Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 7 PrimulPrimul 1234 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 68

Subiect: Romania si politicienii ei

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    35

Implicit

Ai dreptate la pct.1,2,3.

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    6- Si Basescu si Ponta au bine stiut de aceste aspecte prin care de fapt a luat avantaj Basescu prin difuzarea premeditate a filmarii conversatiei!
    Aici m-ai blocat pur si simplu. Cum adica? Era o intalnire privata la o cafenea si a filmat pe ascuns, cu camera din cravata? Era o intalnire intre reprezentantii a 3 institutii, in sediul uneia din ele si nu vorbim aici de orice institutii ci de Presidentie si Guvern. Trebuia ascuns filmul sub pres? Nu e dreptul oricarui cetatean sa o vada?
    Ponta inteleg ca se vrea presedinte. Chiar il doare in pix de cum se prezinta in fata viitorilor alegatori? Atitudinea asta "o sa fie alt prim ministru (ca deh, eu o sa fi presedinte) si va vedea el ce face cu bugetul" il ajuta oare in fata alegatorilor?
    Cum expui problema zici ca numai Basescu stia ca se filmeaza si "actorii" ceilalti nu. Daca chiar a fost "regia" lui Basescu si astia 2 au cazut in plasa ca papagalii inseamna ca chiar nu e nimic de capul lor dar chiar nu le gasesc circumstante atenuante.

Revin.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de livia Vezi post
    Ai dreptate la pct.1,2,3.

Aici m-ai blocat pur si simplu. Cum adica? Era o intalnire privata la o cafenea si a filmat pe ascuns, cu camera din cravata? Era o intalnire intre reprezentantii a 3 institutii, in sediul uneia din ele si nu vorbim aici de orice institutii ci de Presidentie si Guvern. Trebuia ascuns filmul sub pres? Nu e dreptul oricarui cetatean sa o vada?
    Ponta inteleg ca se vrea presedinte. Chiar il doare in pix de cum se prezinta in fata viitorilor alegatori? Atitudinea asta "o sa fie alt prim ministru (ca deh, eu o sa fi presedinte) si va vedea el ce face cu bugetul" il ajuta oare in fata alegatorilor?
    Cum expui problema zici ca numai Basescu stia ca se filmeaza si "actorii" ceilalti nu. Daca chiar a fost "regia" lui Basescu si astia 2 au cazut in plasa ca papagalii inseamna ca chiar nu e nimic de capul lor dar chiar nu le gasesc circumstante atenuante.

Revin.
    livia, am inteles (si face sens) ca toate intalnirile presedintelui sunt inregistrate numai ca nu se fac publice. De data asta chiar Basescu s-a exprimat ca este singura intalnire pe care intentioneaza sa o faca publica, asta dupa ce s-au facut decalaratii publice de ambele parti dupa intalnirea respectiva.

Basescu de data asta s-a simtit tare pe pozitie cand Ponta a afirmat "altceva" inainte de conferinta lui de presa, deci si-a zis el ca ar fi in favoarea lui sa faca publica aceasta intalnire avand in vedere de felul cum a decurs.
    Ponta in schimb nu s-a asteptat ca Base sa faca publica inregistrarea.
    De ce spun ca a fost regizata e pt ca amandoi au stiut ca nu vor ajunge la o solutie comuna iar Base a mizat pe asta si d-aia a incercat sa se stapaneasca in afirmatii mai ales cand si-a dat seama ca Ponta si Petrescu au vent cam nepregatiti concret ci doar cu argumente verbale.

Eu sunt neutru in privinta politiciienilor din RO in primul rand pt ca nu am drept de vot, dar nu chiar atat de neutru incat sa ma abtin sa nu fac analize pe ceea ce vad sau aud. Sunt doar opiniile mele si nu tin neaparat sa mi se dea dreptate.

p.s. chiar acum am vazut justificarea lui Base de ce a facut publica inregistratea, pt ca Ponta l-a atacat intr-un interviu public de dupa intrevedere.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    35

Implicit

livia, am inteles (si face sens) ca toate intalnirile presedintelui sunt inregistrate numai ca nu se fac publice. De data asta chiar Basescu s-a exprimat ca este singura intalnire pe care intentioneaza sa o faca publica, asta dupa ce s-au facut decalaratii publice de ambele parti dupa intalnirea respectiva.
    6- Si Basescu si Ponta au bine stiut de aceste aspecte prin care de fapt a luat avantaj Basescu prin difuzarea premeditate a filmarii conversatiei!

Si unde e premeditarea aici? Deci se stia ca toate sedintele se filmeaza, de ambele parti.

p.s. chiar acum am vazut justificarea lui Base de ce a facut publica inregistratea, pt ca Ponta l-a atacat intr-un interviu public de dupa intrevedere.

Stiu interviul, Basescu a zis apoi:" uite natiune cum a fost totul", luati de judecati singuri si trageti concluzii.

Eu m-am bucurat ca l-a dat, Basescu pleaca oricum anul asta, problema e acum cine ii ia locul si te cam apuca frica cand vezi cine.

Nu e vorba aici de dat dreptate, discutam pe marginea a ceea ce am vazut si fiecare isi expune parerea.

Inregistrarea integrala a fost difuzata de doua canale tv romanesti. A fost trimisa la toate dar unii au considerat sa o transmita integral altii doar franturi, ca asa functioneaza televiziunile publice in Romania.

Totul e doar o circoteca politica, inainte de alegeri asta e clar insa comportamentul lor arata ca nu au pic de respect pentru institutiile pe care le reprezinta (sau aspira la ele).

PS. Apropo de doamna Ministru de Finante. Nu trebuie sa fi terminat Harvard sa cunosti ceva elementar. Cand incepi o argumentatie cu "sustin cu tot sufletul" orice profesor de scoala generala de aici iti spune: "stai jos, nota 4". Nu a auzit de minim 3 argumente care trebuie sa fie ceva concret, numere, statistici, fapte ? Aia era la concluzii, cand in baza argumentelor expuse putea sa-si expuna si parerea proprie.

Sa mai vorbim de scuza jenanta a sefului ei, "nu stia ea ca era in America pe atunci". Pai ai in functie un ministru care nu stie nici macar istoria schimbarilor majore in ministerul care-i este pe mana? Ntzzz, ntzz.
    Ultima modificare făcută de livia; 16.07.2014 la 15:37. Motiv: Adaugare

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

La punctul 5 am vrut sa punctez ca intalnirea a fost regizata si s-au intalnit doar de ochii lumii nicidecum ca sa ajunga la un numitor comun. La aspectele astea m-am referit la 6 dar cred ca nu mi-a iesit!
    Cum am spus Ponta si Petrescu s-au dus deliberat nepregatiti (parerea mea) iar Basescu stia asta si i-a speculat pe amandoi.
    Daca ai remarcat Ponta a punctat cotit pe alta directie, adica ca el Base are drept constitutional sa nu promulte o lege si ca chiar daca nu o promulga o sa o puna iar spre aprobare in parlament si a 2a oara nu mai poate sa nu aprobe.
    Daca Ponta a cam inceput cu aspectul asta era clar ca s-au dus acolo degeaba, deci nepregatiti.
    Apoi s-a plictisit de discutie si aproape sa adoarma, uitandu-se la ceas ...cu alte cuvinte "mai batem dk-ului apa'n piua degeaba aici?"

Fatuca de la Harvard probabil ca a urmat sfaturile lui Ponta adica sa fie sumara si eventual sa vorbeasca cumva in "parabole" ceea ce nu merge cu vulpoiul Basescu.
    Ea nu are experienta politica si in nici un caz tupeul sa-i "taie craca" vulpoiolui ...sunt convins ca Ponta a initiat-o in acest sens.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

....Eram sigur ca fiecare dintre cele "trei personalitati" participanti la "intalnirea in discutie" vor veni cu justificari fiecare pe unde apuca ca sa-si apere pozitia politica!

"primit pe email de la Adevarul"
    Ministrul Finanţelor, Ioana Petrescu, a afirmat că nu a dorit să ofere cifre în discuţiile de luni de la Cotroceni cu preşedintele Traian Băsescu despre reducerea CAS cu 5 puncte procentuale pentru ca nu cumva acestea să fie folosite în războiul politic.

Ponta: a declart sumar ca nu trebuia sa onoreze invitatia presedintelui la discutie pe tema asta!

Basescu la B1: ...oarecum jubileaza triumfator in urma acestei intalniri! ...sugerand ca "Faru' Costanta ar fi castigat cupa"!

p.s. ...te doare capul! ...circoteca totala!

p.s.2 ...Aramis13, nici nu sti cat ma bucur ca ai revenit p-aici, fie chiar si sumar, ...si mai ales ca nu-mi porti ranchiuna!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.052
    Putere Rep
    32

Implicit

p.s. ...te doare capul! ...circoteca totala!
    Dom'le, multa drama pentru nimic. Io nu am fost la Harvard dar as fi propus o singura masura sa facem rost de cele 11 miliarde. Grea, dificila si de neacceptat, dar totusi..

- Sa ia toti o pauza de la furat, macar un an de zile.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.583
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    - Sa ia toti o pauza de la furat, macar un an de zile.
    O ideie buna numai ca toti sunt la fel , scapi de unul dai de altul, cand totul este monopozizat si guvernat de hoti este putin probabil sa se nasca vreo exceptie. S-au obisnuit asa iar mentalitatea nu se schimba usor.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    35

Implicit

Cred c-am mai zis asta in alte forme mai demult. Poate ca merita reluata si aici.

La 25 de ani de la Dec. '89 lumea continua sa fie preocupata de alegerea intre FSN si FSN, intre securisti si securisti.
    La inceputul lui '90, inainte de Golaniada, imi spunea un securist ca "o sa aveti de ales intre noi si noi". Faptul ca de 25 de ani avem FSN la guvernare, FSN in opozitie demonstreaza cu prisosinta ca securistii sunt cei mai buni cunoscatori ai poporului roman.

Romania a ramas in continuare o puscarie, care, desi fara ziduri, este in continuare populata de detinuti si gardieni, toti cu mentalitate de penitenciar. Si aici nu e vorba de libertatea de miscare in planul geografic, e vorba de ceva mult mai grav: de atitudini, de caracter, de repere morale, de constiinta.

Cultural si mental am ramas prizonierii aceleiasi mentalitati de penitenciar care supravietuieste puscariei si dupa ce i-au fost daramate zidurile.
    Faptul ca zidurile puscariei au cazut nu e atat de relevant, ce e relevant e ca detinutii nu vor libertatea pt. ca nu stiu ce sa faca cu ea, au nevoie de un tatic sa le spuna ce sa faca si sa le ia responsabilitatea de-a fi liberi de pe umeri.
    Detinutii au ajuns in simbioza cu gardienii si sefii inchisorii. De fapt ce sa faca ei cu libertatea, unde sa se duca, puscaria e casa lor.

De-asta in Romania ciolaniada e practic celebrata in spatiul public cu toate riturile de rigoare.

Societatea RO de azi e o societate in coma, exact ca Lazarescu Dante Remus din "Moartea dlui Lazarescu".

Ultima modificare făcută de Raven; 19.07.2014 la 10:47.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    35

Implicit

Inainte si dupa revolutie am tot auzit "comunistii nu ne-au lasat sa.... pe vremea comunistilor nu puteai sa... " apoi dupa revolutie se da vina pe "neo-comunisti".

Dar cum eram ca natie inainte de comunism? Oare mostenim ceva "sechele" si dinainte?

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Octavian_Goga_despre_politicienii_romani_1916.jpg 
Afișări:	4 
Mărime:	33,1 KB 
ID:	485

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

amarat...daaa o duc bine!