Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: De curand in Jacksonville

Data înscrierii
    03.06.2014
    Locație
    Jacksonville
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit De curand in Jacksonville

Salutari cordiale,

M-am mutat de curand in Jacksonville, dupa 14 ani in Canada.
    Am stiut la ce vin aici, stiu ca nu e cel mai superb oras, dar nici cel mai rau. De doua luni sincer nu am gasit foarte multe lucruri negative. Comentariile anterioare ca ar fi 80% negri si 15% mexicani mi se par complet exagerate, depinde de zona.
    Am venit aici pentru ca am fost head-hunted pentru o pozitie de software quality assurance manager, m-au adus din Toronto. In cercul in care lucrez, sincer, nu avem negri decat doua femei de serviciu, mai multi negri programatori am vazut in Toronto decat aici. Nici mexicani nu am vazut. Asa ca depinde de locurile de munca, probabil...
    Am fost in Nord si Vest, e adevarat, e cartier in care 80% sunt negri, dar in Southside e 90% alb probabil, cel putin asa vad eu.

In fine, nu din cauza asta scriu.

De cand sunt aici nu am intalnit decat o persoana din Romania, cand m-a lovit cineva din spate la un semafor, si politista care a venit a fost Romanca, asa am aflat de biserica Sf. Ana (la care nu am fost inca, poate curand). Din acest motiv, as vrea sa cunosc mai multi romani, daca e cineva interesat... dati-mi de stire

In alta ordine de idei, sunt intr-o pozitie in care in momentul de fata angajez de zor, am angajat cativa oameni si inca mai am 3 pozitii disponibile, asa ca ma gandesc ca s-ar putea sa fie romani care lucreaza in software quality assurance. Daca da, si va cautati de lucru, spuneti-mi si poate aranjam ceva, macar interviu si vedem cum merge.

Sper ca lumea citeste forumul asta, desi nu sunt 100% convins, dar... worth a try.

Numai bine,
    Florin

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de gfursu Vezi post
    Salutari cordiale,

M-am mutat de curand in Jacksonville, dupa 14 ani in Canada.
    Am stiut la ce vin aici, stiu ca nu e cel mai superb oras, dar nici cel mai rau. De doua luni sincer nu am gasit foarte multe lucruri negative. Comentariile anterioare ca ar fi 80% negri si 15% mexicani mi se par complet exagerate, depinde de zona.
    Am venit aici pentru ca am fost head-hunted pentru o pozitie de software quality assurance manager, m-au adus din Toronto. In cercul in care lucrez, sincer, nu avem negri decat doua femei de serviciu, mai multi negri programatori am vazut in Toronto decat aici. Nici mexicani nu am vazut. Asa ca depinde de locurile de munca, probabil...
    Am fost in Nord si Vest, e adevarat, e cartier in care 80% sunt negri, dar in Southside e 90% alb probabil, cel putin asa vad eu.

In fine, nu din cauza asta scriu.

De cand sunt aici nu am intalnit decat o persoana din Romania, cand m-a lovit cineva din spate la un semafor, si politista care a venit a fost Romanca, asa am aflat de biserica Sf. Ana (la care nu am fost inca, poate curand). Din acest motiv, as vrea sa cunosc mai multi romani, daca e cineva interesat... dati-mi de stire

In alta ordine de idei, sunt intr-o pozitie in care in momentul de fata angajez de zor, am angajat cativa oameni si inca mai am 3 pozitii disponibile, asa ca ma gandesc ca s-ar putea sa fie romani care lucreaza in software quality assurance. Daca da, si va cautati de lucru, spuneti-mi si poate aranjam ceva, macar interviu si vedem cum merge.

Sper ca lumea citeste forumul asta, desi nu sunt 100% convins, dar... worth a try.

Numai bine,
    Florin
    Bine ai venit!

De citit se citeste, acum ramane de vazut daca citesc si cei din zona ta.

Daca mai ai pozitii disponibile, poate e bine sa postezi un anunt aici pe forum.

Data înscrierii
    17.12.2014
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Salut,

Sunt cativa Romani in Software aici in Jacksonville.

Unde lucrez eu eram la un timp 4-6 Romani, acum au ramas 3. Toti programmatori.

Mai stiu pe la alte firme unde lucreaza Romani ca programmatori... dar nu stiu pe nimeni care face QA...

Data înscrierii
    27.01.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua,
    As vrea sa vizitez Jacksonville-ul, anul acesta. Probabil in iunie sau iulie, pentru 2 saptamani, cu intentia de a aranja relocarea familiei, in acest oras.
    In acest moment detin doar viza turistica care va expira in 2018 si nu am beneficiat de ea paan acum.
    Am decis sa scriu aici pentru ca mi s-a parut cel mai potrivit pentru a lua pulsul traiului in US, chiar East.
    Asadar, va rog mult, daca aveti cunostinte despre raspunsurile intrebarilor mele sau alte detalii pe care ar trebui sa le cunosc, fiind vitale, scrieti-mi!
    1: Pentru aceste 2 saptamani in care voi veni, as avea nevoie de o cazare. Voi fi doar eu si ma gandeam la un motel, ceva, fara pretentii de foarte mare confrot, dar sa am facilitati la transport, un costredus si o locatie cat mai sigura.
    2: Daca vin din Bucuresti, Romania, care ar fi cea mai economicaruta pentru a ajunge in Jacksonville>
    3: Daca vin doar "turist", in prospectie, pot sa obtin permis de conducere in aceste 2 saptaman> Am inteles ca e cel mai bine sa iei permisul cum ajungi. Zvonuri. Daca se poate, cu ce acte trebuie sa ma prezint, ce bani si ce cunostinte>
    4: ID number sau Security sau mai stiu eu ce, se obtine doar in cazul rezidentilor sau a Green Card-ului>
    5: Daca ar fi sa locuiesc pentru o foarte buna bucata de timp si as avea nevoie de o casa (single family) cu 2, 3 dormitoare si 2 bai, ce zona ar fi mai linistita, cu un acces usor la mijloace de transport, scoli (prescolar sau scolar), parc, mall sau magazine alimentare, sau un drum cat mai usor catre plaja, zona linistita si sigura> Bugetul ar fi de 1700 USD pe luna, cu utilitatile incluse.
    Cam astea ar fi primele intrebari.
    As vrea sa mentionez ca pregatirea mea este deinginer constructor, am un Master la ASE si am absolvit Facultatea de Drept, la Universitatea Bioterra in Bucuresti.
    Hobby: fotografie, masini-motociclete, tuning, organizari evenimente, etc.
    In Romania, momentan sunt parte integranta intr0un mare proiect de constructie care va lua sfarsit in mai-iunie 2015.
    Va multumesc anticipat!

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

1. -
    2. București - Londra - Charlotte - Jacksonville
    3. Nu.
    4. SSN pot obține doar rezidenții.
    5. ar trebui să te gândești la o locuință care să îți asigure acces cât mai ușor la un loc de muncă.

cum inteționezi să obții viză de imigrare?
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

1. Gugaleste pentru Motel 6 si Motel 8 de exemplu in zona si o sa gasesti cu pana in $50/zi probabil.
    2. Raspunsul la aceasta intrebare il poti afla doar facand comparatie intre diverse variante de zbor. Poti folosi kayak.com sa vezi ce-ti ofera.
    3. NU. Poti conduce cateva luni cu permisul romanesc.
    4. DA, doar rezidentii.
    5. Trebuie sa te documentezi pe siteuri de specialitate in materie de cat de sigur e un anumit cartier, iar ca access la
    diverse locuri, te poti uita pe Google Maps.

Data înscrierii
    27.01.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

@Aramis_13 si Sorin: Va multumesc mult pentru raspunsurile rapide.
    Am tot cercetat gugalu' de aproape 1 an, am cateva informatii, dar vreau sa aflu si din punctul de vedere al unui roman ce locuieste acolo.
    Despre Gree Card am ca variante avocat sau pot obtine contract de munca prin compania la care lucrez acum (Israeliana ce are si in USA sucursala). Ideea e ca NU mai suport de multa vreme modul de viata din Romania, sa fiu furat din toate directiile, rautatea oamenilor, etc. Europa nu imi place, iar Jacksonville-ul este ales cu mult timp in urma ca destinatie.
    Ma intereseaza o locuinta confortabila pentru familia mea si, mai ales, copilul meu. Sper sa ma descurc financiar, sa asigur traiul. Am deja 36 ani. Poate, cam tarziu, dar am luat-o de multe ori de la capat in viata mea, asa ca n-am temeri.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •