Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 31

Subiect: Soferi cdl 50-60 cents / mila

Data înscrierii
    09.12.2015
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

Si vreau sa multumesc tuturor pentru raspunsuri. .

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Daca te baga astia pe linie moarta de asteptare sau fara final pozitiv iti recomand sa iei in calcul si Australia.Multi camionagii romani traiesc din asta si pe aici.Camioane super la fel ca in State, poate chiar mai lungi

Succes mult!

Data înscrierii
    26.03.2015
    Locație
    NJ
    Posturi
    71
    Putere Rep
    5

Implicit

Danref am si eu o intrebare legata de Australia daca esti amabil, sint cetatean american de mult timp (si roman,evident), am un BA de la o universitatate americana si in curand termin si masteratul, nu sint legat emotional nici de Ro, nici de state, daca vin down under (ca turist) e complicat sa-mi iau rezidenta, cunosti cazuri?

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de Lucian berbec Vezi post
    O intrebare ,daca stie cineva sa raspunda ca este parcursul mediu pe luna al unui sofer ajungi la 10 000 de mile sau mai mult .

ca sa iei ceva coco de-o ciorba mai buna, in jur de 3000 mile pe saptamana...
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

De ce 7-10 ani am asteptat 13 ani.
    pentru că tu ai spus asta:
    Sa aprobat I 130...
    când te-am întrebat în ce fază sunteți. acum spui altceva. ce priority date aveți?
    când a fost depus I-130? ți-ai verificat timeline pentru cazul tău?

In documentele pe care le-am primit specifica faptul ca avem un an la dispozitie sa ne hotaram daca emigram sau nu . In cazul in care spunem nu emigrari suntem avertizati ca nici o data nu vom mai primi nici un fel de viza pentru SUA .
    e prima oară când aud așa ceva. nu prea face sens... după acordarea vizei ai la dispoziție până la 6 luni pentru emigrare. și nu am auzit să existe vreo prevedere în INA care să te penalizeze în halul ăsta...

în privința orelor, teoretic (și legal) poți conduce efectiv 60 h/săptămână. viteza medie (tot legal) e pe la 65mph, rezultă că în 4 săptămâni poți face 15,600 mile. teoretic...

LE încearcă să scrii un singur mesaj. butonul de edit funcționează permanent.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de noname Vezi post
    Danref am si eu o intrebare legata de Australia daca esti amabil, sint cetatean american de mult timp (si roman,evident), am un BA de la o universitatate americana si in curand termin si masteratul, nu sint legat emotional nici de Ro, nici de state, daca vin down under (ca turist) e complicat sa-mi iau rezidenta, cunosti cazuri?
    Incepe mai bine cu site-ul official(vezi aici pe forum la sectiunea Au,linkul pus de Sorin )Afla ce autoritate australiana iti echivaleaza/evalueaza pregatirea si experienta ta profesionala.Daca cei de acolo iti vor da unda verde te poti considera un fericit si poti trece la pasii urmatori.Iti recomand sa te inarmezi cu rabdare de otel.Agonie si extaz va scrie pe tine pana la raspunsul final.Numarul de vize PR este limitat .Concurenta este imensa si doar cei foarte buni dintre cei mai buni din intreaga lume vor avea sansa unei vieti noi DownUnder.Iti recomand sa aplici ca american nu ca si roman.Cred ca in felul acesta vei fi scutit cel putin de enervantul Ielts .
    Ca turist ,feel free Daca esti persoana care va vedea Australia din unghiurile ei cele firesti si fara prejudecati excursia in Oz iti va fi de bun augur.
    Succes mult!

Data înscrierii
    09.12.2015
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

Scuze ca nu m-am facut inteles ,I-130 a fost depus de sora sotiiei mele in martie 2002, in octombrie 2008 am primit o scrisoare de la INS (sper ca e corect INS), in care eram anuntati ca dosarul nostru e la ei dar mai dureaza pana ne vine randul , asa ca asta nu ne garanteaza viza pt. SUA, si ne mai spuneau sa nu ne vindem proprietati si alte bunuri . Acum in octombrie 2015 am primit o alta scrisoare de la NVC in care ne spun care sunt pasi de urmat ,sa ne alegem un agent sa pregatim documentele financiare pregatirea pt. interviu si toate cele . Despre km parcursi nu ma refeream la viteza legala pe autobnda , de exemplu eu acum transport containere pt. DHL si lucrez numai pe noapte iar DHL-u imi da parcursul mediu de 78 km/h adica o cursa de Mannheim-Hamburg circa 700 km =9ore . Eu ori cum lucrez numai de noapte ca autostrazile sunt libere si nu sunt blocaje in trafic si avem si un spor de noapte .

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

sunteți cam în urmă cu actele, deja se procesează (pentru viză) cei din aprilie 2003.

parcursul era doar de exemplificare. ceea ce faci acum în Europa nu o să se potrivească de nici un fel cu ceea ce face un șofer de truck în SUA; chiar dacă ai lucra tot pentru DHL...

ca să înțelegi mai bine ce și cum, uită-te aici

http://www1.salary.com/Truck-Driver-...-Salaries.html

și aici

http://www.bls.gov/oes/current/oes533032.htm
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2015
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

Sunt ferm convins ca nu o sa se potriveasca nimic dar asta nu-i o problema asa de mare ca nimeni nu sa nascut invatat ,si sunt genul care sunt dispus sa invat ,ca in rest tot volan si roti si multe ore conduse .... Multumesc pt. informatii si linkuri Si in Germania cand am venit si am inceput sa lucrez ,chiar daca stiam toata Europa ,tot o trebuit sa ma invat cu sistemul lor cu camionul ,ca eu am venit de pe ansamblu cap+semiremorca si am trecut la camion cu remorca ,dar m-am invatat in cateva saptamani si nici germana nu stiam ,macar engleza o stiu .

Data înscrierii
    09.12.2015
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

Eu ma gandesc sa plec singur la inceput vreo cateva luni dupa care sa vina sotiia si fetele .

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •