Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 21

Subiect: Bun de vazut - Romania

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.178
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de Tim Vezi post
    Tarom pe National Geographic, anul 1995 cam mult timp de atunci, ce credeti asta e adevarul cel prezentat in filmul documentar ?
    https://adevarul.ro/locale/targovist...473/index.html
    Sunt mare amator de Air Crash Investigation si Air Disaster, mi-e greu sa gasesc un episod pe care nu l-am vazut deja din seriile anterioare. Cel despre accidentul asta trebuie sa fie nou noutz, merci de postare.
    Sa-ti raspund la intrebare .. Da, cred ca asta e adevarul. Dovezile par coplesitoare iar anchetele FBI, francezilor si belgienilor coincid.

Din pacate, vechea meteahna romaneasca a lovit si in cazul asta. Lasa ca merge si asa.
    Unul s-ar intreba, oare de ce nu a fost avionul ala scos din uz din moment ce avea o defectiune semnalata de 24 de ori!!! si pe care nu reuseau sa o repare. Avionul nou din cate intelegem, de ce nu l-au dus inapoi la Airbus sa se spele cu el pe cap? Luati tata de aici, uite are o defectiune. Ne chemati cand e gata, au revoir.
    Nu, au zis sa zboare cu el asa pana ..pana cand se repara singur. Si s-a reparat. Cine a raspuns pt asta? Pesemne ca mortii.
    N-am zburat niciodata cu Tarom, nici nu s-a nimerit dar nici nu m-a atras. Nu e vorba de incredere in staff, sunt convins ca pilotii sunt (erau) bine instruiti de scoala romaneasca. Dar n-am incredere in capul pestelui, in saracie si nu in ultimul rand in lasa ca merge si asa.

Revin la documentarele astea. Tot urmarindu-le, vin cu un efect advers. Cu timpul am dezvoltat o teama de zbor pe care nu mi-as fi imaginat-o acum 10-15 ani. Cu cat intelegi mai multe, cu atat devi mai reticent. Ori de cate ori posibil, prefer masina. Da, da stiu ca avionul e mai sigur, dar cat timp conduc eu, e mai sigura masina mea. Daca apare o defectiune, in aer nu prea poti sa tragi pe dreapta. Iar cand trebuie sa zbor, prefer sa platesc in plus dar sa zbor cu companii respectabile care pun onoarea lor si vietile pasagerilor inaintea banilor si nu-si asuma riscuri inutile. Sigur accidente se intampla oricui dar parca mai putin probabil la KLM, Swiss Air, British Airways decat la altele low cost si nationale de slaba factura. Am zburat o data cu Blue Air acum multi ani si aproape ca am pupat pamantul cand am coborat. Un tomberon zburator vechi si ruginit. Never again.

Ai vazut si baiatul ala Emiliano Sala, ce alegere neinspirata a facut. Ala era avion de zburat deasupra satului intr-o dimineata insorita de vara, nu deasupra marilor in Ianuarie pe ploaie (inghetata probabil) si vant.
    Dar saracul n-a stiut, el stia cu mingea doar. A avut incredere in pilotul ala care pt o mana de lire si-a riscat viata.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 04.02.2019 la 08:38.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Subscriu cu totul la cele scrise de Gigi. Sunt si eu un amator de emisiuni ce analizeaza accidentele de aviatie, aici in Canada se numeste Mayday si n-am nici o indoiala sa nu cred in veridicitatea anchetei unei comisii cum a fost cea cu accidentul de la Balotesti. Pai ma, comisia asta e formata mai mult din straini, multi sunt piloti instructori la mari companii aerienen, oameni profesionisti care asta au facut mereu, au analizat cauzele accidentelor de aviatie. Oamenii astia nu-si permit decat sa fie foarte corecti. Cauzele dramei de la Balotesti din 1995, au fost o insiruire de evenimente nefericite, asa cum e cazul de altfel in asemenea evenimente.
    Imi aduc aminte bine ca Airbusul ala de s-a prabusit fusese cumparat de guvernul condus de Petre Roman, adica au cumparat un avion second-hand cu probleme. Cine a platit pentru asta? In nici un caz mizeria aia Petre Roman.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.662
    Putere Rep
    23

Implicit

Imi aduc aminte cu claritate de accidentul de la Balotesti, eram in Israel si in cateva zile aveam programata o scurta vizita acasa. A fost o mare surpriza sa auzi de un avion Tarom care s-a prabusit, ca nu prea se pomenea asa ceva. N-am stat sa studiez dar cred ca are foarte foarte putine avioane cazute Taromul, probabil ca ceva faceau ei bine acolo.
    Mie mi-a placut totdeauna sa zbor cu ei si am facut-o din plin in anii '90 - 2000. Totdeauna am perceput un aer de seriozitate, avioanele curate, personalul ca lumea. Din State intotdeauna am folosit Lufthansa, nu stiu daca o avea de a face sau nu cu faptul ca sunt filo german. O singura data am zburat cu Air India, chiar pe la inceputuri cand eram caşbeg, am ramas traumatizat 😂
    De 5 ani incoace de cand ma scald in Albion zbor numai cu Wizz (o data cu Blue Air), probabil fiindca sunt fatalist 😂
    Nu e neaparat vorba de bani, ca daca nu cumperi biletele cu doi ani inainte, costa cam cate alea de la companiile de linie, insa Luton e la 20 minute de mine, nici ca ma deranjez sa ma duc pana pe Heathrow, mai ales ca n-am auzit pana acum pe nimeni sa spuna o vorba buna despre aeroportul ala.
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.178
    Putere Rep
    32

Implicit

Shogunelu, uite aici o lista cu accidentele Tarom. https://en.m.wikipedia.org/wiki/TAROM
    Nu sunt multe dar avand in vedere ca este o companie mica cu o flota de doar 25 de avioane la ora actuala.. sigur ca si accidentele nu se intampla daca nu zbori .
    Prin comparatie LOT Polish au 73 in flota, KLM 120, Swiss 90, Lufthansa 302!! British 272.
    Interesant e ca cu doar 6 luni inainte de Balotesti, era sa faca un pocinog mai mare cu 186 de oameni la bord. Sa intre in stall si sa-l recupereze la doar 250 de metri de pamant, al dracu de infricosator. Sa patzesti una d-asta cred ca daca ai avea o maslina intre fese, produci suficient ulei de maslina cat pentru o salata.
    Sa revenim la flota, din 25 doar 8 sunt noutze, restul vechi de peste 20 de ani. Dar nu asta e neaaparat cel mai important, un avion de 20 de ani mentinut cum trebuie zboara la fel ca unul de 5 ani. Dar sa fie mentinut! Eu cand le vad pe Otopeni, nu ma inspira. Plus ca nu ma inspira treaba cu jumatatile de masura cum am spus.
    Atentie mare si la companiile mari pentru ca atunci cand cumperi biletul il iei de la Lufthansa sau KLM de exemplu dar dedesubt scrie "Operated by ..." niste firmulitze necunoscute, vine unul ia 5 avione si intra si el in business incheie un contract cu o companie de top sa ii dea curse scurte sub numele lor pentru un procent din $$. E practica veche in State si a inceput si in Europa. Eh, problemele acolo incep pt ca individul cu 5 avioane, vrea si el sa faca bani nu zboara doar for fun. Si taie de colo de colo.. staff-ul tanar neexperimantat, alergatura multa, bani putini. Mai angajeaza un pilot din ala cu probleme psihice ca la Germanwings. Cu Blue Air zbori pe propria raspundere parerea mea.
    Wizz sunt decenti la aeronave am zburat de cateva ori si totul a fost ok, insa culmea au devenit foarte, foarte, foarte obraznici la pret. De la GVA la Bucuresti si intors costa 550 chf un bilet, in schimb ce cu Swiss Air doar 300! E drept cu o mica escala la Zurich insa chiar si asa e un pic halucinant. Deci lasa, prefer Swiss si de e mai ieftin si de era mai scump. Am zburat o data si cu LOT via Varsovia, au doar Embraer 170-175 si 190-195 pe rutele mici. Imi plac avioanele Embraer plus ca au safety record bun si pilotii le dau review-uri bune. Citez pe unul, poti sa zbori toata ziua in fiecare zi intr-un Embraer si o sa mori de batranete. Eu am devenit un pic dilimache, inainte de zboruri caut si identific exact avionul cu care voi zbura. Am aplicatii vad cam tot ce misca, ultimele zboruri, poze, vechime, etc. Cand ma urc scanez echipajul, pilotii ..vreau sa stiu cam in mainile cui imi pun viata.

Hai sa zburam bine (cand n-avem incotro).
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 05.02.2019 la 04:59.
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.662
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Shogunelu, uite aici o lista cu accidentele Tarom. https://en.m.wikipedia.org/wiki/TAROM
    Nu sunt multe dar avand in vedere ca este o companie mica cu o flota de doar 25 de avioane la ora actuala..

Sunt cateva incidente acolo, e adevarat, insa majore, cu aeronave mari, multi pasageri la bord nu sunt decat Balotesti si inca 1-2, eu zic ca e totusi ok.
    Oricum, n-am mai zburat cu ei de prin 2009 (parca).

Tre sa recunosc insa ca m-a pus naiba sa zbor de cateva ori cu un prieten din Brasov care are 2 avioane usoare, eh, alta senzatie acolo 😁 Sincer sa fiu mi-a placut al naibii, mai sa-mi iau si eu brevet daca n-ar fi vreo 10.000 de euroi cu toate angaralele 😁
    E fantastica senzatia de libertate, sa te poti duce unde vrei, cand vrei, cat ai bate din palme, fara sa-ti pese de trafic. 😎😎

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.178
    Putere Rep
    32

Implicit

Am zburat si eu o data acum 7 ani cu o conserva d-aia mica cu o elice in bot. Socrul meu isi facea o dambla, lua ore de pilotaj cu un instructor. Si la prima mea vizita ne-a imbarcat pe mine si pe nevasta-mea in spate, el la "volan" si instructorul in dreapta. Dar si instructorul avea volan in caz de nevoie asta a fost bine de stiut. Pe vremea aia inca nu-mi era teama si entuziasmul tineretii inca zbura la cote inalte. Si ne-am dat cu conserva vreo ora de la Annecy pe deasupra Alpilor pana in apropierea granitei cu Italia si inapoi. Parca am postat niste poze pe aici. Mda..e o senzatie, te simti ca frunza in vant. La un moment dat a trecut printre doua varfuri de munte si a dat sa vireze aplecandu-se intr-o parte. Cu asa aripioare mititele, pierde lift-ul imediat si-a picat conserva (controlat, voit, normal) in gol un pic cat sa-mi stea pulsul.
    A fost cool experienta, o data in viata. Dar doar o data e suficient pt mine, acum nu m-as mai urca sub nici-o forma. Doar sa fiu pe o insula pustie si conserva sa fie singura optiune de salvare.

Bill Watterson

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.662
    Putere Rep
    23

Implicit

...Dar doar o data e suficient pt mine, acum nu m-as mai urca sub nici-o forma. Doar sa fiu pe o insula pustie si conserva sa fie singura optiune de salvare.

Asa imi spun si toti prietenii mei, in mod cert ​ceva nu e in regula cu mine 😂😂

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.491
    Putere Rep
    10

Implicit

Un singur Airbus, restul, toate rusesti. Hmm, ceva e putred la mijloc cu avioanele putiniene. Boeing rulz!! Au unii americani o vorba: "If it ain't Boeing, I ain't flying".

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.178
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    Un singur Airbus, restul, toate rusesti. Hmm, ceva e putred la mijloc cu avioanele putiniene. Boeing rulz!! Au unii americani o vorba: "If it ain't Boeing, I ain't flying".
    Pai da, dar toate in afara de unul au fost pilot error sau ala de l-au doborat de la Boteni in timpul revolutiei sa nu plece ziaristul englez cu filmarile. Oricum iti dau dreptate, decat cu avioane rusesti prin anii 60, mai bine cu magarul si caruta.

Cat despre constructori, e relativ. Si-au impartit piata 50-50 oricum. Daca Boeing are un plus e pt ca a avut mai mult de invatat si mai multa experienta din 1916 incoace, fatza de Airbus din 1970.
    Dar toti ie hotzi n-avea grija. https://www.cnbc.com/amp/2018/11/13/...-wsj-says.html

Oricum, se spune ca 95% din accidentele aviatice au fost/sunt cauzate de eroare umana intr-un fel sau altul, in aer sau la sol. Ala de nu inchide corect usa la bagaje, technicianul ce uita sa puna suruburile la loc la ultima revizie, ala din turnul de control, toate intra la eroare umana. De aia e si teama, ca totul trebuie sa mearga brici, toata lumea sa-si faca perfect treaba. Si cum increderea in oameni imi e la un all time low ..

PS. Unii americani e prea nationalisti sa te pui la mintea lor.

Bill Watterson

Data înscrierii
    19.07.2008
    Locație
    Banat
    Posturi
    172
    Putere Rep
    14

Implicit

Mica Romanie, Burriana a devenit Buruiana,La paraseala...etc.

https://www.libertatea.ro/stiri/repo...lencia-2616041

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •