Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 24

Subiect: Canada vs Australia vs NZ

Data înscrierii
    22.11.2014
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

fifi daca imi poti recomanda,ce provincie sa aleg (exclus partea franceza) si imi poti da un model de CV canadian si care ar fi cel mai bun site unde pot gasii oferte de munca, multumesc frumos

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de Getheavy Vezi post
    Totusi care ar fi startul,taxa de procesare a vizei,documentele necesare si poate o recomandare de zona din Canada,eu personal m-am gandit la Saskatchewan
    Citat Postat în original de Getheavy Vezi post
    fifi daca imi poti recomanda,ce provincie sa aleg (exclus partea franceza) si imi poti da un model de CV canadian si care ar fi cel mai bun site unde pot gasii oferte de munca, multumesc frumos
    Startul ar fi să citeşti cu atenţie mesajul meu precedent şi la topicul recomandat de mine găseşti şi siturile unde poţi găsi de muncă. Taxa de viză ar trebuie să fie acum ultima ta grijă dar daca vrei să ştii este 155 de dolari canadieni, uite aici: http://www.cic.gc.ca/english/informa...#visas_permits

În ce provincie să vii, eu nu pot să te sfătuiesc şi de fapt sinceră să fiu nu ştiu dacă-ţi permiţi în această etapă să ai preferinţe, unde-ti găseşti un loc de muncă acolo mergi pentru început. SK si AB au cereri mari de forţe de muncă deci mai multe şanse să-ţi găseşti de lucru, nu prea se înghesuie cei deja stabiliţi în Canada să se mute acolo deoarece este foarte frig iarna.

Model de CV/ resume canadian găseşti dacă dai o căutare pe google, ca să te ajute la crearea lui găseşti cerinţele locurilor de muncă frumos formulate în engleză şi specific pentru toate domeniile aici: http://www5.hrsdc.gc.ca/NOC/English/...h.aspx?val65=*

E mult de muncă cu aplicarea pentru un loc de muncă şi trebuie să fii persistent. Multă baftă!

Data înscrierii
    22.11.2014
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

M-ai salvat multumesc frumos,imi mai spunea cineva ca mai trebuie platit 60 de euro pentru pasaport este adevarat?

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

de care pașaport întrebi?
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    22.11.2014
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Banuiesc ca biometric,eu am temporar,expira in iunie,asta oricum il schimb,l-am facut temporar ca mergeam des in Ucraina la cumparaturi si daca mi-l umprea de vize de asta l-am facut pe un an.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Nu scrie nicăieri că ai nevoie de pasaport biometric, trebuie doar să fie valid, cât costă nu ştiu, întreabă oficialităţile române.
    Uite mai multe informaţii pentru viza temporară de lucru:
    The instruction guide has instructions on how to fill out the application. It also tells you which documents you will need to submit to get your work permit.
    There are different ways to apply for a work permit, depending on where you apply from.
    Before you apply or ask for a work permit at a port of entry, you will need:

• a written job offer from your employer and
    • proof that you meet the requirements of the job (for example, proof of education or work experience).

You may also need:

• the positive Labour Market Impact Assessment (LMIA) your employer got on your job offer (if the job needs an LMIA, we will not accept your application without it).

If you need an LMIA, it is up to your employer to get it and send it to you. After the Government of Canada confirms your employer can offer you a job, the employer will send you the LMIA confirmation letter. You must submit the detailed job offer and the LMIA with your application.
    Note that even with a positive LMIA, there is no guarantee that you will get a work permit.
    Some jobs do not need an LMIA. For these jobs, you will need to give:

• proof of who you are (a valid passport or travel document that guarantees you will be able to return to the country that issued it) and
    • proof of your immigration status in the country you are applying from (if you are not a citizen of that country).

Passport and visitor visa

To work in Canada, you must meet the requirements for a work permit. You must also meet the rules to enter Canada. This means that you might also need a passport and a temporary resident visa (TRV), also known as a visitor visa.
    The TRV is an official document that is put in your passport.
    If you need a TRV, you do not have to apply for it separately or pay another fee. If we approve your work permit, we will issue you a visa at the same time as we issue the documents you need to enter Canada as a worker.
    If you are a citizen or a permanent resident of

• the United States,
    • Saint-Pierre and Miquelon, or
    • Greenland,

you do not need a passport or a TRV to enter Canada. However, you must give proof of citizenship or permanent residence, such as a national identity card or an alien registration card.

Sursa oficială aici: http://www.cic.gc.ca/english/work/apply-how.asp

Data înscrierii
    22.11.2014
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

fifi ma scuzi de intrebare,spui ca-i mai usor sa obtii rezidenta permanenta daca ai deja viza de sedere temporara(de lucru) si evident loc de munca?

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Da, poţi aplica pentru rezidenţă permanentă imediat ce ai ajuns în Canada cu această viză temporară de lucru, nu ştiu cum e în Australia, dar acesta este un avantaj pentru Canada.

Data înscrierii
    22.11.2014
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Cica s-ar scoate vizele de Canada pentru tarile membre U.E ,eu ma indoiesc dar in fine,fifi multumesc inca odata ,va tin la curent cu progresele mele

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

România este una dintre puţinele ţări din UE care încă au nevoie de vize pentru Canada şi din cauza anumitor evenimente despre care s-a discutat şi aici pe forum NU cred că o să fie scoase vizele în curând. Plăcerea e de partea mea şi sper să ne auzim în curând din Canada!
    Ultima modificare făcută de fifi; 12.12.2014 la 17:45.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •