Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 26

Subiect: Eliminarea vizelor de turist pentru Romnia- discuţii libere şi păreri

Data nscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.032
    Putere Rep
    37

Exclamation Eliminarea vizelor de turist pentru Romnia- discuţii libere şi păreri

Citat Postat n original de danref Vezi post
    http://www.gandul.info/stiri/vize-ca...mnate-13377126

Se pare ca romanii vor circula liber prin Canada incepand cu 10 oct 2014.Asa i-au crezut pe cuvant si australienii cand cu ocazia aderarii ,in 2007 a Romaniei la UE, au ridicat vizele turistice pt romansi.Dupa nici doua luni, cand au realizat ca bancomatele din Sydney ,Melbourne etc se "golesc miraculous" iar cand posetele doamnelor ,portofelele bombate de la kuru pantalonilor se "teleportau" ingenious spre degetele unsuroase ale compatriotilor nostrii ,guvernantii au spus "Stop".Au bagat Romania (din nou)pe lista neagra a tarilor cu risc extrem, mediatizand intens fenomenul "hoardelor romanesti" pe cele mai vizonate canale de stiri australiene la ore de maxima audienta.A doua zi la serviciu eram ,evident privit discret cu coada ochiului .

Ma mira ca ,guvernantii canadieni nu s-au consultat cu fratii lor de mai la Sud si au acceptat acest "protocol" .Curios sa vedem cum vor evolua lucrurile si primele reactii ale canadienilor la sosirea primelor satre tiganesti .
    nu trebuie sa fii filozof ca sa prevezi cum vor evolua lucrurile..

Data nscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    3.679
    Putere Rep
    28

Implicit

Lasa ca e bine, eu vreau sa le dea drumul in SUA!
    Numai asa vedem magraoni subordonati.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.445
    Putere Rep
    37

Implicit

Ridicarea vizelor de turist pentru Romnia era promisă demult. Nu ştiu cţi romni sunt legal stabiliţi n Australia dar n Canada sunt foarte mulţi şi mi se pare corect ca rudele şi prietenii lor să poată veni să-i viziteze fără să fie respinşi pentru simplul fapt că nu au mai călătorit n afara Romniei ori au venituri prea mici, chiar dacă persoana care i invita şi asuma răspunderea finaciară pentru vizita lor n Canada.

Felul n care sună anunţul oficial este că această decizie a fost luată este pentru a reduce numărul cererilor de refugiat, chestie căreia nu-i văd nico logică dar poate nu m-am informat eu bine. Cel puţin n acest moment eu o văd mai degrabă ca pe ncă o scădere a standardelor de emigrare, aşa cum au făcut şi cu "Express Entry" pentru angajaţii străini temporari, acordndu-le din start dreptul de a-şi depune aplicaţia pentru rezidenţă canadiană permanentă. Eu la servici fac şi un pic de resurse umane, adică şeful pune anunţul cu oferta de muncă pe website iar eu primesc CV urile, mă uit peste ele şi chem oamenii pentru interviu etc... Acum cţiva ani pentru un loc de muncă plătit cu minimum pe economie primeam sute de e-mail uri, anul ăsta din vară a pus anunţuri după anunţuri, pe job bank, indeed, kijijii, abia dacă am primit cte 10-20 de e-mail uri şi din aceia niciunul să vrea cu adevărat să lucreze pe acei bani, majoritatea care aplică sunt n şomaj sau asistenţă socială şi trebuie doar să aibă o dovadă că ncearcă să-şi găsească un job.

Ct despre ţigani nu ştiu ce să zic, poate o să invadeze dar ei au mai făcut probleme de au alertat autorităţile şi nainte. Cei de la emigrări cred că sunt deja pregătiţi pentru asta, sper! De lucrat la negru e foarte greu aici iar hoţi sunt ca peste tot, nu din buzunare, la scară mult mai mare, de exemplu un poliţist s-a dus n timpul său liber la o expoziţie de maşini ziua-n amiaza mare, cnd a ieşit afară maşina lui nu mai era acolo, n-a reuşit s-o găsească niciodată.

Sau alte exemple, la scară mult mai mare, anul trecut n decurs de mai puţin de 6 luni 4 companii printre care şi a mea, cu toate sistemele de securitate, camere de supraveghere, au fost absolut „curăţate” de cupru n valoare de sute de mii de dolari, asigurările au acoperit pagubele dar nu s-a auzit niciodată dacă hoţii au fost prinşi sau nu. Lucrat extraordinar de inteligent şi dotaţi cu camioane care transportă cantităţi enorme.

Data nscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    277
    Putere Rep
    16

Implicit

Nici eu nu am idee cati romani sunt stabiliti DownUnder,probabil nici cei de la Consulatul romanesc nu au habar ,asa doar din auzite cica ar fi nu mai mult de vro suta de mii de insi cu origini romanesti stabiliti legal ca ilegal nici nu poate fi vorba.
    Australia are un sistem de vize f bine definit si tinut f strict la zi de catre guvernanti.Toti cetatenii tarilor Lumii care doresc sa paseasca in Oz li se cere o viza .Ideea era ca pt cetatenii romani acea viza de turist se obtinea destul de anevoios pana la anul 2007 cand cetateanul romanesc contemporan avea posibiliatea deja sa aplice online si sa primeasca grant-ul in cateva minute ,fiind informatii procesate doar de computer.Dupa nefericitele evenimente de la inceputul lui '07,majoritatea aplicatiilor venite din partea romanilor sunt procesate de sistem insa supervizate de un ofiter de la Imigrari.Pt cei care sunt "genuine visitors" vizele se aproba in continuare f rapid insa pt cei cu o situatie mai neclara sistemul se autosesizeaza ducand la intarziieri sau in final neacordarii vizei.
    Criteriile de acceptare a vizei nu tin cont de faptul ca ai venituri mici sau ca nu ai mai iesit din Ro etc tin mai mult de raspunsurile sincere (multe din ele verificabile)date in chestionarele de aplicatii pt viza ,evident si sumele de bani aferente tipului de viza.
    Insa gestul Canadei de a accepta cetatenii unei tari cu grad mare de risc social fara nici un fel de viza,control,selectie etc doar cu un simplu pasaport este un act politic de f mare curaj.Sa vedem cat va dura.
    Ultima modificare făcută de danref; 12.10.2014 la 23:39.

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.445
    Putere Rep
    37

Implicit

naintea ţiganilor romni au venit şi din alte ţări:

Data nscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.455
    Putere Rep
    15

Implicit

...Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat vineri la Bruxelles că Romnia a ajuns la o nţelegere rezonabilă cu Canada privind eliminarea vizelor de la 1 decembrie 2017, astfel că ţara noastră nu mai are obiecţii faţă de Acordul economic UE-Canada (CETA). Boiko Borisov, premierul Bulgariei: Canada a trimis Bulgariei şi Romniei notificări privind eliminarea vizelor.

...Astfel, potrivit acordului, de la 1 mai 2017 nu mai au nevoie de vize cei care au mai călătorit n Canada, iar de la 1 decembrie 2017 se elimina total vizele pentru romni. Canada ar putea reveni asupra deciziei dacă numărul de imigranţi ilegali este foarte mare, dar doar n primii trei ani de la ridicarea vizelor.

Deși scrie că se elimină TOTAL vizele, cred că problema se pune mai ales pentru cei care vor pleca n calitate de turist...
    Nu cunosc cum se poate angaja cineva care va pleca după 01.Dec.2017 n calitate de turist.

Nu cunosc nimic nici despre ce sume justificative ar trebui să prezinte cineva (un turist)... sau să aibă găzduire la cineva.

http://www.mediafax.ro/social/vizele...-ceta-15839319
    Ultima modificare făcută de JulianM; 21.10.2016 la 08:25. Motiv: ...inserat URL
    Julian M.

Data nscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.291
    Putere Rep
    10

Implicit Ca la fotbal, meciul e gata doar dupa ce fluiera arbitrul ;)

Asa repede va aprindeti voi la toate stirile "senzationale" in legatura cu ridicarea vizelor pentru SUA si Canada, iar de vreo 10 ani incoace, va spun sa stati in bancile voastre si sa credeti in asa ceva doar cand va fi ceva oficial.

Deocamdata, negocierile au esuat:
    http://www.mediafax.ro/politic/rastu...esuat-15841670

Data nscrierii
    14.10.2015
    Posturi
    104
    Putere Rep
    3

Implicit

Citat Postat n original de JulianM Vezi post
    Mă ocup efectiv de cteva proiecte (site-uri) din 2010.
    (Nu mai relatez despre toată perioada 1988-2016)

Proiectele au la bază niște lucruri destul de simple (zic eu): PHP, MySQL și Javascript. (Lăsăm glumele de HTML, CSS)
    Dar eu mi-am dorit chiar de prin 1996 să ajung să lucrez n Java (chestie studiată teoretic, vreo 10 ani).
    Deasemenea Scala și Python... nsă dacă aș putea lucra n Javascript, PHP și MySQL tot ar fi ceva.

Cam asta ar fi esențialul. Dar cred că e suficient.
    (Ce rost au mai multe detalii? - Eu, dacă plec, am lucrurile aranjate... Problema e cu dosarul de emigrare. Am și o vrstă, etc...)
    uite pe aici ce sanse ai cu php http://www.indeed.ca/jobs?q=php&l=montreal

in Montreal e f misto, destul de frig si depresati dar e bun ptr puturosi ca le mai dau si ajutoare sociale.
    e mai greu de gasit joburi in IT in MTL decat Toronto de exemplu. Sunt o gramada cu studii superioare care presteaza altceva.

eu iti doresc success dar cred ca nu vei emigra nici de data asta ...

Data nscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.455
    Putere Rep
    15

Implicit

Citat Postat n original de sorin Vezi post
    Asa repede va aprindeti voi la toate stirile "senzationale" in legatura cu ridicarea vizelor pentru SUA si Canada, iar de vreo 10 ani incoace, va spun sa stati in bancile voastre si sa credeti in asa ceva doar cand va fi ceva oficial.

Deocamdata, negocierile au esuat:
    http://www.mediafax.ro/politic/rastu...esuat-15841670
    Dacă nu se va ntmpla pe 27 octombrie 2016 (se pare că e prea greu acum) atunci probabil discuțiile se vor axa pe data de 1 mai 2018 (atunci vroiau canadieni). Nu ar fi mare lucru o ntrziere de 5 luni dar e posibil să mai adauge un +5 ani (n loc de +3 ani) la capitolul reintroducere de viză n caz de probleme (cum am auzit că a fost la cehi, un +4 ani)
    Julian M.

Data nscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.180
    Putere Rep
    38

Implicit

Bre Juliane,
    Am mutat aici postarile in legatura cu "eliminarea vizelor" pentru ca topicul unde ati postat avea alt subiect ...dar si ca sa nu se faca confuzie in legatura cu vizele in discutie!

De multa vreme am observant ca nici macar politicienii si nici chiar jurnalistii romani nu expun corect/detaliat subiectul "eliminarii vizelor" fie pentru CA sau US ...si induc in eroare cetatenii romaniei!
    Vizele de intrare in CA sau US nu vor fi eliminate niciodata, ci doar nu o sa mai fie necesar sa se depuna cerere prealabila obtinerii vizei prin "filtrul ambasadelor"
    Vizele in discutie sunt cele de vizita/bussines fara drept legal de munca si limitate la o perioada strict determinata pe care o decide ofiterul de frontiera la intrare/custom.
    Cu alte cuvinte, "filtrul" nu mai e la ambasada ci la frontiera! ...cu riscul de a fi intors "din drum" (viza refuzata) daca e vreo suspiciune plauzibila si/sau daca datele completate prealabil in formularele aferente par a fi contradictorii!

Nu faceti comparatie cu "eliminarea vizelor" din UE unde membrii tarilor membre UE au si drept legal de munca!

p.s. am un exemplu personal dintr-una din deplasarile mele in CA! ...dar poate nu se aplica in cazul de fata! (nici eu nu am drept de munca in CA)
    ngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori i numim PRIETENI!

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •