Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Pot spera la Canada ?

Data înscrierii
    08.03.2014
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit Pot spera la Canada ?

Buna, sint Sorin, cum as putea sa aflu daca am sanse sa emigrez in Canada- nu stiu pe nimeni acolo, doar vorbesc bine engleza, nu am experienta in domeniile din lista aia smechera... ceva sfaturi ?
    Multumesc.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Bună Sorine si bine ai venit pe acest forum!

Toată lumea are dreptul să spere şi să apire la Canada, de ce nu şi tu?! nu ştiu la ce listă te-ai uitat tu dar ca să putem să-ţi dăm sfaturi trebuie să ne dai ceva mai multe detalii. pentru început îţi sugerez să studiezi puţin acest topic: http://forum.romanian-portal.com/sho...unge-in-Canada unde s-au explicat şi discutat mai multe variante de emigrare şi apoi să te gândeşti care ar fi cea mai potrivită pentru tine. în funcţie de asta te putem ajuta cu sfaturi mai concrete, altfel fiecare poate înşira pagini întregi cu informaţii care poate nu se aplică în cazul tău.

Numai bine şi te aşteptăm cu întrebări mai concrete!

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    ... nu ştiu la ce listă te-ai uitat ...
    La lista de meserii si profesii cautate in Canada, acolo se explica deloc clar ce prefera ca se foloseste un limbaj britanic la categoriile de educatie si experienta in munca, care pentru unu care prima oara se uita pe un act strain, chiar intra in ceatza densa!!!

Eligible occupation
    (by National Occupational Classification [NOC] code) Number of complete applications counted towards the 300 sub-cap Footnote 1
    0211 Engineering managers 300 (Cap reached) Footnote 2
    1112 Financial and investment analysts 300 (Cap reached) Footnote 2
    2113 Geoscientists and oceanographers 91
    2131 Civil engineers 300 (Cap reached) Footnote 2
    2132 Mechanical engineers 300 (Cap reached) Footnote 2
    2134 Chemical engineers 300 (Cap reached) Footnote 2
    2143 Mining engineers 12
    2144 Geological engineers 12
    2145 Petroleum engineers 136
    2146 Aerospace engineers 64
    2147 Computer engineers (except software engineers/designers) 300 (Cap reached) Footnote 2
    2154 Land surveyors 42
    2174 Computer programmers and interactive media developers 300 (Cap reached) Footnote 2
    2243 Industrial instrument technicians and mechanics 166
    2263 Inspectors in public and environmental health and occupational health and safety 300 (Cap reached) Footnote 2
    3141 Audiologists and speech-language pathologists 26
    3142 Physiotherapists 300 (Cap reached) Footnote 2
    3143 Occupational Therapists 69
    3211 Medical laboratory technologists 300 (Cap reached) Footnote 2
    3212 Medical laboratory technicians and pathologists’ assistants 183
    3214 Respiratory therapists, clinical perfusionists and cardiopulmonary technologists 28
    3215 Medical Radiation Technologists 78
    3216 Medical Sonographers 50
    3217 Cardiology technologists and electrophysiological diagnostic technologists 47

http://www.cic.gc.ca/english/immigra...plications.asp

Data înscrierii
    08.03.2014
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Mersi fifi.
    am ciitit postul tau si concluzionez ca ar fi:
    - viza studii- cred ca e complicat...
    - viza temp de munca - ar merge dar e bucluc cu gasirea unei oferte...
    - turist apoi refugiat ??? e cu cintec, complicat cred... asadar viza temp munca ar fi solutia, care ar fi calea mai usoara de a gasi oferte de lucru ?

Data înscrierii
    08.03.2014
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

am 41 ani si am 2 ani exper ca resaturant assistant manager in USA - ca si completare- ajuta la ceva ?

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Olguţa, e binevenită postarea ta cu lista dar stai liniştită, nu e e nimeni în ceaţă, acel limbaj nu este „britanic”, este vorba de engleza academică iar cei care sunt interesaţi de emigrarea în Canada înţeleg foarte bine despre ce se vorbeşte acolo.

Sorin, cam aproape totul e complicat pe lumea asta, dacă viaţa ar fi simplă şi am avea totul de-a gata ne-am plictisi. Am aflat recent, compania Tim Horton's din Alberta aduce şi este foarte interesată în a aduce angajaţi străini cu contract de muncă.
    Ultima modificare făcută de fifi; 24.03.2014 la 15:38.

Data înscrierii
    08.03.2014
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Mersi mult, analizez situatia.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

cu multă plăcere, Sorine, sunt mai sunt posibilităţi de încercare, eu am postat pe la diverse topice link-uri cu oferte de muncă din Canada, dacă nu le-ai văzut dă-mi de ştire şi le repostez aici, treaba e că trebuie să trimiţi resume-ul, CV ul la fiecare loc de muncă în parte şi multe dintre firme nu angajează persoane din afara Canadei. Dacă ai nevoie de informaţii mai detaliate sau care nu vrei să apară pe forumul public, poţi să-mi scri un PM.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

O altă companie despre care am auzit că angajează cu contracte de muncă: Celestica Toronto https://www.celestica.com/Careers/Careers.aspx?id=1008

Data înscrierii
    08.03.2014
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

mersi mult !

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte