Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Study Visa

Data înscrierii
    26.02.2014
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit Study Visa

Buna tuturor. Sunt noua pe forum si vreau sa merg in Canada cu viza de studii. Voi posta situatia mea in speranta de a fii de ajutor si ajutata cu etapele ce trebuie parcurse pentru a obtine viza de studiu.

M-am inscris la University of Alberta si momentan astept raspunsul daca sunt acceptata sau nu. In speranta ca va fii totul bine vreau sa pun niste intrebari. Din ce am inteles documentele trebuie sa fie traduse in Engleza sau Franceza, asta ar include si extrasele de cont bancar plus legalizare? De asemenea, nu prea inteleg intregul proces de aplicare. Dupa ce voi aplica online ce se intampla mai departe? Trebuie trimis pasaportul la ambasada sau am inteles eu gresit? Fiind rezidenta permanenta in Italia, se poate trimite la Roma?
    Am observat pe alte forumuri ca multi studenti scriu o declaratie de intentie, este necesara? Ajuta cu ceva?

Va multumesc si o zi buna sa aveti.
    Ultima modificare făcută de Unii31; 15.04.2014 la 07:20.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

doar o mică corecție: cu viză de studii nu emigrezi.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    26.02.2014
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Da, aveti dreptate. Am corectat.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Ai studiat cu atentie aceasta pagina?
    http://www.studyincanada.ualberta.ca...inClasses.aspx

Data înscrierii
    26.02.2014
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Da, multumesc frumos Sorin.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Bună Unii31 şi bine ai venit pe acest forum!

Paşaportul îţi vor cere ei să-l trimiţi la ambasadă în cazul în care acceptă să-ţi dea viza. până atunci însă după aplicarea online este posibil să te contacteze cerând alte informaţii sau documente suplimentare.

Declaraţia de intenţie (cred că te referi la "cover letter") o poţi face şi trimite dacă e corect formulată, nu strică să aibă o idee de la bun început despre scopul şi detaliile aplicaţiei tale, dă o oarecare notă de profesionalism şi cunoaşterea limbii engleze dar de ajutat în ce priveşte luarea deciziei nu cred că ajută prea mult.

Dacă eşti rezident permanent în Italia, în mod sigur poţi aplica la Roma, trebuie să trimiţi dovada rezidenţei şi în general pentru tot ceea ce completezi în formularul de aplicare trebuie dovedit cu acte.

Traducerile documentelor atatşate nu sunt acceptate decât în cazul în care sunt legalizate, adică întocmite de traducători autorizaţi şi recunoscuţi de ambasadă, cum ar fi birourile notariale sau traducători cu licenţă.

Îţi doresc multă baftă în acceptarea de către universitatea din Canada dar între timp ar fi bine să verifici noutăţile, schimbările aduse pe website-ul oficial al emigrărilor în Canada în ce priveşte acest tip de viză în caz că nu ştii:

"February 12, 2014 — New rules that aim to strengthen Canada’s status as a study destination of choice for prospective international students will take effect on June 1, 2014.

The new regulations will improve services to genuine students, while protecting Canada’s international reputation for high-quality education and reducing the potential for fraud and misuse of the program.

Here is a summary of the changes
    : http://www.cic.gc.ca/english/departm...2014-02-12.asp
    Ultima modificare făcută de fifi; 15.04.2014 la 17:45.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •