Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Viza turist din Anglia pentru Canada

Data înscrierii
    03.11.2013
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit Viza turist din Anglia pentru Canada

Buna ziua,

Vreau sa obtin o viza de turist pentru Canada , Montreal.
    A mai fost cineva pus in situatia asta?
    Stie cineva daca acea taxa se plateste aici , in Londra , sau trebuie platita tot la banca Transilvania, si daca ma poate ajuta cineva cu actele necesare.

Va multutmesc mult ,

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Din moment ce lucrezi în Anglia, poţi aplica de acolo, nu trebuie să mergi în România.

Nu ştiu cum se procedează la ambasada din Londra dar am înţeles că în România nu se mai practică interviurile decât în cazul în care consideră ei că este nevoie. Se trimit documentele prin poştă sau curierat. Poţi merge în persoană, de ce nu, aşa a încercat şi prietena mea însă i-au spus să pună toate documentele, inclusiv paşaportul într-un plic şi să le pună în cutia poştală a ambasadei. A primit toate documentele înapoi şi răspunsul lor prin poştă. Este foarte bine să le dai un număr de telefon la care te pot contacta sigur în cazul că au întrebări, le mai trebuie documente sau vor să te cheme la un interviu.

Extrasul de cont este în viziunea lor nu ca să vadă suma de bani pe care o ai pregătită pentru excursia în Canada ci ca să vadă venitul tău, aici în Canada banii din salariu sunt viraţi în cont, de asemenea din cont îţi faci toate plăţile, facturi, chirie, etc, aşadar părerea mea este că trebuie să apară o sumă destul de mare, să zicem $2,000 prin care să se demonstreze de asemenea şi faptul că-ţi permiţi biletul de avion. Poate fi şi altă variantă, ca cei care te invită să se ofere să-ţi cumpere ei biletul de avion, dar asta se face de obicei mai mult în cazurile în care eşti chemat de către un membru de familie, dacă te cheamă un prieten, li se pare suspect ca pe lângă susţinerea ta pe perioada vizitei să-ţi mai ia şi biletul de avion.

3 zile, după părerea mea este o perioadă extrem de mică pentru o vizită în Canada, biletul fiind foarte scump la o aşa scurtă perioadă de timp. Se practică astfel de scurte perioade în cazurile ca: nunţi, festivaluri internaţionale sau vizite de afaceri. Eu aş pune o săptămână sau chiar două.

Răspunsul se dă fie pe loc, fie în 5-10 zile lucrătoare.

S-ar putea să ai şanse destul de mari datorită faptului că aplici din Anglia, foarte mult contează pentru ei să vadă că ai călătorit în trecut şi că eşti stabil din punct de vedere financiar.

Un sfat: cei care te invită trebuie să aducă dovada veniturilor, fii sigur că trimit fie copie după declararea taxelor anul trecut sau scrisoare de la locul de muncă prin care să se vadă că lucreză permanent, de cât timp şi salariul, eu am făcut greşeala să-i trimit prietenei mele doar o copie după ultimul fluturaş de la serviciu şi acesta a fost unul din motivele pentru care a fost refuzată, că nu am prezentat eu suficiente dovezi financiare.

P.S. de curiozitate, unde anume ţi-ai făcut evaluarea online pentru viza de turist, poţi să ne pui şi nouă link-ul aici? eu din câte ştiam nu exista această posibilitate pe site-ul lor.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •