Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Sfat cu privire la posibilitatea obtinerii vizei ca si student

Data înscrierii
    30.09.2014
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Question Sfat cu privire la posibilitatea obtinerii vizei ca si student

Salut!
    Sunt student la medicina in anul 4 din 6. Doresc sa practic Medicina in Statele Unite. Am inceput deja sa ma pregatesc pentru primul din cele 3 Step-uri USMLE(Rezidentiatul tip American).
    Doresc insa sa stiu...spre ce tip de viza ar trebui sa ma orientez? Ar merita sa aplic pentru loteria vizelor? As avea vreo sansa sa primesc viza dat fiind faptul ca sunt inca Student?(in 2016 voi fi in ultimul an de facultate - 2017 fiind anul in care voi absolvi).
    Daca nu Diversity Visa , spre ce tip de viza ar trebui sa ma orientez?
    VA MULTUMESC ANTICIPAT!!

Data înscrierii
    18.07.2014
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut, sper ca mai esti activ pe acest forum sau macar vezi mesajul.
    Si eu acum sunt in ultimul an la medicina la Sibiu si vreau sa plec spre state. Spune-mi si mie cum merg pregatirile pt step-uri, daca le-ai dat deja cum au fost, unde le-ai dat, cat au costat, informatii generale, povestea ta.
    Toate cele bune!
    Stefan C.

Data înscrierii
    09.09.2015
    Locație
    Chicago
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

salut,

Eu am venit la Chicago cu viza de turist, mi-am schimbat aici viza pe viza de student. Acum studiez engleza la BIR training center pentru a obtine diploma de TOEFL, apoi vreau sa ma inscriu aici la Master.
    In Romania am terminat facultatea deKinetoterapie la UMF Victor Babes din Timisoara.
    Inca nu am reusit sa imi echivalez studiile dar am inteles ca se poate, doar ca dureaza cateva luni. Nu stiu exact cum e in cazul rezidentiatului, dar eu te incurajez sa aplici pt viza de student, iar la Loterie poti aplica in parallel, si eu aplic anul asta. Nu are nici o legatura cu statutul de student sau orice alt statut, e doar o sansa in plus la acte, la a devein resident.
    Bafta si daca ai nevoie de mai multe info cu privire la viza de student, contacteaza-ma si iti zic mai multe detalii.
    Alexandra

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de alexandra_23ro Vezi post
    Eu am venit la Chicago cu viza de turist, mi-am schimbat aici viza pe viza de student.
    Asta ar fi un subiect interesant pentru cei interesati. Poti deschide un topic detaliat despre cum poti schimba viza de turist in una de student?

Data înscrierii
    09.09.2015
    Locație
    Chicago
    Posturi
    6
    Putere Rep
    0

Implicit

Sigur ca da, am toate informatiile necesare, avand in vedere ca numai ce am trecut prin procesul asta de schimbare de viza.
    Desi pare un process complicat, nu e deloc, mai ales atunci cand scoala se ocupa de toate actele, fara a mai fi nevoie de avocat.
    Sunt noua pe forum, imi spui te rog cu sa fac sa fie postare noua si nu ca raspuns la alte postari ?
    Multumesc, si am sa redactez un topic cu toate actele/formularele necesare.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de alexandra_23ro Vezi post
    Sunt noua pe forum, imi spui te rog cu sa fac sa fie postare noua si nu ca raspuns la alte postari ?
    Pentru a deschide un topic nou, mergi pe sectiunea potrivita (de ex. "Despre si cu studenti") si in stanga sus e un buton "Post New Thread", sau echivalentul in romana, daca ai contul setat pentru limba romana.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •