Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 31 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 301

Subiect: Ce am mai gatit bun astazi? [2]

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Confirm, asa este!
    Am vazut poza asta intr-un ziar, nu este productie din efort personal!!! ... nu prepar sau mananc ciorbe!!!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.218
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de Olga Vezi post
    ..poza .., nu este productie din efort personal!!!!
    E pe naiba? Ce isteatza sunteti dimineata, pe cuvant! Stiti cumva si cati sateliti naturali are Pamantul?
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    19.10.2008
    Posturi
    150
    Putere Rep
    15

Implicit

Extraordina poza Profit de ocazie, pentru ca nu cred ca am schimbat mesaje pe forum pina acum, sa te felicit ca nou si tinar tatic si sa va doresc la toti 3 sa aveti parte de sanatate si cit mai multe bucurii si momente minunate, pe care te sfatuiesc sa nu uiti sa le imortalizezi. Zilele trecute am urmarit niste momente din astea, de cind copilul meu era mai mic cu aproximativ 13 ani si nici macar nu stiam ca am asa filmulet dragut in casa. De departe bate orice family movie de la TV

Am gasit si eu ceva ce a crescut la mine in gradina - sint bucuroasa sa creasca ceva, indiferent de forma si anatomie.

Zilele trecute manolica zicea de fritatta. Eu i-as fi spus omleta, pentru ca intotdeauna nu m-am multumit doar cu oua batute, a trebuit sa le mai adaug cite ceva. Si pentru ca am avut niste salsa in casa am imbunatatit-o cu niste avocado taiat cubulete si patrunjel (idee pentru Pisoi). In loc de nachos prajesc pita la cuptor, mie imi place mai mult - chiar se poate pune pita direct in toaster si e gata mai repede.

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Ce isteatza sunteti dimineata, ...
    "La nuit porte conseil"

Data înscrierii
    19.10.2008
    Posturi
    150
    Putere Rep
    15

Implicit

Citat Postat în original de livia Vezi post
    Stiu sigur un loc unde cresc, doar sa-mi fac timp sa ajung ca e un pic cam departe de mine dar chiar mi-a intrat in cap sa merg anul asta acolo. Sun chiar acum niste amici care locuiesc in zona aia, e pe langa un rau, sa ma anunte cand apar. Ultima data cand am fost la ei, era vara si erau batrane. Cand am mancat am mancat de la un alt amic, are in curte pe langa gard, dar are putine, aproape ca ne-au ajuns cat sa le gustam, nu sa mancam pe saturate.
    Urzicile in general cresc pe linga o apa. Nu zic ca sint fix pe malul apei, dar undeva e o apa in apropiere. In Toronto le-am descoperit prima data acum mai bine de 15 ani, pe malul unui riu care e la citeva minute de casa si de atunci maninc de cite ori imi amintesc. Daca stii locul unde sint urzicile, chiar daca sint batrine, le culegi pentru ceai. Iti notezi cu exactitate locul de unde ai rupt frunzele batrine si revii intr-o saptamina doua si gasesti frunze proaspete. Eu am in curte doar atitea cite rup sa fac ceai direct din frunza neuscata si sa-mi pun in smoothies. Pentru asta nu e nevoie decit de 2-3 plante care se vor regenera din primavara pina in toamna.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de qualia Vezi post
    Urzicile in general cresc pe linga o apa. Nu zic ca sint fix pe malul apei, dar undeva e o apa in apropiere...
    ...pe la mine prin ograda nu e nici o apa, decat furtunu'! ...e mai convenabil si economic sa facem cativa pasi sa ne urzicam decat sa drive cateva sau multe mile pana "langa o apa" ...
    ...dupa ce culegem "tineretea"din ograda pt pofte, lasam "batranele" sa faca seminte ...si sa debiteze/genereze alte seminte pt o noua runda de placere!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.218
    Putere Rep
    32

Implicit

"La nuit porte conseil"
    Vai, doamna Olga, dar ce sofisticata sunteti! Ce limba e aia acolo de vorbiti, franceza?
    Ce faci si dumneata in seara asta, punem o fustita scurta la limuzina sa iesim in sat ..aratam varicea de pe pulpitza stanga in timp ce sugem un JeBeu pe gheata si poate get lucky?!
    Oricum maine nu avem program ca suntem la pensie, sau poate facem un part time la casierie la grocery store sa mai suplinim SS-ul ..cine poate ca sa stie?

Citat Postat în original de qualia Vezi post
    .. Profit de ocazie, pentru ca nu cred ca am schimbat mesaje pe forum pina acum, sa te felicit ca nou si tinar tatic si sa va doresc la toti 3 sa aveti parte de sanatate si cit mai multe bucurii si momente minunate..
    Multumesc frumos Qualia !
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

sau poate facem un part time la casierie la grocery store sa mai suplinim SS-ul ..cine poate ca sa stie?
    O sa mergi cu casiera de schimb de la market la un JeBeu ... eu am de facut sarmale si taxele.

suplinim = inlocuim
    suplimentam = marim o suma sau altceva, prin adaugare de o cantitate suplimentara la cea initiala

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.218
    Putere Rep
    32

Implicit

O sa mergi cu casiera de schimb de la market la un JeBeu ... eu am de facut sarmale si taxele.

suplinim = inlocuim
    suplimentam = marim o suma sau altceva, prin adaugare de o cantitate suplimentara la cea initiala
    Oh la la domna Olga, dar prea repede va excitati. Am zis bine sa suplinim, stiti bine ca in America ne invata sa nu atentam la SS pana la 140 de ani, iar dvs sunteti de abea la a doua tinerete..
    Iar faceti sarmale? Ca mi s-a facut mie rau citind ..ati facut sarmale de 23 de ori in doua luni. Cand o sa incepeti sa luati ceva lectii de gatit de la Manolica??

Bill Watterson

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Cand o sa incepeti sa luati ceva lectii de gatit de la Manolica??
    Eu nu iau lectii de la nimeni de niciun fel ... am un temperament racoros, deloc excitant asta ma tine la nivel de plutire.

Pagina 3 din 31 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •