Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Interviu reusit

Data înscrierii
    03.05.2013
    Posturi
    22
    Putere Rep
    0

Implicit Interviu reusit

Un salut tuturor, si mi de multumiri acestui forum si celor care dau sfaturi foarte utile. De si nu am fost foarte activ datorita si timpului liber, acum va spun povestea noastra, am facut vizita medicala la Regina Maria in Bucuresti, unde a fost totul OK prezentand toate fisele de vaccinuri nu a fost necesara nici o alta intepatura, dupa care am avut programat interviul la ambasada pe data de 18.11.2013. Noi venind din italia am avut nevoie de cazierle de aici si de un alt certificat pe care nu l-am facut din gresala noastra. Am ajuns la interviu si am sustinut acest interviu unde dupa cum au povestit si alti am ajuns la ora 13.00, dupa controlul la poarta am intrat in ambasada si la primul ghiseu am prezentat actele, apoi am fost chemati la al doilea ghiseu pentru amprente iar in fine mult asteptatul interviu cu consulul. Dupa cateva intrebari de genul unde mergeti, ce lucrati in Italia, ce vreti sa faceti in SUA am fost anuntati ca ne lipseste acel certificate legat de cazierul Italian sa il facem si sa il trimitem impreuna cu pasapoartele la ambasada. Deci inapoi in Italia, am facut acel certificat care se numeste carichi pendenti ( daca mai sunt in aceasi situatie cu a noastra trebuie di italia cazierul si carichi pendenti )si m-am intors la ambasada cu pasapoartele si certificatele traduse si legalizate . Ieri dupa ce am asteptat in ambasada am avut pasapoartele cu viza pe ele. Acum incepe febra pregatirilor de plecare.Deci daca aveti toate actele nu trebuie sa ve faceti griji , totul este foarte simplu, am avut impresia ca nu vor sa refuze chiar incerca sa te ajute sa iei viza. Pt. mine a fost mai greu sa imi stapanesc copii in ambasada care s-au plictisit si au facut un adevarat spectacol decat interviul in sine. Va multumesc inca o data si bafta celor care urmeaza acest drum.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Felicitari si bafta pe noul drum!

Data înscrierii
    03.05.2013
    Posturi
    22
    Putere Rep
    0

Implicit

multumesc foarte mult

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Felicitari si precis v-a dat lista cu cele ce se pot aduce aici fara probleme la vama. Nu flori, plante seminte sau alte materiale agricole ca sint niste catei dragalasi antrenati care gasesc si un sambure de smochine intre dinti!!!

Data înscrierii
    26.12.2006
    Locație
    U.K.
    Posturi
    2.669
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de Olga Vezi post
    Felicitari si precis v-a dat lista cu cele ce se pot aduce aici fara probleme la vama. Nu flori, plante seminte sau alte materiale agricole ca sint niste catei dragalasi antrenati care gasesc si un sambure de smochine intre dinti!!!

...Da' n-au gasit branza de burduf si salamul de Sibiu din Romania .
    Patrie este una, restul sunt doar tari.

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Nu, pentru ca nu se cauta ce-i in acel salam, toate carnariile inclusiv si cele in conserve, pateurile de ficat de porc sint cele mai frecvent aduse de romance, se arunca in fatza ta intr-un tocator imens, ca si orice material alimentar confiscat.
    Vamesii isi pun niste manusi menajere murdare si cauta intre carpele in geamantan, sa nu se infecteze de la cineva care a transportat ceva ilegal, sa vezi distractie acolo si nimic nu e negociabil!!! Multi se si intorc de unde au venit care au declarat ca n-au nimic de taxat si coboara cu damigeana de tuica romanesca. La fel nu toata lumea stie ca punctul de vama este unde avionul aterizeaza prima oara pe teritoriul american. Venind din Londra la Phoenix nu este escala cu British Airways, este cursa directa, deci vama se face aici desi nu este la marginea statului american. Asta incurca pe multi romani care cred ca doar la granita cu alt stat se face vama, nu in interiorul tarii???

Data înscrierii
    31.01.2014
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna Olga! am o nelamurire! Daca joc eu impreuna cu tatal meu (deci 2 persoane) la loteria vizelor SUA si castig doar eu, pot sa-l iau odata cu mine pe tata sau va trebui sa merg singur si abia dupa ceva timp sa il pot aduce ?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de vicvic Vezi post
    Daca joc eu impreuna cu tatal meu (deci 2 persoane) la loteria vizelor SUA si castig doar eu, pot sa-l iau odata cu mine pe tata sau va trebui sa merg singur si abia dupa ceva timp sa il pot aduce ?
    Daca tu vei castiga, nu-l vei putea lua pe tatal tau. Dupa aproximativ 5 ani (daca indeplinesti toate conditiile) iti poti lua cetatenia daca vii cu loteria, apoi poti aplica pentru viza pentru tatal tau, ceea ce inseamna cam inca o jumatate de an, deci una peste alta 5.5-6 ani.

Data înscrierii
    31.01.2014
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc mult ! Exact asta voiam sa stiu ! Succes pe mai departe !

Data înscrierii
    15.06.2005
    Posturi
    710
    Putere Rep
    16

Implicit

Citat Postat în original de vicvic Vezi post
    Daca joc eu impreuna cu tatal meu la loteria vizelor SUA si castig ...
    Sa treci pe application si numele tatalui tau dar si dansul sa depuna un application si numele tau sa fie pe lista membrilor de familie, sa vedem ce se intampla.

A fost un roman care mai demult a castigat loteria cu parintii foarte batrini insa numai el a fost admis si l-au fortat sa-si caute o nevasta cu care va pleca, avea deja peste 45 de ani. Desi femeia cu care rapid s-a casatorit nu era pe application, au venit impreuna.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •