Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 31 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 301

Subiect: Ce am mai gatit bun astazi? [2]

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Stiu sigur un loc unde cresc, doar sa-mi fac timp sa ajung ca e un pic cam departe de mine dar chiar mi-a intrat in cap sa merg anul asta acolo. Sun chiar acum niste amici care locuiesc in zona aia, e pe langa un rau, sa ma anunte cand apar. Ultima data cand am fost la ei, era vara si erau batrane. Cand am mancat am mancat de la un alt amic, are in curte pe langa gard, dar are putine, aproape ca ne-au ajuns cat sa le gustam, nu sa mancam pe saturate.

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Nici loboda nu se gaseste ... doar o planta decorativa cu flori multicolore care seamana la frunze cu urzica dar nu cred ca este comestibila, insa frunze de cactus "limba soacrei" numit nopalito se mananca.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Loboda se gaseste, prima data am cumparat seminte on line, din cea verde. Apoi mi-a trimis Pisoi din cea rosie. A fost cumsecade si mi-a trimis si seminte si plante de-o ciorba la pachet. A fost un adevarat festin, cred ca era cam pe vremea asta.

Uite loboda in state aici http://forum.romanian-portal.com/sho...ghlight=loboda si daca rasfoiesti mai mult gasesti si pozele cu cea de la mine din gradina. Nu am decat o gradina mica de zarzavat dar loboda e la loc de cinste.

Posibil sa cresca si la tine in zona, nu ma pricep dar motanul californian face "cura de loboda" in fiecare an pe vremea asta.

La mine iese prin mai .

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Nici leusteanul nu se prinde in Phoenix din cauza aerului extrem de uscat. S-a adus din Oregon si Ohio radacina si seminte si la nimeni nu s-a prins nici in ghivechi macar. Un roman a instalat un sistem de aburi direct pe planta si-i creste frumos langa casa insa si solul in curtea lui este altfel ca sta departe de mine. La mine e plin cu pietre curtea ca sint aproape de un deal, cum mergi spre vest se schimba. La fel si cu loboda, cred ca tot din cauza caldurii nu se arata. Azi am vazut o planta printre balarii, las mereu un loc neatins sa vad ce mai iese la suprafata primavara, nu-l transplant, poate ajunge pana la seminte sa se imprastie prin acel loc si sa creasca natural. Multi au vazut ca mine o planta cateva zile numai si a disparut. In California aerul are umezeala ridicata, 20% azi, la noi 7%.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de livia Vezi post
    Mi-e dor de urzici, am vorbit azi cu mama si taman facuse o oala de ciorba de urzici. O singura data am avut ocazia sa mananc aici, la niste amici.
    ...gagico! ...io nu te-am auzit pana acum de urzici! ...maine iti pun la posta niste seminte!

Citat Postat în original de manolica1 Vezi post
    greu cu urzicile aici, mi se pare ca o singura data am gasit...
    ...baga-mi adresa pe pm si-ti trimit si tie cateva, tot maine!

Citat Postat în original de Olga Vezi post
    Nici loboda nu se gaseste ... doar o planta decorativa cu flori multicolore care seamana la frunze cu urzica dar nu cred ca este comestibila, insa frunze de cactus "limba soacrei" numit nopalito se mananca.
    ...gata m-am hotarat! ...daca ne intalnim la Starbucks iti aduc un buchet de "urzici cu loboda"!

Citat Postat în original de Olga Vezi post
    Nici leusteanul nu se prinde in Phoenix din cauza aerului extrem de uscat. S-a adus din Oregon si Ohio radacina si seminte si la nimeni nu s-a prins nici in ghivechi macar. Un roman a instalat un sistem de aburi direct pe planta si-i creste frumos langa casa insa si solul in curtea lui este altfel ca sta departe de mine. La mine e plin cu pietre curtea ca sint aproape de un deal, cum mergi spre vest se schimba. La fel si cu loboda, cred ca tot din cauza caldurii nu se arata. Azi am vazut o planta printre balarii, las mereu un loc neatins sa vad ce mai iese la suprafata primavara, nu-l transplant, poate ajunge pana la seminte sa se imprastie prin acel loc si sa creasca natural. Multi au vazut ca mine o planta cateva zile numai si a disparut. In California aerul are umezeala ridicata, 20% azi, la noi 7%.
    Olguta, banuiesc ca ai si sauna la palat! ...leusteanu' ii place sa fie alintat cu umiditate, asa ca baga-l in ghivece mari si pune-le acolo, sau in baie! ...daca ie si WC-ul in locatie ai grije sa fie geamul deschis si sa lasi lumina aprinsa noaptea! ...plantele astea parsive au nevoie de caldura, lumina si umiditate ...iar pt o crestere mai rapida poti sa le si canti ceva ...fo' arie de Rigoletto!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.520
    Putere Rep
    10

Implicit

Eu pot sa culeg urzici cu sacul daca vreau de-a lungul lui Fox River. Trebuie doar sa ma "trezesc" pana nu se trec.

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ... daca ie si WC-ul in locatie ...
    nu ieste in locatie dl Rigoletto!!! ... in indian rezervation nu este asa ceva langa satra. Eu rezist si fara leustean, am mentionat doar ca nu se acomodeaza la clima locala precum urzica, loboda si multe alte plante.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

...gagico! ...io nu te-am auzit pana acum de urzici! ...maine iti pun la posta niste seminte!

Multam de oferta, beleaua la mine e ca nu am gradina mare, cum ti-am zis. Acum am tema de casa pe unde as gasi loc sa pun semintele. Ca sa faci o ciorba ca lumea e nevoie de multe, ar trebui sa scot florile ca sa plantez urzici. Ma gandesc la un plan B acum, sa le plantez la niste prieteni care au teren mult, de taie iarba cu tractorul si sa facem recolta 50-50.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.243
    Putere Rep
    33

Implicit

...leusteanu' ii place sa fie alintat cu umiditate ..
    Confirm, asa este! Dupa cum e usor de observat desperarea, doamna Olga ar da zile de la dansa sa mai creasca si la ea in batatura de-o ciorba..

"The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    22

Implicit

multumesc, pt oferta dar sunt lenes cand e vb de legume, am spatiu căcălău....

aaaa am uitat, mi-a trimis mama leustean uscat si mai pune nevasta la ciorba...

pt azi avem Muschi de porc la cuptor cu cartofi si mamaliga... mamaliga nu e home made...

Ultima modificare făcută de manolica1; 17.03.2014 la 09:23.
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Pagina 2 din 31 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •