Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Sfaturi Sanatate / Detoxifiere / Medicina Naturista

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit Sfaturi Sanatate / Detoxifiere / Medicina Naturista

Ce putem sa facem sa ne mentinem sanatosi sau sa ne vindecam de boli pe cale naturala. Daca aveti sugestii sau idei pe tema asta puteti posta aici.

Mi s-a parut intesesanta abordarea lui Robert Morse. Eu una m-am tinut de sfaturile lui de detoxifiere cu fructe cam pentru 2 luni si m-am simtit mult mai bine, iar colestrolul a scazut la limitele normale, pe langa bonusul ca am slabit. Singura mea stringere de inima a fost sa nu pierd prea multa masa musculara slabind prea mult si am decis sa ma opresc pentru un timp.

Pentru cine este interesat poate gasii toate clipurile lui pe youtube.

free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

As adauga ceva la partea medicina naturista desi nu stiu daca este la loc potrivit, in caz ca nu, se poate muta la un alt topic.

Nu cred ca am mentionat deja, ca cei care au acid mult in stomac si au suferit de la Acid Reflux, la primele semne al conditiei sau mai bine idupa o masa mai grea cu carne multa si alcool sa bea sucul de la o lamaie si in cateva minute trece senzatia de a muri si altele.
    E atit de simplu dar necesar acum de sarbatori de stiut de aceste tratamente cand se consuma un porc intr-o luna sau mai putin desi postul a inceput. Spitalul nu cred ca da altceva ca tot o doctorita mi-a spus secretul inainte de o interventie chirurgicala ca si de la anestezic se ridica acidul la nivel uncontrolabil la unii pacienti, mai ales cei care au suferit deja cu conditia asta, in spitale se dau sare de lamiie. Din casa mea nu pleaca nimeni fara o cinzeaca de suc de lamiie daca a mancat ceva sa n-avem vorbe ca se simte rau, ca ceva ce a mancat a provocat acidul sa circule-n esofag. Acreala neutralizeaza acidul, e simplu ca atit sa scapam de o stare extrem de inconvenienta doar ca am mancat ceva.

Sarbatori Fericite!

Data înscrierii
    08.01.2016
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Pentru detoxifiere e plin internetul sau televiziunile cu suplimente. Ia si tu unu si vezi daca te ajuta sau nu .

Data înscrierii
    08.12.2014
    Posturi
    37
    Putere Rep
    0

Implicit

Pentru detoxifierea organismului sunt tot felul de metode care pot contribui la eliminarea totala a toxinelor din organism.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

[QUOTE=Melina;228752]Ce putem sa facem sa ne mentinem sanatosi sau sa ne vindecam de boli pe cale naturala. Daca aveti sugestii sau idei pe tema asta puteti posta aici.

Mi s-a parut intesesanta abordarea lui Robert Morse. Eu una m-am tinut de sfaturile lui de detoxifiere cu fructe cam pentru 2 luni si m-am simtit mult mai bine, iar colestrolul a scazut la limitele normale, pe langa bonusul ca am slabit. Singura mea stringere de inima a fost sa nu pierd prea multa masa musculara slabind prea mult si am decis sa ma opresc pentru un timp.

Corect, problema e cind ai colici sau nu prea poti minca fructe...la alegere sau la discretie. Video prezentat mai sus e intr-adevar ft explicit. Multumesc!
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de browneyes Vezi post

Corect, problema e cind ai colici sau nu prea poti minca fructe...la alegere sau la discretie. Video prezentat mai sus e intr-adevar ft explicit. Multumesc!
    Daca ai colici ajuta sa incepi cu fructe care sunt mai blande si sa le juice.Pe masura ce inaintezi si inflamarea scade poti introduce si alte fructe.Totul functioneaza mai rapid si este mai usor daca se adauga suplimente din plante.Exista si suplimente din plante specifice pentru aparatul digestiv.

P.s. problema mea este ca nu poti sustine o dieta bazata numai pe fructe pe termen lung , adica poti dar nu cred ca este bine
    Ultima modificare făcută de Melina; 15.11.2016 la 06:23.

Data înscrierii
    10.07.2017
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Sincer să-ti spun, l-am studiat și eu pe Robert Morse. E bine să consumi fructe, dar nu trebuie adoptată o dietă extremistă.. de asta apare frică că poate scădea masa musculară. Dacă mâncăm cât mai neprocesat și crud, având toți macronutrienții necesari (proteine, lipide, glucide) nu ar trebui să ne mai fie frică de ceva. E ceva normal, dacă mănânci doar fructe, să poți neglija lipidele sau proteinele.. si astfel apare un dezechilibru.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de costi_123 Vezi post
    Dacă mâncăm cât mai neprocesat și crud, având toți macronutrienții necesari (proteine, lipide, glucide) nu ar trebui să ne mai fie frică de ceva.
    Acest neprocesat si crud nu te ajuta mult in ziua de azi , toate legumele si fructele sunt date cu pesticide , pline de toxicitate. Neprocesat si crud ar insemna mai mult numai fructe si legume din care ca sa ai caloriile necesare trebuie sa mananci cantitati mari deci pe termen lung vei ajunge sa te otravesti cu atatea pesticide.

P.s.Chiar mai credeti ca gasiti organic 100% pe piata? si chiar daca gasesti produse cat mai aproape de organic sau natural cati sunt cei care isi permit sau au posibilitatea sa-si permita sa manince doar organic ? Plus timpul alocat pentru gasirea si alegerea acestor produse sa fie proaspete. Este foarte costisitor si/sau time consuming.

Despre Robert Morse eu cred ca spune lucruri bune, nimeni nu zice sa adaptezi un stil de viata extrem sau sa faci detoxifiere pe termen lung, desi unii extremisti probabil o fac din diverse motive.Vad ca zici ca l-ai studiat , ai incercat ceva, concluzia a fost bazata pe o experienta proprie sau pe research ?

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •