Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 59

Subiect: cumpar cocos

Data înscrierii
    16.01.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    275
    Putere Rep
    15

Implicit cumpar cocos

Vreau sa cumpar un cocos sa il tin in curte ca pet ,am cautat pe kijii dar nu gasesc ,la ferme in jur nu am gasit decat mere lol.Aveti idee unde pot gasi un cocos frumos rosu cu verde,maro,nu stiu cum se cheama rasa asta.
    Si nu stiu de legislatie,oare ma lasa sa am pet cocos ?
    Ultima modificare făcută de mihaela75; 21.09.2014 la 10:55.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Am fost într-un an la un fel de târg al fermierilor sa cumpăram porc şi aveau acolo tot felul de păsări, sute, o să încerc să-mi aduc aminte unde era acel loc şi-ţi spun. Nu cred că-ti interzice cineva să ai pet cocoş, au ei şi şerpi şi alte lighioane... treaba e că dacă vrei să-i ai ca pet şi să-l laşi prin curte, trebuie să-l iei de mic şi să-l îmblânzeşti ca să nu zboare pe la vecini, mai ales de aia care au câini.

Data înscrierii
    16.01.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    275
    Putere Rep
    15

Implicit

Multumesc, Fifi, daca iti aduci aminte astept cu nerabdare.Eu m-am mutat afara din oras.Nu m-am gandit sa il iau de mic, asta chiar e pont bun, nu as vrea sa imi bata vecinii in usa .Eu mai caut ,vad ca sunt si casute speciale pentru poultry dar as vrea sa umble liber pe langa casa,sa manance din palma ,sunt haiosi tare cocosii si frumosi nu mai zic.

Data înscrierii
    16.11.2006
    Locație
    Hungary, Budapest
    Posturi
    713
    Putere Rep
    10

Implicit

Mihaela, e drept, cocoşii sunt haioşi tare şi frumoşi de nu mai zici, dar nu prea sunt genul de animale de companie cu care să te plimbi pe stradă (cum pui lesă cocoşului?) sau să le laşi să se zbenguie prin casă. Şi le vorbeşti degeaba, nu pricep nimic, sunt bâte. Apoi, degeaba îl creşti de mic pe lângă casă, când se face mare tot zboară peste gard la găinile vecinului. Asta numai dacă nu-i cumperi şi lui o găinuşă, cu care să ciugule toată ziua prin curte. O să vezi ce o să se bucure, o să stea numai în jurul ei şi nu mai zboară la vecini. Apoi, seara se culcă pe stinghie unul lângă altul, strâns lipiţi, şi dorm cu ciocurile sub aripă. Unde mai pui că găinuşa face ouă, cam unul la 2 zile. De mâncat din palmă, deh... s-ar putea să o facă, dar numai dacă e flămând...
    Oricum, un cocoş frumos îţi împodobeşte curtea şi dacă ai norocul ca dimineaţa să cânte cu glas plăcut, te-ai aranjat de invidia vecinilor. Dar nu uita de găinuşă...

Nicuşor,
    cocoşel de rasă ;)
    Ultima modificare făcută de Nicksson; 26.09.2014 la 07:02.
    Sunt tare deştept!
    Dar nu deajuns, fiindcă de-aş fi atât de deştept pe cât mă cred, nu m-aş crede atât de deştept! ;)

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.299
    Putere Rep
    40

Implicit

Fiecare cu visele lui,eu il rog de ani de zile pe Encore sa imi trimita o camila tanara..

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Daaa, un cocos e mare lucru la casa omului ! Eu de exemplu nu stiu ce naiba m-as face fara al meu !
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    16.01.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    275
    Putere Rep
    15

Implicit

Daca vroiam pet sa il plimb in lesa pe strada nu cautam cocos, lol.Dar ideea cu gainusa nu e rea .Nu stiu cum rezolv cu coiotii ,ulii si alte dihanii salbatice ca gasesc dimineat urme pe deck nu imi dau seama ce pot fi.Daca reusesc sa cumpar va arat poze si il filmez cum cucurigeste sa nu moara doar vecinii de ciuda,lol.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

vecinul meu de la ultima adresa unde am stat avea cateva oratanii, un cocos si vreo 6 gaini, dresati de mici, veneau pana in casa si se uitau la TV, nu e gluma, ziua cand nu e nimeni acasa le tinea intr-un tarc acoperit cu plasa de rabitz si cand vine acasa se plimba cu ele prin curte, superb ce sa mai, nu mai zic ca cocosu in fiecare dimineata incepand de pe la 4 la fiecare 14 secunde tragea cate un cucuriguuu, am cronometrat de cateva ori cand mergeam la baie sa fac pipilica...superb ce sa mai...avea frigiderul plin cu carne...
    bine ca m-am mutat, acu vecinu de la 2 are un catel Gucci il cheama, mai latra cateodata, noroc ca e mic si se consuma bateriile repede...deocamdata nu i-am umplut frigiderul cu carne
    Ultima modificare făcută de manolica1; 26.09.2014 la 09:44.
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.213
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de manolica1 Vezi post
    , am cronometrat de cateva ori cand mergeam la baie sa fac pipilica...superb ce sa mai....
    Bai Manole, da ia zi ..tu faci pipilica cu lumina aprinsa sau cu ea stinsa?

Pe mine o data ma batea gandu' sa-mi iau un porcushor d-asta.. noroc ca nu m-a tinut mult.

"The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

am niste chestii de bagat in priza care-mi lumieaza calea spre fericire... asa nimeresc tinta

sigur nu e asa?

amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Pagina 1 din 6 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •