Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: SUA - mai pot ajunge-acolo? Locuri de munca in Logistica?!

Data înscrierii
    13.03.2014
    Locație
    Pitesti, Ro
    Posturi
    39
    Putere Rep
    0

Implicit SUA - mai pot ajunge-acolo? Locuri de munca in Logistica?!

Salutare tuturor,

Ma numesc Gabriel, sunt din Pitesti, nu mai lucrez din aprilie 2013 si-mi caut de lucru atat pe teritoriul tarii, cat si-n Europa si chiar si pe alte continente. Motivul pentru care scriu aici este urmatorul: in vara anului 2006, pe perioada vacantei de 3 luni dintre anii 2-3 de facultate, am aplicat si-am reusit sa obtin o viza Work&Travel pentru SUA, prin intermediul ZipTravel si-am trait o experienta minunata, am lucrat intr-un parc de distractii la Six Flags Magic Mountain, California, fiind cazati in Valle del Orro, Santa Clarita, Valencia, C.A.. Spre sfarsitul sederii acolo, am lucrat si la Macy's, pentru aproximativ o luna. Sunt multe de povestit si n-as vrea sa plictisesc pe nimeni...am avut sansa mea, ceva ocazii si ceva alegeri neinspirate...si din pacate am revenit in Romania.

Ideea e c-am muncit acolo, am avantajul de-a fi obtinut viza pe perioada determinata, de-a avea un Social Security Number (available for work only - care cred ca e valabil pe viata), imi facusem si un ID card, ce-a expirat...dar odata revenit in tara, am terminat si studiile in cadrul facultatii si un Master in Logistica, am acumulat si 5,5 ani in logistica in 2 mari companii din tara, cunosc 3-4 limbi straine, permis de conducere categoria B si as vrea tare mult sa revin in SUA.

Ce posibilitati mai am sa fac asta, acum la 29 de ani, cu studiile terminate, fara o locuinta pe numele meu, fara un job momentan, fara sa fiu casatorit?! Stiu ca ce-am enumerat aici ar fi fost considerate atuuri, in ceea ce priveste tentativa mea de-a obtine o noua viza pentru SUA, fiind oarecum garantii, radacini ale mele ce-ar asigura revenirea mea in tara. Mi-ar placea sa calatoresc in toata lumea, dar la un moment dat, sa si revin la o "acasa", la familie si prieteni.

Poate nu este cel mai profesionist post de pe-aici, poate e chiar off-topic, dar fiind la inceput...am zis ca poate gasesc cativa binevoitori ce-ar putea da niste ponturi, o mana de ajutor intr-un fel sau altul. Ar fi multe de povestit si mult de detaliat pe acest subiect si pe multe altele, dar asta doar in functie si de interesul vostru.

Multumesc pentru atentia acordata, sperand ca n-am plictisit prea mult si sper sa ne reauzim intr-o conversatie constructiva!!
    Sanatate si numai bine!!!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.520
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de scorpiogy_gaby Vezi post
    Ce posibilitati mai am sa fac asta, acum la 29 de ani, cu studiile terminate, fara o locuinta pe numele meu, fara un job momentan, fara sa fiu casatorit?! Stiu ca ce-am enumerat aici ar fi fost considerate atuuri, in ceea ce priveste tentativa mea de-a obtine o noua viza pentru SUA, fiind oarecum garantii, radacini ale mele ce-ar asigura revenirea mea in tara. Mi-ar placea sa calatoresc in toata lumea, dar la un moment dat, sa si revin la o "acasa", la familie si prieteni.
    Posibilitatile sunt destul de reduse pentru SUA. Eliminand viza de turist peste care nu recomand nimanui sa ramana, mai raman ca si variantele cele mai populare viza H1B, loteria vizelor si casatorie cu cetatean american.

In alta ordine de idei, Canada inca ramane o optiune mult mai la indemana decat SUA, daca indeplinestii conditiile necesare si-ti poti depune dosarul.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    ...In alta ordine de idei, Canada inca ramane o optiune mult mai la indemana decat SUA, daca indeplinestii conditiile necesare si-ti poti depune dosarul.
    Sorine, dacă te referi la aplicarea pentru rezidenţă din afara Canadei, procesul lung şi costisitor, nu se încadrează, n-auzişi ce zise omul, n-are servici, n-are casă, n-are familie, adică 3 dintre cerinţe, zero, poate tot căutând ca şi pentru state, un angajator care să fie dispus să-i facă un contract şi să aştepte până îşi obţine viza.

şi-n afară de asta, el a fost în California de i-a plăcut, cui nu?! unde-l trimiţi în Canada, pai când o da el mititelul de -46 de grade de-ţi îngheaţă păru-n nas, se lipseşte de tot )

Data înscrierii
    20.11.2014
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna eu sunt de o saptamina prin atlanta

Am stat 15 ani un franta

Si as avez cineva posibilitati

editat de pisoi: fuzionat postari repetate, foloseste butonul de edit si adauga comentarii daca nu primesti raspuns imediat
    Ultima modificare făcută de Pisoi; 20.11.2014 la 15:43.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •