Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 27

Subiect: Eliminarea vizelor de turist pentru Romnia- discuţii libere şi păreri

Data nscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat n original de Pisoi Vezi post
    Bre Juliane,
    Am mutat aici postarile in legatura cu "eliminarea vizelor" pentru ca topicul unde ati postat avea alt subiect ...dar si ca sa nu se faca confuzie in legatura cu vizele in discutie!

De multa vreme am observant ca nici macar politicienii si nici chiar jurnalistii romani nu expun corect/detaliat subiectul "eliminarii vizelor" fie pentru CA sau US ...si induc in eroare cetatenii romaniei!
    Vizele de intrare in CA sau US nu vor fi eliminate niciodata, ci doar nu o sa mai fie necesar sa se depuna cerere prealabila obtinerii vizei prin "filtrul ambasadelor"
    Vizele in discutie sunt cele de vizita/bussines fara drept legal de munca si limitate la o perioada strict determinata pe care o decide ofiterul de frontiera la intrare/custom.
    Cu alte cuvinte, "filtrul" nu mai e la ambasada ci la frontiera! ...cu riscul de a fi intors "din drum" (viza refuzata) daca e vreo suspiciune plauzibila si/sau daca datele completate prealabil in formularele aferente par a fi contradictorii!

Nu faceti comparatie cu "eliminarea vizelor" din UE unde membrii tarilor membre UE au si drept legal de munca!

p.s. am un exemplu personal dintr-una din deplasarile mele in CA! ...dar poate nu se aplica in cazul de fata! (nici eu nu am drept de munca in CA)
    OK ! Mersi mult și scuze pentru că am insistat pe topicul ăla.

Mă interesează ce se va alege de chestia asta cu vizele (am și pe cine vizita acolo) dar recunosc că mă interesează mai mult n ce este legat de dreptul de muncă.
    (De exemplu cu un dosar de emigrare am asigurate cteva luni bune de servici, iar n caz că nu-mi găsesc n domeniul meu aș putea rămne pe mai departe n același servici...)

Dar și legat de vizele astea e o ntrebare care mă interesează: n ce mod un turist care merge/vizitează/se interesează (la fața locului) poate găsi și lucra (legal 100%) - sau trebuie să facă o cale ntoarsă n Ro pentru un acord ceva?
    (Asta n cazul n care vizele se elimină.. TOTAL, după cum s-a spus... Eu am mai multă ncredere n situația n care cineva te pune să realizezi EFECTIV ceva din domeniul firmei lor.. dect am ncredere n interviuri. mi convine mai mult ce este CONCRET)

Și indiferent că unii zic că eu nu voi emigra (nici de data asta) eu n-am timp să mă mai ocup dacă va fi sau nu va fi.
    Pentru mine este un interes, am și o altă situație socială, și nu mă pot ocupa dect de mine... Dar pot rămne și n Ro...
    (Și măcar o vizită n Canada tot pot reuși - numai să se scoată vizele. Și pe urmă mai văd, chiar dacă cheltuiesc $2000 pe avion)
    Julian M.

Data nscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat n original de JulianM Vezi post
    ...Eu am mai multă ncredere n situația n care cineva te pune să realizezi EFECTIV ceva din domeniul firmei lor.. dect am ncredere n interviuri. mi convine mai mult ce este CONCRET...
    Eliminarea vizelor este n viziunea multor aspiranti la un loc mai bun sub soare, libertate pura! Din pacate nu-i asa in cazul aspirantului! Esti liber atata vreme ct poti sa te tii la suprafata fara parale altcuiva.

Vestul Europei e impotriva CETA pentru ca scade standardele sociale ale populatiei. Comisia Europeana si politicienii ar vrea CETA, noroc ca Valonii s-au opus. Cand e chestie de mparteala nu sunt toti pe aceeasi lungime de unda. America cu Eu, Eu cu OstEu si cu Africa.
    Nu uita sa verifici actualitatea mesajului/informatiei!

Data nscrierii
    14.10.2015
    Posturi
    115
    Putere Rep
    6

Implicit

@Julien
    pai ca vizitator intri acolo...te intreaba aia sa arati la cine locuiesti, uneori sa le arati daca ai credit card si cati bani cash. asta ca vizitator repet.
    te pun sa le dai adresa prietenilor rudelor...si te pot pureca la intrare la frontiera si intreaba scopul si durata vizitei.
    sunt cam tampiti quebecosii la aeroport in MTL te pot trece prin immigration si pureca de vine sa pleci imediat acasa..
    asta i se intampla oricarui inclusiv cetatean american

drept de munca nu ai in canada ca vizitator daca vrei sa ramai acolo sa muncesti trebuie sa aplice o firma ptr tine
    daca vrei sa emigrezi nu stiu exact cum poti face daca ramai cu viza de vizitator trebuie sa ai un motiv bun politic casatorie samd
    sunt multi rromi romani care deja forteaza sistemul canadian

e simplu daca gasesti o fata sa te vrea in casatorie mi se pare ca acorda ulta rapid dreptul de sedere acolo si poti lucra din prima zi
    ar fi ideal sa gasesti pe cineva ...eventual inainte ca destept esti frumos asisderea...

repet MTL e f frumos si iarna isi are farmecul acolo femei frumoase...LOL viata boema un oras din America europenizat.
    dar e un frig crunt iarna care alimenteaza depresiile

taxe platesc cam jumate din salarii

ca programmer trebuie sa stii si ceva serios in afara de php baga un java C++ .NET Oracle

de ce totusi nu emigrezi pe calea legala? dureaza ptr quebec cam 1-2 ani prnetenul poate sa te ajute...

ca job in Quebec e mai greu de gasit chiar si daca esti IT-ist

Pisoi are dreptate nu se popularizeaza f bine ce inseama ridicarea vizelor...
    in plus trebuie sa ai cel putin banii de drum 1200 USD plus bani de sedere acolo eventual sponsor

parerea mea e ca daca nu reusesti in Europa unde nu ai nevoie de viza si permis de munca....cu atat mai greu in Canada
    e vb de adaptare parca ai zis ca ai avut pb in Franta de ce crezi ca nu ai sa ai pb si in Canada?

daca esti bun profesional gasesti de munca si in Europa mai ales in IT si poate pe aceeasi bani ca in Canada

Data nscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat n original de toni41 Vezi post
    Eliminarea vizelor este n viziunea multor aspiranti la un loc mai bun sub soare, libertate pura! Din pacate nu-i asa in cazul aspirantului! Esti liber atata vreme ct poti sa te tii la suprafata fara parale altcuiva.

Vestul Europei e impotriva CETA pentru ca scade standardele sociale ale populatiei. Comisia Europeana si politicienii ar vrea CETA, noroc ca Valonii s-au opus. Cand e chestie de mparteala nu sunt toti pe aceeasi lungime de unda. America cu Eu, Eu cu OstEu si cu Africa.
    Eu chiar nu știu detaliile pentru care valonii s-au opus. Și-atunci n-am nici o opinie - dect că-mi ziceam că 27 de țări erau pro.
    (Eu mă refeream n principiu doar la acordul romno-canadian...)

Citat Postat n original de RoMan Vezi post
    @Julien
    pai ca vizitator intri acolo...te intreaba aia sa arati la cine locuiesti, uneori sa le arati daca ai credit card si cati bani cash. asta ca vizitator repet.
    te pun sa le dai adresa prietenilor rudelor...si te pot pureca la intrare la frontiera si intreaba scopul si durata vizitei.
    sunt cam tampiti quebecosii la aeroport in MTL te pot trece prin immigration si pureca de vine sa pleci imediat acasa..
    asta i se intampla oricarui inclusiv cetatean american

...

de ce totusi nu emigrezi pe calea legala? dureaza ptr quebec cam 1-2 ani prnetenul poate sa te ajute...
    ...
    Eu am la cine să locuiesc n Montreal (Cteva luni, că nici eu nu ndrăznesc să forțez nota...)

Eu caut să imigrez pe calea legală: dosar de emigrare, etc.
    Dosarele pt perioada 01.04.2016-31.03.2017 au ajuns la nr. de 10.000.
    Deci se va relua depunerea dosarelor la o anume dată (nu știu nici aproximativ la ce dată...)
    Julian M.

Data nscrierii
    14.10.2015
    Posturi
    115
    Putere Rep
    6

Implicit

Citat Postat n original de JulianM Vezi post
    Eu am la cine să locuiesc n Montreal (Cteva luni, că nici eu nu ndrăznesc să forțez nota...)

Eu caut să imigrez pe calea legală: dosar de emigrare, etc.
    Dosarele pt perioada 01.04.2016-31.03.2017 au ajuns la nr. de 10.000.
    Deci se va relua depunerea dosarelor la o anume dată (nu știu nici aproximativ la ce dată...)
    f bine ai depus dosarul de emigrare sau nu inca...?

in IT ar fi bine sa ai si niste certificari in ce zici ca stii sa lucrezi. Degeaba le zici ca ai lucrat la proiecte la cuca macaii...
    o certificare iti ofera mai multa credibilitate.

mult success

Data nscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat n original de RoMan Vezi post
    f bine ai depus dosarul de emigrare sau nu inca...?

in IT ar fi bine sa ai si niste certificari in ce zici ca stii sa lucrezi. Degeaba le zici ca ai lucrat la proiecte la cuca macaii...
    o certificare iti ofera mai multa credibilitate.

mult success
    Dosarele de emigrare pentru perioada de pnă la 31.03.2017 s-au depus (au ajuns la 10.000, nu știu cnd - aștept runda viitoare).
    Eu nu am depus deci va trebui să aștept niște luni.

Mai am de dat cele 4 teste de franceză la Inst. Francez. (Astea chiar sunt lucruri ușoare n cazul meu)

Pentru a ncerca să lucrez n programare (dacă se va putea) voi ncerca să prezint diverse lucruri la care am lucrat. N-aș vrea să insist pe tema asta acum... Dar fiindcă vorbeai de Java și C++, astea sunt principalele 2 limbaje n care aș vrea/mi-ar place să lucrez. Sunt și limbajele pe care le-am studiat cel mai mult... (Am și predat 3 ani C++, acum vreo 20 de ani, pe vremea cnd se făcea informatică serioasă - la liceele Jean Monnet, apoi Spiru Haret, apoi Tudor Vianu).
    Abia apoi vin PHP, Javascript și MySQL (n care am lucrat efectiv ultimii 6 ani).

Acum m-am apucat de studiu Python și Scala. n fine, ce-o fi o fi... Nu fac o tragedie dacă o să lucrez n alt loc n afară de programare (sau prof de Mate ori Info)

P.S. Ai pomenit de cteva ori de Franța. Acolo am un bun amic (francez).
    Dar deocamdată am mai multă ncredere n amicul romn din Montreal (care mi-a detaliat aproape tot).
    Am probabil 2 ani n care să-mi dau seama de variante, soluții, etc.
    (Prin ianuarie caut să lucrez ceva online, Java/Scala. Să vedem... Oricum, drumul e destul de lung... Și nu fac o tragedie dacă nu reușesc. Eu studiez astea cu plăcere. mi place să nvăț - și-așa la școală simt o plafonare cu elevii... Mai ies din rutină...)
    Julian M.

Data nscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

S-ar parea ca pana la urma romanii vor putea calatori in Canada fara vize. Astept totusi sa vad primii turisti.

Data nscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

o să le iasă la canuci pe nas...
    plecat de-acasă.

Data nscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat n original de sorin Vezi post
    S-ar parea ca pana la urma romanii vor putea calatori in Canada fara vize. Astept totusi sa vad primii turisti.

eee, nu e chiar asa usor, din May cei care au/au avut viza de CA si US si pe urma restul...
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data nscrierii
    10.05.2016
    Posturi
    20
    Putere Rep
    0

Implicit

In felul asta cred ca gasesti mai repede LMIA dupa care poti continua procesul de obtinere a permisului de munca temporar ? Ar fi o idee, astept si alte pareri. va multumesc

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •