Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 24

Subiect: Canada vs Australia vs NZ

Data înscrierii
    22.11.2014
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit Canada vs Australia vs NZ

Buna ziua as dori sa emigrez in Canada (insa tinand cont ca din ce-am citit ar fi mai greu acuma,nu exclud varianta b sau c) revenind la subiect care ar fi pasii si costurile estimative (avion,acte,bani acolo) minime,am 23 de ani am vechime in munca ~ 7 ani,am lucrat ca sofer,curier,consilier financiar,operator baze de date.
    Am liceul economic terminat (fara bac) si in momentul de fata is in al doilea an la o scoala postliceala de farmacie,cu engleza stau bine cu franceza nu prea.
    Va multumesc si o zi buna .

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Cred ca cel mai bine e sa pui toate plusurile si minusurile de la toate cele trei variante si sa tragi o concluzie. Sunt o gramada de detalii personale pe care doar tu le cunosti. Eventual, dupa acea evaluare generala, sa pui intrebari specifice.

Data înscrierii
    22.11.2014
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Eu totusi as trage mai mult spre Canada,insa nu exclud celelalte variante,orice sfat e binevenit

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Forumista noastra fifi e din Canada si a postat multe informatii utile aici pe forum, inclusiv diverse linkuri. Iti sugerez sa "rasfoiesti" un pic acele pagini, iar cand va apare ea, iti va da probabil si alte sfaturi.

Data înscrierii
    22.11.2014
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

O sa-i trimit un mesaj,multumesc frumos

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Îmi cer scuze am fost foarte ocupată în ultimul timp, o să revin cred că pe weekend să răspund şi aici şi nenumăratelor mesaje private.

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Sa fiu in locul tau, as aplica si pentru Loteria Vizelor la americani, nu se stie de unde sare norocul, ca nu este dupa dorinta ta personala din pacate acest lucru si o sansa in plus nu strica! Bafta!

Data înscrierii
    22.11.2014
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Am trimis pentru loteria vizelor,insa abia pe 5 mai aflu insa nu-mi fac mari sperante

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Am observat că, în ultimul timp, majoritatea celor care sunt interesaţi de a emigra în Canada pun cam aceeaşi întrebare: „Care este cea mai rapidă şi ieftină cale de ajunge în Canada?” Răspunsul este prin găsirea unui contract de muncă temporar, a unui angajator dispus să angajeze muncitori din afara Canadei. Recomand tuturor interesaţi să citească şi acest topic creat de mine http://forum.romanian-portal.com/thr...%C3%AEn-Canada şi apoi să pună întrebări concrete. Se pare că nu mai contează atât de mult domeniile în care ai calificare şi/ sau experienţă, cu perserverenţă şi un pic de noroc se pot găsi locuri de muncă în aproape orice domeniu.

Am discutat în timp cu persoane care vor să vină în Canada sau vor să-şi creeze un statut legal aici şin mi-am dat seama că mulţi nu au nici cea mai mică idee despre cum merg lucrurile şi e de înţeles, Europa şi Nord America sunt lumi şi societăţi cu totul diferite. Prin urmare, ceea ce recomand tuturor este să înceapă prin a citi ofertele de muncă în Canada în diferite domenii, să vadă cerinţele pentru fiecare loc de muncă şi în funcţie de calificarea sau experienţa în muncă să-şi creeze un resume (CV) după modelul canadian şi să aplice la cât mai multe anunţuri. Nu vreau acum să intru în prea multe amănunte, s-ar merita însă un topic deschis despre cum să-ţi cauţi de lucru, cum să aplici şi cum să te prezinţi la interviuri, mulţi din cei care sunt deja în Canada sau US nu ştiu multe din aceste mici secrete. Ceea ce pe mulţi îi sperie sunt cerinţele locurilor de muncă, nu ştiu cum e în US dar în Canada, în aproape orice loc de muncă eşti angajat se începe cu instructajul de la zero, iar cum noi românii suntem destul de isteţi şi motivaţi, putem învăţa aproape orice şi destul de repede, aşadar puteţi să vă puneţi în resume (CV) un pic mai mult decât aţi făcut cu adevărat la locurile de muncă precedente sau ceea ce se cere la locul de muncă pentru care aplicaţi.

Este o provocare chiar şi pentru mine că sunt în Canada de ceva timp dacă vreau să-mi găsesc un serviciu mai bun, cere mult timp petrecut în căutări şi multă perseverenţă, cu atât mai mult pentru cineva care vine din afară însă nu este imposibil iar Canada se pare că încurajează în ultimul timp angajaţii temporari din străinătate, lucru care sporeşte şansele aplicanţilor.

Sper că e de ajutor mesajul meu şi te aştept cu mai multe întrebări. Multă baftă!
    Ultima modificare făcută de fifi; 30.11.2014 la 16:33.

Data înscrierii
    22.11.2014
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Totusi care ar fi startul,taxa de procesare a vizei,documentele necesare si poate o recomandare de zona din Canada,eu personal m-am gandit la Saskatchewan

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •