Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 49 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 482

Subiect: Coltul microbistilor [3]

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.489
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de scorpiogy_gaby Vezi post

Am voie sa-l corectez pe manolica cu "Steaua v-a castiga"? S-o supara? Simpatii, antipatii, eu-s genul care mai imi var coada din cand in cand in literatura si gramatica limbii romane, cand e cazul si-i ceva putin flagrant...sper totusi sa nu fie cu suparare, ci sa se aprecieze. Diplomatia nu e oricum cel mai mare atuu al meu ...............................
    dribbling-uri spectaculoase
    Oops, cand critici pe cineva, trebuie sa ai mare grija de scrierea proprie.

Data înscrierii
    13.03.2014
    Locație
    Pitesti, Ro
    Posturi
    39
    Putere Rep
    0

Implicit

S-ar putea sa te superi pe mine, s-ar putea sa sper sa nu, dar cele 2 cuvinte inrosite n-au nicio legatura cu-a mea corectura de mai sus.
    Dribbling si atuu, tind sa cred ca nu-s tocmai cuvinte romanesti si zic ca sunt corect folosite (nu exclud sa ma si insel):

Dribbling - Dribble (En)...nu vad de ce in romana ar disparea al doilea "b" si auto-corectul l-a considerat ca si ok scris.
    Atu/Atuu - e aceeasi chestie si o stiu din jocurile de carti.

Dupa cum ziceam, vorbeam de lb romana, e normal sa mai gresesti la tastare sau sa mai pocesti unele cuvinte, doar ca unele-s evidente (gen o cratima pusa-n plus).
    Am specificat totusi ca nu tre luata in nume de rau, ci ca o observatie constructiva. Nu se dau nici note, nici prime, nici pedepse, deci smiley/zambaretu/emoticon-ul ala nervos nu tre sa fie nervos de fapt

Uite 2-3 greseli pe care le faceam de ani buni si pana nu am fost corectat si nu m-am documentat si convins c-ar fi asa, n-as fi zis ca gresesc:

-foloseam "vRoiam"...in loc de "voiam" (cum cica e corect)
    -foloseam "aibE"...in loc de "aiba" (cum cica e corect)
    - foloseam "defapt" cand e "de fapt"

si s-au mai adaugat si schimbat multe, gen "nicio", "niciun"...sunt multi care nu prea-l folosesc pe "PE CARE" in multe conversatii si-n special pe canalele de sport, la interviuri si emisiuni...e mai simplu "care", dar e si incorect.

In fine, e irelevant si oricum nu m-a ajutat la mare lucru-n viata....sa ramanem pozitivi, zic
    Ultima modificare făcută de scorpiogy_gaby; 28.03.2014 la 15:34.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.489
    Putere Rep
    10

Implicit

S-ar putea sa te superi pe mine, s-ar putea sa sper sa nu, dar cele 2 cuvinte inrosite n-au nicio legatura cu-a mea corectura de mai sus.
    Dribbling si atuu, tind sa cred ca nu-s tocmai cuvinte romanesti si zic ca sunt corect folosite (nu exclud sa ma si insel):

Dribbling - Dribble (En)...nu vad de ce in romana ar disparea al doilea "b" si auto-corectul l-a considerat ca si ok scris.
    Atu/Atuu - e aceeasi chestie si o stiu din jocurile de carti.

Dupa cum ziceam, vorbeam de lb romana, e normal sa mai gresesti la tastare sau sa mai pocesti unele cuvinte, doar ca unele-s evidente (gen o cratima pusa-n plus).
    Am specificat totusi ca nu tre luata in nume de rau, ci ca o observatie constructiva. Nu se dau nici note, nici prime, nici pedepse, deci smiley/zambaretu/emoticon-ul ala nervos nu tre sa fie nervos de fapt
    Aici vorbim romana, nu Rogleza, asa ca daca faci corecturi la limba romana, vorbeste la fel ;)
    Deci ambele cuvinte inrosite nu exista in limba romana. In rest, putem deschide alt topic pe langa cele existente deja in legatura cu gramatica limbii romane.

Daca vrei sa-ti dau linkuri cu dovezi in legatura cu ce am spus, nici o problema. Tu ai inceput. : )

Data înscrierii
    13.03.2014
    Locație
    Pitesti, Ro
    Posturi
    39
    Putere Rep
    0

Implicit

DRÍBLING, driblinguri, s. n. Driblare. ♦ Procedeu sau ansamblu de procedee tehnice folosite de un sportiv spre a-și dribla adversarul. – Din engl. dribbling.
    Sursa: DEX '98 (1998)

atú și atúŭ n., pl. atuurĭ (fr. atout d. ŕ tout, p. tot, p. toate). La joc, carte de coloare [!] care le taĭe și le bate pe cele-lalte. V. coz, tronf.
    Sursa: Scriban (1939)

Dreptate nu pot sa-ti dau si nici nu mai continui pe subiect, pentru ca nu vom ajunge curand la un consens.
    Lasam topicul pentru ce era initial destinat.

O seara frumoasa-n continuare (sperand ca aceasta discutie n-a creat neplaceri)!!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.489
    Putere Rep
    10

Implicit

Dreptate nu pot sa-ti dau si nici nu mai continui pe subiect, pentru ca nu vom ajunge curand la un consens.
    Lasam topicul pentru ce era initial destinat.

O seara frumoasa-n continuare (sperand ca aceasta discutie n-a creat neplaceri)!!
    N-ai de ce sa-mi dai dreptate, pentru ca deja am dreptate. Continuand, iti dai si mai tare cu firma in cap.
    DRÍBLING, driblinguri, s. n. Driblare. ♦ Procedeu sau ansamblu de procedee tehnice folosite de un sportiv spre a-și dribla adversarul. – Din engl. dribbling.
    Sursa: DEX '98 (1998)

atú și atúŭ n., pl. atuurĭ (fr. atout d. ŕ tout, p. tot, p. toate). La joc, carte de coloare [!] care le taĭe și le bate pe cele-lalte. V. coz, tronf.
    Sursa: Scriban (1939)
    In legatura cu "atu", ai scos din context acea propozitie cu "atuu". In fraza ta initiala vorbeai de "atu" ca si avantaj, nu ca o carte de culoare, in caz ca ar fi folosit acel cuvant.

Exemple de definitii corecte ale cuvantului (chiar si pentru jocul de carti):
    http://www.avocatnet.ro/content/arti...#axzz2xM6O8Oy2
    http://www.webdex.ro/online/dictiona...bii_romane/atu

Si resurse care pur si simplu nu gasesc cuvantul "atuu":
    http://www.webdex.ro/online/dictiona...ii_romane/atuu

Avand in vedere ca am lamurit-o cu "atu", sa trecem la "dribling", la care te bati cu propriile arme. Deci chiar tu ai postat definitia in care cuvantul romanesc e "dribling". Ca vine din cuvantul englezesc "dribbling" nu te ajuta cu absolut nimic in incercarea de a dovedi ca nu ai gresit. Toti gresim, iar important e sa recunoastem cand gresim, in loc sa ne umplem de penibil venind cu demonstratii care sunt total pe langa subiect. Ai atacat un forumist pentru o greseala gramaticala, m-ai obligat sa-ti raspund cu aceeasi moneda. Puteai s-o lasi asa si totul se uita, in schimb ai preferat sa-ti tai singur craca de sub picioare.

In ceea ce ma priveste, nu, discutia nu mi-a provocat nici o neplacere.
    Ultima modificare făcută de sorin; 29.03.2014 la 07:41.

Data înscrierii
    13.03.2014
    Locație
    Pitesti, Ro
    Posturi
    39
    Putere Rep
    0

Implicit

O treaba buna: isi revine putin ManU. A fost condusa de Aston Villa si a revenit cu 2 reusite ale lui Rooney. E 2-1, la pauza...aici se difuzeaza pe Eurosport.
    Cine n-are un Rooney, sa-si cumpere

A invins pana la urma cu 4-1, yeeeey!!

Acum incepe Chelsea - Crystal Palace si la 19:30 va fi derby-ul Manchester City - Arsenal. Vizionare placuta!!
    Ultima modificare făcută de scorpiogy_gaby; 29.03.2014 la 08:47.
    If life gives you lemons, you'd better make a lemonade!!

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.280
    Putere Rep
    40

Implicit

in meciul cu ManU al treilea gol a lui Mata a fost ametit rau.
    Bayern a facut 3-3 acasa cu Hoffenheim.nu i-am vazut de mult asa de dezorientati,nimic nu le-a reusit. mi-a placut comentatorul.mai sa faca pe el de bucurie ca in sfarsit s-a gasit o echipa care sa faca egal la Bayern acasa.

Data înscrierii
    13.03.2014
    Locație
    Pitesti, Ro
    Posturi
    39
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    in meciul cu ManU al treilea gol a lui Mata a fost ametit rau.
    Bayern a facut 3-3 acasa cu Hoffenheim.nu i-am vazut de mult asa de dezorientati,nimic nu le-a reusit. mi-a placut comentatorul.mai sa faca pe el de bucurie ca in sfarsit s-a gasit o echipa care sa faca egal la Bayern acasa.
    Eh, sunt deja campioni si un egal, in care mai marcheaza si 3 goluri, nu e chiar rau...daca dezorientati dau 3, iti dai seama concentrati ce fac.
    Nu-i bai, e strategie...sa scrie-n presa si sa para ca-s dezorientati, ca apoi sa se axeze mai mult pe UCL si Cupa (in cazul in care mai sunt in Cupa, ca nu cunosc).

In UCL vom fi "adversari", ca sa zic asa...dar plecati cu sansa 1 desigur, tinand cont de formele in care se regasesc cele 2 echipe.
    Asa ca: fie ca cea mai buna sa castige

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.280
    Putere Rep
    40

Implicit

mingea este rotunda,nu putem prevedea ce ne asteapta..meciul de ieri nu mai avea nici o importanta pentru castigarea campionatului,dar cand joaca cu Bayern si ultima clasata este de nerecunoscut. alearga de parca le cresc aripi la picioare si toate fac un pressing foarte agresiv pe tot parcursul meciului. din meciul de ieri ne-am ales cu Thiago accidentat si o gramada de energie consumata inutil. energie de care vom avea nevoie in meciul de marti seara.

Data înscrierii
    13.03.2014
    Locație
    Pitesti, Ro
    Posturi
    39
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    mingea este rotunda,nu putem prevedea ce ne asteapta..meciul de ieri nu mai avea nici o importanta pentru castigarea campionatului,dar cand joaca cu Bayern si ultima clasata este de nerecunoscut. alearga de parca le cresc aripi la picioare si toate fac un pressing foarte agresiv pe tot parcursul meciului. din meciul de ieri ne-am ales cu Thiago accidentat si o gramada de energie consumata inutil. energie de care vom avea nevoie in meciul de marti seara.
    Toti dau mai mult cu primele clasate, in orice campionat. Asta pentru ca pe de-o parte se considera ca le mai spala din pacate si sunt mai bine vazuti de fani, pe care i-au suparat pana la surpriza pe care au provoca-o. Dar nu fac altceva decat sa-i incurce pe cei din frunte, cand ei de fapt, cu cei din jurul lor tre sa se dueleze mai agresiv, in meciurile directe. Dar asa e mentaliatea..d-aia sunt unde sunt echipele mici. Si din cauza diferentei de investitii...care de multe ori e de domeniul orazniciei.

Pagina 3 din 49 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •