Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 16 din 16

Subiect: Intrebari despre viza de munca si LMO

Data înscrierii
    16.01.2014
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

buna.nu stiu ce program va fi dar asa ma gandeam ca sa fiu angajat in canada deja si sa plec....acum sa vedem....mi ar place sa lucrez in domeniul petrolului..(avand scoala si diploma in domeniul petrolului)...si fiind bine platit...miar place..nu stiu....e greu si acolo...stie cumva cineva cum e in domeniul petrolului?as avea sanse in alberta?cum e lucrul?cum e salarul?....astazi o sa vorbesc cu o persoana care acuma recent a ajuns in canada -alberta...cu ajutorul unei persoane si deja lucreaza sofer camion......sa vad ce zice cum si ce a facut....si am sa va scriu......mersi...o zi buna.....weekend placut la toti......

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Citat Postat în original de unguru999 Vezi post
    cum e salarul?....astazi o sa vorbesc cu o persoana care acuma recent a ajuns in canada -alberta...cu ajutorul unei persoane si deja lucreaza sofer camion
    Salariul este direct proportional cu abilitatea de a se expima si a se vinde!!! Aici vei castiga putin daca lasi dupa ei sa-ti dea ceva, trebuie sa fi energic si sigur pe situatie cand le explici ce stii si ai experienta si le place sa auda ca lucrezi atit de greu cat poti "I work as hard as I can" Munca de sofer de camion este o profesie si trebuie sa-ti iei licenta local, cel putin in State, se lucreaza mult mai mult de 8 ore pe zi. Trebuie sa fi atent la beneficii oferite ca fara ele esti la pamant: asigurare de boala, de viata, plan de pensionare, vacanta platita, zile libere, etc. Intereseaza-te si de chirii ca sint cam ridicate prin Alberta, plus frigul si gerul din dotare. Munca de petrolist e asa cum suna, grea, ca aici nu strainii primesc joburile unde nu se face nimic!!! au ei grija de asta Am cunoscut un ungur care a lucrat la pescuit de raci in marea beering, s-a facut cu bani si a coborit spre sud ca viata era in pericol de moarte in fiecare clipa de munca, dar nu inainte sa-si permita o viata comfortabila si fara griji pe uscat. Poti sa locuiesti in Canada si sa ai contract in Statele Unite si conduci camionul doar prin State de la un capat la altul, cunosc si din acesti oameni, dar nu sint prea aproape de ei. Atit stiu ca nu puteau sa-si cumpere celulare in Canada care sa functioneze si aici pe bani marunti si noi am ajutat pe multi pe plan local sa aibe acces ca altfel nu se poate lucra si functiona pe aici. Era mare risc ca plata venea pe numele nostru, insa n-am avut probleme desi facturile erau cate $800 si ceva pe luna. Canadienii nu primesc Credit bancar in State desi lucreaza pentru firme americane. Exceptie daca un american cu numele lui ca titular iti ofera un card cu numele tau dar el este responsabil de plata facturii. Cine ia riscul??? Astea nu se fac pe net, doar cand esti aici personal si-ti pui la punct actele locale, pasaport cu viza de munca, etc. Nu se cauta munca pana nu esti aici, doar ala de aruncat ziarul sau reclamele. Mai sint si soferi care sint cu acte false cumparate pe drum si conduc camioane mai mici, dar cand sint opriti si nu cunosc regulamentul cerut de politie, ajung rau.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de unguru999 Vezi post
    buna.nu stiu ce program va fi dar asa ma gandeam ca sa fiu angajat in canada deja si sa plec....acum sa vedem....mi ar place sa lucrez in domeniul petrolului..(avand scoala si diploma in domeniul petrolului)...si fiind bine platit...miar place..nu stiu....e greu si acolo...stie cumva cineva cum e in domeniul petrolului?as avea sanse in alberta?cum e lucrul?cum e salarul?....astazi o sa vorbesc cu o persoana care acuma recent a ajuns in canada -alberta...cu ajutorul unei persoane si deja lucreaza sofer camion......sa vad ce zice cum si ce a facut....si am sa va scriu......mersi...o zi buna.....weekend placut la toti......
    În Alberta, în domeniul petrolului locurile de muncă sunt plătite destul de bine dar depinde de ce post ai, ca să ai o idee, la Fort McMurray, o femeie de servici din campusul angajaţilor are cam $17 pe oră iar un şofer pe camion are între 3000-4000 pe lună.

în ce priveşte lucrul nu e uşor având în vedere temperaturile dar orice companie pentru care lucrezi asigură echipament (îmbrăcăminte, încălţăminte, cazare şi transport) adecvat zonei şi condiţiilor de acolo. Acestea sunt cerinţe impuse de către guvernul canadian pentru angajaţi aşa că niciun angajator nu riscă să-şi piardă licenţa pentru câteva cheltuieli în plus. În afară de asta, în special în Alberta, companiile care operează cu industria petrolului sunt destul de mari şi oferă multe beneficii angajaţilor, trebuie doar să fiţi atenţi cum negociaţi contractul de la bun început, cereţi maximum, negociaţi şi apoi obţineţi un contract rezonabil.
    Ultima modificare făcută de fifi; 25.01.2014 la 21:25.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Mi s-a pus recent întrebarea dacă pentru obţinerea vizei de angajat temporar este nevoie de vizită medicală, cazier şi test de limbă. Asta este ce am găsit pe website-ul oficial (nu scrie nimic de niciun test de limbă dar nu pot să mă gândesc la altceva decât că poate fi diferit de la o ambasadă la alta):

What requirements must I meet to obtain a work permit?

You must show the officer that you meet the requirements of the Immigration and Refugee Protection Act (IRPA) and the Immigration and Refugee Protection Regulations and that you will be in Canada for a temporary stay. You must also:

• satisfy an officer that you will leave Canada at the end of your employment,
    • show that you have enough money during your stay in Canada to take care of yourself and your family members and to return home,
    • be law-abiding and have no record of criminal activity (you may be asked to provide a Police Clearance Certificate),
    • not be a danger to the security of Canada,
    • be in good health and complete a medical examination, if required,
    • not intend to engage in employment with an employer on the List of Ineligible Employers found on CIC’s website,
    • not have worked in Canada for one or more periods totalling four years after April 1, 2011 (with certain exceptions),
    • provide any additional documents requested by the officer to establish your admissibility.

sursa: http://www.cic.gc.ca/english/information/applications/guides/5487ETOC.asp#5487E3

Data înscrierii
    16.01.2014
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

buna din nou.am vorbit in canada cu persoana care se ocupa cu programe de emigrari...si mi sa spus asa in functie de scoala pe care o am si de meseria pe care am practicato si de ce am facut (ce am lucrat si ce nu)..depunem cerere la guvern in functie si de ce programe sint actuale la guvern (1000 dolari din care 500 la guvern 500 persoanei )in 2-6 luni ne vine raspunsul si daca e favorabil atunci tre sa ma duc sa dau un examen in canada(am dreptul sa dau de 2 ori)ca ei sa imi recunoasca meseria pe care o voi practica pt care mi se va aproba sa raman sa lucrez in canada...cam asa am inteles eu...acum tre sa sun din nou sa mai lamuresc ca ce se intampla daca nu reusesc examenul nici a doua oara revin inapoi in tara si atat?..pot sa aplic pt altceva daca tot sint acolo?...stie cineva ce e de facut sau unde sa ma mai interesez...ce sa mai intreb?oare intre timp pina la al 2-lea examen daca primul nu reusesc am dreptul sa fac scoala de sofer pt camion?sau nu....

sau stie cineva daca eu plec asa de capul meu cu cetatenie maghiara pot sa raman in canada?pot sa cer work permit odata ajuns in tara?sa imii caut de lucru?am dreptul sa raman?care ar fi pasii cum as putea?.......multumesc astept orice raspuns...o zi buna
    Ultima modificare făcută de unguru999; 01.02.2014 la 07:02.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

fratele meu ungur, părerea mea e că mergi pe nisipuri mişcătoare, informează-te mai bine şi trebuie să ai mare grijă căci sunt mulţi impostori/ ţepari peste tot în lume, inclusiv în Canada. O mie de dolari este o sumă destul de frumuşică şi pentru cel care o ia si pentru cel care o dă, cu alte cuvinte, „persoana care se ocupa de emigrari” nu prea mi se pare de încredere din 2 motive:

1. din informaţiile detaliate pe care i le-ai trimis, şcoală şi experienţă în muncă, această „persoană” plătită fiind şi cu cunoştinţele de rigoare pe care ar trebui sa le aibă, ar trebui să-ţi spună de la bun început pentru ce program guvernamental te încadrezi sau nu şi să-ţi şi explice de ce, nu să-ţi ia banii cu şanse 0% sau mai putin.
    2. afirmaţia ta „sa ma duc sa dau un examen in canada” n-am auzit-o în viaţa mea, sper din tot sufletul să nu fie o minciună (prin care să-ţi ia banii) a „persoanei care se ocupa cu programe de emigrari”. din România în Canada nu poţi veni decât cu o viză (permanentă, de studii, de lucru, turistică...) pentru care TU trebuie să aplici la ambasadă şi să fie aprobată.

ai grijă, ai grijă, ai grijă!

cu cetăţenie magiară poţi pleca în Canada doar ca turist pentru 3-6 luni, statut care nu-ţi dă dreptul să lucrezi aici legal sau să te stabileşti permanent nici atât!

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •