Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 12 din 12

Subiect: Pot spera la Canada ?

Data înscrierii
    06.06.2014
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Am o intrebare pentru cine ma poate ajuta: pentru regiunea federala in care se vorbeste engleza, este nevoie de un certificat de limba gen IELTS sau Cambrigde sau emis de facultate? Asta desigur pentru momentul in care reusesc sa gasesc o oferta de munca. Asta ar fi o prima intrebare. Urmatoarea mea intrebare ar fi daca se recunosc studiile facute in Romania. In cazul meu am terminat specializarea contabilitate, atat bachelor cat si master's degree. Pentru aceasta intrebare am citit pareri pro si contra. Unii au zis ca nu se poate, altii ca au avut traduceri legalizate si au trimis la CGA sau CMA si le-au fost recunoscute pe la 60% din cursurile din Romania, in domeniul economic ma refer.
    Va multumesc!

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Sorinele, eu nu am văzut în lista documentelor cerute pentru work permit nici un certificat de limbă, cât timp ai reuşit să obţii ofertă sau contract de muncă se presupune că ştii îndeajuns limba şi cât timp angajatorul este mulţumit cu câtă engleză ştii, nu cred că emigrările ţi-ar cere o dovadă pe hârtie. ca să nu mai punem la socoteală faptul că această ţară este multiculturală şi poate angajatorul tău vorbeşte chiar limba ta maternă.

În legătură cu recunoaşterea studiilor cred că depinde de la o firmă la alta, de obicei firmele mai mici ţin seama de studiile tale făcute în afara Canadei în domeniul respectiv dar oricum orientarea la locul de muncă şi instructajul tot de la 0 zero se ia, aşa că nu mi-aş face prea multe griji în legătură cu asta. Locuri de muncă în care se cere echivalarea studiilor ar fi domeniul medical, învăţământ şi altele, nu-mi vine acum altul în minte dar în aceste domenii nu angajează rezidenţi temporari, numai după ce devii rezident permanent sau cetăţean canadian.
    mii de scuze pentru întârzierea răspunsului!

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •