Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 13 din 13

Subiect: Copil singur- Canada

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.299
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Fidel, pentru clarificare, în Nord America cei care îşi aleg un servici care se termină la 8-9 seara sunt fie burlaci, cupluri fără copii sau servicii de noapte cei care au copii şi vor să fie cu copiii când unul când altul sau workoholici. Sunt destul de multe posibilităţi să-ţi alegi un servici la ore normale 8 AM- 4 PM. Situaţia în care este fostul soţ al forumistei Elli este diferită, dacă vine acasă la 8-9 seara de la servici, asta este contractul pe care l-a acceptat când a venit din România şi aşa cum am zis Elli nu trebuia să-şi dea acordul ca băiatul să plece la tată. Totuşi în acest caz nu sunt sigură dacă tatăl vine acasă la 8-9 seara de la servici sau se mai opreşte pe la prieteni şi lasă copilul singur acasă.

De povestit cum e să vii acasă obosit după orice servici cred că activitatea mea pe forum a dovedit că se poate, eu am fost singură cuc cu o fetiţă de 4 ani şi aţi văzut că am avut timp şi putere printre toate necazurile, greutăţile şi problemele pe care le-am avut am reuşit să şi plimb găluşca peste tot, parcuri, muzee, mers cu bicicleta, cu rotilele, spectacole, festivaluri, am avut timp să o încurajez cu latura ei artistică, moral şi cu bani, cu cărţi pentru şcoală, hăinuţe, animăluţe... şi am mai avut timp şi să gătesc, să scriu şi pe forum, să fac si poze, să cresc şi flori.... toate astea cu servici full time
    eu am avut impresia ca Elli habar nu are cum se castiga painea in occident,din moment ce are pretentia ca fostul sot sa fie bine dispus si sa intreprinda ceva dupa 10-12 ore de lucru..
    depinde si de cati ani are sotul custodia la copil,daca l-a crescut pina acuma bine probabil ca o sa o faca si de acum incolo..copilul are 14 ani si la varsta asta nu se pune problema sa nu poate sa stea singur..binenteles ca este nemultumit,dar daca incepe scoala o sa gaseasca prieteni si se va acomoda repede..
    te-am intrebat pe tine tocmai pentru-ca stiu ca ai fost in situatii grele si ai reusit sa te descurci foarte bine..

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Ca tata de copil ce a fost stramutat pe alte plaiuri altele decat mioritice pot sa-ti spun ca, copii sunt primii care-si fac tranzitia spre noul stil de viata din tara adoptiva.Al meu a plans in hohote in Dubai cand am schimbat avioanele spre Australia, realizand ca in jurul lui nu se mai vorbeste romaneste.Dupa numai o luna jumate ii spunem ,in gluma, ca trebuie sa ne intoarcem in Romania cand raspunsul lui ne lasa perplecsi "va duceti voi ca eu sunt busy p-aci".Pusti de 11 ani ,simtea el ceva.Acum termina facultatea in criminologie cu largi persective in cariera fiind fericit din cam toate punctele de vedere.
    Asadar ,sfatul meu ,acorda copilului o perioada de tranzitie, aproximeaza asa cam cat ii ia sa consume un kil de sare prin mancaruri ,fara Skype-uri si alte alea , fara prea multa dascaleala tipic balcanica si incearca dupa aceea o discutie cu juniorul.Nu uita sa ne spui si noua progresele.
    Bafta maxima
    Ultima modificare făcută de danref; 04.10.2014 la 23:23.

Data înscrierii
    03.10.2014
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Am transmis cateva din raspunsurile voastre pentru care va multumesc.. si lucrurile s-au imbunatatit brusc, pentru copil.. situatia este mai complicata si nu as vrea sa intru in amanunte telenovelistice, insa singura masura care a functionat este perspectiva de a-si pierde contractul in Canada dc. ar iesi la iveala modul in care este/ a fost tratat. Nu este vb numai ca vine tarziu, sunt mai multe aspecte pe care cei mai multi nu au cum sa le inteleaga, fiind parinti normali, preocupati in primul rand de copil, ce as povesti eu ar fi neverosimil iar eu am putine mijloace de a interveni in acest moment. Fifi , poti sa stergi mesajele sau sa le muti, cum consideri. Iti multumesc pentru suport si sfaturi.
    Ultima modificare făcută de Elli; 06.10.2014 la 03:57.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •