Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 59

Subiect: cumpar cocos

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.218
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de manolica1 Vezi post
    sigur nu e asa?
    Eu aduc in discutie niste fapturi gingashe ..si tu pui poze cu pitzi in baie
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Eu sper sa fie gluma cu cocosul animal de companie, la fel si cu porcul.

Citat Postat în original de manolica1 Vezi post
    vecinul meu de la ultima adresa unde am stat avea cateva oratanii, un cocos si vreo 6 gaini, dresati de mici, veneau pana in casa si se uitau la TV, nu e gluma, ziua cand nu e nimeni acasa le tinea intr-un tarc acoperit cu plasa de rabitz si cand vine acasa se plimba cu ele prin curte, superb ce sa mai, nu mai zic ca cocosu in fiecare dimineata incepand de pe la 4 la fiecare 14 secunde tragea cate un cucuriguuu, am cronometrat de cateva ori cand mergeam la baie sa fac pipilica...superb ce sa mai...
    Ma mir ca nu i-ai luat gatul.

Citat Postat în original de mihaela75 Vezi post
    Aveti idee unde pot gasi un cocos frumos rosu cu verde,maro,nu stiu cum se cheama rasa asta.
    Cred ca asta e specia de care spune mihaela cu rosu si verde , very aggressive. Cica daca nu au gaini devin nervosi rau cad se maturizeaza.

free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.218
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de Melina Vezi post
    .. Cica daca nu au gaini devin nervosi rau cad se maturizeaza.
    Da, da ..ceva in genul porcusorului de sosea.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Am găsit Mihaela, locul se numeşte "Stouffville Country Market" şi asta este adresa lor: 12555 Tenth Line, Stouffville, ON L4A 7X3, deschis sâmbăta şi duminica între 8 şi 4 noi am ajuns acolo pe la 7 şi era lume puhoi, cumpărau în draci, cu sacii. Chiar dacă nu găseşti să cumperi unul de acolo, poţi vorbi cu cei care vând păsările şi te duci să iei când au micuţi, puişori şi-l creşti tu. Trebuie să fii însă atentă că păsările nu pot fi învăţate să-şi facă nevoile într-un anumit loc precum câinii şi pisicile, iar dacă vrei să-l ţii şi prin casă o să-ţi distrugă podeaua, găinaţul este foarte acid şi rămân semne, oricât ai curăţa.
    Uite un clip filmat de cineva chiar de la acel târg, piaţă:

Despre dacă ai sau nu voie, am întrebat azi şi pe altcineva şi a zis că trebuie să te interesezi în zona în care stai despre restricţiile în ce priveşte deţinerea lui.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Îmi cer scuze că postez consecutiv, ştiu că este împotriva regulamentului dar vreau să mai pun un filmuleţ de pe youtube cu un gâscan pet crescut în casă şi ştiu din experienţele anterioare că nu poţi posta două clipuri într-o singură postare:

Data înscrierii
    16.01.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    275
    Putere Rep
    15

Implicit

Multumesc Fifi,nu stiam ca Stoufville are asa piata,o sa ma duc cu siguranta.Eu stau mai la nord, treci binisor de Stoufville, unde se termina 404.Nu as vrea sa imi intre in casa,am teren destul sa tzopaie pe afara ,nu stiu iarna cum sa fac, o sa ma informez.O sa sun la Primarie sa vad ce conditii sunt.Revin.

Vai, acum am vazut clipul cu Oliver,you made my day .Sooooo cute.
    Ultima modificare făcută de mihaela75; 26.09.2014 la 17:38.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

E cocoş, nu e papagal, trebuie să reziste şi afară, îi faci un ţarc pentru zi şi un coteţ micuţ de lemne sau altceva, etanş şi umplut cu paie să nu bată viscolul în el sau să nu-l atace animalele şi basta, totuşi cred că trebuie să-l iei de mic dacă vrei să-l înveţi să fie blând şi ataşat de el, mai ales cât e mic trebuie să-l ţineţi cât mai mult în prezenţa voastră.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de mihaela75 Vezi post
    ...Vai, acum am vazut clipul cu Oliver,you made my day .Sooooo cute.
    Să ştii că şi mie mi s-a părut tare dragălaş, în special în relaţia ei cu el, l-a crescut chiar ca pe un copil şi aşa se şi poartă Oliver, să-l vezi când se uită la TV

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

mihaela75, la inceput am crezut ca e o gluma (si poate chiar e) ...nu parea suntem convinsi de dorinta ta decat dupa ce ne pui o poza cu noul pet!
    ...o sa incep cu cateva intrebari? -mai ai si alti pets? -cand spui ca ai "teren destul" ce vrei sa spui? -ai curtea imensa si ingradita sau casa e pe "camp"? ...casele vecinilor sunt apropiate sau la ceva distanta una de alta? -vecinii tai au cocosi?

...acum sa-ti spun de ce am pus aceste intrebari!
    -eu locuiesc intro zona rezidentiala cu terenuri relativ medii (destul de mari) iar toate proprietatile au curtile ingradite cu garduri
    -la vreo 7 case de a mea e o familie care are vreo 4 gaini, acum nu stiu daca le considera pets sau le au ca sa aiba o productie personala de oua organice pentru consumul de zi cu zi.
    -ne cunoastem de ceva vreme si odata cand ne plimbam cateii am intrebat de gainile lor. ...printre altele tipa ne-a spus ca a avut ceva probleme cu veciinii datorita "cotcodacililor" si oarecum mirosului de gainat asa ca au luat ceva masuri necesare.
    -au custi destul de mari pe care le muta, ziua afara, noaptea in garaj.

Acum sa-ti spun o poveste adevarata din copilarie:
    ...cam in fiecare vara imi petreceam vacantele la bunica mea la tara iar cand plecam de acolo nu ne lasa niciodata sa plecam cu mana goala.
    ...intr-un an a zis sa ne dea ca de obicei o gaina dar eu am vrut un cocos viu si in final am convins-o sa renunte la un cocos frumos pintenat
    ...am adus cocosul la bloc si l-am parcat pe balcon legat de picior cu o sfoara.
    ...a 2a zi dimineata la 5 ...cucurigu-cucurigu ...ne-am trezit si mama mi-a zis sa fac ceva cu el ca se zguduie blocul si trezeste toti vecinii.
    ...l-am luat si l-am pus in cada in baie si lunima stinsa ...dar iar cucurigu-cucurigu ...am sarit ca ars si l-am mutat in debara ...si iar cucurigu-cucurigu
    ...mi-am zis! ...ce dk fac cu el acum asa dimineata? ca o sa intru in conflict cu totii, asa ca i-am pus un ciorap in cap ...dar iar cucurigu-cucurigu
    ...nu a fost chip sa-l fac sa taca asa ca am fost nevoit sa-l sacrific in cada.
    ...din ciorba am mancat cu noduri gandindu-ma ca mai bine il lasam in habitatul si anturajul lui, dar am pastrat cu mandrie doar pintenii lui ascutiti!

Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Pagina 2 din 6 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •