Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 40

Subiect: Obtinere chirie Adelaide

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.216
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de noname Vezi post
    Daca iti pasa de viitorul copiilor, nu vrei sa fii in absolut nici o tara din Europa ( am curaj sa dau scris ca in citeva decade elvetienii vor deveni minoritari in tara lor...
    Nu stiu daca putem pune foarte multa baza in asta. In primul rand cetatenia elvetiana se obtine in principiu prin bloodline, in rest este foarte dificil de obtinut.
    - Un copil nascut in Elvetia nu primeste cetatenie decat daca macar unul din parinti este elvetian.
    - Prin naturalizare, trebuie mai intai ai rezidenta timp de 12 ani, care nici aia nu e usor de obtinut. Si cand indeplinesti conditiile pe hartie, poti aplica dar aplicatiile se resping pe banda rulanta. Desigur exista exceptii. Cine este foarte bogat, vedeta (cazul Tinei Turner), sportivi care reprezinta tara, obtin mai usor. Dar nu este cazul omului de rand.
    - Casatoria cu un cetatean elvetian ofera un "fast track" spre obtinerea cetateniei, dar nici acolo nu este usor.

Asadar ca se mai plimba masele la munca este alta discutie, dar sa dai in scris ca vor deveni minoritari in tara lor despre o natiune care probabil e una dintre cele mai selective/pretentioase ca sa nu spun rasiste, este riscant.

In rest despre Europa este opinia ta si o respectam.
    Chiar si cu valurile din ultimii ani, nivelul migratiei spre Europa este cu mult mai mic decat spre alte continente, asta este parerea mea. Ma poti crede pe cuvant, spun asta de la fatza locului din cea mai araba-africana tara europeana. Am uitat cum mai arata un indian, chinez, mexican ..iar cate un colorat vad din an in paste.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.03.2015
    Locație
    NJ
    Posturi
    71
    Putere Rep
    5

Implicit

In 2014 Australia a primit 190,000 de imigranti, pe criterii de selectie (educatie, cazier, etc.). In Europa numai in vara asta au venit 600,000 (arabi si africani). Dar nu asta este semnificativ, ci faptul ca estimarile de crestere demografica in Africa au fost gresite. In 15 ani Africa va atinge 2 miliarde de locuitori in loc de 1.5 cit se estima.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post

Asadar ca se mai plimba masele la munca este alta discutie, dar sa dai in scris ca vor deveni minoritari in tara lor despre o natiune care probabil e una dintre cele mai selective/pretentioase ca sa nu spun rasiste, este riscant.

In rest despre Europa este opinia ta si o respectam.
    Chiar si cu valurile din ultimii ani, nivelul migratiei spre Europa este cu mult mai mic decat spre alte continente, asta este parerea mea. Ma poti crede pe cuvant, spun asta de la fatza locului din cea mai araba-africana tara europeana. Am uitat cum mai arata un indian, chinez, mexican ..iar cate un colorat vad din an in paste.
    Remarca mea din ultimii zece ani referitoare la indieni, chinezi si mexicani - Se ajuta intre ei si sint foarte familisti. Daca unul a reusit performanta de a ajunge intr-o locatie buna, isi va chema inca alti 10 prieteni, rude si vecini dragi. Se inmultesc si se apara unul pe celalalt. Nu stiu daca e o calitate a lor sau nu dar e de apreciat. Apoi tind sa faca stat in stat, tin la cultura lor si nu se amesteca cu ceilalti in general. Nu imbratiseaza alte culturi si blameaza tot ce nu e de al lor de acasa. Exceptii vad rareori. Copiii sint dezmosteniti daca nu respecta intru-totul convingerile parintilor :(
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.216
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de noname Vezi post
    In 2014 Australia a primit 190,000 de imigranti, pe criterii de selectie (educatie, cazier, etc.). In Europa numai in vara asta au venit 600,000 (arabi si africani).
    190,000 la populatia Australiei de 23 de milioane, inseamna in jur de 0.8%.
    600,000 la populatia UE de 508 milioane, inseamna 0.1%. Speram totusi ca asta a fost un an special si nu va deveni o obisnuinta. Este adevarat ca cei ce emigreaza in AU sunt mai verificati si spalati. Si tot la fel de adevarat ca este cu mult peste unele tari europene, dar dupa cum putem vedea, pe Hristu nu l-a impresionat.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 17.10.2015 la 10:34.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de Hristu Vezi post
    Hello, tuturor!Nu vreau sa fiu judecat de nimeni, vreau doar sa va spun ca m-am reintors din Australia, destul de pripit, veti spune toti, dupa doar 2 saptamani . Iata cum au decurs lucrurile:Am ajuns in Adelaide in 29 iulie, de ziua sotiei mele , frumos cadou!, dar ne-am speriat f.f.f. tare. De ce, am sa va explic in randurile de mai jos:In primul rand am inchiriat ( pe booking) un apartament cu trei camere, corespunzator pt. o familie formata din 4 membri, dar la un cost destul de mare, situat in Tyne Place la aproximativ 3 km de centrul administrativ.Primul contact cu continentul a fost f straniu si anume: am aterizat de la + 35 grade Celsius la 6 grade in iarna australa. Orasul ni s-a parut " cald " in sensul de primitor la prima vedere, dar cand am ajuns in apartament ne-au intampinat cele aproximativ 17 grade din interior astfel incat am fost nevoiti sa dormim 2 nopti imbracati in treninguri groase si inveliti pana in cap, cu un praf de nedescris care iesea din tubulatura de incalzire si din mocheta apartamentului - repet acesta situat in zona cocheta la un pret de inchiriere de 120 AUD/noapte.Al doilea sentiment ciudat a fost faptul ca obositi fiind dupa un zbor asa de lung, am coborat sa caut un magazine de proximitate din care sa cumpar ceva de mancare, apa si cele necesare basic. Am gasit o " bottega italiana " din care am cumparat cateva produse pt. care am cheltuit aproximativ 160 AUD, dintre care 3 erau expirate, inclusive apa plata!!!!, dupa care intorcandu-ma cu ele la d-soara vanzatoare sa imi inapoieze banii datorita faptului ca aveau si un miros " placut", aceasta mi-a raspuns f hotarata ca ei, australienii, obisnuiesc sa le consume chiar si expirate ca nu se intampla nimic. Ma rog, dupa mai multe parlamentari, mi-a inapoiat suma cuvenitaIn cele din urma am gasit magazinele " binecuvantate " Coles, respectiv Woolworths care semanau mai degraba cu niste Lidl mai mici si mai prost aprovizionateA doua zi am trimis niste e-mailuri in vederea obtinerii unei chirii pe termen lung, la care am primit raspunsuri immediate, dar intrucat vizionarile se faceau programat la 4-5 zile distanta pana la maxim 2 saptamani, am hotarat sa inchiriem o masina si sa o luam la pas in vederea vizionarii acestora pe din afara. Mentinez faptul ca am luat in calcul atat apartamente cat si case la un buget de maxim 425 AUD / SAPTAMANA. Am optat pt. cartierul nou din Mawson Lake ( ne-a placut cum suna ), dar acolo, stupoare! Casele pt. inchiriat la banii mentionati mai sus aratau de parca erau niste garaje, comparative cu cele locuite de catre ei spatioase si extrem de frumoase architectural.Ne-am intors dezamagiti in apartamentul inchiriat si friguros nu inainte de a trece pe la Wollworths pt. a ne aproviziona cu ceva pt. cina - mancare destul de scumpa fata de ceea ce am auzit inainte de a pleca. Sambata fiind, am ajuns in fata magazinului la ora 17,05 dar din interior un " Australian " rubensian care matura tacticos ne-a aratat orarul lasand usa blocata intrucat era " closed mate ", iar noi am impartit la 4, singura conserva de peste pe care o aveam in frigider.Copiii, obisnuiti cu un standard destul de ridicat in Ro au inceput sa isi pimele intrebari referitoare la decizia pe care am luat-o noi, parintii lor, dea emigra intr-o tara binecuvantata si au inceput sa ne " toace marunt " pana cand dupa aproximativ o saptamana de cautari de locuinta permanenta, incepusem sa aplicam si pt job-uri,fara niciun raspuns, am inceput sa clacam psihic.Alt sentiment straniu a fost cel legat de faptul ca in fiecare seara de la ora 19 nu mai era pe strada nici picior de om, iar restaurantele renumite pt faptul ca sunt pline ochi erau goale fara niciun client. Mai mult, desi ne aflam la 3 km de centrul orasului, cladirile parca erau desprinse dintr-un film American al anilor '50Ma rog sunt multe lucruri care au decis la luarea deciziei de a ne reintoarce in Ro dar concluziile mele pt. a aplica cu success si a te integra in Au sunt:Decizia dea emigra in Au sa o iei pana la maxim varsta de 30 de aniSa pleci fara copii sau maxim un copil de 3 ani ( ai mei au 5 respective 10 ani )Cel mai IMPORTANT!!!! macar unul din membrii familiei sa aiba deja stability un job full time din taraSa fii dispus la sacrificii supreme pt. inceput, in opinia mea de la 2 la 5 ani si anume: bariera limbii, distanta, clima ( vorbesc despre inversarea anotimpurilor ), stil-mod de viata al lor, anost, calm. Probabil faptul ca am nimerit intr-un oras rural as spune eu cu oportunitati de angajare reduse a cantarit mult in a ne reintoarce, dupa ce am aplicat pe viza de Sponsor cu o caruta de bani cheltuiti pt. aplicatie Acum problema este ca, desi ne-am reintors dupa o luna, nu ne-am mai regasit in Romania job-urile, de altfel f bine platite si suntem aproape home-less si aici si parca as risca sa ma reintorc eu in Adelaide, singur, pt. a reincerca marea cu sarea - mai am la dispozitie 2 luni dupa care imi expira viza.C epot spune e ca ultimii 3 ani din viata I-am dedicat cu toata forta acestei aplicatii care nu pot spune ca ne-a dezamagit, dar cred ca ne-a speriat si ne-a pripit.Australia e superba, dar trebuie sa te nasti in ea ca sa te primeasca.

In primul rand nu permite nimanui sa te judece, ca nu exista nimic care sa-i califice.Nu permite niciunui taliban de-al emigrarii sa arunce anatema asupra ta, asa cum le-ar place lor, ca alea-s niste tampenii. A ramane sau nu intr-o anumita tara este o chestiune strict personala si nu exista nicio "cale aurita" care trebuie urmata cu sfintenie de toata lumea.Fiecare cu cunostintele, cu forta lui, cu asteptarile, cu toleranta la inghitit rahat si cu rabdarea lui, insa mai ales, fiecare cu NOROCUL lui. Si cu emigrarea, ca si cu orice altceva in viata, poti sa fii tu destept, harnic, ce vrei, daca n-ai noroc, nu o sa-ti iasa. Sau poate nu trebuie sa-ti iasa.Am un amic, intamplator concitadin cu Sorin, apropitarul forumului. El spune ca cea mai buna decizie pe care a luat-o in viata lui a fost sa renunte la avantajele green card ului si sa se intoarca in Romania.Cu mai bine de zece ani in urma a castigat loteria vizelor si, asemeni tie, aflandu-se intr-o pozitie buna in cariera, insa nu suficient de buna cat sa-l satisfaca, a hotarat sa plece in America cu sotia si fata, mica pe atunci.A petrecut cateva luni bune in America si, din nou asemeni tie, venind dintr-o pozitie destul de confortabila, nu i s-a parut ca viata din America e cine stie ce si nici perspectivele stralucite, asa ca a hotarat sa se intoarca acasa.Intors acasa, fara niciun complex al vreunei infrangeri si mai mult, cu imaginea vietii in America demitizata, s-a concentrat cu toata forta sa-si croiasca o soarta mai buna acasa.Si a reusit cu brio, azi este unul din cei mai influenti oameni din oras. De situatia materiala nici nu mai pomenesc, traieste la un nivel la care aproape sigur ca n-ar fi ajjns nici daca s-ar fi nascut in America intr-o familie buna. Si-a pastrat si green card-ul, merge o data, de doua ori pe an in America cu familia, la business class, la pretul unei masini noi ceva mai ieftina, de data asta doar pentru relaxare...Halal infrangere, este ?Ca unul care a trait in patru tari diferite, pe trei continente diferite, parerea mea e sa nu-ti bati capul ca nu ti-a iesit cu Australia, daca nu s-a potrivit inseamna ca nu trebuia sa se potriveasca. Vezi-ti neabatut de drumul tau, nu baga pe nimeni in seama. Aranjeaza-te acasa sau in orice alta tara. Ca si VanderGigi ti-as sugera o tara europeana. Europa ramane Europa si restul e doar restul. Nu mi se pare nicio smecherie sa stai la capatul pamantului, sa umbli atent sa nu cazi naibii de pe harta.Nu mai pomenesc de faptul ca aproape oriunde in Europa ai aproape toate drepturile necesare sa-ti incepi imediat noua viata.Bafta !
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 18.10.2015 la 01:45.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    14.10.2015
    Posturi
    115
    Putere Rep
    6

Implicit

pana la urma fiecare alege ce crede ca e cel mai bine pentru el...daca are de unde alege. Oamenii nu sunt egali si au resurse diferite, se manifesta si gandesc diferit.

ce am observat eu in Europa, Germania mai exact la ora actuala. O gramada de romani se muta din sud, Italia si Spania in Germania. Aci joburile bune sunt pentru germani care sunt f nationalisti si rasisti. Salariu mediu...aci e buba ca platesc 50% taxe la stat am inteles ajunge pe la 1500-2000 iepuroi
    tara e frumoasa dar care sunt capacitatile de integrare?
    poate Hristu se gandeste si la copii lor sa le ofere un viitor sigur sa mearga la o scoala si sa fie integrati asimilati.
    eu i-a pus o intrebare importanta lui Hristu..ce stie sa faca si care sunt sansele sa gaseasca un job in Australia sau chiar Europa si daca a incercat sa o faca

eu am prieteni in Australia care sot sotie software engineers castiga pe la 10,000$ lunar\famolie...la scorul asta normal ca li se pare viata frumoasa

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.216
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de RoMan Vezi post
    pana la urma fiecare alege ce crede ca e cel mai bine pentru el...daca are de unde alege. Oamenii nu sunt egali si au resurse diferite, se manifesta si gandesc diferit.
    Total de acord!

ce am observat eu in Europa, Germania mai exact la ora actuala. O gramada de romani se muta din sud, Italia si Spania in Germania. Aci joburile bune sunt pentru germani care sunt f nationalisti si rasisti. Salariu mediu...aci e buba ca platesc 50% taxe la stat am inteles ajunge pe la 1500-2000 iepuroi
    tara e frumoasa dar care sunt capacitatile de integrare?
    poate Hristu se gandeste si la copii lor sa le ofere un viitor sigur sa mearga la o scoala si sa fie integrati asimilati.
    eu i-a pus o intrebare importanta lui Hristu..ce stie sa faca si care sunt sansele sa gaseasca un job in Australia sau chiar Europa si daca a incercat sa o faca

eu am prieteni in Australia care sot sotie software engineers castiga pe la 10,000$ lunar\famolie...la scorul asta normal ca li se pare viata frumoasa
    Se pare ca Hristu ne-a lasat sa vorbim singuri. Chiar daca mai deviem de la subiect, cred ca e ok sa mai schimbam o vorba.
    RoMane, noi doi avem ceva in comun, amandoi am trait in SUA si de cateva luni amandoi suntem pripasiti prin Africa/UE.
    Referitor la spusele tale, eu nu stiu cum e in AU si banuiesc ca nici tu.
    Dar hai sa presupunem ca e similar cu SUA si sa facem un exercitiu.

10,000 pe luna de familie, gross banuiesc, nu net, inseamna un salariu de 60,000 de fes anual. Te poti considera ca faci parte din clasa medie.
    Dupa taxe mai ramai cu 7 mii, iar dupa asigurare medicala si 401k-uri, cu 6 mii - 6 si un pic. Bani buni dealtfel sa nu maniem pe Dumnezeu.
    Sa vedem acum cat de frumoasa este viata.
    Daca esti un cuplu fara copii, este perfect, poti salva, iti poti permite ce-ti trece prin cap.
    Daca esti o familie de 3-4, incep sa apara problemele.
    Sa presupunem ca ai de platit un mortgage la o casa decenta de vreo 1,750 pe luna, la care adaugi taxele anuale pe propietate, sa zicem 8-10 mii pe an adica vreo 750 pe luna, deci perna te costa 2,500.
    Mai ramanem cu vreo 3,700 sa zicem.
    Daca ai copii mici pana in 5 ani, cresa de fes sa zicem mediu 1,200. Daca ai doi copii mici, deja mori de foame. Angajezi bona pt amandoi, ii dai 2,000 pe luna si tot mori de foame.
    Rate la masini si asigurari nu le punem ca astea-s peste tot cam la fel.
    Haleala sa zicem 800, facturi vreo 700. Sa te fereasca Dumnezeu de facturi medicale sau alte belele.
    De vacante, daca ai ceva familie/rude ramase in Romania, frati surori, parinti ..iti doresti sa faci o vacanta macar o data la 2 ani de 3-4 sapt ca tot bati drumul. 4 bilete plus bani de cheltuiala duce la 10,000 usor.

Va aud vorbind despre viitorul copiilor in special pe cei din SUA. Sper ca sunteti familiari cu preturile unei facultati in SUA. As vrea sa va intreb ce planuri aveti sa le platiti facultatea? Castigati la loto sau ii lasati sa se imprumute? Daca alegeti a doua varianta, este optiunea voastra. Eu nu vreau sa-si inceapa viata cu balanta mult negativa.

Categoric peste balti salariile sunt mai instarite decat cele din tarile europene, cu exceptia Angliei pe alocuri, tarilor nordice si mai ales Elvetiei.

Dar acolo sunt si costuri pe care aici nu le intampini. Ce exemple sa-ti dau?.. cablu si internet ma costa aici 50, acolo ma costa 150. Mobilul acelasi tip de abonament ca si acolo, plus liber in si din toate statele UE, ma costa 35 ieuroi, acolo ma costa 120. Inainte sa obtin asigurare medicala aici, am intampinat o problema cu o infectie la un dinte ca urmare a unei traume cauzate de o lucrare facuta pe ultima suta de metri in state. Ca reparatie a necesitat un rooth canal si 3 vizite ce m-a costat in total 75 de euro. Pentru cine nu stie, asa ceva in SUA costa peste 1,000.

Doua lucruri dupa parerea mea foarte importante stau in avantajul UE si anume sistemele medicale si de invatamant, cat si taxele pe proprietate care sunt modice.
    Putem discuta in continuare, cred ca cine ma cunoaste cat de cat stie ca imi place obiectivitatea.

Ps. Am uitat sa adaug, ma duc o saptamana la Romanica si pt doi adulti si 2 plozi, plus 2 bagaje de cala, plus asigurare, etc, au costat biletele 200 de euroi. Biletele pt adulti sunt de ras, undeva la 35 de euro dus intors de fes daca mergi cu mana in buzunar. Apoi nu stiu cum va place voua, insa mie asa imi place sa coste. In SUA era acelasi pret biletul de tren de la Princeton la NYC dus intors.
    Si dureaza numai 2 ore si un pic zburatoarea..
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 18.10.2015 la 09:35.

Bill Watterson

Data înscrierii
    14.10.2015
    Posturi
    115
    Putere Rep
    6

Implicit

oamenii aia castiga 10000 net luna salarii de 100 000 an caciula in IT sunt medii pot urca si la 120k si 150k cand ai vechime. vreo 2000 cu casa inca 3000 si pui deoparte 3-4000 asta daca nu te spargi in figuri.

si eu am lucrat in Franta vreo 3 ani la Paris am fost contractor si ptr asta aveam salariul mai mare la un moment dat de 3 ori cat un frantuz mediu. ce-i drept aveau un fel de sindicat ca nu puteau sa ii dea afara. ce am simtit era raceala tot roman ramai niciodata nu vei fi ca ei. e OK mancare buna frumos insa frantuzii sunt reci distanti rasisti si te considera second class citizen. Asta inseamna ca si joburile bune tot ei le iau..
    in USA treaba rasista e mai diminuata sunt si politici si chiar de exista discriminare ea e cu mult redisa fata de Europa.

Europa e mai scumpa decat America, eu dau 2000 iepuroi pe luna chirie pe apart cu 2 camere ce-i drept central. casa single family ca in America costa 2-3000 iepuroi pe luna sa inchiriezi in Germania in zona mea.
    benzina e dublu cam 5 USD galonul in germania pe cand in USA o iei cu 2-2.50. Mancarea e scumpa fara un 20 iepuroi la un restaurant mai rasarit nu scapi...orice cumperi e mai scump ca in USA. la fel si hainele ce-i drept sunt si de calitate.
    plus Europa e ca mancarea e mai de calitate am inteles ca nu baga hormoni in mancare si nici modificate genetc prea multe.
    oamenii sunt mai slabi observ fac ce-i drept si miscare multa cu bicicleta insa clar e ceva wrong cu mancarea in USA.
    salarii am spus 2-3000 iepuroi e un salariu mediu mare aici. pe cand in USA 3-4000 USD era OK.
    deci per total salarii mai mari in USA si preturi mai mici inseamna nivel de trai mai ridicat.
    cu joburile e cam nasol ca cele bune sunt doar pentru germani. trebuie sa ai inalta calificare si sa nu aiba ei personal insa ca emigrant am auzit povesti naspa despre cum ii trateaza germanii
    personal m-am intalnit cu functionari germani ce lucrau un dorul lelii..mai faceau si greva...si astepta spaga magarul de la mine ca sa inregistrez o masina, Nu mi-a venit sa cred. La capitolul asta USA sta mai bine,

e frumoasa Europa sa te plimbi stilul de viata european e fain locuri de vizitat destule localitati apropiate locuri minunate...DAR sa ai bani
    romanii care i-am auzit cam 1000-1500 iepuroi in mana luna stau mai multi in apart ptr ca o chirie de 1000\luna nu prea isi permit
    viata e scumpa aici si sti si tu mai bine ca mine asta

intrebarea e ...in Europa tot roman ramai..nu o sa fii niciodata francez, germani sau britanic...daca se dizolva UE sau dau legi si mai restrictive ce faci?
    de ex ce faci cu planul de pensii? ce pensie ofera europenii unui roman? intreb ca nu stiu

despre copii ce sa zic..ce sanse de integrare au ei aici intr-o societate care primeste f multi musulmani su e f rasista in general pe de alta parte
    eu in USA am platit ptr copilul meu 10 000 USD pe an tuition ca a stat in casa parintilor. bani ce pot reprezenta venitul net al familiei pe o luna...
    da, daca te duci out of state la alea cica bune 40k, 50k chiar si 80k pe an...dar trebuie sa fii nebun sa dai atata poti face scoala buna in state mai ieftina

poti sa faci si community college 2 ani si sa fentezi sistemul mai iei o bursa daca nu ai bani stii bine ca se poate
    eu sunt in Europa aici dar tot ptr o companie americana lucrez cu 100% americani sunt detasat si apoi ma intorc in USA, ne ofera supliment 15% la salariu sa suplimenteze diferenta fata de costul vietii europene deci e mai scump Europa si oficial. Atat considera ei ca e diferenta costului vietii de 15%

am vazut ca iti plac BMW si eu sunt fan...am vandut masina din USA si mi-am luat un 325 Euro Spec. Un german vroia sa imi vanda un 330xi cu titlu din USA US Spec...a adus-o in Germania. Mi-a fost teama sa ma arunc ca ii fause modificari zicea el la comp de bord sa o inregsitreze in sist german.
    Tu ce ai facut sa o transformi din US spec in Euro sa o poti inregistra? Cat a costat?
    ma intereseaza ca poate cumpar ceva sa duc in USA ce modificari trebuie sa ii fac si cat costa.
    asa la masini la BMW la ce m-am uitat in Germania BMW sunt mai scumpe ca in USA...asa mi-a iesit mie research-ul plus acolo ai si mai multe oferte. Asa este?

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Salarii mai mari si preturi mai mici nu inseamna nivel de trei mai ridicat. Aer mai curat, mancare de calitate, transport in comun vast si de calitate, fond locativ cu preturi rezonabile, siguranta personala, fara arme pe toate drumurile si pt toti dementii, aia inseamna nivel de trai ridicat. Sistem sanitar public de buna calitate, nu insolventa personala in cazul in care ai o afectiune serioasa, aia inseamna nivel de trai ridicat. Scoli de stat decente, universitati bune cu taxe modice, concediu legal lung de 30 zile + si in general o viata calma, un bun echilibru intre munca si timp liber pt propriile placeri, pt familie, nu ritm de viata dement, aia inseamna nivel de trai ridicat.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.216
    Putere Rep
    32

Implicit

oamenii aia castiga 10000 net luna salarii de 100 000 an caciula in IT sunt medii pot urca si la 120k si 150k cand ai vechime. vreo 2000 cu casa inca 3000 si pui deoparte 3-4000 asta daca nu te spargi in figuri.

si eu am lucrat in Franta vreo 3 ani la Paris am fost contractor si ptr asta aveam salariul mai mare la un moment dat de 3 ori cat un frantuz mediu. ce-i drept aveau un fel de sindicat ca nu puteau sa ii dea afara. ce am simtit era raceala tot roman ramai niciodata nu vei fi ca ei. e OK mancare buna frumos insa frantuzii sunt reci distanti rasisti si te considera second class citizen. Asta inseamna ca si joburile bune tot ei le iau..
    in USA treaba rasista e mai diminuata sunt si politici si chiar de exista discriminare ea e cu mult redisa fata de Europa.

Europa e mai scumpa decat America, eu dau 2000 iepuroi pe luna chirie pe apart cu 2 camere ce-i drept central. casa single family ca in America costa 2-3000 iepuroi pe luna sa inchiriezi in Germania in zona mea.
    benzina e dublu cam 5 USD galonul in germania pe cand in USA o iei cu 2-2.50. Mancarea e scumpa fara un 20 iepuroi la un restaurant mai rasarit nu scapi...orice cumperi e mai scump ca in USA. la fel si hainele ce-i drept sunt si de calitate.
    plus Europa e ca mancarea e mai de calitate am inteles ca nu baga hormoni in mancare si nici modificate genetc prea multe.
    oamenii sunt mai slabi observ fac ce-i drept si miscare multa cu bicicleta insa clar e ceva wrong cu mancarea in USA.
    salarii am spus 2-3000 iepuroi e un salariu mediu mare aici. pe cand in USA 3-4000 USD era OK.
    deci per total salarii mai mari in USA si preturi mai mici inseamna nivel de trai mai ridicat.
    cu joburile e cam nasol ca cele bune sunt doar pentru germani. trebuie sa ai inalta calificare si sa nu aiba ei personal insa ca emigrant am auzit povesti naspa despre cum ii trateaza germanii
    personal m-am intalnit cu functionari germani ce lucrau un dorul lelii..mai faceau si greva...si astepta spaga magarul de la mine ca sa inregistrez o masina, Nu mi-a venit sa cred. La capitolul asta USA sta mai bine,

e frumoasa Europa sa te plimbi stilul de viata european e fain locuri de vizitat destule localitati apropiate locuri minunate...DAR sa ai bani
    romanii care i-am auzit cam 1000-1500 iepuroi in mana luna stau mai multi in apart ptr ca o chirie de 1000\luna nu prea isi permit
    viata e scumpa aici si sti si tu mai bine ca mine asta

intrebarea e ...in Europa tot roman ramai..nu o sa fii niciodata francez, germani sau britanic...daca se dizolva UE sau dau legi si mai restrictive ce faci?
    de ex ce faci cu planul de pensii? ce pensie ofera europenii unui roman? intreb ca nu stiu

despre copii ce sa zic..ce sanse de integrare au ei aici intr-o societate care primeste f multi musulmani su e f rasista in general pe de alta parte
    eu in USA am platit ptr copilul meu 10 000 USD pe an tuition ca a stat in casa parintilor. bani ce pot reprezenta venitul net al familiei pe o luna...
    da, daca te duci out of state la alea cica bune 40k, 50k chiar si 80k pe an...dar trebuie sa fii nebun sa dai atata poti face scoala buna in state mai ieftina

poti sa faci si community college 2 ani si sa fentezi sistemul mai iei o bursa daca nu ai bani stii bine ca se poate
    eu sunt in Europa aici dar tot ptr o companie americana lucrez cu 100% americani sunt detasat si apoi ma intorc in USA, ne ofera supliment 15% la salariu sa suplimenteze diferenta fata de costul vietii europene deci e mai scump Europa si oficial. Atat considera ei ca e diferenta costului vietii de 15%

am vazut ca iti plac BMW si eu sunt fan...am vandut masina din USA si mi-am luat un 325 Euro Spec. Un german vroia sa imi vanda un 330xi cu titlu din USA US Spec...a adus-o in Germania. Mi-a fost teama sa ma arunc ca ii fause modificari zicea el la comp de bord sa o inregsitreze in sist german.
    Tu ce ai facut sa o transformi din US spec in Euro sa o poti inregistra? Cat a costat?
    ma intereseaza ca poate cumpar ceva sa duc in USA ce modificari trebuie sa ii fac si cat costa.
    asa la masini la BMW la ce m-am uitat in Germania BMW sunt mai scumpe ca in USA...asa mi-a iesit mie research-ul plus acolo ai si mai multe oferte. Asa este?
    Ai expus pe masa mai multe probleme si nu cred ca am timp acum sa raspund la toate cum mi-ar placea, dar ne mai gasim noi pe aici daca nu pleci nicaieri.

Europa e mai scumpa din cauza TVA-ului si a benzinei. Dar un televizor cumpar o data la 10 ani si imi permit sa dau 500 in plus, pe cand taxe pe propietate enorme in SUA toata viata sunt regretabile.
    Probabil mai este si de ordin psihologic, aici ce vezi in vitrina aia platesti la casa. Acolo adaugi la casa 7% in plus peste pretul expus. In rest nu toate chestiile sunt mai scumpe, crede-ma. Iar daca sunt, sunt made in France nu made in China. Da, stiu, suna a oameni increzuti dar sunt de mult mai buna calitate privite de un roman impartial.

Chiriile depinde de zona, asta nu e de discutat. In NYC inchiriezi o debara cu 2 mii, in West PA un mansion cu 10 dormitoare la acelasi pret.

Mancarea.. am tot observat ca mancarea se strica mai repede in frigider. Am zis nevestei, ceva nu e in regula cu frigiderul asta (eu melancolic dupa samsungul meu ahhh). Ea ca nu, ca mancarea contine mai putine chimicale aici si de aia se strica mai repede.
    Mai sa fie, am pus termometrul in frigider si ce sa vezi. Are dreptate, temperatura tine la 4 grade fara greturi. Deci ce pot sa mai spun.

Depinde pe ce perioada esti detasat aici, parca am inteles pe 5 ani. Daca inveti germana si copiii se adapteaza, cred ca nu te vei mai intoarce in SUA.

Despre integrarea copiilor oriunde eu nu imi fac probleme, amandoi sunt francezi de mama si au si cetatenia americana din partea mea. In America sa mearga la community college ..nu vreau sa par imfumurat dar am planuri mai bune pt ei.
    In locul tau nu m-as preocupa cu treaba asta. Daca copiii tai vor merge la scoala, vor invata germana si vor fi asimilati de societatea germana, nu cred ca vor fi vreodata priviti altfel decat unii de ai lor.

Rasism exista peste tot dar mai mult in Europa este adevarat. Stai linistit ca nici american nu esti si nu vei fi niciodata, doar pe hartie si in mintea noastra.

Impresia mea pana acum despre munca in Europa este ca se munceste mai cu simtire dar mai putin ca timp. Adica mai putine ore, dar orele de munca se muncesc nu se freaca ceasul ca in SUA.
    Deci productivitatea e undeva in Dumnezeu stie.

Despre importat masini, aici e de povestit..
    Daca vrei sa stii ceva anume intreaba direct ca am inceput sa ma pricep. Pana atunci insa nu am inteles exact, vrei sa cumperi masina in Germania ca sa duci in SUA? Daca da, renunta la idee, nu exista nici un avantaj. Acolo sunt un pic mai ieftine.
    Invers, exista avantaje, iesi mai bine la bani (foarte important - numai daca aduci ca bun personal, repatriere, asadar lipsit de taxe de import, altfel daca platesti 20-30% vama din evaluarea lor, iesi posibil*pe minus!) insa intr-adevar trebuiesc facute niste modificari si luptat cu birocratia. Sunt imputiti rau cand nu cumperi de la ei, daca o duceam in Romania am un var la RAR le dadeam la baieti o sticla de whisky - in tarile astea necorupte din cale afara nu poti rezolva nimic.

Asadar eu am facut toate modificarile singur, au fost necesare numai la sistemul de lumini. Am schimbat cateva becuri fizic si in rest cineva mi-a codat setarile in software. A fost simplu, masina e 98% europeana.
    Mi-a scapat din vedere o chestie, legea europeana e ca daca ai faruri Xenon, trebuie automat washers. Pe principiul ca farurile halogen ard incalzite si respectiv alunga gheata in timp ce xenon ard reci si se acopera cu gheata. Te pishi pe tine de parca merg o mie de km printre nori.
    Daca aveam halogen eram deja trecut. In schimb toate tomberoanele si daciile sunt bune de mers pe drum. Mda, asta e Europa, i give you that!
    Acum insa astept raspuns de la Lyon la cererea de waiver - dealerul BMW mi-a dat in scris ca modificatea nu este posibila din punct de vedere tehnic. Pentru modelul asta american de caroserie si bumper M care este facut pt SUA ce include zone calde precum CA, FL, AZ, TX, adica cu radiator extins si fara faruri de ceata, nu incape bumper cu gaurile fabricate pt stropinele de faruri.
    Doar daca modelul este prevazut cu winter package, atunci vine cu radiator mai mic, faruri de ceata si stropinele pt faruri. Deci pt doua stropinele ar insemna sa .. ai inteles.
    Daca aia la Lyon nu vor aproba, o sa adaptez singur niste stropinele ghetto lipite cu scuipat sa trec inspectia si pun poze aici. Apoi le dau jos.

Ps. Am observat ca aici astia echipeaza si cu scaune de "prosop". Pt europenii care citesc, in SUA nu exista asa o "optiune" adica ori e cu pele sau macar imitatie ori nu mai e, deci pare ca suntem priviti ca mai saraci. Pentru ca chiar asa suntem.
    Ps. 1 Despre calitatea vietii vad ca se ocupa Shogunelu.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 18.10.2015 la 18:14.

Bill Watterson

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •