Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 28 din 28

Subiect: Iowa

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.222
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de manolica1 Vezi post
    .. persoana pe care el o lauda e varza, intr-un fel e bine ca "timpu trece, leafa merge'' si muncesc si mai putin, dar asa prostie n-am vazut in viata mea....
    Si puturosi frate ..paseaza responsabilitatile lor altora cu o lejeritate si nesimtire iesita din comun. Ahhh ..can you do me a favor? Sigur ca da ..
    Eu de cand m-a fentat la bonus de jumate din suma crezand ca-s mai tanar si mai bleg desi firma o duce grozav si-s lideri autoritari pe piata si desi am muncit intr-un an cat cel de dinainte pe pozitia mea in 3, desi i-am descurcat mereu ca toate oalele sparte ajung la Gigi, mi-a lasat un gust amar si am redus motoarele la half thrust ..mai am un an si un pic si ii bag in ***** ma-sii.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Pentru astia mai tinerei si mai putina experienta ;)

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.222
    Putere Rep
    32

Implicit

Asa este Sorine, trebuie sa "play the game".
    Principiul "hard work pays off" este si el adevarat, insa dupa ce tragi tare sa anulezi niste "handicapuri" cum ar fi: nu ai o diploma la fel de valoroasa, nu esti femeie, nu esti negru, nu esti gay, nu esti mai in varsta, nu ai relatii, nu esti american nascut aici, nu esti spanish, nu esti disabled, nu te-ai nascut cu 3 oo, etc, atunci cand ajungi un sef mai mic te loveste cu adevarat realitatea in moalele capului si iti dai seama ca de fapt nu esti evreu..
    Locomotiva de care e legata trotineta de care sunt si eu agatzat cu degetul mic de la mana stanga se afla la tine in spatele blocului ..pe East Randolph unul din zgarie norii aceia mari.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

experienţele povestite de voi de la locurile de muncă sunt după părerea mea dezabantajele de a lucra într-o firmă mai mică. în general românii din nord america îşi fac datoria la locul de muncă şi poate chiar mai mult de atât dar se pare că nu este un criteriu de a fi recompensat întotdeauna. şi eu am lucrat pentru o firmă timp de 3 ani, şeful era tare mulţumit de mine şi numai el, mi-a tot dat îndatoriri şi eu făceam faţă la toate, mă lăuda de nu se poate dar la bani nici gând să-mi dea cât meritam. mi-am căutat alt servici şi i-am dat 2 săptămâni notice. a fost foarte supărat că plec dar nu mi-a făcut nicio ofertă şi nici nu m-a întrebat cât vreau ca să stau.

Într-un an de zile cât am lucrat la celălalt loc de muncă m-a sunat de 3 ori să mă convingă să mă întorc, abia a 3-a oară a acceptat să mă plătească cât am cerut, adică aproape dublu de cât mă plătea înainte şi m-am întors.

Am aflat că avea 3 angajaţi care făceau jobul meu cât timp am fost plecată şi tot nu era mulţumit de ei. Acum sunt mulţumită, la el de 2 ani şi ceva dar tot o să-mi caut altceva şi mai bun din punctul de vedere al banilor, aşa trebuie procedat tot timpul cât ştii că poţi şi mai bine dar e vorba de comoditate şi complacerea în situaţia respectivă.

Aramis, eu cred că se merită sacrificiul relocării dacă serviciul e mai bun, până la urmă omul se obişnuieşte cu toate şi cât timp ai înţelegere în familie şi linişte sufletească la locul de muncă, îţi poţi face viaţa frumoasă oriunde.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

ca și în iubire, unde banii nu aduc fericirea dar o întrețin, a;a e și aici. dacă nu-mi place o muncă, nu-mi place și gata, oricâți bani mi-ar da, n-o fac.

locul de muncă nu știu cât de grozav o să fie, sper să fie. o singură parte negativă e că e unionizat. am avut niște experiențe nu prea plăcute înainte (aceeași companie, locație diferită) și ăsta e singurul lucru neclar pentru mine.
    compania e grozavă (deținută de Fiat) și am avut parte de oameni de treabă (cu ceva excepții) înainte. practic mă întorc la aceeași companie de unde am plecat anul trecut și unde am stat doi ani.
    ș-apoi e în Iowa. sper să nu mor de plictiseală pe acolo...
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 20.04.2014 la 17:05.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.222
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    experienţele povestite de voi de la locurile de muncă sunt după părerea mea dezabantajele de a lucra într-o firmă mai mică.
    Daca te refereai si la mine, dimpotriva ..aveau 48,000 de angajati in 2012. Din experientele mele si ale altor cunoscuti, e mai bine sa lucrezi pentru o firma mica, posibil sa te trateze mai ca pe un apropiat, pe cand intr-o companie mare esti un numar pe hartie.

Bill Watterson

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Daca te refereai si la mine, dimpotriva ..aveau 48,000 de angajati in 2012. Din experientele mele si ale altor cunoscuti, e mai bine sa lucrezi pentru o firma mica, posibil sa te trateze mai ca pe un apropiat, pe cand intr-o companie mare esti un numar pe hartie.
    nu, nu m-am referit la tine în special ci în general. 48,000 de angajaţi?! wow! e un punct de vedere interesant ce spui, dacă stau să mă gândesc bine, la compania unde sunt poate tocmai asta mi-a plăcut, modul în care am fost tratată, apreciată şi felul în care fiecare încearcă să facă o treabă bună, în comparaţie cu firma la care am fost pentru un an, firmă mare în care fiecare încerca să tragă timpul de păr ca să facă overtime şi cum de la cel mai mic angajat până la manageri şi vicepresident, nimănui nu-i păsa cu adevărat de mersul companiei, ca dovadă de când patronul iniţial a vândut-o, a mai fost vândută încă de 2 ori, asta în decurs de mai puţin de 5 ani.

Aramis, sunt sigură că n-o să te plictiseşti, fiecare loc are şi ceva frumos. Gurile rele spun că industria automotivă în nord america are fi la pământ aşa este?

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

nu știu că nu lucrez în automotive. produsele firmei au însă cerere.
    plecat de-acasă.

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •