Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 21

Subiect: emigrare familie Canada...pasii incepatorului.

Data înscrierii
    09.03.2015
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit emigrare familie Canada...pasii incepatorului.

Buna ziua.Am citit o parte din topicurile postate si nu inteleg mare lucru,asa ca daca exista un binevoitor sa ne indrume cu etapele exacte obtineri vizei pentru Canada,asa mai pe intelesul nostru,o lista sau ceva de genul ne-ar fi de mare ajutor ,fara linkuri pentru ca in prima faza nu prea stim despre ce este vorba si ne incurcam,nu doresc sa apelez la o firma specializata deoarce nu am incredere si nu am bani de pierdut ....Am aplicat testul online iar acum astept rezultatul.Va multumesc.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de grig Vezi post
    un binevoitor sa ne indrume cu etapele exacte obtineri vizei pentru Canada,asa mai pe intelesul nostru,o lista sau ceva de genul ne-ar fi de mare ajutor ,fara linkuri pentru ca in prima faza nu prea stim despre ce este vorba si ne incurcam,nu doresc sa apelez la o firma specializata deoarce nu am incredere si nu am bani de pierdut
    Conform siteulu oficial http://www.cic.gc.ca/englisH/immigrate/index.asp asa cum se vede si din linkurile de pe prima pagina, pasii ar fi:
    1. Determini daca indeplinest conditiile (poti face un test online).
    2. Aplici pentru emigrare. Aici exista mai multe programe cum ar fi:
    - emigranti cu experienta in a lucra in economia canadiana
    - persoane cu experienta pentru zona Quebec
    - "Start-Up Visa Program" pentru antreprenori
    - viza de investitor
    - calitati culturale sau sportive
    - sponsorizare prin familie
    - alte tipuri de viza
    3. Pregatirea pentru viata in Canada dupa ce ai luat viza.

Daca vrei sa iei viza fara avocat, va trebui sa studiezi in detaliu acele pagini, pe langa raspunsurile pe care le primesti pe forum. Deasemeni, multa informatie utila exista si aici pe forum.

Bafta!

Data înscrierii
    18.08.2015
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut! După ce am trecut prin toate etapele emigrării în Canada (reîntregirea familiei), am publicat un articol în care am explicat cam tot ce presupune aplicaţia în sine. Poate va fi util unora: http://ketherius.ro/2015/09/10/viza-...area-familiei/

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

1. ăla nu e articol, e postare de blog
    2. când îți faci reclamă, poate ar trebuie să te autoverifici... ca să elimini inepțiile.
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 10.09.2015 la 06:22.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    18.08.2015
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    1. ăla nu e articol, e postare de blog
    2. când îți faci reclamă, poate ar trebuie să te autoverifici... ca să elimini inepțiile.
    Aha, cum spui tu.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

nu e cum zic eu, ci cum zic cerințele. ori poate tu ai făcut fotografii între 35 și 45 mm...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    11.09.2015
    Locație
    T2
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Specificatiile pentru fotografiile de la aplicatie si cele pentru PR card sunt aceleasi:

The photos must:
    • measure between 25 mm and 30 mm (1” and 1 1/5”) from chin to crown;
    • have a 35 mm x 45 mm (1 3/8” x 1 3/4”) finished size
    Daca ai crezut ca mm inseamna mile marine, sorry, Canada este in sistemul metric, ca si Romania.

Dar, desigur, nu te poti astepta ca realitatea sa stea in calea unui troll, nu?

Data înscrierii
    18.08.2015
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Poate că ai înţeles tu greşit. Uite aici cerinţele - http://www.cic.gc.ca/english/informa...f/5445EB-e.pdf.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

ce-i porumbel, ți-era frică că-ți șifonează careva nevasta?

Citat Postat în original de ketherius Vezi post
    Dar, desigur, nu te poti astepta ca realitatea sa stea in calea unui troll, nu?
    te uitași în oglindă ai? vezi că ai uitat de bunul simț...

Citat Postat în original de ketherius Vezi post
    ...Daca ai crezut ca mm inseamna mile marine, sorry, Canada este in sistemul metric, ca si Romania.
    dacă ai crezut că vii și te dai dăștept cum că precum tu ai pus coada la prună, sorry, da' mai ai de mers la școală... îți spun mai jos de ce.

Citat Postat în original de ClaudiaI. Vezi post
    Poate că ai înţeles tu greşit. Uite aici cerinţele - http://www.cic.gc.ca/english/informa...f/5445EB-e.pdf.
    ia să vedem ce ai postat mătăluță blog... (partea încadrată cu roșu, ca să nu vă fie prea greu să găsiți):

și ce zic instrucțiunile? păi zic așa:

tot încadrat cu roșu, cu emfază pe X-ul ăla dinainte de 45. e același lucru, nu? așa că i-ați matale frumușel bărbățelu' de mâmă și teleap-teleap mai treceți o dată pe la școală, la vreo oră sau două (minim) de limba engleză...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    ce-i porumbel, ți-era frică că-ți șifonează careva nevasta?
    Fara atacuri la persoana si familie, discutati in contradictoriu, dar civilizat, ca n-am chef de cartonase rosii. Cu sau fara cacafonii, e treaba voastra, nu face parte din regulament.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •