Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 32 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 312

Subiect: Ascensiunea in tenis a Simonei Halep, o raza de bucurie pentru iubitorii sportului

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.379
    Putere Rep
    10

Implicit Ascensiunea in tenis a Simonei Halep, o raza de bucurie pentru iubitorii sportului

Mi-a venit ideea deschiderii acestui topic astazi, cand am aflat ca Simona a ajuns in sferturi la Australian Open. Totul a inceput anul trecut, cand Simona a "explodat" pur si simplu si a castigat sase turnee, urcand pana pe locul 11 WTA. Acum, este deja teoretic pe locul 10 (rezultatele oficiale se actualizeaza dupa terminarea turneelor), a ajuns in sferturi si are un culoar bun pentru a avansa si mai departe. Va disputa meciul urmator cu Dominika Cibulkova (favorita 24), care a eliminat-o pe rusoaica Maria Sarapova, favorita numărul 3, iar favorita numarul 1 (Serena Williams) este deja eliminata, deci sansele de a ajunge in finala, sau chiar de a castiga (de ce nu) trofeul au crescut mult. Cred ca de la Virginia Ruzici si Ruxandra Dragomir nu a mai avut tenisul feminin romanesc o asa sansa de a avea pe cineva la nivel inalt. Sa speram ca Halep le va depasi ca rezultate. Noi, romanii, am ramas cu foarte putine motive sa ne bucuram in sport. Simona este unul dintre aceste motive si sper ca bucuriile sa creasca inzecit si insutit.

Bravo Simona, indiferent de ce vei face de acum incolo la Australian Open!

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.583
    Putere Rep
    23

Implicit

Ciar ma intrebam de ce Romania nu are reprezentanti mai puternici in tenis sa fie vorba de bani , sponsori etc? sau de vointa?
    Am urmarit ultimul meci al Simonei si m-am bucurat ca a castigat ajungand astfel in sferturi. Din pacate nu cred ca va putea trece de Cibulkova , dar poate ma insel.

P.s. nasol ca a trebuit sa-si micsoreze sanii ca sa poata juca mai bine, sper ca pretul pe care l-a platit sa merite.
    http://www.sport.ro/tenis/si-a-micos...n-spatele.html
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.379
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Melina Vezi post
    Din pacate nu cred ca va putea trece de Cibulkova , dar poate ma insel.
    Eu prefer sa fiu optimist si sa spun ca va castiga. Astazi, Simona e cotata cu sansa a 4-a la castigarea turneului, dupa Azarenka, Li Na si Bouchard (care tocmai a eliminat-o pe Ivanovic).

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.379
    Putere Rep
    10

Implicit Simona Halep vs. Dominika Cibulkova - sferturi finala

Holy shit, Cibulkova e de doua ori cat Simona!!!

Setul 1
    Greu s-a incalzit Simona in meciul cu Cibulkova. Pana sa se adapteze cu terenul, era deja 0-3 in primul set. Dupa ce a facut 1-3, a avut 2 mingi de break (40-15), dar pana la urma a reusit sa piarda acel game, scorul devenind 1-4. Simona si-a castigat serviciul, scorul devenind 2-4, iar in urmatorul game, intr-o situatie similara pe serviciul Cibulkovei (2 mingi de break) nu a mai iertat-o, strangand scorul la 3-4, dar e cedat game-ul urmator pe serviciul ei (3-5). Pana la urma, Cibulkova a castigat primul set cu 6-3.
    Simona a facut multe greseli simple, a pierdut usor multe puncte, ceea ce Cibulkova nu a facut, aici fiind poate si diferenta
    de pana acum. Cred ca Simona va juca mult mai bine in setul al 2-lea.

editat:
    Setul 2
    Inceput cu stangul, Simona a pierdut primul game pe serviciul ei din pacate (0-1). Cibulkova si-a castigat serviciul, alergand-o un pic pe Simona si avand si noroc ca unele retururi ale Simonei au fost un pic, foarte putin afara. Nu stiu ce s-a intamplat cu Simona, nu se regaseste, vad ca are si un bandaj pe umarul drept ceea ce poate fi unul din motivele jocului sub asteptari. Inceputul setului 2 este la indigo, Simona bagandu-se iar intr-o groapa de 0-3. A urmat 4-0 si nu se vede nimic bun. Simona nu se regaseste si face multe greseli, in timp ce "femeia barbat" loveste ca un metronom, puteric si plasat. Foarte multe din mingile Simonei s-au oprit in fileu, habar n-am de ce. Scorul devine 5-0, un scor urat din pacate. Simona pare ca a abandonat lupta, desi bine ar fi fost sa se agate de orice minge, pentru ca nu stii cand se schimba norocul. Cibulkova castiga cu un sec 6-0 al doilea set si merge mai departe.

Se vede faptul (dupa parerea mea de necunoscator) ca Simona nu are un antrenor (s-ar parea ca isi va lua unul) care sa aiba experienta in a alege o tactica adecvata in functie de fiecare adversar. Cred ca ceva nu a fost in regula cu Simona azi. Sper sa aflu detalii din presa.

Oricum, bravo Simona pentru performanta de a ajunge pana in sferturile de finala!
    Ultima modificare făcută de sorin; 21.01.2014 la 19:11.

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    28

Implicit

Si comentatorii sportivi germani s-au exprimat pozitiv la adresa Simonei. La nivelul ala trebuie sa functioneaza totul ca ceasul Rolex al lui Roger Federer.
    tonita=toni42

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.583
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Eu prefer sa fiu optimist si sa spun ca va castiga.
    Am spus ce cred , se pare ca am avut dreptate-;( Dealtfel si eu am tinut tot cu Simona in meciul asta, cu toate ca meciul a fost un esec total Simona a stat mai tot jocul mult prea in spate.
    Nu inteleg si mi se pare tare ciudat ca nu are coach , cred ca este singura la nivelul asta. Am inteles ca isi va lua un coach dupa turneul asta si il va anunta.
    Desi are mult talent mai are mult de munca , deci cu un coach bun cred ca va avea mari sanse sa-si perfectioneze jocul.

P.s. un meci excelent a fost cel care a urmat intre Radwanska si Azareanka, ma bucur ca Radwanska a castigat . Sunt o admiratoare a stilului de joc al lui Radwanska care nu se baseaza pe forta ci mai mult pe eleganta si tehnica. Anticipata ei este uimitoare si o ajuta mult in joc , chiar daca este foarte slaba se misca excelent si are o rezistenta buna.Astept in continuare cu nerabdare urmatoarele meciuri si la barbati.
    Ultima modificare făcută de Melina; 22.01.2014 la 06:29.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    28

Implicit

Si mie îmi place Radwanska, din contra Azarenka. În tribuna n-as rezista sa-i aud 2 ore strigatele de lupta. Aaaaaaaa! Plop! Aaaaa! AAAAAa! Plop! aaaaaA! Ma bucur de Federer!
    tonita=toni42

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.379
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de toni42 Vezi post
    Si mie îmi place Radwanska
    ....dar mie tot Simona imi place mai mult cand o bate pe Radwanska.
    Simona e pe cai mari. A batut doua jucatoare de "top 10", Errani (locul 7) si Radwanska (locul 4) si s-a calificat in finala turneului de la Doha (Kuweit).
    Bravo Simona! Bravo Romania! Mergi pana la capat, castiga si finala!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.379
    Putere Rep
    10

Implicit Simona Halep vs. Angelique Kerber - 2-0 (6-2, 6-3) in finala de la Doha

Simona a inceput cu dreptul anul 2014 si a castigat al 7-lea si cel mai important trofeu al carierei sale (de categorie Premier 5), dupa ce in ultimele 3 meciuri a batut trei jucatoare de top 10.

Am avut un pic de emotii in setul al 2-lea, dar Simona si-a revenit si a spulberat-o pe Kerber. De maine Simona va urca pe locul 9 ATP!!! Excelent! Felicitari! Bravo! A trecut ceva timp de cand tenisul romanesc nu a mai insemnat mare lucru, iar acum se vede lumina de la capatul tunelului.
    Ultima modificare făcută de sorin; 16.02.2014 la 10:30.

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    20

Implicit

Bravo Simona!
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Pagina 1 din 32 12311 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare