Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: Intrebari despre viza de munca si LMO

Data înscrierii
    13.05.2011
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Lightbulb Intrebari despre viza de munca si LMO

Salutare dragilor,
    A venit momentul as ma interesez si de Canada, dupa 3 ani de USA, din pacate a trebuit sa ma intorc acasa .... Am incercat marea cu degetul si se pare ca nu mi-a iesit nimic bun acasa, deci m-am hotarat sa o iau din loc, de data asta spre Canada...
    Pe scurt, am renuntat la USA, din cauza sotiei care nu si-a mai putut lua o viza de munca iar viza de turist i-au inchis-o!

So.... problema mea e urmatoarea, am gasit un angajator care e dispus sa-mi ofere un contract de munca pe o perioada determinata sa-i zicem... BUN ... luminati-ma si pe mine care sunt pasii ce trebuiesc urmati?!?!?!
    Am inteles ca el depunde o "petitie" LMO, petitia respectiva este individuala? adica este ceruta pentr minte ( BOGDAN BOGDANESCU ) special sau el cere pur si simplu petitie pentru x persoane?

2. sunt putin incurcat si nu inteleg o chestie, eu imi pot lua viza respectiva si pot pleca, dar din cate am citit o pot lua si pe sotie pe visa mea?! Pfff... cum vine chestia asta?! adica sa fie chiar asa de usor?!
    Care sunt procedurile dupa primirea LMO-ului ? ce trebuie mai exact sa fac?! permisul de munca de unde il solicit? in tara sau in Canada?

Am "n" intrebari fara raspuns... sper sa ma ajutati!

@fifi (Cori) sper ca mai esti prin zona sa ma luminezi!

Multumesc tuturor!

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Bună Bogdane,
    În primul rând vreau să te felicit pentru abiţia ta şi decizia de a emigra în Canada, având în vedere că ai fost în US 3 ani o să te ajute mult.
    Angajatorul tău ar trebui să ştie aceste detalii şi sper că le ştie. Îţi răspund totuşi ca să stai cu inima împăcată şi să ştii detaliile, cred că la fel aş dori şi eu dacă aş fi-n locul tău.

LMO nu este făcută pentru tine personal, este pentru locul de muncă disponibil, angajatorul trebuie să obţină aprobarea să angajeze pe acest loc de muncă persoane din afara Canadei, deoarece nu a găsit pe nimeni din Canada care să fie de acord cu condiţiile pe care le oferă, număr de ore, salariu...nu sunt sigură cât timp trebuie să aştepte pentru această aprobare, dar sunt sigură că trebuie să aibă un anunţ pus pe website cu oferta de muncă înainte de aplicare pentru acest LMO sau să aducă dovezi că a încercat să angajeze persoane din Canada. Te poţi informa şi tu şi angajatorul mai mult aici: http://www.hrsdc.gc.ca/eng/jobs/fore...rs/index.shtml

În momentul când angajatorul a primit acel LMO, face o scrisoare, un fel de contract că vrea să te angajeze pe tine, Bogdan Bogdanescu si toate informaţiile tale, data de nastere, adresa, etc, pe poziţia respectivă, că-ţi asigură cazare, sau se declară responsabil pentru cheltuielile tale, dacă este cazul, dacă nu tot e OK. Cu această scrisoare tu mergi la ambasadă şi aplici pentru viză/ work permit http://www.cic.gc.ca/english/work/apply-who.asp

În momentul în care tu ai ajuns deja în Canada, ai început să lucrezi, soţia ta poate aplica şi veni în Canada cu "open work permit", ea nu va avea nevoie de angajator ca şi tine, trebuie doar să completeze acel formular cu informaţiile tale. Ideea acestui "open work permit" este aceea că din moment ce tu ai un contract de muncă de 6 luni- 1 an sau mai mult îţi poţi aduce familia să fie alături de tine. Canada nu vrea să ţină familiile despărţite şi dă posibilitatea celor care lucrează aici şi se pot întreţine, să-şi aducă şi membrii familiei, soţ/ soţie, copii, aceştia nereprezentând nicun pericol pentru guvernul canadian, pentru că nu au dreptul la serviciile sociale, adică mai pe româneşte, dacă câştigă destui bani să se întreţină bine, dacă nu, guvernul nu este obligat să-i ajute, deci nu reprezintă o povară.

Ştiu că tu şi soţia ta vreţi răspunsuri concrete, poate răspunsul meu o să vi se pară general şi evaziv dar crede-mă, trebuie să ai şi aceste noţiuni de ansamblu ca să ştii cum gândesc ei, numai aşa vei găsi cea mai bună soluţie pentru cazul tău specific.

Nu promit solemn, dar o să încerc să aflu mai multe detalii şi o să postez, nu depinde numai de mine, eu sunt mai altruistă de fel dar contactele mele sunt genul de oameni care ţin legătura cu mine numai când au nevoie de ajutor, când s-au văzut cu sacii-n căruţă nu mai aud nici măcăr un la mulţi ani sau un crăciun fericit de la ei, câteodată chiar mă întreb dacă or mai trăii, asta e viaţa de român

oricum dacă mai ai întrebări, te rog adresează-le aici şi-n limita cunoştinţelor şi a timpului voi încerca să-ţi răspund.

Vă doresc la amândoi mult curaj, încredere şi multă baftă!
    Cori.

Data înscrierii
    13.05.2011
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Cori, multumesc frumos pentru raspunsuri. Legat de oamenii care si-au vazut sacii in caruta, ai mare dreptate, am ajutat la randul meu cateva persoane sa ajunga in US si apoi nici macar un salut pe strada sau un telefon de curtuazie...

Zi-mi te rog altceva, tot din posturile tale am vazut ca ramane in Canada mult mai usor prin prisma work permit-ului este adevarat? Adica din work permit pot sa aplic pentru "cetatenie" sa-i zicem? Sau ne putem prelungii amandoi actele fara a mai parasii Canada?

Ideea mea este urmatoarea, sa pot ajunge la angajator, sa-mi fac treaba exact cum mi-am facut-o in US, sa-mi multumesc angajatorul prin munca mea nu prin "pupincurism" iar dupa cateva luni sa o pot aduce si pe sotie acolo. Eu vreau sa ajung in Saskatchewan, o sa fie destul de greu pentru a gasii un Job pentru sotie, sunt constient de asta mai ales ca nu o sa poata lucra pe aceeasi pozitie ca in Romania (referent SAP).
    O alta intrebare, se poate schimba angajatorul? sa zicem ca sotia nu se poate acomoda in zona in care ne mutam, pot pleca in alta parte fara sa am probleme in cazul in care angajatorul o sa faca mutre ?

O alta intrebare, pentru restul colegilor care au depus actele pentru work permit, in cat timp au primit acceptul din partea ambasadei ? Cum a decurs interviul?

Daca pot ajuta pe cineva cu informatii despre vizele H2A, H2B, J1 o fac cu mare drag!

Multumesc Cori,

O saptamana usoara tuturor!

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Ai înţeles bine, Bogdane, obţinerea şederii permanente (permanent rezident) şi a cetăţeniei ulterior începând cu un work permit în Canada este cea mai uşoară, rapidă şi ieftină cale. Din momentul în care ai aterizat în Canada cu acest work permit îţi poţi chema soţia şi apoi puteţi aplica pentru rezidenţa permanentă. Contractul tău de muncă trebuie să fie de cel puţin un an, iar procesarea rezidenţei permanente se face pe teritoriul Canadei, nu trebuie să plecaţi nicăieri.

Seriozitate la locurile de muncă este în Canada, la fel ca şi în US, mai mult poate chiar deoarece aici nu se practică lucrul la negru, iar din momentul în care ai fost angajat aici legal, ai anumite drepturi şi legi care te apără ca angajat, deci nu trebuie să-ţi faci griji de pupincurism.

Pot însă apărea anumite neînţelegeri pe parcurs între tine şi angajator, de exemplu el încalcă una dintre condiţiile contractului, în acest caz tu nu eşti obligat să stai la el, îţi poţi găsi un alt loc de muncă, cât timp ai acest work permit nu te dă nimeni afară din ţară chiar şi dacă faci o pauză şi nu ai nimic de lucru pentru un timp până-ţi găseşti altceva. Chiar şi dacă angajatorul e ok dar ai găsit tu un loc de muncă mai bun, tot poţi pleca de la el, trebuie doar s-o faci în termeni amiabili, 2 săptămâni notice...o explicaţie cât de cât plauzibilă, să laşi loc de bună ziua într-un cuvânt.

Trebuie să ştii însă detaliile valabilităţii acestui work permit, dacă este pe un an, ca să-l prelungeşti trebuie să aplici cu cel puţin o lună înainte (ai mare grijă, canadienii sunt maniaci cu punctualitatea, ţi-a expirat acest work permit, ai şanse 1% să ţi-l reînoiască), iar în momentul acela trebuie să ai de lucru. Fără work permit valabil nu te angajează nimeni sau dacă deja lucrezi pentru cineva, o să te concedieze dacă nu aduci prelungirea work permit-ului.

Ideea pentru care fac mai uşoară obţinerea şederii permanente şi a cetăţeniei prin acest work permit este aceea că tu şi soţia veţi da dovadă că vă puteţi întreţine singuri, prin munca voastră, că nu aveţi probleme să vă găsiţi un loc de muncă şi că nu sunteţi şi nu veţi fi o povară pentru guvernul canadian, adică să apelaţi la ajutor social şi aşa mai departe. Guvernul canadian doreşte emigranţi care se pot integra repede în sistem iar voi până se procesează dosarul de rezidenţă permanentă veţi avea ocazia să demonstraţi asta. Ca să concluzionez, sfatul meu, tot timpul să aveţi de lucru, sau măcar unul din voi.

Soţia nu va avea nicio problemă să-şi găsească de lucru dacă mergeţi la început în provincia SK, acolo e lipsă mare de forţe de muncă şi oferte cu carul. Sunt mult mai indulgenţi la un interviu şi dau şanse şi celor mai neexperimentaţi. Dacă ştie engleză cât de cât, să-şi pregătească un CV (resume) după standardele canadiene şi să aplice. Poate la început să accepte orice găseşte şi pe parcurs după ce mai vede despre ce este vorba, poate să aplice pentru ceva şi mai bun.

Cât timp aveţi work permit vă puteţi muta şi lucra în orice provincie/ oraş doriţi din Canada, nu există nicio restricţie, important e să aveţi conitnuu de lucru.

Ultima ta întrebare, nu ştiu dacă mai e cineva din cei cu sacii-n căruţă dispus să mai ajute şi pe alţii dar dacă vrei să consulţi website-ul oficial pentru termenele de procesare, aici este link-ul, nu este bătut în cuie, poate dura fie mai mult, fie mai puţin decât spun ei acolo: http://www.cic.gc.ca/english/informa...mp/workers.asp

sper să fie de ajutor şi nu ezita să mai pui întrebări. cât despre oferta ta de a ajuta cu vizele pentru US, poţi verifica aici pe forum postările de la secţiunile respective, sunt sigură că răspunsurile tale n-ar strica: http://forum.romanian-portal.com/for...MERICA-SUA-USA

Data înscrierii
    13.05.2011
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc, revin cu intrebari e destul de tarziu acum sa ma pot concentra.

Data înscrierii
    16.01.2014
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

buna bogdanel....am citit ce ati scris ....si eu sint hotarit sa emigrez in canada....m am saturat so tot lucrez la noi in tara(romania) si sa nu am nimic...am 32 de ani casatorit si 2 copiii...fara casa fara masa...vreau si eu sa realizez ceva in viata ..daca eu nu am avut macar copii mei sa aiba...deci nu stiu ce sa zic am vorbit cu cineva din canada si adica el se ocupa cu fortele de munca si sotia lui lucreaza la emigrari in canada si sint romani si zicea ceva de program guvernamental in care sa ma introduca stii ceva de asa ceva?
    ...am auzit ca au ajutat si pe altiii...tu ce ai reusit sa mai faci sau sa afli...eu nu stiu aproape nimic..la ce sa ma astept cu ce sa ma pregatesc...ce sa fac...?multumesc

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Bună unguru999, dacă ştii că acea persoană a ajutat şi pe alţii înseamnă că e de încredere. Am văzut în ziarul românesc din Toronto, „Faptu' Divers” că destui români au firme de consultanţă pentru emigrări cu diverse servicii, de exemplu ajută să transformi o viză de lucru în viză de şedere permanentă, viză de studii în viză de muncă şi altele, contra cost, normal. Programul la care se referea este probabil "Provincial nominees" despre care te poţi informa şi tu aici: http://www.cic.gc.ca/enGlIsh/immigra...cial/index.asp este website-ul oficial al canadienilor de unde iei cele mai corecte informaţii.

Partea cea mai bună cu aceşti profesionişti, avocaţi este că ei ştiu toate metodele de emigrare şi în funcţie de situaţia fiecăruia îi recomandă cea mai potrivită şi cu şanse de succes variantă. Toate aceste informaţii le poţi citi şi tu pe website-ul lor oficial dacă ştii engleză dar îţi ia ceva timp pentru că este explicat la o scară foarte largă de cazuri. Chiar dacă acea persoană te ajută, trebuie să ai şi tu idee despre ce anume face, deci tot trebuie să te informezi, documentezi ca să fii sigur că nu te amăgeşte doar ca să-ţi ia vreo sumiţă de bani şi apoi să spună că n-ai fost acceptat.

În funcţie de primul lui răspuns, trebuie să fii atent dacă trebuie să dai bani sau nu înainte sau după şi cât anume înainte să accepţi. Pentru o viză permanentă de la bun început s-ar putea să trebuiască să plăteşti înainte comisionul pentru viză care era vreo 500 de dolari canadieni de persoană bani plătiţi la guvern de fapt plus, la înţelegerea dintre tine şi avocat, parte din onorariul său dacă cere asta. E cam riscant să dai atâţia bani înainte fără să ai decât cuvăntul lui că vei fii aprobat, de aceea recomand să te interesezi despre fiecare pas pe care zice că-l face pentru dosarul tău.

În cazul găsirii unui loc de muncă şi obţinerea permisului de muncă temporar n-ar trebui să-ţi ceară niciun ban înainte decât să plăteşti la ambasadă taxa de viză de lucru care e 150 de dolari canadieni, biletul de avion şi apoi să plăteşti treptat suma cerută de el după ce te-ai văzut în Canada şi cu loc de muncă.

Sumele percepute de avocaţi pentru serviciile lor sunt destul de mari dar ca să dau o idee la ce anume ar fi rezonabil după părerea şi experienţa mea: pt o viză de şedere permanentă, cu totul să te ajungă undeva, maxim la 2000-2500 de dolari canadieni, mai mult de atât este exagerat, iar pentru un permis de muncă pentru cel puţin un an 1000 de dolari canadieni, asta exceptând biletele de avion.

sper să fie de ajutor dar mai consultă şi alte surse. Aici poţi pune orice întrebare ai, în limita cunoştinţelor şi a timpului mă bucură mult să pot ajuta.

Data înscrierii
    16.01.2014
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

buna din nou.....normal care sint pasii care trebuie facuti...cv am trimis..am inteles ca de inceput am nevoie de pasaport si diploma.....astea eu pot sa le trimit prin mail copie daca imi cere sau nu?cum se face?
    """"""""În funcţie de primul lui răspuns, trebuie să fii atent dacă trebuie să dai bani sau nu înainte sau după şi cât anume înainte să accepţi. Pentru o viză permanentă de la bun început s-ar putea să trebuiască să plăteşti înainte comisionul pentru viză care era vreo 500 de dolari canadieni de persoană bani plătiţi la guvern de fapt plus, la înţelegerea dintre tine şi avocat, parte din onorariul său dacă cere asta. E cam riscant să dai atâţia bani înainte fără să ai decât cuvăntul lui că vei fii aprobat, de aceea recomand să te interesezi despre fiecare pas pe care zice că-l face pentru dosarul tău.""""-----in cazul in care deja mi se cer bani eu ce sa fac doar simplu sai trimit sau sa cer si eu ceva dovada ...informatii..etc....sau merge pe incredere?eu pot sa verific undeva daca se face ceva pentru mine?..ce sa imi mai pregatesc sa am la indemina?daca voi pleca de ce o sa mai am nevoi?diplome..etc traduse?legalizare?cazier?...etc
    apropo o treaba din asta normal cam cat timp ar dura pina e gata ca mie sa mi se aprobe si sa plec?.......astept orice informatii....e cineva din zona ALBERTA?cum e traiul acolo?cum sint chiriile ?etc...mersi mult
    o zi buna....
    apropo ma afecteaza cu ceva daca aici in tara am de platit rate la banca?
    mersi
    Ultima modificare făcută de unguru999; 17.01.2014 la 09:26.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Ca să pot să-ţi răspund la toate aceste întrebări, trebuie să afli mai întâi, de la acea persoană care ţi-a promis că te ajută, modalitatea prin care poate să te aducă, work permit, provincial nominees, skilled worker... Pentru fiecare dintre aceste modalităţi actele necesare, cerinţele profesionale, suma de bani şi timpul de procesare sunt total diferite.

Dacă vrei să te te interesezi singur dinainte despre fiecare dintre aceste modalităţi, găseşti toate informaţiile aici:
    permis temporar de lucru: http://www.cic.gc.ca/english/work/index.asp
    viza de şedere permantentă: http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/apply.asp

Data înscrierii
    13.05.2011
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

Salutari dragule,
    Pfff.... stiu ce zici si ce simti, crede-ma.... eu multumesc lui D-zeu inca nu am copilasi, adica nu-i multumesc, ma rog ai inteles ideea... Eu tot discut pe net cu diversi oameni din Canada, momentan si eu sunt in pom si pomul in aer, este totul nou pentru mine, cand m-am hotarat sa plec in SUA tot singur am stat si am cercetat pe scurt incep sa pun cap la cap si eu toate posibilitatiile pentru o noua viata, chiar daca m-a mancat in fund sa deschid ceva in Romania, chiar daca am luat o casuta ... NU POT STA in tara noastra draga oricat mi-am propus.

Tu la ce fel de program te referi ? Cum te gandesti sa pleci ?

Toate bune,

Bobo

PS @fifi sper ca ai avut un weekend usor ... si multumim pentru ajutor!
    Ultima modificare făcută de Bogdanel; 19.01.2014 la 17:45.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •