Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 31

Subiect: Soferi cdl 50-60 cents / mila

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de Lucian berbec Vezi post
    Buna ziua ,...
    și întrebarea care e? ce înseamnă ”am primit actele”? aveți vizele în pașaport? ați fost programați la interviu? s-a aprobat I-130?
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2015
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

Sa aprobat I 130 si trebuie sa alegem un agent de la ambasada SUA din Bucuresti ,noi avem sponsor in SUA .

Data înscrierii
    09.12.2015
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

Intrebatea e daca ajung in SUA pot sa imi intretin familia din meseria asta . Ca in Germania pot sa o fac .

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

daca ajung in SUA pot sa imi intretin familia din meseria asta
    Stiu o gramada care-si intretin familia foarte bine din meseria asta.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Stiu o gramada care-si intretin familia foarte bine din meseria asta.
    La fel stiu si eu. Sunt plecati cam mult de acasa dar material stau bine.

Arunca un ochi aici:

http://www.indeed.com/salary?q1=Truck+Driver&l1=CA

sau mai intreaba pe nenea Google "average income truck driver" sau similar.
    Ultima modificare făcută de livia; 10.12.2015 la 13:16.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Sa aprobat I 130 si trebuie sa alegem un agent de la ambasada SUA din Bucuresti ,noi avem sponsor in SUA .
    agentul se alege din SUA, de regulă un avocat de emigrări, dar nu e obligatoriu. dacă îți merge mintea cât de cât te descurci și singur.
    chestia e că v-a trebui să pui deoparte visul cu
    ...dorim sa emigram in SUA anul viitor...
    probabil pentru cel puțin 7-10 ani...

...Am viza cu drept de lucru...
    asta nu am înțeles-o. ce fel de viză zici că ai?

Intrebatea e daca ajung in SUA pot sa imi intretin familia din meseria asta . Ca in Germania pot sa o fac .
    teoretic da, banii sunt suficienți. dar... depinde de famileon și de ce pretenții are fiecare. pupi casa doar când și când, 3-4 ori pe lună, tragi de te spetești, că ești plătit la mila încărcată, la gol nu te plătește nimeni (sau nu la acceași sumă). din ăia 50-60 de cenți la milă trebuie să plătești dispecerul, garanția camionului și uneori bagi motorină de la tine. că patronul îți spune neică până acolo ai țspe mile, consumul permis e de atât. dacă te rătăcești sau nu poți respecta exact ruta, bagi din buzunar. bașca timpul alocat, ca să ajungi la timp trebuie să încalci duratele legale de condus/odihnă.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

[QUOTE=aramis_13;235496]
    teoretic da, banii sunt suficienți. dar... depinde de famileon și de ce pretenții are fiecare. pupi casa doar când și când, 3-4 ori pe lună, tragi de te spetești, că ești plătit la mila încărcată, la gol nu te plătește nimeni (sau nu la acceași sumă). din ăia 50-60 de cenți la milă trebuie să plătești dispecerul, garanția camionului și uneori bagi motorină de la tine. că patronul îți spune neică până acolo ai țspe mile, consumul permis e de atât. dacă te rătăcești sau nu poți respecta exact ruta, bagi din buzunar. bașca timpul alocat, ca să ajungi la timp trebuie să încalci duratele legale de condus/odihnă.[/QUOTE]

...si atunci, daca te prind, chiar ca ai pus-o...Mai treci si prin state precum New Mexico unde nu exista sa nu te arda cu vreo amenda de 2-3 sutare, ca nu-ti arde vreun bec pe lateral sau mai stie D-zeu ce, etc. Una peste alta, meseria de trucker e mult mai dura in State fata de Europa, mult mai stresanta, in conditiile in care banii nu mai sunt de mult ceea ce erau.
    Ultima modificare făcută de shogunelu; 11.12.2015 la 04:48.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    09.12.2015
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

De ce 7-10 ani am asteptat 13 ani. In documentele pe care le-am primit specifica faptul ca avem un an la dispozitie sa ne hotaram daca emigram sau nu . In cazul in care spunem nu emigrari suntem avertizati ca nici o data nu vom mai primi nici un fel de viza pentru SUA .

Data înscrierii
    09.12.2015
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

In legatura cu meseria de sofer nu mie frica ca , mai rau ca in RO nu nu poate fi ,sau in Irak unde am fost oprit de un pusti de vreo 14 ani cu Ak 47 de gat si mia cerut bonboane sau o ciocolata . Sau in Rusia unde fiecare "militian" care te oprea trebuia sa ii dai cate 10 ruble . Si probleme de timpi de conducere sunt peste tot si in Germania se circula cu alte carduri pe timpul noptii sau cu cardul scos din tahograf pentru ca aici este norma de kilometri adica ai 78 km/h de parcurs si trebuie sa schimbi si containerele deci trebuie sa alergi cam 800 km pe noapte aprox 500 m/h

Data înscrierii
    09.12.2015
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

O intrebare ,daca stie cineva sa raspunda ca este parcursul mediu pe luna al unui sofer ajungi la 10 000 de mile sau mai mult .

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •