Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: Ajuta si tu o fetita de 3 ani cu hipoxie si leziuni micro-cerebrale

Data înscrierii
    08.08.2012
    Locație
    Ortisoara, Timis, Romania
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit Ajuta si tu o fetita de 3 ani cu hipoxie si leziuni micro-cerebrale

O mama disperata ne solicita ajutorul. Fetita ei de numai 3 anisori, s-a nascut cu hipoxie avand acum si diagnosticul de leziuni micro-cerebrale. Cu greu si-a facut curaj sa strige dupa ajutor...se descurca foarte greu financiar (nu poate sa mearga la serviciu pentru ca cea mica necesita supraveghere continua) si nu-si poate permite sa-i ofere micutei alimentatia necesara unei dezvoltari normale sau tratamentul medicamentos de care are nevoie.
    Intinde-i si tu o mana de ajutor, alatura-te campaniei noastre donand on line prin paypal (contul casutadevis@ymail.com) cu specificatia “PENTRU ANA”
    sau direct in contul asociatiei cu aceeasi specificatie,
    Denumirea completa:

Asociatia Social-Educativa CASUTA DE VIS, c.i.f. 24507362, aut. nr. 84/26.08.08
    contului bancar: RO06INGB0000999904637985 deschis la ING Timisoara
    Swift: INGBROBU

Cei care doresc detalii ne pot contacta la e-mail :
    casutadevis@ymail.com sau asecdv@gmail.com

Te sfatuiesc sa nu mai postezi aceleasi mesaje pe alte topice altfel suntem nevoiti sa ti le stergem. Poti deschide topice similare numai la sectiunea de Anunturi Umanitare.
    Pisoi
    Ultima modificare făcută de ONG "CASUTA DE VIS" RO; 26.02.2015 la 12:38.

Data înscrierii
    08.08.2012
    Locație
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Imi multumesc, Pisoi, pentru atentionare si scuze pentru greseala! Nu se va mai repeta!

Data înscrierii
    08.08.2012
    Locație
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Va prezint mai jos cuvintele doamnei Camelia, mama Anemonei, rostite in ultima noastra discutie:
    "Anemona e mai mult aici,se uita la poze,asculta muzica. Daca credeti de cuvinta ca pot fi ajutata, atunci puteti da numarul de telefon. Eu,sincer nu mai stiu ce sa cred,am inceput iar drumul la doctori,Ane,se plinge de mina amortita, picior dureros, nu se stie de ce, cade din picioare, are convulsi mai dese. Acum am schimbat de o saptamina tratamentul. De un an are tot 14 kg. Nu stiu ce sa mai fac, sa nu o vad cum isi trage piciorusul stang cind merge mai mult...."
    Postarea despre micuta Anemona a fost scrisa in urma cu o luna. Speram ca in acest fel sa sensibilizam cat mai multi oameni care o pot ajuta, chiar si cu 1 dolar, un euro, fiind mai multi suma necesara pentru sanatatea fetitei se strangea mai repede. Din pacate nu s-au adunat nici macar 1 leu. Sa fie oare o lipsa de solidaritate cu cei aflati in nevoi? Nu stiu ce sa spun, dar incep sa cred ca dispar incet-incet altruismul, caritatea si compasiunea fata de cei aflati in suferinta.

Intinde-i si tu o mana de ajutor, alatura-te campaniei noastre donand on line prin paypal (contul casutadevis@ymail.com) cu specificatia “PENTRU ANA”
    Denumirea completa:

contului bancar: RO44RNCB0249104605220001 deschis la BCR Timisoara
    Swift: RNCBROBU

Va multumesc!
    O seara/o zi placuta va doresc!

Data înscrierii
    08.08.2012
    Locație
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Mama Anemonei ne tine mereu la curent cu toate modificarile legate de starea de sanatate a micutei.
    "Va multumesc pentru sprijin si ajutorul acordat.
    Diagnosticul medical actual pt comisie este:
    -epilepsie-crize convulsive polimorfe necontrolate medicamentos;
    -crize de afect;
    -suflu sistolic gr2
    -anemie feripriva
    -picior plat valg bilateral
    Incerc sa o integrez pe Anemona la programul de la gradinita.
    Un sfirsit de saptamina placut,va doresc,alaturi de cei dragi.
    Multumesc!"

Ajut-o pe Anemona sa se poata bucura de copilarie, alatura-te campaniei noastre donand on line prin paypal (contul casutadevis@ymail.com) cu specificatia “PENTRU ANA”
    Denumirea completa:

contului bancar: RO06INGB0000999904637985 deschis la ING Timisoara
    Swift: INGBROBU

Ultima modificare făcută de ONG "CASUTA DE VIS" RO; 26.02.2015 la 12:37.

Data înscrierii
    08.08.2012
    Locație
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Noutati despre starea Anemonei si poze ale ei gasiti pe blogul asociatiei: http://casutadevis.blogspot.ro/2014/...u-anemona.html

Data înscrierii
    08.08.2012
    Locație
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Pentru a veni in sprijinul celor care doneaza din afara tarii am deschis un cont la ING si am inchis contul de la BCR. Asadar donatii se pot face in contul:
    Denumire: ASOCIATIA SOCIAL-EDUCATIVA CASUTA DE VIS
    nr. cont: RO06INGB0000999904637985
    SWIFT: INGBROBU

VA MULTUMIM PENTRU SPRIJIN SI INTELEGERE!

CU RESPECT,
    ADELA
    Ultima modificare făcută de ONG "CASUTA DE VIS" RO; 26.01.2015 la 11:33.

Data înscrierii
    08.08.2012
    Locație
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Pe parcursul intregului an in contul asociatiei nu au intrat bani pentru Anemona, dar au fost persoane interesate sa o ajute contactand direct familia. Le multumim pentru asta! Din spusele familiei nu au fost contactati de prea multe persoane, iar ajutor au primit material.

Anemona sufera si de epilepsie. In urma cu cateva saptamani cazul ei a aparut la televizor, parintii fiind disperati si depasiti de situatie. I-a fost sistat ajutorul social pe care trebuia sa-l primeasca de la primarie pe motiv ca parintii nu au platit impozitul pe casa la stat. Mama nu poate sa lucreze pentru ca Anemona necesita supraveghere continua, iar salariul tatalui este prea mic pentru nevoile fetei. Ce este de facut? Nici noi nu mai stim! Ne-am dori sa o ajutam, dar nu stim cum. Apelurile noastre umanitare au ramas fara ecou, multi citesc, poate raman impresionati, dar..atat. Observ ca in Romania copiii si familiile nevoiase sunt ajutati DOAR DACA APAR LA TELEVIZOR, IN VAZUL LUMII. E dureros pentru ca foarte, foarte multe familii lupta la limita saraciei si ar putea fi ajutati daca s-ar dori acest lucru. Cand in familiile sarace exista si un copil cu probleme de sanatate, nevoile se accentueaza. Hrana si medicatia pentru Anemona trebuie asigurate constant, veniti in ajutorul ei!

Poze cu Anemona puteti gasi aici: http://casutadevis.blogspot.ro/2014/...u-anemona.html
    Ajut-o pe Anemona sa se poata bucura de o copilarie normala, alatura-te campaniei noastre donand on line prin paypal (contul casutadevis@ymail.com) cu specificatia “PENTRU ANA”
    Denumirea completa:

contului bancar: ING BANK Timişoara: RO06INGB0000999904637985, cod SWIFT: INGBROBU

Data înscrierii
    08.08.2012
    Locație
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Deoarece eforturile noastre de a atrage fonduri pentru micuta Anemona s-au dovedit in zadar, am hotarat sa renuntam la acest mod de a o ajuta. Ii vom fi in continuare alaturi, atat cat putem si ne permit fondurile proprii. Cei interesati de soarta Anemonei ne pot solicita detalii prin e-mail, detalii ce vor fi oferite cu acordul parintilor. Va multumim!

Data înscrierii
    07.06.2013
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Nu te supara, dar cum crezi ca ai putea avea credibilitate pe un forum printr-un ONG necunoscut? Daca cineva iti trimite din State 1000 de dolari, cum are siguranta ca banii ajung la fetita? Sau ca toti banii ajung la fetita? Cam toate cazurile umanitare pe care le-am vazut prezinta un cont bancar al persoanei respective, daca este copil, al parintilor sau al tutorelui. Sau pe langa contul asociatiei si contul familiei respective.

De ce ar trimite cineva bani unui ONG care oricum nu are nimic de castigat si nu ar dona direct persoanei respectiva? Un cont la banca se face in 10-15 minute, asta in cazul in care familia nu are deja.

Data înscrierii
    08.08.2012
    Locație
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Suntem asa cum spuneti, un ONG necunoscut, un ONG mic, dar care isi foloseste toate resursele pentru a-i ajuta pe copiii nevoiasi. Cei care au donat pana acum (indiferent de cazul sau activitatea prezentata de noi) au primit prin e-mail sau posta feed-back-ul necesar. Familia si-a dorit sa folosim contul asociatiei, iar orice donatie facuta pentru fetita este oferita familiei, feed-back-ul pentru donator fiind pozele concludente si contractul de primire semnat de parinti. Singurul castig al asociatiei noastre este bucuria sufleteasca a voluntarilor implicati ca au facut un lucru bun pentru cei nepastuiti de soarta.

Va multumim pentru interesul acordat!

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •