Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: salutare ...sfaturi pt. decizia corecta

Data înscrierii
    15.10.2014
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit salutare ...sfaturi pt. decizia corecta

Buna seara/ziua depinde unde va aflati...am intrat pe acest forum cu speranta ca voi gasi ceva sfaturi care sa ma faca sa iau decizia corecta . Problema sta in felul urmator:
    Am ajuns in S.U.A cu viza B2 de turist pt. 6 luni (avand viza in pasaport pe 10 ani) , am umblat m-am zbatut si am gasit si un job, unde am continuat sa trag tare fapt pt. care seful vrea sa ma ajute sa raman. Nu stiu cum sa fac. Am contactat un avocat specializat pe probleme de emigrari si mi-a zis ca nu am nici o sansa decat binenteles casatoria. Ca seful meu nu ma poate ajuta cu nimic avand in vedere ca domeniul firmei lui nu este acelasi cu domeniul in care am diploma de facultate . Usor usor se apropie termenul in care ar trebui sa plac acasa....dar nu vreauuuuuuuuuuuuuuuuu.....am luptata si m-am starduit mult prea mult sa ajung aici....ce pot sa fac care imi sunt variantele???....ma poate ajuta seful cu ceva??
    Astept orice comentariu/sfat/idee din partea voastra. Va multumesc anticipat.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

răspunsul avocatului e corect. ai doar o singură alternativă, căsătoria.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de jaguarmaleq Vezi post
    Am ajuns in S.U.A cu viza B2 de turist pt. 6 luni (avand viza in pasaport pe 10 ani) .
    Usor usor se apropie termenul in care ar trebui sa plac acasa....dar nu vreauuuuuuuuuuuuuuuuu.....am luptata si m-am starduit mult prea mult sa ajung aici....ce pot sa fac care imi sunt variantele???....ma poate ajuta seful cu ceva??
    Cel mai bine e sa nu-ti bati joc de acea viza care-ti permite intrari multiple. Daca as fi in locul tau m-as intoarce in Romania la timp, fara sa depasesc viza, apoi as face sapaturi si as studia posibilitatile in detaliu, stiind ca ma pot intoarce macar ca vizitator. Daca depasesti viza si ramai ilegal, nu ai practic nici un drept, iar de iesit si intrat inapoi nici vorba.

Data înscrierii
    15.10.2014
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

daca as ramane ilegal o perioada dupa care as vrea sa ma intorc in tara....cei de pe aeroport o sa verifice pasaportul/viza cu care am intrat?? si inca o intrebare daca raman ilegal pot sa trec dintr-un stat in altul??
    va multumesc anticipat!!!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.216
    Putere Rep
    32

Implicit

daca as ramane ilegal o perioada dupa care as vrea sa ma intorc in tara....cei de pe aeroport o sa verifice pasaportul/viza cu care am intrat?? si inca o intrebare daca raman ilegal pot sa trec dintr-un stat in altul??
    va multumesc anticipat!!!
    Poti sa treci dintr-un stat in altul.
    La plecare trebuie sa predai I-94, adica formularul asta ce ti l-au capsat pe viza la intrare http://en.m.wikipedia.org/wiki/Form_I-94
    Daca ramai peste cele 6 luni, cel mai probabil primesti interdictie.

Din moment ce ramai ilegal trebuie sa stii ca doar casatoria te mai scoate la lumina.
    Asculta si ia in considerare cand ti se spune ca viata de ilegal e grea. Chiar asa este. Dar tu stii mai bine ce ti se potriveste.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •