Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Calatoria UK 2014-2015

Data înscrierii
    20.06.2007
    Locație
    44°27'13.39"N , 26° 5'14.92"E
    Posturi
    1.358
    Putere Rep
    20

Implicit Calatoria UK 2014-2015

Sal

Deschid acest post pentru a fii oarecum un ghid de calatorie UK .

Nu incep prin a va spune aventura mea in UK , doar o sa dau cateva sfaturi pentru cei ce vor sa plece in necunoscut .

Daca nu ai nici un ruda prieten , cunoscut in UK este putin dificil dar nu imposibil de plecat.
    De plecat poti pleca si muncii fara nici un ajutor insa va fii un pic greu cu plata salariului deaorece in UK primordiala este plata pe card , iar sa iti faci card este destul de dificil sa iti faci. Este dificil dupa caz , doarece trebuie sa demontrezi ca lucrezi , ca ai dovada de adresa si cumva ceva noroc peste cine dai la banca + ca depinde de banca.
    Poti pleca in UK cu ceva bani la tine care sa iti asigure inchirierea unei camere in sistem Share House (locuiesti cu alte persoane la comun) , chiria depinde de zona , eu am fost in zona Milton Keynes - Northampton . In MK chiria era in Share House intre 300-360 pound camera single , pana la 400-500 double depinde de zona cu totul inclus. In zona Londra din auzite ...dar auzite acolo nu de aici din Romania chiria pentru double era undeva la 600 pound , bineinteles si banii castigati erau mai multi.
    Odata lamurita chiria ...se poate inchiria direct de pe gumtree.co.uk si sunt si romanii care inchiriaza ...chiria se rezolva , in unele cazuri trebuie sa va asteptati ca cei ce va inchiriaza sa va ceara si o jumatate de luna sau chiar o luna garantie.
    Cu gasirea unui loc de munca este mai simplu . Sunt o multime de agentii de munca care intermediaza munca intre angajat si angajator.Plata salariului se face odata pe saptamana pe card vostru sau pe cardul altcuiva.
    Locuri de munca foarte multe dar numai domenii necalificate fara pregatire necesara si munca grea pe care englezi nu or sa o faca niciodata.
    Agentia poate sa iti dea de munca daca are nevoie si 7 din 7 dar retineti ca dupa 40 ore legale de munca taxele or sa va ia mai mult din castig.
    Avantajul muncii prin agentie este ca daca nu iti place cea ce faci poti schimba sau poti schimba agentia cand vrei , ai dreptul la concediu 1,5 zile pe luna .
    Dezavantajele sunt ...daca nu au de munca stai acasa , nu ai dreptul la concediu medical , lucrezi cam pe minim pe economie cea ce inseamna 930-1100 pound pe luna.
    Nu credeti salarii ce se aud de 2000-2500 pound sau peste ....pentru ca nu am intalnit pe nimeni fizic emigrant roman sa ia banii astia majoritatea iau pana in 1500 pound luna ....cea ce este peste 2000 pound luna sunt soferii de T.I.R. si in constructii.
    Se mai castiga relativ bine avand grija de batrani ....dar automat ca regula de baza iti trebuie carnet de conducere , deoarece ti se dau mai multe locatii si trebuie sa alergi intre ele.
    Transportul daca nu ai masina , carnet sau prieteni este relativ foarte scump.
    Locurile de munca sunt foarte rare si daca ai noroc relativ langa locul in care locuiesti. Eu locuiam la 40 km de locul de munca practic era alt oras , faceam 30-40 minute pana la munca pt ca mergea numai pe autostrazi, dar stiu chiar englezi de unde am lucrat eu care faceau 4 ore dimineata si 4 ore seara numai pe drum asta timp de 2 ani pana sau mutat langa locul de munca.
    Foarte multe locuri de munca MC Donald si KFC.
    Daca te tine poti lucra 7 din 7 daca rezisti nu te opreste nimeni. Totusi sunt si zone in care nu se gaseste de lucru.
    Eu ca fapt divers puteam ramane la fabrica la care m-am angajat din prima zii , dupa 6 luni prin agentie imi faceau contract dar banii erau putini undeva la 1200 pound la luna ...poate parea mult dar la ce preturi sunt in UK la orice esti la limita de jos.
    Chiria iti lua jumatate cel putin din buget ...asta daca vroiai sa inchiriezi tu direct de la proprietar cu rude sau prieteni. De inchiriat sistemul este ermetic de inchis ...aproape imposibil de patruns ...dupa un an poti spune ca poti inchiria . Toate sunt legate ca englezi sa isi protejeze sistemul. Ca sa inchiriezi tu direct casa ...iti trebuie istoric de inchiriat ...care nu il ai ...il poti fabrica fals cu prieteni, iti trebuie contract de munca apoi iti trebuie card , chiria pe o luna + garantie chiria intre o luna sau doua luni. Poti inchiria direct fara nimic din cea ce am zis mai sus dar sa dai direct chiria pe 6 luni ...cea ce inseamna aproape 5000 pound.
    Cardul bancar este la noroc ...unii il fac fara prea multe acte ...altii cer acte ce nu poti aduce numai sa nu ti-l faca. Asta se intampla deoarece multi romani si-au luat card cu overdraft si au plecat in Romania de tot.
    Eu am facut cardul din prima cu actele pe care le-am avut ...am avut poate noroc ca nu faceau romanilor dar eu am nimerit intr-o sambata la cineva din banca care avea o functie inalta.
    Cardul bancar are o foarte mare importanta in UK ...cardul este legat de tot si de toate ...de salariu de plati de primirea beneficiilor acordate de guvernul UK etc.
    Tot sistemul UK este legat intr-o baza de date ...ex. daca te duci sa iti faci un abonament si sa iti iei un telefon ....cei de la Vodafone UK iti vad intrarea in UK data exacta si tot istoricul. Daca minti sau ai probleme ...esti automat scos din schema.
    Retineti intre Franta si UK exista vama cu verificare pasapoarte ...la ferry la tunel la aeroport ...ti se scaneaza pasaportul ...daca sunt probleme automat nu esti lasat sa intri in UK.
    Preturile in UK sunt f mari in comparatie cu Romania si poate cu alte tari.....simple exemple ...paine 0.70-1.30 pound , berea majoritatea 1 pound ...iar la doza nu se vand decat minim 4 . Tigarile Marlboro ..in jur de 9 lire pachetul , Bauturile alcoolice orice whiskey 0.70 L minim 12 lire la super oferta ...uzual 14-15 pound sticla.
    UK are un sistem foarte bun de beneficii (ajutoare) de aceea este si aceasta campanie in media cu romanii care invadeaza UK . Nu ii invadeaza nimeni ...vor sa isi protejeze privilegiile.
    Alocatie copil pe saptamana este 20 lire undeva la 80 pound luna. La asta se pot adauga ajutoare (benefits) pentru orice ...retineti pentru orice ... de la deduceri de taxe pe salariu ajotor ca nu munceste unul dintre parinti ...ajutor pentru chirie (undeva la jumatate de chirie iti plateste statul) , ajutor pentru garantia la chirie pt. ca proprietarii cer garantie o luna doua ....ajutor pt orice.Ajutoarele insumate pot ajunge la 1500 -1600 pound luna.

Retineti ...daca aveti copil sau sotia este insarcinata si locuiti undeva in UK ....nimeni dar nimeni nu va poate evacua daca nu platiti chiria ....copiii sunt foarte importanti ...nu va puteti platii chiria intervine primaria intre voi si proprietar si ori primaria va platii chiria ori primaria va va da o locuinta in alta parte. Nu am vazut pe nimeni in UK sa stea pe strada sa doarma pe strada.
    Eu am scris acest post bazat pe experienta mea directa ...nu din auzite ...nu va sugerez nimic sa incercati ....doar sa va orientati daca aveti de gand sa plecati in UK pt un job mai bun pentru un stil de viata mai bun.

Castigati Pound cheltuiti pound diferentele intre Romania din orasele mari si UK nu este asa de mare de 6 la 1 cum este diferenta intre leu si pound acum, exista o diferenta mare intre Romania rurala si UK.

Succes

Bye
    dependent de Romania

Data înscrierii
    08.06.2016
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

La mine stuatia ar fi urmatoarea: in vara asta voi termina facultatea si dupa vreau sa plec impreuna cu prietena mea sa muncim in Marea Briatanie pentru 4 luni de zile(orice fel de munca ce ne-ar permite sa punem ceva banuti deoparte).

Ideea este aceea ca in vara 2017, mai exact in august, vom avea de sustinut un examen de profesie in Romania iar scopul ar fi sa muncim cateva luni (4 luni)in Marea Britanie pentru ca mai apoi sa putem revenii in tara si sa avem timpul si banii necesari pentru a ne pregati pentru examen, fara sa facem si altceva. Prin urmare perioada aproximativa de plecare as vrea sa fie inceputul lunii august, iar intoarcerea sa fie in decembrie. Sunt oarecum obisnuit cu "strainatatea" intrucat am mai locuit o perioada in Danemarca unde am si studiat si am si muncit. De asemenea vreau sa plec cu masina persoanala. Din experientele din DK stiu cat de utila iti poate fi o masina acolo pentru a putea accesa un loc de munca mai usor.

In concluzie: suntem un cuplu ce tocmai va absolvi facultatea si vrem sa ajungem in UK pentru a ne putea pune ceva bani deoparte cu care, ulterior revenirii in tara, sa ne putem sustine pana in august 2017 cand vom avea examenul de profesie. Fiind 2 persoane, cheltuielile se impart iar in 4-5 luni cat intentionam sa stam in UK, cred ca vom reusi sa punem deoparte cat pentru a ne sustine in RO 7 luni dupa, in conditiile in care in RO nu platim chirie ci avem locul nostru.

Din experienta ta, ce sanse sunt sa fie realizabil ceea ce am scris mai sus?
    Ultima modificare făcută de BogDBF; 08.06.2016 la 02:57.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •