Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Rezultate 41 la 48 din 48

Subiect: Crestinismul in Israel in trecut si actual.

Data înscrierii
    30.07.2014
    Locație
    Israel
    Posturi
    145
    Putere Rep
    6

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    mai interesant este ca ne respectam in orice discutie,indiferent de tema..
    Bine,hai sa nu exageram. Nu totii si nu intotdeauna.
    [Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata sa se spanzure cat este tanar.]

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Eu cred ca toate religiile abrahamice sunt periculoase pentru spiritul uman...cea mai periculoasa dintre toate este Islamul, pe care eu il gasesc cu adevarat diabolic, deoarece Islamul nu este doar o religie, ci si un sistem politic bazat pe Sharia, care nu are nici o legatura cu spiritul european, ba din contra, este profund antieuropean si antioccidental. Critic sunt insa si impotriva iudaismului si crestinismului, ce sunt contra spiritului critic pe care un om in secolul XXI trebuie sa-l posede.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    30.07.2014
    Locație
    Israel
    Posturi
    145
    Putere Rep
    6

Implicit

Citat Postat în original de christianT Vezi post
    Eu cred ca toate religiile abrahamice sunt periculoase pentru spiritul uman...cea mai periculoasa dintre toate este Islamul, pe care eu il gasesc cu adevarat diabolic, deoarece Islamul nu este doar o religie, ci si un sistem politic bazat pe Sharia, care nu are nici o legatura cu spiritul european, ba din contra, este profund antieuropean si antioccidental. Critic sunt insa si impotriva iudaismului si crestinismului, ce sunt contra spiritului critic pe care un om in secolul XXI trebuie sa-l posede.
    Daca dumneata vrei libertate si democratie ,astea merg mana in mana cu libertatea de a crede ce gasesti de cuvinta cu singura conditie sa nu impiedici pe altii sa creada in ce vor. Dumneata bagi toate ouale in aceias oala si asta nu este adevarat. Numai de fanatici religiosi trebuie sa ne pazim ca in general, religile nu predica ura si violenta. Oameni ignoranti traduc asa religia lor sau a altora. Gandeste-te la asta.
    Din intamplare am citit azi un articol din jurnal israelian unde si se vad 36 tineri crestini si 4 tinere crestine israeliene care au facut un curs in scop sa fiu gata sa fiu recrutati la armata israeliana. Acestia tot ca voluntari cum a fost si inn trecut dar comunitatea crestinilor din Israel cere ca tinerii si tinerele sa faca serviciu militar obligatoriu cum fac si alte comunitati din Israel. Cine a initiat aceste pasuri sunt o grupa de intelectuali crestini israelieni care printre altele au declarat ca sa nu mai fiu chemati arabi-crestini -israelieni ci numai crestini israelieni. Aceasta grupa a declarat ca in tot OM numai in Israel ei se simt siguri si ca cetateni a tarii ei trebuie si sa implineasca datoria lor . Cursul de pre-recrutare se face de catre antrenatori de putere fizica care maresc puterea vitorilor recruti.
    Ultima modificare făcută de edgar7; 15.08.2014 la 06:37. Motiv: upliment la replica

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de edgar7 Vezi post
    ... in general, religile nu predica ura si violenta.
    Adevarat. Cum explicati insa, in cursul istoriei, ca in numele religiei sau din cauza religiei (nu ma refer la o religie anume) au fost atatea razboaie si victime?
    Sa fie amestecul religiei cu politicul sau religia e una din cele mai puternice arme de manipulare a maselor?

Data înscrierii
    30.07.2014
    Locație
    Israel
    Posturi
    145
    Putere Rep
    6

Implicit

Citat Postat în original de livia Vezi post
    Adevarat. Cum explicati insa, in cursul istoriei, ca in numele religiei sau din cauza religiei (nu ma refer la o religie anume) au fost atatea razboaie si victime?
    Sa fie amestecul religiei cu politicul sau religia e una din cele mai puternice arme de manipulare a maselor?
    Livia draga, ce sa intamplat cu religile este exact ce sa intamplat cu comunismul si legionarii.de exemplu. Toate au fost sublime la inceput cand au fost ocupatie intelectualilor si a arisocratilor. In moment ce au devenit patrimoniul poporului,intotdeauna au stiut cei mai "desghetati" din bobor ca sa exploateze noua situatie in binele lor.Legionarii din miscare patriotica a devenit fascista si antidemita, Comunistii au devenit "dictatura proletara" Iar Crestinismul a fost foarte ocupat cu sa se omoare intre ei,din diferitele culte daca nu erau ocupati cu Inchizitia sau altele. Islamistii, mai trebuie de explicat ca au devenit cu timpul o pacoste mare la civilizatie iar Evreii au implinit cu mare placere functia prezisa a lor de a fii "lumina " la popoarele care nu sunt evrei cu minusculul lor stat dar de departe, din tara lor.

Judaismul nu este religie misionara si nu si-a cautat aderenti cu forta sabii. Evreii nici nu au idealuri de a stapanii lumea cum cred multi antisemiti ci le ajunge sa se afle prin cele mai importante state din lume.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.270
    Putere Rep
    40

Implicit

Judaismul nu este religie misionara si nu si-a cautat aderenti cu forta sabii. Evreii nici nu au idealuri de a stapanii lumea cum cred multi antisemiti ci le ajunge sa se afle prin cele mai importante state din lume.
    importante ca putere economica,militara..?

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Daca dumneata vrei libertate si democratie ,astea merg mana in mana cu libertatea de a crede ce gasesti de cuvinta cu singura conditie sa nu impiedici pe altii sa creada in ce vor.... Gandeste-te la asta.
    Edgar, de îndata ce ne simtim amenintzati limitele tolerantei se reduc drastic spre zero. Este si în cazul evreilor asa. Religiile monoteiste, care au fiecare dintre ele pretentia ca Dumnezeul lor este cel adevarat, sunt, sau au fost permanent o amenintare pentru cei de alta credinta. Cred ca esti de acord ca si in Israel exista fanatici religiosi care influentzeaza societatea voastra.
    Daca pleci de la ideea ca evreii sunt "poporul ales" de catre Dumnezeul unic, nu poti gândi liber si democratic. De ce? Pentru ca asta înseamna ca nu toti oamenii sunt egali in fata lui Dumnezeu, unii ar avea drepturi si puteri mai multe. Ideea de popor ales e antidemocratica dupa parerea mea, la fel ca si amestecul religiei în politica.

Un rabi de-al vostru zice o vorba care-mi place foarte mult. E plina de adevar si întezelepciune:

"Si tu ai dreptate!"

Ceea ce înseamna exact cum zici si tu, "sa nu-i împiedici pe altii sa creada ce vor"

Daca provoci pe cineva sa-si exprime o credinta diferita în legatura cu o tema aparte, de exemplu, situatia din OM si apoi combati credinta si opiniile acestuia e ca si cum scormonesti într-un cuib de viespi. Ele trebuie sa se apere. Chiar daca viespea (antisemitul) e veninoasa si nu-i buna pentru noi o ignor nu o caut. Dumnezeu a facut si viespile, o fi având si ele un rol pe lumea asta. Acuma nu poti sa-mi spui ca distractia ta principala e sa te lasi întzepat... Cand strivesti o gramada de viespi mai omori din greseala si câte o albina si e pacat.
    Nu uita sa verifici actualitatea mesajului/informatiei!

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Judaismul nu este religie misionara si nu si-a cautat aderenti cu forta sabii.
    Fals.
    A se vedea istoria khazara.

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •