Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 48

Subiect: Crestinismul in Israel in trecut si actual.

Data înscrierii
    30.07.2014
    Locație
    Israel
    Posturi
    145
    Putere Rep
    6

Implicit

Iar stimate. Inca nu ai inteles ce am vrut sa intelegi. Biblia care tu o citesti nu este cea originala scrisa in ebraica. Ca "traducerea este cea mai exacta" este inca o data un non sens deoarece traducerea veste din traducere. Am mai scris eu: La Universitatea Ebraica din Ierusalim este o catedra dedicata la crestini care stiu si inteleg ca Biblia lor nu este cea originala si invata acolo teologi crestini, calugari si calugare cum si popi si bisericesti de profesie. In primul an se invata ebraica.
    Cine nu citeste VT in ebraica nu intelege Biblia.

Ma scuz daca v-am jignit cu ce am scris despre curvarie si adulter. Nu asta a fost intentia mea.

Despre "crede si nu cerceta", eu cred ca tocmai dumneata nu esti bine informat ca asta este ceva care eu am invatat tocmai de la crestini cu care am discutat. Mi-e mi se pare ca asa este deoarece sunt prea multe cazuri care logic nu se pot explica ca de exemplu ca Dumnezeu a vrut un Fiu si a trebuit sa-l faca cu o femeie maritata muritoare de rand pe cand El ar fii putut sa-si faca Un Fiu cu nputin lut cum a facut pe Adam si Eva.

Dumnezeu este Unic si atotputernic. Dece si pentru ce ar fii avut El nevoie de Fiu si Duh Sfant ? Si asta dupa ce sa impus ca Unic ? Dece Iisus Mantuitorul ,Fiul lui Dumnezeu a fost omorat ? Cum se poate crede ca cineva poate sa omoare pe Fiul lui Dumnezeu ? Dece Iisus sa urcat in cer inainte de a mantuit omenirea daca El a fost adevaratul Mesiah ? Ce sa-ti zic,nu lipsesc "pete negre" in toata religia crestina.

Mi se pare ca dumneata cam amesteci VT cu NT deoarece amintesti aci psalmi care nu-i cunosc in Ebraica.

Relatile poporului evreu cu Dumnezeu sunt descrise de multe ori in Tora. nimic nu se ascunde. Toate titlurile a poporului evreu i-au fostdate lui de Dumnezeu. Cu toate necazurile care poporul evreu a facut lui Dumnezeu,toate titlurile auramas intacte,
    [Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata sa se spanzure cat este tanar.]

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

Citat Postat în original de edgar7 Vezi post
    Iar stimate. Inca nu ai inteles ce am vrut sa intelegi. Biblia care tu o citesti nu este cea originala scrisa in ebraica. Ca "traducerea este cea mai exacta" este inca o data un non sens deoarece traducerea veste din traducere. Am mai scris eu: La Universitatea Ebraica din Ierusalim este o catedra dedicata la crestini care stiu si inteleg ca Biblia lor nu este cea originala si invata acolo teologi crestini, calugari si calugare cum si popi si bisericesti de profesie. In primul an se invata ebraica. Cine nu citeste VT in ebraica nu intelege Biblia.
    Ok, acum am inteles, noi suntem prosti si citim aiurea in Biblia noastra, pe cand voi o aveti tablele de piatra de la Moise; cu asta mi-ai inchis gura asa ca la capitolul asta nu mai avem ce sa discutam ca ori ce as zice tu cunosti originalul si eu nu - merci de clarificatie!

Ma scuz daca v-am jignit cu ce am scris despre curvarie si adulter. Nu asta a fost intentia mea.

Despre "crede si nu cerceta", eu cred ca tocmai dumneata nu esti bine informat ca asta este ceva care eu am invatat tocmai de la crestini cu care am discutat. Mi-e mi se pare ca asa este deoarece sunt prea multe cazuri care logic nu se pot explica ca de exemplu ca Dumnezeu a vrut un Fiu si a trebuit sa-l faca cu o femeie maritata muritoare de rand pe cand El ar fii putut sa-si faca Un Fiu cu nputin lut cum a facut pe Adam si Eva.

Dumnezeu este Unic si atotputernic. Dece si pentru ce ar fii avut El nevoie de Fiu si Duh Sfant ? Si asta dupa ce sa impus ca Unic ? Dece Iisus Mantuitorul ,Fiul lui Dumnezeu a fost omorat ? Cum se poate crede ca cineva poate sa omoare pe Fiul lui Dumnezeu ? Dece Iisus sa urcat in cer inainte de a mantuit omenirea daca El a fost adevaratul Mesiah ? Ce sa-ti zic,nu lipsesc "pete negre" in toata religia crestina.
    Nu cred ca esti atat de ignorant sa nu cunosti istoria Crestinismului; ce scri tu este un fel de caricatura a Crestinismului, asa ca nu are rost sa comentez. Am observat ca esti arogant, dar nu incerca sa ma convingi ca esti si ignorat. O singura intrebare as avea: daca Isus nu a fost Mesiah, ci doar un simplu impostor, de ce sacrifciul ceremonial din templu a incetat odata cu crucificarea lui Isus? Apoi daca voi nu credeti in Isus, de ce tot faci atata reclama la locurile sfinte pe unde a calcat, barca Lui, mormantul Lui, si alte nenorociri? Doar asa sa luati banii la fraieri?

Mi se pare ca dumneata cam amesteci VT cu NT deoarece amintesti aci psalmi care nu-i cunosc in Ebraica.
    Nu am amestecat nimic, tocmai ca m-am ferit sa fac referinte la NT ca stiu opinia evreiilor despre aceste scrieri. Am luat toate citatele de la oamenii vostrii: Jewish Virtual Library http://www.jewishvirtuallibrary.org/...le/jpstoc.html

Relatile poporului evreu cu Dumnezeu sunt descrise de multe ori in Tora. nimic nu se ascunde. Toate titlurile a poporului evreu i-au fostdate lui de Dumnezeu. Cu toate necazurile care poporul evreu a facut lui Dumnezeu,toate titlurile auramas intacte,
    Serios vorbesti? Dar de titlurile astea ce zici: אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזֹונָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ֑ה מְלֵאֲתִ֣י מִשְׁפָּ֗ט צֶ֛דֶק יָלִ֥ין בָּ֖הּ וְעַתָּ֥ה מְרַצְּחִֽים׃ישעה
    קְחִ֥י כִנֹּ֛ור סֹ֥בִּי עִ֖יר זֹונָ֣ה נִשְׁכָּחָ֑ה הֵיטִ֤יבִי נַגֵּן֙ הַרְבִּי־שִׁ֔יר לְמַ֖עַן תִּזָּכֵֽרִי׃ בִּבְנֹותַ֤יִךְ גַּבֵּךְ֙ בְּרֹ֣אשׁ כָּל־דֶּ֔רֶךְ וְרָמָתֵ֥ךְ בְּכָל־רְחֹ֑וב וְלֹא־ כַּזֹּונָ֖ה לְקַלֵּ֥ס אֶתְנָֽן׃
    Ultima modificare făcută de ModestMouse; 07.08.2014 la 15:22.
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Domnule edgar,i

Eu pe modest mouse il cunosc de mult, si cred ca si el ma cunoaste. Chiar daca ma numesc Christian, eu sunt agnostic si nu cred in nici o religie. Culmea ca eu tehnic vorbind, sunt de acord cu d-stra pe topicul asta. Asa e, crestimismul este o idolatrie, o religie politeista, sunt de acord cu d-stra. Dar despre Yeshua, Iisus in romaneste, eu am o parere buna. Nu cred ca a fost fiul lui Dumnezeu, dar a fost cu siguranata un evreu extrordinar si fascinant. Desi nu sunt crestin, il port pe Iisus in inima mea.
    Ultima modificare făcută de christianT; 07.08.2014 la 17:24.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de christianT Vezi post
    ... Dar despre Yeshua, Iisus in romaneste, eu am o parere buna. Nu cred ca a fost fiul lui Dumnezeu. dar a fost cu siguranta un evreu extrardinar si fascinant. Desi nu sunt crestin, il port pe Iisus in inima mea.
    foarte frumos spus, Christian, şi eu la fel! ce părere ai despre miracolele pe care se zice că le-a făcut, crezi că ar fi doar exagerări ale oamenilor din acea vreme sau în timp?

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    foarte frumos spus, Christian, şi eu la fel! ce părere ai despre miracolele pe care se zice că le-a făcut, crezi că ar fi doar exagerări ale oamenilor din acea vreme sau în timp?

Nu cred in miracolele scrise despre el in Evanghelii, dar mai important e mesajul lui de speranta pentru umanitate. Nu pot sa cred in religii, desi am incercat fifico.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Edgar, parerea mea e ca, cu logica nu avem sanse sa explicam un Dumnezeu atotputernic. Daca vrei îti voi da o demonstratie logica pe care o poate oricine gasi cu Google search. Logica ne spune ca Dumnezeu nu poate fi atotputernic si atoatestiutor.

Sunt unele lucruri care nu se pot întzelege si explica rational, ele se pot doar simti, de exemplu mesajul crestin. Nu cred ca-l întelegi, dar nici nu ti-a cerut nimeni asa ceva.

Mai bine spune-ne când ai timp câte ceva despre relatia evreilor cu Dumnezeu si valorile voastre. Cât si cum va iubeste Dumnezeul vostru? Cum e cu viata vesnica si nerespectarea poruncilor?
    Nu uita sa verifici actualitatea mesajului/informatiei!

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

...Ma scuz daca v-am jignit cu ce am scris despre curvarie si adulter. Nu asta a fost intentia mea.

Despre "crede si nu cerceta", eu cred ca tocmai dumneata nu esti bine informat ca asta este ceva care eu am invatat tocmai de la crestini cu care am discutat. Mi-e mi se pare ca asa este deoarece sunt prea multe cazuri care logic nu se pot explica ca de exemplu ca Dumnezeu a vrut un Fiu si a trebuit sa-l faca cu o femeie maritata muritoare de rand pe cand El ar fii putut sa-si faca Un Fiu cu nputin lut cum a facut pe Adam si Eva...
    Fecioara Maria nu a fost chiar o muritoare de rând iar dacă era măritată acesta era sau este considerat un păcat? Păcat este felul în care aţi gândit şi v-aţi exprimat dumneavoastră mai sus în scris despre „curvie şi adulter” referitor la Maria şi naşterea lui Iisus într-o comunitate care crede în ei, ştiţi că păcatul se face mai întâi cu gândul, de acolo mai ai ceva timp să te gândeşti până să-l pui în faptă, e ca un test, dumneavoastră nu l-aţi trecut. chiar dacă se spune că păcatul recunoscut este pe jumătate iertat, la vârsta şi experienţa dumneavoastră de viaţă, la cunoştinţele acumulate şi la faptul că aţi trăit atâţia ani pe pământul sfânt, că faceţi parte din poporul ales, este inacceptabil, ar trebui să fiţi un exemplu care emană bunătate, înţelegere şi răbdare faţă de semeni, altfel cum ne încurajaţi pe noi cei mai tineri, necredincioşi şi impulsivi să credem în Dumnezeu şi să urmăm învăţăturile Bibliei?

nu vreau să pară că aş copia un şablon dar aş vrea să vă pun o întrebare nu numai dumneavoastră dar şi celorlalţi forumişti:
    Ce înţelegeţi prin „curvie”?
    Ultima modificare făcută de fifi; 07.08.2014 la 18:57.

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Miniaturi atașate Miniaturi atașate Rabbi%u00252520Hillel.jpg  

Data înscrierii
    30.07.2014
    Locație
    Israel
    Posturi
    145
    Putere Rep
    6

Implicit

Asa. Ca sa simplific raspunsul la totii stimatii si stimatele care au pretins altfel dacat eu sunt convins,am sa incerc sa raspund la totii aci dar de unde sa incep? Bineinteles ca de la evrei.

Evreii nu degeaba sunt crezuti ca mai instruiti decat multe alte popoare deoarece evreii s-au obisnuit din totdeauna ca sa studieze VT pana la varsta inaintata si cum fac ei ? Ei invata in grupuri de trei-patru persoane prin a discuta cum se poate intelege fiecare psalm din VT.Toate posibilitatile. Prin aceste discutii ei invata unu de la altul dar si actveaza celulele cenusii a lor intens. Ei asculta si parerea Rabinului care are titlul de a indruma pe acesti tineri care nu o data sunt in acelas timp insurati si parinti la copii. Tocmai fetele evreice care nu sunt cerute a cerceta VT invata si materii in care baietii aproape nu au habar ca de exemplu matematica,fizica,psihologia, literatura si altele. Eu ma refer aci la evreii religiosi care din trecut "au dat tonul" dar de mult nu mai sunt majoritatea evreilor. Totusi, traditia de a invata si a cerceta a ramas ca parte nedespartita din mentalitatea a totii evreiilor inclusiv laici care nu mai cerceteaza psalmi din VT ci stinta .

Evreii nu au dreptate automata in toate ce cred ei cum nici crestinii insa nu trebuie de uitat ca cine a "inventat " Judaismul sunt evreii.Din Judaism s-au despartit inca doua religii ca si cum monoteiste. In Judaism se observa idei care au fost luate din alte credinte insa ideia de Un singur Dumnezeu atotputernic ,nevazut care se afla peste tot in fiecare moment asta este o ideie originala evreiasca. Evreii nu cred in minuni care se fac de oameni.Logic. Singurele minuni din Judaism au fost facute de Dumnezeu prin sluga Lui Moise. Evreii nu cred ca Dumnezeu ajuta la cine nu se ajuta singur .

Religile nu se pot explica logic ci numai fapte ,cauze si rezultate. Asa ca daca eu pretind ca nu este logic ca Dumnezeu sa "faca" un Fiu s a m d ,u explic ca prin asa un fapt Dumnezeu ar incalca porunci care El le-a poruncit si asa fapt este inadmisibil.

Problema intelegerii VT este foarte simpla. Ca sa se poata discuta asa un subiect este nevoie de discutat texte din aceias limba si deoarece nu este discutie ca VT a fost originalscris in ebraica,asa o discuie trebuie de discutat in ebraica. Bineinteles ca asta nu este posibil asa ca ramane discutia deschisa.

Sursa care este amintita la traducerea VT este http://www.jewishvirtuallibrary.org/...le/jpstoc.html . Acesta este un site care are ca scop sa desvolte legaturile cu poporul american. Bineinnteles ca nu este acel site care sa pretinda ca psalmii din Biblia crestina nu intotdeauna se potrivesc cu cei originali ,
    Daca s-ar intreaba un teolog crestin si unul evreu aceasta intrebare desigur ca raspunsul ar fii fost altul. Dar situl este interesant cu date statistice interesante.
    [Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata sa se spanzure cat este tanar.]

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

..

...
    Felicitari, un fundamentalist nu si-ar fi cerut scuze. Un gest frumos din partea ta.

Avem însa o problema de comunicare aici: Esti singurul care cunoaste ebraica aici, potential singurul în posesia "adevarului", potential un piculetz intolerant. Asa ceva nu-i usor de recunoscut, cel putin în societatile democratice în care traim majoritatea dintre noi.

IMHO daca ai deschis acest subiect, trebuie sa te straduiesti sa ne dai argumente inteligente in limba româna. De asemenea sa dai atentie deosebita poruncii al carei sens este aproximativ: "Sa nu-ti faci idei despre mine"
    Nu uita sa verifici actualitatea mesajului/informatiei!

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •