinde sau nu se prinde.
    eu am emigrat odata in Europa de West, apoi in America unde am locuit f multi ani si acum sunt in Europa pentru o perioada probabil de 5 ani cu jobu detasat.
    tara mea e America acolo simt ca e locul meu si acolo m-am adaptat..
    acum si eu sunt ca tine in Europa cu izmenele pe ciumag...si desi am asigurate de toate, casa masa job...ma izbesc de o gramada de probleme inerente.
    tara noua, reguli noi oameni noi limba germana nu o stiu deloc.

din experienta emigrarii cred ca ai facut mai multe greseli. Un emigrant de mana 1 trebuie sa indure mai multe pana se stabilizeaza. tu ai expus familia riscului asta...
    eu mereu cand am emigrat am plecat eu inainte....am luat un job, am inchriat apartament in zona convenabila si apoi am adus si familia
    sunt si eu de 2 luni in Germania...am jobu apart il inchiriez sapt viitoare...pun ceva mobila si apoi aduc familia...

intelege si tu ce vrei din asta. cel mai greu in emigrare nu e sa mananci mancare expirata sau sa te plangi de caldura sau frig...si sa gasesti un job
    ai gasit vren job? ce sanse ai cu meseria ta sa gasesti ceva acolo? cauta joburi pe intrernet inainte, oferte variante si vezi ce sanse ai. aplica cu resumeuri si vezi ce sare.
    success

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •